Sari la conținut

Cum alimentez la 12 V un LED de 3W 3V?


ENEOS
 Share

Postări Recomandate

Mă poate ajuta cineva cu o modalitate, preferabil simplă, prin care să pot alimenta un LED cu caracteristicile din titlu (3W 3V) de la instalația electrică a 🏍 (deci posibil >12V, 14, 14.4)? Este suficientă o rezistență inseriată sau e nevoie de ceva mai complex?

Mulțumesc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce vrei sa faci.

Sunt benzi de led de 12V, adica in grupuri de cate 3. Pt moto gasesti becuri led cu soclu, gata de montat.

Pui 3 leduri de 3W in serie si o rezistenta de putere mai mica.

Lasi 1 singur led si rezistenta de putere, care se va incinge.

Pui driver, cum zicea Penetru. Gasesti si pe emag la vreo 10 lei, dar e o piesa in plus si e relativ mare(45x20mm) insa e cea mai sigura solutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vă mulțumesc. :hug:

Înțeleg că o drăcie drăcie din asta mi-ar trebui, văd că e destul de mică și ar putea să încapă. 

Varianta 2 ar fi să găsesc undeva un LED cu alimentare la 12V, dar și ăla ar trebui protejat cumva...

Ideea e că am găsit niște lămpi de grădină f drăguțe pe care le-aș pune că roiectoare/lumini de zi la 🏍, ele au lumină caldă (2700K) și se alimentează la 220V.

 

20230307_142542.jpg

20230307_142547.jpg

20230307_131824.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Chinezii spun ca duce pana la 1.8A continuu. Daca scoti convertorul de 220 care e acum inauntru, probabil incape si convertorul DC-DC.

Sau iei unul un pic mai mare, il ascunzi undeva sub carene si pui proiectoarele in paralel pe iesire. Asa rezolvi cu un singur convertor.

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se crește tensiunea treptat urmărind curentul de ieșire.

Proiectoarele de grădină sunt arătoase dar s-ar putea să lumineze prea împrăștiat. Încearcă să pui o garnitură sub lentilă că să focalizezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta pune ce vezi în atașament și ai terminat circul.

Honda s-a gândit ca.cei cu Varadero și Crosstourer o sa merga doar în orele când soarele e cel mai sus.

IMG-20230310-WA0002.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, hora09 a spus:

pune ce vezi în atașament și ai terminat circul.

Nu pt faruri îmi trebuie! 

Am observat că 2 proiectoare amplasate departe de farul principal al 🏍 o fac mult mai vizibilă. 

Acum 2 ore, Penetru a spus:

Proiectoarele de grădină sunt arătoase dar s-ar putea să lumineze prea împrăștiat. Încearcă să pui o garnitură sub lentilă că să focalizezi

Un prieten cu care ies frecvent are niște proiectoare cu fascicul îngust. Sunt f vizibile însă în unghi mic, cele care împrăștie se văd bine din poziții variate. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ENEOS a spus:

Vă mulțumesc. :hug:

Înțeleg că o drăcie drăcie din asta mi-ar trebui, văd că e destul de mică și ar putea să încapă. 

Varianta 2 ar fi să găsesc undeva un LED cu alimentare la 12V, dar și ăla ar trebui protejat cumva...

Ideea e că am găsit niște lămpi de grădină f drăguțe pe care le-aș pune că roiectoare/lumini de zi la 🏍, ele au lumină caldă (2700K) și se alimentează la 220V.

 

20230307_142542.jpg

20230307_142547.jpg

20230307_131824.jpg

 

Arata foarte bine aceste lampi. Poti te rog sa imi spui de unde le-ai cumparat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, Papa_Bear a spus:

 

Arata foarte bine aceste lampi. Poti te rog sa imi spui de unde le-ai cumparat?

https://electric14.ro/lampa-gradina-led-3w-cob-negru-ip65-lumina-calda

https://doraly.ro/lampa-led-gradina-dc-12-v-3w-270-lm-ip65-lumina-alb-rece-6500k-14lg3w-ar.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Papa_Bear a spus:

de unde le-ai cumparat?

Eu le-am găsit la Marola în Mogoșoaia cu 35 lei/buc, am fost după niște profile metalice și am dat o raită și prin magazin.

Azi am măsurat și pe LED ajung 9V curent continuu, presupun că ledul e de 12V pt că rămâne destul de rece chiar extras din carcasă, doar pe discul de aluminiu pe post de radiator. Spațiul interior pt reducătorul de tensiune e cilindric,  25 mm diametru și 42 mm adâncime. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Alea m-aș mira să aibă vreo focalizare care să te ajute la drum. 

Proiectoarele de moto au lupe care fac treaba asta, cu alea vei fi un pericol pentru cei din sens opus existând riscul să-i orbești.

Și nici nu vezi nimic. 

Plus că la 35 ron sunt fix pix dpdv calitate. 

Că idee, un singur bec auto cu led de calitate costă între 35~50 euro. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, binox a spus:

 

Mulțumesc. 

Acum 43 minute, l.u.v a spus:

Alea m-aș mira să aibă vreo focalizare care să te ajute la drum. 

Proiectoarele de moto au lupe care fac treaba asta, cu alea vei fi un pericol pentru cei din sens opus existând riscul să-i orbești.

Și nici nu vezi nimic. 

Plus că la 35 ron sunt fix pix dpdv calitate. 

Că idee, un singur bec auto cu led de calitate costă între 35~50 euro. 

Nu mă interesează să-mi lumineze drumul! Oricum noaptea le sting ca să nu chiorască, ideea e să fiu mai vizibil ziua. Poate părea hilar, dar calitatea (carcasă, etanșare) este peste alte "proiectoare moto" de pe Ali sau din alte părți. 

Am mai scris, un proiector care focalizează și are un fascicul îngust e vizibil doar din conul lui de lumină, unul care împrăștie e vizibil dintr-o arie mai mare, iar la 3W pe timpul zilei nu orbește. Testat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, zo10000 a spus:

Sau iei unul un pic mai mare, il ascunzi undeva sub carene si pui proiectoarele in paralel pe iesire. Asa rezolvi cu un singur convertor.

Nu as recomanda sa alimentezi LED-uri de putere in paralel de la acelasi convertor, pentru ca e posibil sa observi o diferenta de luminozitate intre ele, daca nu sunt absolut identice d.p.d.v. al caracteristicii curent-tensiune. Ca sa nu mai spun ca LED-urile nu se controleaza in tensiune ci in curent, cum spunea si Binox. Asta daca nu vrei sa le prajesti in cele din urma.

 

Acum 2 ore, binox a spus:

Ai nevoie de un driver de curent constant care tine curentul la o valoare sigura jongland tensiunea limitand astfel incalzirea excesiva.

Nu prea imi plac driverele astea bazate pe convertor DC-DC, mai ales in conditii vitrege cum e intr-un far cine stie cat de perfect etans. Dar in cazul de fata cand trebuie redusa tensiunea de la 12-14V pana spre 3V, e cam singura varianta ca sa ai un randament rezonabil.

Ar mai fi o varianta (tot relativ proasta) sa folosesti un limitator de curent, si sa pui proiectoarele in serie. In felul asta ai strict acelasi curent prin ambele, deci aceeasi luminozitate, plus ca nu mai disipi 10W in rezistenta de putere, ci doar vreo 7W. Oricum, foarte mult.

 

Daca nu sunt prea scumpe proiectoarele astea, as merge pe 4 bucati in serie, cate doua pe fiecare parte, si un limitator de curent simplu, cu un mosfet si un tranzistor bipolar, plus o rezistenta de putere de 2-3W (in mod normal la 13V ar disipa doar 1W, dar e bine sa ai rezerva, sa nu se incinga excesiv daca alternatorul baga 14V in circuit). Ceva in genul asta:

 

limiter.thumb.png.f7d4806cc3bb1a40e82061bf0fa180e6.png

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.03.2023 la 20:15, ENEOS a spus:

Eu le-am găsit la Marola în Mogoșoaia cu 35 lei/buc, am fost după niște profile metalice și am dat o raită și prin magazin.

Azi am măsurat și pe LED ajung 9V curent continuu, presupun că ledul e de 12V pt că rămâne destul de rece chiar extras din carcasă, doar pe discul de aluminiu pe post de radiator. Spațiul interior pt reducătorul de tensiune e cilindric,  25 mm diametru și 42 mm adâncime. 

Multumesc!

La 10.03.2023 la 13:18, zo10000 a spus:

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...