Sari la conținut

Magazin piese-originale.net


Marian87
 Share

Postări Recomandate

Voiam sa intreb de fapt daca cineva de aici de pe forum a comandat de la ei pt că nu găsesc păreri pe nicaieri. La secțiunea "despre companie", vad că sunt aceleași detalii că la unimotors.ro. iar piesa care mă interesa pe mine, are un preț mai mic pe site-ul mentionat decât pe unimotors.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi unimotors tot al lor e! Și mai au unul cu scuter-nuștiuce. Acum nu știu cât de bune sunt prețurile locuințelor, care sunt termenele de livrare etc.

1 oră în urmă, MirceaB a spus:

Ca nu accepta ei retur este una, ce spune legea este altceva.

Mda, nu știu cum se încumetă în condițiile legii ăsteia să vândă piese originale. Pt că nimeni nu acceptă retur la ele și toată lumea percepe cel puțin avans...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Când îl găsiți pe ăla (magazinul) care acceptă retur la piese originale să mi-l spuneți și mie! Comand 2-3 repere pe care i le returnez în condițiile legii de care tot faceți caz aici și faliment scrie pe el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 12/4/2023 at 3:02 PM, Cavaleru said:

asta ziceam si eu. ca reperele originale se aduc pe comanda si cu avans pentru ca sunt piese care nu se pot returna nici de catre magazin.

Da romanu ce sa inteleaga...

 

Nu stiam asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Speedy.K a spus:

As vrea sa vad si eu negru pe alb la ce exceptie de la legea comertului la distanta se incadreaza chestia asta...

 

Pana la negru pe alb e o chestie de bun simt daca vanzatorul specifica inaintea vanzarii ca nu pot fi returnate si asa e cum zice Cavaleru, piese originale aduse pe comanda nu pot fi returnate de magazin catre producator. Magazinul ce face cu ea? Sta cu ea pe stoc si cu banii blocati pana se va vinde adica niciodata?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri intru intr-un magazin de piese auto sa comand un simering pt duba. am si eu nevoie de simeringul de pe cutie in care imi intra planetara stanga

 

aa nu pot sa va aduc ca nu mai aduc pt ca am ramas cu repere de genu pe stoc pt ca am adus originale n-am putut sa le returenz sau a venit clientul cu el desfacut ca nu se potriveste. si asa nu mai aduc decat alea de motor....

 

i-am multumit si m-am dus la reprezentanta unde il aveau pe stoc si nici acolo nu a vrut sa mi-l vanda. a zis scoate simeringu de pe masina si vino cu el ca nu pot sa il iau inapoi dupa ce il facturez

 

eu nu stau sa ma cert cu oamenii de vanzari ca am facut 10 ani vanzari IT online si stiu cum e sa te trezesti cu retururi la tot felul de ciudatenii pe care nu le mai poti da inapoi la furnizori/importatori

 

am demontat simeringul si mi l-a comandat un amic cu service auto la o valoare de 4 ori mai mica decat cea din reprezentanta. acum sa vedem daca vine ce trebe :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una e in magazin fizic si alta e in on-line. In on-line returul este obligatoriu prin lege in termen de 14 zile (cu anumite categorii de produse exceptate - despre astea intrebam, ca nu mai stiu exact ce spune legea), in magazin fizic returul nu e obligatoriu.

 

Despre bunul simt sa nu mai vorbim, ca am atatea experiente cu vanzatori fara bun simt incat ma doare-n cot de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, Speedy.K a spus:

Una e in magazin fizic si alta e in on-line. In on-line returul este obligatoriu prin lege in termen de 14 zile (cu anumite categorii de produse exceptate - despre astea intrebam, ca nu mai stiu exact ce spune legea), in magazin fizic returul nu e obligatoriu.

 

Nu cred ca exista magazin care sa accepte retur piesa originala adusa pe comanda, nici macar online. Legea... posibil sa functioneze dar in 99% din cazuri un client dispus sa plateasca in avans e un client serios. 

 

 

Acum 16 ore, Speedy.K a spus:

Despre bunul simt sa nu mai vorbim, ca am atatea experiente cu vanzatori fara bun simt incat ma doare-n cot de el.

 

Nesimtiti exista si printre vanzatori si printre clienti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...