Sari la conținut

Incepator cu aspiratii


enopul
 Share

Postări Recomandate

  Salut, 

 

  Vin la voi, cei mai experimentati cu o situatie de alegere si cred ca argumentele voastre m-ar ajuta sa iau decizia corecta. 

 

   In momentul de fata am un Xmax 125cc , strict pt oras. Mi-ar placea sa fac touring si e clar ca XMAX-ul de 125 nu e solutia potrivita asa c ai mntea mea au aparut 2 variante:

 

1. Pastrez Xmax-ul si  iau o motocicleta de touring, alegerea ar fi intre modelele de 650-700 cc gen yamaha Traxer 7, Verys 650, Tiger Sport 660,V-storm,  800mt-ul ...alegerile sunt legate strict de buget....8000 euro , nu mai vechi de 2022...ideal ar un Tracer 7 gt+ 

2. Vand Xmaxul si cu o diferenta considerabila iau Forza 750 , T-max, sau AK550 Premium

 

  Ambele variante au plusuri si minusuri. In prima ar trebui sa am grija de 2 agregate, 2x costuri, 2x griji dar fiecare cu  dedicatie pt ceea ce trebuie sa faca. In a doua, ar fi mai putine griji dar prea mari pt oras, prea putin touring....Poate  Forza 750 sa fie mai potrivita

 

 Clar , nu o sa merg in fiecare weekend in touring dar vara o sa cam bag, practic intentionez sa inlocuiesc masina :) . Turele vor fi cu pasager deci  si pt el trebuie sa fie comfortabil

 

 Multumesc celor dispusi sa  isi dea cu parerea, solicitata!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut,

 

Varianta ideala si cea de preferat este cu 2 agregate: una de oras si una de touring. 

 

Daca dupa indelungi cugetari ajungi la concluzia ca bugetul nu permite 2, atunci as merge pe Forza doar pentru ca are DCT care este mult superior CVT-ului clasic de pe scutere cum ar fi TMAX si care la drum lung ajuta foarte mult. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, LionEl a spus:

Salut,

 

Varianta ideala si cea de preferat este cu 2 agregate: una de oras si una de touring. 

 

 

+1! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, LionEl a spus:

Salut,

 

Varianta ideala si cea de preferat este cu 2 agregate: una de oras si una de touring. 

 

Daca dupa indelungi cugetari ajungi la concluzia ca bugetul nu permite 2, atunci as merge pe Forza doar pentru ca are DCT care este mult superior CVT-ului clasic de pe scutere cum ar fi TMAX si care la drum lung ajuta foarte mult. 

 Bugetul pare pe acelasi palier in ambele variante....un Tracer 7 gasesti in 7000-7500, si cam din toate modelele dorite. Cu rabla poate  iese si nou . La Forza, , deocamdata Asko mi-a facut oferta si  nu exista discount, pret de lista si atat...sa fie sanatosi, astept sa se intoarca ceilalti dealeri din vacanta. 

 

   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, enopul a spus:

 Bugetul pare pe acelasi palier in ambele variante....un Tracer 7 gasesti in 7000-7500, si cam din toate modelele dorite. Cu rabla poate  iese si nou . La Forza, , deocamdata Asko mi-a facut oferta si  nu exista discount, pret de lista si atat...sa fie sanatosi, astept sa se intoarca ceilalti dealeri din vacanta. 

 

   

 

Eu am zis de forza dpdv tehnic, ca dpdv dealeri Honda sunt cei mai.......... nu mai zic sa nu jignesc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Forza e un troleibuz, ce draq să faci în oraș cu el?!? Și, deși ianachim mă va contrazice, dpmdv 🛵 nu e pt touring.

Plus că scuteriștii nu e motocicliști! 😈

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Forza e un troleibuz, ce draq să faci în oraș cu el?!? Și, deși ianachim mă va contrazice, dpmdv 🛵 nu e pt touring.

Plus că scuteriștii nu e motocicliști! 😈

Nu e mult mai mare decat un xmax , la latime chiar e mai mic desi pare mai mare pt ca are carenele umflate de sus pana jos. Saua si pozitia , motorul , cutia il ajuta la touring as zice eu.  Desi e pe primul loc in preferintele mele, asa ma da in spate relatia cu dealerii ca sa nu mai zic de accesorii care au pret prohibitiv. Si ca sa intelegi suferinta mea, eu posesor de 2 honda, masini, fan sa zicem, bai cu astia de la moto nu reusesc sa relationez. Cand am luat xmax ul am facut o pt ca cei de la honda m au dat afara cu greata lor asa ca am trecut strada la yamaha care m -au primit cu bratele deschise si mi au rezolvat problemele instant. 

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:

Orice mobra din clasa medie adventure face la fel de bine si oras si turing.

Nu vreau motocicleta in oras desi stiu ca ma pot obisnui, nu vreau. 

Acum 1 oră, Lucian_M a spus:

Nc750 cu dct.

Am fost acum 2 sapt sa o testez , nu a fost sa fie chimie. E si urata 😄 

 

Acum, la ora asta sincer as pastra xmax ul si as lua un tracer 7/9 care mi se par cele mai frumoase din lista mea. Dar nu m am dat cu ele urmeaza. Verysul a ramas in suflet ca pe el am facut scoala, suzuki nu da gres iar cf moto vine cu cele mai multe dotari care sa zicem compenseaza imaginea de brand chinezesc...

Daca ar fi sa merg pe un maxy....la cum ma enerveaza Honda, as lua Kymco ak550 premium, ca tot din ei se trage si la bani mai putini vine cu cruise control, cu mansoane incalzite si alte mici plusuri. Aia e, nu am dtc. 

 

Greu ma , greu 😁

 

Lucrez in vanzari si mor pe lipsa asta de strategie la honda, mi se par asa seci  si rigizi . 

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Forza e un troleibuz, ce draq să faci în oraș cu el?!? Și, deși ianachim mă va contrazice, dpmdv 🛵 nu e pt touring.

Plus că scuteriștii nu e motocicliști! 😈

Am uitat sa zic....se spune "nu ie motociclisti" 🤫🤣

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, enopul a spus:

 

Am fost acum 2 sapt sa o testez , nu a fost sa fie chimie. E si urata  

Nici eu nu mi-aș lua, dar pentru alții prinde bine un touring fără pretenții sportive, cu un consum derizoriu și cutie automată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, enopul a spus:

Nu e mult mai mare decat un xmax , la latime chiar e mai mic desi pare mai mare pt ca are carenele umflate de sus pana jos. Saua si pozitia , motorul , cutia il ajuta la touring as zice eu.  Desi e pe primul loc in preferintele mele, asa ma da in spate relatia cu dealerii ca sa nu mai zic de accesorii care au pret prohibitiv. Si ca sa intelegi suferinta mea, eu posesor de 2 honda, masini, fan sa zicem, bai cu astia de la moto nu reusesc sa relationez. Cand am luat xmax ul am facut o pt ca cei de la honda m au dat afara cu greata lor asa ca am trecut strada la yamaha care m -au primit cu bratele deschise si mi au rezolvat problemele instant. 

Nu vreau motocicleta in oras desi stiu ca ma pot obisnui, nu vreau. 

Am fost acum 2 sapt sa o testez , nu a fost sa fie chimie. E si urata 😄 

 

Acum, la ora asta sincer as pastra xmax ul si as lua un tracer 7/9 care mi se par cele mai frumoase din lista mea. Dar nu m am dat cu ele urmeaza. Verysul a ramas in suflet ca pe el am facut scoala, suzuki nu da gres iar cf moto vine cu cele mai multe dotari care sa zicem compenseaza imaginea de brand chinezesc...

Daca ar fi sa merg pe un maxy....la cum ma enerveaza Honda, as lua Kymco ak550 premium, ca tot din ei se trage si la bani mai putini vine cu cruise control, cu mansoane incalzite si alte mici plusuri. Aia e, nu am dtc. 

 

Greu ma , greu 😁

 

Lucrez in vanzari si mor pe lipsa asta de strategie la honda, mi se par asa seci  si rigizi . 

Am uitat sa zic....se spune "nu ie motociclisti" 🤫🤣

 

 

Nu ești singurul care are experiența asta cu Honda Nord, nu știu care e faza cu ei zici că nu vor să vanda. 

 

Vezi că AK550 are lanț așa că sa te pregătești de curățat/uns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, LionEl a spus:

Nu ești singurul care are experiența asta cu Honda Nord, nu știu care e faza cu ei zici că nu vor să vanda. 

 

Vezi că AK550 are lanț așa că sa te pregătești de curățat/uns.

Asko si honda nord sunt la fel

 

Ak550 nu are lant , e tot pe curea. Forza 750 are lant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, enopul a spus:

Pai cine vb aici de scutece? 🤣


Asa le zice la agregatele pe doua roti pe care poztia e ca pe veceu. WC...scutece...

A, stai, exista si maxiscutece... Pentru grasi, probabil..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Speedy.K a spus:


Asa le zice la agregatele pe doua roti pe care poztia e ca pe veceu. WC...scutece...

A, stai, exista si maxiscutece... Pentru grasi, probabil..

O sa fie bine, ai sa vezi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, enopul a spus:

Asko si honda nord sunt la fel

 

Ak550 nu are lant , e tot pe curea. Forza 750 are lant

Da corect le-am confundat eu. 

 

Kymco aduce Motorteam care sunt și dealer Honda 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand motorteam, ălora zici că le ceri bani când intri în magazin... :puke:

A, scuteCele nu e motociclete, uitasem să vă zic! 😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, LionEl a spus:

Da corect le-am confundat eu. 

 

Kymco aduce Motorteam care sunt și dealer Honda 

Le am cerut oferta dar ei incep munca de luni...au si suzi deci ei pot oferi multe informatii si asta vara , pt ca nu aveau stoc la scootere honda mi au facat o recomandare de kymco. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Speedy.K a spus:

Orice mobra din clasa medie adventure face la fel de bine si oras si turing.


Coane, sa dea necuratu’ daca ma mai urc pe mobra in oras. Scuterul nu are echivalent. Poate doar un NC 750 DCT dar si ala cu mici inconveniente fata de scuter. Altfel, scuterul sta infinit mai bine la consum, intretinere, manevrabilitate, spatiu de depozitare, lipsa totala de caldura degajata.

 

Anvelopele la mai putin de jumate de pret fata de moto, o curea 200 de lei la 20,000 km, un litru de ulei…filtru de ulei doar daca are. 

Acum 7 ore, enopul a spus:

Lucrez in vanzari si mor pe lipsa asta de strategie la honda, mi se par asa seci  si rigizi . 

Am uitat sa zic....se spune "nu ie motociclisti" 🤫🤣


Am fost la Honda Nord sa ma interesez de Africa Twin 1100. Am cerut o OFERTA, desi foarte amabil baiatul de la vanzari mi-au facut oferta cu pretul de catalog. :))) Pai mai bine nu mai bateam drumul pana acolo…adica ce rost mai au ofertele personalizate daca ai deja pretul pe site si este batut in cuie?

 

Ce-i drept, mi-au zis ca daca vreau sa cumpar accesoriile de la ei, imi fac oferta acolo. Pai…de ce as lua niste accesorii unde cu tot cu oferta ies mai scump decat aftermarket la fel de calitative de la branduri cunoscute?

 

O sa ma reorientez pe Suzuki, poate dau de un dealer care vrea sa vanda. Acum toti fac ciocanul mare, au uitat cand aveau mobre pe stoc si se rugau de tine sa cumperi. :crack:

Editat de Ruginel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Ruginel a spus:

Am cerut o OFERTA, desi foarte amabil baiatul de la vanzari mi-au facut oferta cu pretul de catalog.

Ce rost ar mai avea prețul de listă dacă ar face discount-uri tuturor celor care le trec pragul? :moron: V-ați învățat toți ca la Grand Bazar, să mor io.

Acum 4 ore, Ruginel a spus:

o curea 200 de lei la 20,000 km

M-aș cam mira să țină 20k o curea de 200 lei!

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ENEOS a spus:

Ce rost ar mai avea prețul de listă dacă ar face discount-uri tuturor celor care le trec pragul? :moron: V-ați învățat toți ca la Grand Bazar, să mor io.

M-aș cam mira să țină 20k o curea de 200 lei!

Pretul de lista are un alt rol, de pozitionare in piata, de arata muschii si personalitatea. Pretul de lista este marketing , valoarea si aprecierea lor pt produsul lor. Totusi, cand vad ca in alte tari, acelasi produseste mai bine pozitionat sau vine cu diverse alte optiuni ma cam oftic. De ex in italia , acum e promo la forza 750 cu top box inclus in pret. . Dar in fine, pe banii mei aleg eu cui dau . Si 2024, cu rabla in pom si comenzi facute pt legea de 125 , nu vad dealerii prea bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dealerii moto din Ro la ce vânzări sunt (excepție poate bmw) n-au cum să facă business din comerțul cu 🏍🏍 noi! Nici curentul electric din showroom și salariul unui vânzător obosit nu le iese de acolo.

Acum 5 minute, enopul a spus:

Pretul de lista are un alt rol

Voi ăștia când intrați la brutărie cereți de la ușă discount la franzelă?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Ruginel a spus:


Coane, sa dea necuratu’ daca ma mai urc pe mobra in oras. Scuterul nu are echivalent. Poate doar un NC 750 DCT dar si ala cu mici inconveniente fata de scuter. Altfel, scuterul sta infinit mai bine la consum, intretinere, manevrabilitate, spatiu de depozitare, lipsa totala de caldura degajata.

 

Anvelopele la mai putin de jumate de pret fata de moto, o curea 200 de lei la 20,000 km, un litru de ulei…filtru de ulei doar daca are. 

 

100% de acord cu tine. Cel mai mare avantaj este manevrabilitatea si chestiunea legata de caldura degajata pe care nu o simti absolut deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, ENEOS a spus:

Dealerii moto din Ro la ce vânzări sunt (excepție poate bmw) n-au cum să facă business din comerțul cu 🏍🏍 noi! Nici curentul electric din showroom și salariul unui vânzător obosit nu le iese de acolo.

Voi ăștia când intrați la brutărie cereți de la ușă discount la franzelă?

Pt ca stiu cum se face painea aia, o fac singur acasa....asa, caz particular.

Dar te rog nu duce in extrema ideea de a plati orice pret cerut. Doar ca e Honda!

Acum 6 minute, enopul a spus:

Pt ca stiu cum se face painea aia, o fac singur acasa....asa, caz particular.

Dar te rog nu duce in extrema ideea de a plati orice pret cerut. Doar ca e Honda!

Si asa ca idee, x max ul meu a costat 5500 euro, pret importator 4500 euro, uite un 22%...crezi ca e putin? E alegerea fiecaruia cum gestioneaza banii, dar stiu cum ii fac si am de gand sa ii dau pe vorbe dulci. Iar un biznis se face complex, nu vinzi doar un produs si speri ca supravietuiesti. O dam in altele si eu vreau ajutor in limpezirea gandurilor pt o achizitie cum am zis in postul original. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...