Sari la conținut

Moto Morini X-CAPE


Postări Recomandate

pare ca si cel de la Moto Morini vor o bucata din bucata moto adventure.

 

Au scos un model interesant cu un pret excelent.

 

https://motomorini.eu/bike/x-cape/?lang=en

 

Din pacate u avem importator/dealer in Romania, cel mai apropiat ar fi la Belgrad sau Budapesta.

 

Faruri led, rezervor de 18l, comenzi cu backlight, ecran tft cu posibilitate de a face mirror, roti cu spite optional, Pirelli Scorpio din fabrica, Furca Marzochi de 50mm si amornizor spate Kyb.

 

Din pacate doar roata de 19 pe fata...

 

Parbriz reglabli cu o mana pe inaltime.

 

Motorul se pare ca este un CF moto 650 care este o licenta a bicilindrului de 650 al lui Kawasaki. aprinderea este la 180 deci nu are o tonalitate care sa starneasca emotii.

 

pretul in UK pare sa fie intre 6000lire si 7250

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Adrian M. a spus:

Vezi ca a luat una la harait nenea Bret Tkacs

Si a postat despre ea..destul de cuprinzator.

 

credeam ca zici de un user de pe forum, apoi m-am prins..

 

 

am uitat de sistemul de franare Brembo, injectie Bosch

 

jantele cu spite sunt tubeless :)

garantie 3 ani fara limita de km ...

 

un clip interesant despre unde sunt produse motocicletele diferitilor producatori si o analiza a componentelor lui X-CAPE

 

 

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, ENEOS a spus:

Wtf?!? 🤯 Cine se uită când acționează comenzile alea?!?

poate cand esti oprit si tre sa butonezi prin meniuri?

 

aia era marea ta problema ca are un feature care nu il gasesti decat pe cotele premium?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Cavaleru a spus:

 

credeam ca zici de un user de pe forum, apoi m-am prins..

 

 

am uitat de sistemul de franare Brembo, injectie Bosch

 

jantele cu spite sunt tubeless :)

garantie 3 ani fara limita de km ...

 

un clip interesant despre unde sunt produse motocicletele diferitilor producatori si o analiza a componentelor lui X-CAPE

 

 

 aa, nu stiai de nenea Bret. E f misto omul, le zice bine. E specializat pe capre adv, este instructor, face ture adv, stie ce zice.

 

1 oră în urmă, ENEOS a spus:

Wtf?!? 🤯 Cine se uită când acționează comenzile alea?!?

Ehaa, este o chestie foarte misto. Iti dau un exemplu simplu: mergi, te prinde noaptea. se lasa frigul. AI mansoane incalzite OEM, dar nu au buton dedicat. Ai de dat din butoane. Succces sa nimeresti pe intuneric-eu si acum mai dau aiurea la moto de butoane, cand e bezna, dupa 20.000km. Ca merg si cu scutericiu, alte butoane, alt layout.

Mi se par foarte misto cu luminitziiiiiii :P

Dar da, probleme de probleme :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul cand ma uit la gama asta de adventure dar clar orientate spre uzul predominant stradal, ma uit sa fie dotata ok, echipa corespunzator.

 

daca face fata sa merg repejor pe forestier foarte bine, dar 90 spre 95% din uzul unei astfel de motorete este stradal.

 

Dc imi iau un adv o sa zici si nu un naked cu semi carena

 

Pozitia e alta si pe mine unul cel putin ma atrage mai mult pozitia de pe o astfel de motoreta decat cea de pe un FZ1 fazer sau CBF

 

plus imi place cum arata mai ales in versiunea cu roti spitate.

 

Daca vreau adv adevarat imi iau 300rally de la honda, un T7, unde am destule atuuri pentru mersul in off si prea putine pentru mersul stradal comparat cu X-Cape de exemplu.

 

 

Altii fac inconjul lumii pe R1200GS sau pe honda C90... pana la urma limita nu e motoreta ci pilotul si adaptabilitatea lui si capacitatea de a calari agregatul indiferent de traseul aparut in fata.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, ENEOS said:

Wtf?!? 🤯 Cine se uită când acționează comenzile alea?!?

 

Poate ți se pare stupid și inutil, dar motocicletele noi au multe butoane. Este chiar util noaptea.

 

5 hours ago, Cavaleru said:

Au scos un model interesant cu un pret excelent.

 

Problema este că în afară de preț, modelul nu are niciun alt diferențiator. Iar cei care se încumetă, se vor lega de un producător cu rețea de distribuție și service aproape inexistent - cel puțin la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, PzKpfW a spus:

Problema este că în afară de preț, modelul nu are niciun alt diferențiator. Iar cei care se încumetă, se vor lega de un producător cu rețea de distribuție și service aproape inexistent - cel puțin la noi.

 

frane brembo, furca marzochi, amortizor spate Kyb, jante cu spite facute de un fost nume greu al acestei industri, motorul licenta Kawa care si-a dovedit fiabilitatea

Bord TFT de 7inch

nu stiu ce sa zic, eu unul vad o multitudine de componente de calitate comparativ cu un Benelli TreK502 sau 702 .. sau un CFmoto 650 MT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, PzKpfW a spus:

Eu mă refeream la mărci și modele consacrate: Tuareg 660, Ténéré 700, 790/890 Adv, etc.

 

da dar acolo vorbim si de alta gama de pret nu?

 

e drept alta retea de distributie si service clar.

 

nu zic ca e motoreta de vis, dar ca dotari pret, pt mine unu e potrivita. 

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ENEOS a spus:

Wtf?!? 🤯 Cine se uită când acționează comenzile alea?!?

Foarte utile din punctul meu de vedere. Noaptea fac toti banii. Nevasta-mea pe al ei KTM are asa ceva si de cateva ori si-a dovedit utilitatea smecheria asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La meniuri & staff nu m-am gândit, mi se pare oricum mai puțin practic și mai absorbant de atenție decât butoanele fizice, inclusiv la auto.

Dacă aș fi stat cu 👀 la butoane, mai ales noaptea, aș fi fost mort de mult! Că mai încalec vreo Honda mai recentă și claxonează vrând să semnalizez e altă poveste.

Acum 4 minute, MirceaB a spus:

Foarte utile din punctul meu de vedere. Noaptea fac toti banii. Nevasta-mea pe al ei KTM are asa ceva si de cateva ori si-a dovedit utilitatea smecheria asta.

 

Stuff,  nu staff.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...