Sari la conținut

Coasta Dalmata - Kotor - Parcul National Durmitor


Postări Recomandate

Pentru ca am renuntat la Turcia, m-am inhaitat cu alti doi prieteni si am plecat sa facem Coasta Dalmata si Parcul National Durmitor. Asadar 3 motociclete( Al meu 1200 GS LC, un Tiger de 900 si un Tracer de 900), 8 zile si in jur de 3700 de km. 

 

Am plecat cu inima stransa intrucat GS-ul il am din Mai doar si motocicleta SH fiind, imi era teama sa nu am surprize dar totul a fost ok(In ciuda faptului ca motorul se aude ca o masina de cusut la relanti). Pe Bonneville ar fi fost chinul mult mai mare. 

 

Ziua 1 am terminat-o in Croatia cu iesire pe la Cazane spre Serbia. In mare, drum de autostrada plictisitoare.

Ziua 2 - Zagreb -Rjeka  -  (Poula) (unul din cele mai faine drumuri de motocicleta din Croatia). 

Ziua 3 - (Poula) - Rjeka - Novi Vinodolski - Coasta Dalmata, here we go!

Ziua 4 - Balaceala in Adriatica. Mancat portii de zmei. Baut bere pana la 2 dimineata

Ziua 5 - Novi Vinodolski - Split - Dubrovnik - Kotor. Tot drumul de coasta este o splendoare. Pacat ca am prins un vant de te darama de pe motocicleta plus ceva ploaie.

Ziua 6 - Urcat la cetate cu cele 1350 de trepte. Cascat gura prin magazine, baut cel mau scump Guiness ever. Kotor zici ca e sculptat de zei. Felul in care muntele pica in golf iti da o senzatie aparte.

Ziua 7 - Kotor - Parcul National Durmitor - Canionul Tara - ajuns in Serbia pe seara. Drumul prin Durmitor este foarte fain si liber, desi ingust iar asfaltul lasa de dorit. Mi-a placut salbaticia locului in comparatie cu TF, TA sau Alpii Austrieci. 

Ziua 8 - Serbia - Bucuresti

 

 

20230625_133605.jpg

20230625_191929.jpg

20230625_192859.jpg

20230625_195359.jpg

20230626_103853.jpg

20230626_144804.jpg

20230626_145310.jpg

20230626_170020.jpg

20230626_175339.jpg

20230626_205710.jpg

20230628_163351.jpg

20230628_200428.jpg

20230629_100836.jpg

20230629_101016.jpg

20230629_102134.jpg

20230629_102630.jpg

20230629_103106.jpg

20230629_143727.jpg

20230629_170834.jpg

20230629_173209.jpg

20230630_104948.jpg

20230630_131449.jpg

IMG-20230630-WA0073.jpg

Editat de ivan pedala
Editat cuvinte excluse de program ca fiind indecente (localitatea Poula!).
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ti s a parut starea drumului pr coasta croatiei? Am fost acum 2 ani si imi aluneca roata pe dungile alea de smoala...in loc sa ma bucur de drum trebuia sa am grija sa nu intru aplecat in curba. Am dat acum de ele si in maramures spre baia mare. Pireli trail 2 

 

Care e scopul lor? 

Screenshot_20230706_205340_Maps.jpg

Screenshot_20230706_205401_Maps.jpg

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Starea drumului mi s-a parut foarte buna pe coasta. Intradevar, si mie mi s-a intamplat o singura data sa imi fuga motocicleta pe serpisorii aia de smoala cand eram inclinat in curba. Dar nu m-a facut sa nu ma mai bucur de drum :) Oricum, nu sunt eu cel mai rapid rider din lume. Nu stiu ce rol au, sincer. Acoperirea crapaturilor? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, DiarM a spus:

  -  Am fost acum 2 ani si imi aluneca roata pe dungile alea de smoala.

Am dat acum de ele si in maramures spre baia mare.

 

Care e scopul lor? 

Screenshot_20230706_205340_Maps.jpg

Screenshot_20230706_205401_Maps.jpg

 

Se numeste HPS ,si e menita sa prelungeasca agonia (starea de degradare a drumului,fisuri etc care apar cu precadere in zonele deluroase)

In mod normal,daca lucrarea ar fi executata in mod cprespunzator rezista ani buni in timp.

Daca e la bascalie,se lipeste de roata la gs  😁

Editat de shui
.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am făcut și eu acum in iunie coasta, însă doar intre makarska și stări grad. E super drumul. 

Șerpișorii aia se pun pe orice drum care e întreținut, prima dată apar microfisuri in asfalt, iar apa se poate infiltra sub el și îl strica foarte repede, asa arată un drum întreținut. Însă noi suntem obișnuiți fara acei șerpișori de smoală, la noi nu se menține, se reface complet cândva, când sunt prea multe cratere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am fost anul asta pe coasta din Muntenegru pana sus la KRK. e foarte ok drumul, foarte aderent si manca din cauciuc ca nici care altul in Europa zic eu. serpisorii aia de smoala sunt "nasoi" cand sunt proaspat pusi. anul trecut alunecam pe ei in draci. anul asta nu am avut stresul lor de nici un fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Planuiesc sa ma duc 2 sapt la jumatatea lui august si eu plecare din buc drobeta serbia muntengru cu durmitor, kotor si apoi pe coasta pana in zadar, apoi prin munti plitvice zagreb si acasa. Sper sa prind vreme buna dar ma astept la costuri ridicate la cazare fiind sezon pa croatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, DiarM a spus:

Planuiesc sa ma duc 2 sapt la jumatatea lui august si eu plecare din buc drobeta serbia muntengru cu durmitor, kotor si apoi pe coasta pana in zadar, apoi prin munti plitvice zagreb si acasa. Sper sa prind vreme buna dar ma astept la costuri ridicate la cazare fiind sezon pa croatia.

Eu pe 8 zile, am spart putin peste 1000 cu tot cu cadouri, suveniruri, cazare, masa si benzina. Mi s-a parut mega decent. La cazari am optat pentru camere de 3 persoane. Grija la drumurile din sudul Serbiei spre Muntenegru. Lipseste asfaltul pe portiuni bune iar unde este asfalt, e vai de mama lui. Have fun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Nocturnus85 a spus:

Eu pe 8 zile, am spart putin peste 1000 cu tot cu cadouri, suveniruri, cazare, masa si benzina. Mi s-a parut mega decent. La cazari am optat pentru camere de 3 persoane. Grija la drumurile din sudul Serbiei spre Muntenegru. Lipseste asfaltul pe portiuni bune iar unde este asfalt, e vai de mama lui. Have fun!

Ma gandeam la varianta asta cu o noapte in cacak. Sper sa nu dau de portiuni fara asfalt

Screenshot_20230708_201521_Maps.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, DiarM a spus:

Ma gandeam la varianta asta cu o noapte in cacak. Sper sa nu dau de portiuni fara asfalt

Screenshot_20230708_201521_Maps.jpg

Noi am luat-o pe Novi Pazar. Acolo ne-a scos drumul dupa ce am facut Canionul Tara din Muntenegru. Pe Novi Pazar e nasol drumul iar locurile nu par a fi din cele mai primitoare. Comunitate mare de musulmani, saracie lucie. Kosovo peste deal :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
La 07.07.2023 la 19:20, DiarM a spus:

Planuiesc sa ma duc 2 sapt la jumatatea lui august

Este cea mai proastă decizie!

Temperaturile extrem de mari (38-40 grade regulat) și aglomerația îți vor strica concediul. 

Vei fi ca într-o zi de sâmbătă pe Valea Prahovei. 

De prețurile mari nu mai spun. 

Am fost anul trecut în Muntenegru și Croația pe același drum. 

Și am fost cu mașina, confort, aer condiționat etc. 

În Iulie și August nu mai plec în concediu în viața mea! 

 

La 08.07.2023 la 20:16, DiarM a spus:

Ma gandeam la varianta asta cu o noapte in cacak. Sper sa nu dau de portiuni fara asfalt

Screenshot_20230708_201521_Maps.jpg

Nu dai, drumul este foarte bun.

Pe noi Waze ne-a băgat la stânga imediat cum treci pe la Porțile de Fier înspre Cacak. 

Nu-mi dau seama din poză ta dacă e la fel sau te băgă pe Clisură. 

Anyway, ambele variante sunt ok, drumurile sunt bune. 

Să ai grijă la radare atât la sârbi cât și în Mn. 

Stau ascunși cu ele tip pistol mai ales în Serbia. 

Mare atenție și la internet, este foarte scump. 

Îți cumperi în Muntenegru o cartela de 10-15 euro cu 500 Gb valabilă 15 zile. 

Faci hotspot liniștit cu toată familia și nu-i dai de fund tot sejurul. 

Eu abia am consumat vreo 10 și la retur am donat-o unor motocicliști care plecau într-acolo. 

Cartela merge în ambele țări. 

Și încă ceva, dacă dormi în Cacak (sau oriunde) fă-ți rezervare înainte.

Fiind full sezon riști să nu găsești așa ușor sau dai peste condiții nasoale. 

Și nu-ți dorești ca după 700 km să stai calare pe motor căutând noaptea cazare! 

Anul trecut am stat și eu în Cacak, anul ăsta venind din Italia am înnoptat la Pozarevac. 

În general se circulă încet și civilizat în Serbia și Muntenegru. 

Fiind însă țări balcanice mai dai de berbeci cu jeepuri care se bagă și depășesc aiurea. Sunt rare situațiile, dar ține cont și de asta. 

 

Dacă mai ai nevoie de info scrie și îți răspund cu ce știu. 

 

 

FB_IMG_1688967654167.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@l.u.v multumesc pt sfaturi. Am mai fost in muntenegru acum cativa ani apoi de 2 ori in croatia. Problema e ca acum s a nimerit cam prost perioada de concediu. Fiind si pe motor, nu pot sa imi iau cazare in avans pt ca nu stiu cum o sa fie vremea si vreau sa ma bucur de traseu. In pandemie parca am fost in Croatia pe coasta in sept fix atunci a inceput primul ciclon mediteranean in nordul greciei si nu se putea conduce pe coasta. Trebuia sa fie inchisa circulatia pt motoare, abia am reusit sa scap de pe drum veneam de la zagreb spre zadar si sa o iau spre munti. Tot asa aveam rezervate cazari in zona troggir, am anulat si am facut cale intoarsa spre casa. Ca idee la 30la ora, ma batea vantul din fata de abia inaitam. Problema era ca batea vantul din toate partile in acelasi timp, mergeam pe mijlocul drumului ca sa nu ma impinga o rafala peste parapet pe coasta.

 

Cred ca mai bine raman la 10 zile de muntenegru ultima sapt de august apoi  imi iau avion cu 1000 lei dus intors de persoana pe tenerife prin sept oct si scap de o grija iar la anul plec mai devreme in concediu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Serbia in zona Novi Pazar exista cazare buna la Kopaonik, statiunea e partial deschisa si vara si drumul pe-acolo e frumos. In restul Serbiei e la noroc, in special in partea de sud-vest. Mai degraba as dormi in Zabljak si as veni de-acolo pana in Romania decat sa opresc prin Serbia.

 

Asfaltul in Croatia e dubios in unele locuri si cu serpisori, si fara. Acum cativa ani ne-am dus ca pe sanie in vreo 2 intersectii in (cuvant urat) cu 2 motociclete diferite cu cauciucuri noi (Michelin PR4), montate cu 2 zile inainte sa plecam din Romania. Pe Coasta Dalmata nu am avut probleme de genul asta, doar prin vreo 2 orase. In schimb, tura urmatoare pe autostrada in Germania spre Passau am luat un serpisor din asta pe ploaie la 160 km/h si mi-a zis tipul din spatele meu ca a vazut cum fuge roata din spate in lateral vreo 10 cm. Chestia aia poate fi foarte alunecoasa in unele conditii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 3 minute, TomTheMouse a spus:

. Mai degraba as dormi in Zabljak si as veni de-acolo pana in Romania decat sa opresc prin Serbia.

În ce sens te referi? 

Eu am dormit de doua ori în ani diferiți fără nicio problemă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.07.2023 la 20:54, DiarM a spus:

Cum ti s a parut starea drumului pr coasta croatiei? Am fost acum 2 ani si imi aluneca roata pe dungile alea de smoala...in loc sa ma bucur de drum trebuia sa am grija sa nu intru aplecat in curba. Am dat acum de ele si in maramures spre baia mare. Pireli trail 2 

 

Care e scopul lor? 

Screenshot_20230706_205340_Maps.jpg

Screenshot_20230706_205401_Maps.jpg

daca mergi de atatia ani si nu ai inteles rostul “serpisorilor” e nasol

sigileaza crapturile aparute si nu lasa apa sa patrunda intre straturile de asfalt sa inghete si sa faca groapa….

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei mai mari specialiști la șerpișori sunt grecii, ăia ung asfaltul cu smoală, fără să pătrundă în crăpături. Acolo meserie!

Iarăși meserie asfaltul pe coasta Dalmata, am trecut recent și e alunecos rău. Nu mai zic de Macedonia, în orașe e sticlă, însă nici pe naționale sau județene nu-i mai bine. Am mers stresat concediul ăsta (mai ales după trânta din Macedonia, m-am dus târâș când am piscat frâna într-un oraș), deși am Pirelli scorpion trail 2.

În Muntenegru mi-a zis un tip că strada pe care eram nu a văzut covor nou de minim 15 ani. Asfalt neted și strălucitor, gri deschis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 7/10/2023 at 6:41 PM, l.u.v said:

În ce sens te referi? 

Eu am dormit de doua ori în ani diferiți fără nicio problemă. 

Am dormit si eu de multe ori, dar ori in Hyatt Belgrade ori in Kopaonik, ambele locuri sunt peste media acelei tari, sau langa granita Romaniei. In Novi Pazar am oprit doar la un magazin sa iau o sticla de apa. Sud-vestul Serbiei nu e cea mai grozava parte a acelei tari, confirmat si de colegii sarbi de prin toate regiunile tarii. Am fost si in Kosovo si in Bosnia pe vremea razboiului, dar nu inseamna ca e recomandat sa faci asa ceva, daca ai dormit de 2 ori si a fost in regula nu e relevant statistic ca e o zona sigura.

Editat de TomTheMouse
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu te contrazic.

Dacă ești genul care nu pleacă de acasă fără să-și facă astrograma sau sa se uite după umbra lui da, poate fi periculos. 

Țin minte discuția de acum ceva ani din Grecia la o tavernă unde mâncam și unul dintre ospătari era sârb. 

Nu știu despre ce destinația l-am întrebat în Serbia și tot așa, dacă este safe. 

S-a uitat la noi, a zâmbit și a zis ceva în genul : don't worry, you are the type of persons who will not have problems anywhere. Just go there and enjoy life :-)) 

Atâta timp cât ești om normal și nu mergi în vreun ghetou gen Ferentari nu ai nicio problemă nicăieri. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...