Sari la conținut

Plimbare


Postări Recomandate

Revin cu un mesaj aici pentru ca consider ca a fost agitația mai mult decât trebuia  de la o simplă întrebare a iscat o mică ceartă dacă aș putea spune . 
Sunt începătoare nu zic ca merg perfect am și eu greșelile mele cum toți le avem chit ca unii nu recunosc DAR am mai mers în grup nu am avut evenimente și am cerut pe cineva care merge încet strict deoarece am motocicletă sau cum vrea fiecare să o numească de 125 lucru care nu îmi permite să merg mai mult de 114km la oră . Nu am vrut să ies la o plimbare cu cineva și să se simtă ținut în loc etc . 

Și pentru liniștea tuturor , am ieșit în ziua respectivă cu o prietenă ( tot cu 125 și ea ) 

 

Asfalt uscat tuturor și haideți să nu mai fim așa de răutăcioși unii cu alți. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 38 minute, SONYC a spus:

 

 

 

Tot ce am subliniat este faptul ca se poate realiza o iesire in formatul descris de initiator fara sa se moara. 

 

 


Multe se pot realiza, doar ca majoritatea nu merita efortul sau, in cazul nostru, riscul.

 

Caragiu a fost intrebat "Se poate trai fara cultura". El a raspuns "Se poate, dar nu merita." 
 

Tu continua sa "mentorezi" incepatori in stilul tau, ca se poate.

Eu continuu sa cred ca nu merita riscul.

Acum 38 minute, 45Teaa a spus:

Revin cu un mesaj aici pentru ca consider ca a fost agitația mai mult decât trebuia  de la o simplă întrebare a iscat o mică ceartă dacă aș putea spune . 
Sunt începătoare nu zic ca merg perfect am și eu greșelile mele cum toți le avem chit ca unii nu recunosc DAR am mai mers în grup nu am avut evenimente și am cerut pe cineva care merge încet strict deoarece am motocicletă sau cum vrea fiecare să o numească de 125 lucru care nu îmi permite să merg mai mult de 114km la oră . Nu am vrut să ies la o plimbare cu cineva și să se simtă ținut în loc etc . 

Și pentru liniștea tuturor , am ieșit în ziua respectivă cu o prietenă ( tot cu 125 și ea ) 

 

Asfalt uscat tuturor și haideți să nu mai fim așa de răutăcioși unii cu alți. 


Exact ce spuneam despre psihologia incepatorului, teama de a incurca, de a tine in loc pe ceilalti. De aici apar prostiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Speedy.K a spus:
Exact ce spuneam despre psihologia incepatorului, teama de a incurca, de a tine in loc pe ceilalti. De aici apar prostiile.

Nu am de gând să îți schimb părerea pentru ca toți avem dreptul la ea și nici nu are sens să mă chinui să îți explic având în vedere ca tu ești fixat pe ideea ca nu se poate ieși cu începătorii 

 

Aici era vorba despre faptul ca sunt persoane care merg mai agresiv sau mai rapid lucru pe care motorul meu nu mi-l permite și așa am avea toți o experienta nu atât de plăcută. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa citesti si sa intelegi cuvintele pe care le scriu altii, nu sa le interpretezi. Aici nu suntem la "Ce a vrut sa spuna autorul".

Am zis ca nu e SIGUR, nu ca nu e POSIBIL. Nu e sigur pentru ei, pentru incepatori.

Iar in primul post am spus si despre necunoscuti. Despre asta n-a discutat nimeni, colegul a sarit ca ars sa-mi spuna ca el a mers cu incepator, ala a iesit de cateva ori pe contrasens, ceea ce nu e deloc in neregula. De aici discutia.

Te bagi sa iesi cu colegu?! Stii cum merge colegu? Sau cu mine? Stii cum merg eu? Te bazezi doar pe faptul ca ma jur ca ma pricep la mers cu incepatori? Risti sa fiu vreun tampit sau vreun prost? Sauvreun nebun?! Ma indoiesc. De aici recomandarea de a nu iesi cu ncunoscuti Inainte de a capata ceva experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, Speedy.K a spus:

Caragiu a fost intrebat "Se poate trai fara cultura". El a raspuns "Se poate, dar nu merita." 

 

Ahh ce imi plac oamenii cu citate. De unde le-ai copiat? Facebook, Instagram s.a.m.d?

 

Acum 33 minute, Speedy.K a spus:

Tu continua sa "mentorezi" incepatori in stilul tau, ca se poate.

 

Vorbeste gura fara tine, pentru ca altfel, daca m-ai cunoaste, n-ai nota astfel de concluzii in dreptul meu.

 

Vezi tu, zmeule, la faza cu Tomita (cum il strigau apropiatii) ti-am raspuns cu substrat. Te intreb, iti place cand cineva presupune (fara sa te cunoasca) ca ai facut un simplu copy/paste, fara absolut niciun fel de contributie personala? Iti place ca am presupus in mod automat ca n-ai pic de carte, ca de fapt n-ai citit, ca de fapt nu cunosti, ca de fapt nu intelegi, ci ca doar copiezi un citat in speranta ca vei parea mai destept in fata celorlalti? Nu e nevoie sa raspunzi, iti cunosc deja replica.

 

Din acest motiv ti-am si sugerat sa iesi din bucla asta a adevarului absolut pe care crezi ca il detii si in care, aparent, nici macar nu realizezi ca te afli. Nu mai face presupuneri si afirmatii gratuite despre oameni ai caror istoric nu il cunosti, nu vei iesi in fata, din contra.

 

Nu-mi bate obrazul si nu imi reprosa situatii descrise de mine fara ca tu sa fi fost acolo, nu le cunosti in detaliu, prin urmare faci presupuneri sperand ca una dintre ele se va lipi. Nu e o rusine sa intrebi daca nu cunosti, o lectie care nu pari a o fi invatat inca.

 

Daca tot vrei sa faci pe politistul "rau", iti sugerez sa incepi cu "veteranii" care rad si iau in batjocora incepatorii care nu dau "capat" anvelopei spate, spunandu-le ca nu sunt motociclisti adevarati. Nu, nu in timp ce sunt cu ei in tura, asta pentru ca nah, ala incepator n-are "gradele" necesare ca sa mearga cu "smecherii". Nu, ii fac de cacao pe internet, ca apoi incepatorul sa iasa singur si sa incerce cu toate puterile sa dea "capat" anvelopei, ca sa fie recunoscut si respectat de catre "baeti". Sa vezi atunci distractie, a se citi familii indoliate. Nu te-am vazut activ pe partea asta zmeule, ori poate esti unul dintre "baeti"?

 

Hai sa ne auzim cu bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, SONYC a spus:

 

Ahh ce imi plac oamenii cu citate. De unde le-ai copiat? Facebook, Instagram s.a.m.d?

 

 

Vorbeste gura fara tine, pentru ca altfel, daca m-ai cunoaste, n-ai nota astfel de concluzii in dreptul meu.

 

Vezi tu, zmeule, la faza cu Tomita (cum il strigau apropiatii) ti-am raspuns cu substrat. Te intreb, iti place cand cineva presupune (fara sa te cunoasca) ca ai facut un simplu copy/paste, fara absolut niciun fel de contributie personala? Iti place ca am presupus in mod automat ca n-ai pic de carte, ca de fapt n-ai citit, ca de fapt nu cunosti, ca de fapt nu intelegi, ci ca doar copiezi un citat in speranta ca vei parea mai destept in fata celorlalti? Nu e nevoie sa raspunzi, iti cunosc deja replica.

 

Din acest motiv ti-am si sugerat sa iesi din bucla asta a adevarului absolut pe care crezi ca il detii si in care, aparent, nici macar nu realizezi ca te afli. Nu mai face presupuneri si afirmatii gratuite despre oameni ai caror istoric nu il cunosti, nu vei iesi in fata, din contra.

 

Nu-mi bate obrazul si nu imi reprosa situatii descrise de mine fara ca tu sa fi fost acolo, nu le cunosti in detaliu, prin urmare faci presupuneri sperand ca una dintre ele se va lipi. Nu e o rusine sa intrebi daca nu cunosti, o lectie care nu pari a o fi invatat inca.

 

Daca tot vrei sa faci pe politistul "rau", iti sugerez sa incepi cu "veteranii" care rad si iau in batjocora incepatorii care nu dau "capat" anvelopei spate, spunandu-le ca nu sunt motociclisti adevarati. Nu, nu in timp ce sunt cu ei in tura, asta pentru ca nah, ala incepator n-are "gradele" necesare ca sa mearga cu "smecherii". Nu, ii fac de cacao pe internet, ca apoi incepatorul sa iasa singur si sa incerce cu toate puterile sa dea "capat" anvelopei, ca sa fie recunoscut si respectat de catre "baeti". Sa vezi atunci distractie, a se citi familii indoliate. Nu te-am vazut activ pe partea asta zmeule, ori poate esti unul dintre "baeti"?

 

Hai sa ne auzim cu bine!


Nuuu, eram de fata la interviu! Tu nu vezi ce stupid esti?! Evident ca am citit undeva o bucata de interviu, ca doar n-am stat la sprit cu actorul, dooh! Spre deosebire de tine, care stii cum ii ziceau apropiatii, tu probabil fiind unii dintre ei... 

 

Cat despre restul polologhiei de mai sus, nici nu o citesc cuvant cu cuvat, nu stiu despre ce discutii vorbesti, fiecare pasare pe limba ei piere. A mea e asta, mi-o asum. Dar doar p-asta. Tu amesteci lucrurile pe care ti le imaginezi cu alea pe care eu le-am spus. De fapt ce argument ai tu? A, niciunul, in afara de faptul ca tu ai facut ceva o data si s-a intamplat EXACT cum iti ziceam eu ca se intampla de cele mai multe ori! Asta e argument?! Aaa, nu, dar Trebuie sa fii doar tare-n gura asa, la modul general?! Atunci bine!

 

In plus arata-mi si mie unde am zis eu mai sus ceva despre tine altceva decat sa-ti combat ideile pe care le-ai exprimat si cu care nu sunt de acord si a-ti explica ca ceea ce s-a intamplat in "uimitoarea" ta experienta cu un incepator este exact ce ti-am spus eu ca se intampla.

 

Hai ca deja ma plictisesti, nici macar de o contra serioasa si argumentata nu esti in stare. Astept sa apara unul mai tapan pe situatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Speedy.K a spus:

fiecare pasare pe limba ei piere.

 

 +1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, 45Teaa a spus:

Revin cu un mesaj aici pentru ca consider ca a fost agitația mai mult decât trebuia  de la o simplă întrebare a iscat o mică ceartă dacă aș putea spune . 
Sunt începătoare nu zic ca merg perfect am și eu greșelile mele cum toți le avem chit ca unii nu recunosc DAR am mai mers în grup nu am avut evenimente și am cerut pe cineva care merge încet strict deoarece am motocicletă sau cum vrea fiecare să o numească de 125 lucru care nu îmi permite să merg mai mult de 114km la oră . Nu am vrut să ies la o plimbare cu cineva și să se simtă ținut în loc etc . 

Și pentru liniștea tuturor , am ieșit în ziua respectivă cu o prietenă ( tot cu 125 și ea ) 

 

Asfalt uscat tuturor și haideți să nu mai fim așa de răutăcioși unii cu alți. 


Bine ca ai rezolvat. Pe viitor mai da un semn daca nu ai cu cine sa iesi. Scuterul stie sa mearga si cu viteze mai mici. Mai este pe forum cineca care a mai facut iesiri cu incepatori. @LionEl

Acum 1 oră, ENEOS a spus:

👏F bine!

Doar @Ruginel a avut de pierdut. :D

 

😂 

Editat de Ruginel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15-20 de ani erau frecvente iesirile cu incepatorii, in special primavara cand erau dupa o pauza de mers pe moto. De obicei mergeau cativa (2-3) cu experienta si inca 5-10 fara. Am fost in cateva ture, eram vreo 5-10 oameni, singurele incidente vreodata au fost o carena julita la 15 km/h pe sosea si un nor de praf facut de un incepator prea increzator care pe offroad a gasit singura movila de nisip (cam 2-3 bascule) de pe marginea drumului si s-a urcat pe ea. Cu 10 oameni nu a fost asa de greu pe cat m-am asteptat, cu 5 era lejer. Cred ca am fost de o duzina de ori la Bolboci, prin Moroieni, cu incepatori. Am colectii intregi de poze de pe vremea aia, desi aproape nimeni de atunci nu mai e activ pe forum.

 

Cand membri ai familiei si-au luat permis, am facut iesiri cu ei in primele sute de kilometri. Zero probleme. De obicei faceam o tura sau doua pe sosea, apoi una pe forestiere pretabile si pentru moto de strada, dupa aia umblau si singuri. Au venit si de la 500 km ca sa iesim cu moto dupa ce si-au luat permis.

 

Deci, se poate. Se poate si cu 125cc, o prietena a iesit cu noi avand zero experienta cu o Honda de 125cc, dupa vreun an facea naveta peste 150 km pe zi, de primavara pana toamna tarziu cu motocicleta aia. Mai nasol a fost cu tipa cu moto de 800cc, ca se cam chinuia cu ea, era si prea grea pentru ea si mai putin manevrabila la viteze mici.

 

Acum nu stiu de ce sunt oamenii speriati de incepatori. Se moare mult mai putin, ca procent, decat acum 15 ani, sunt si soselele mai bune si soferii de conserve mai atenti. Si daca un idiot in grup merge tare, nu are decat sa mearga singur, dar cand erau frecvente iesirile astea si aveau un istoric in spate, aflai repede cine e in stare sa mearga civilizat si cine nu. 

Editat de TomTheMouse
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, TomTheMouse a spus:

Acum 15-20 de ani erau frecvente iesirile cu incepatorii, in special primavara cand erau dupa o pauza de mers pe moto. De obicei mergeau cativa (2-3) cu experienta si inca 5-10 fara. Am fost in cateva ture, eram vreo 5-10 oameni, singurele incidente vreodata au fost o carena julita la 15 km/h pe sosea si un nor de praf facut de un incepator prea increzator care pe offroad a gasit singura movila de nisip (cam 2-3 bascule) de pe marginea drumului si s-a urcat pe ea. Cu 10 oameni nu a fost asa de greu pe cat m-am asteptat, cu 5 era lejer. Cred ca am fost de o duzina de ori la Bolboci, prin Moroieni, cu incepatori. Am colectii intregi de poze de pe vremea aia, desi aproape nimeni de atunci nu mai e activ pe forum.

 

Cand membri ai familiei si-au luat permis, am facut iesiri cu ei in primele sute de kilometri. Zero probleme. De obicei faceam o tura sau doua pe sosea, apoi una pe forestiere pretabile si pentru moto de strada, dupa aia umblau si singuri. Au venit si de la 500 km ca sa iesim cu moto dupa ce si-au luat permis.

 

Deci, se poate. Se poate si cu 125cc, o prietena a iesit cu noi avand zero experienta cu o Honda de 125cc, dupa vreun an facea naveta peste 150 km pe zi, de primavara pana toamna tarziu cu motocicleta aia. Mai nasol a fost cu tipa cu moto de 800cc, ca se cam chinuia cu ea, era si prea grea pentru ea si mai putin manevrabila la viteze mici.

 

Acum nu stiu de ce sunt oamenii speriati de incepatori. Se moare mult mai putin, ca procent, decat acum 15 ani, sunt si soselele mai bune si soferii de conserve mai atenti. Si daca un idiot in grup merge tare, nu are decat sa mearga singur, dar cand erau frecvente iesirile astea si aveau un istoric in spate, aflai repede cine e in stare sa mearga civilizat si cine nu. 

👍👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, TomTheMouse a spus:

Acum 15-20 de ani erau frecvente iesirile cu incepatorii,

 

Am iesit si eu cu incepatori, ieseau din curba pe contrasens, depaseau coloana cind faceam stinga cu semnal din timp, etc. Unul singur a mers brici, mai incet, dar bine. La ultimul drum de acest fel, cind am facut Giurgiu-Bucuresti cu soseaua aproape goala la @80km/h ...... m-au lasat nervii, cred ca am ramas marcat, si nu era pe -600 cc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, TomTheMouse a spus:

.

 

Exact asta am sublinat si eu, ca se poate. Dar unii "e" mai panselute asa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, ENEOS a spus:

Tot cu oglinzile pliate?

La viteza aia, puteam fi si pe trotuar ..... nu cred ca oglizile erau o problema, dar, cum am mai spus, stiu ca e greu citeodata de retinut pentru unii, in afara orasului nu le tin pliate.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

22 hours ago, Contabil said:

 

Am iesit si eu cu incepatori, ieseau din curba pe contrasens, depaseau coloana cind faceam stinga cu semnal din timp, etc. Unul singur a mers brici, mai incet, dar bine. La ultimul drum de acest fel, cind am facut Giurgiu-Bucuresti cu soseaua aproape goala la @80km/h ...... m-au lasat nervii, cred ca am ramas marcat, si nu era pe -600 cc.

Daca nu poti sa mergi cu 80 km/h cand esti in grup cu incepatori nu e nici o problema, nu e obligatoriu sa faci asta, nu iesi cu ei si gata. Se gasesc, sau macar se gaseau, oameni care sa mearga linistit cu 80.

 

Pana acum nu am dat de incepatori care sa iasa din curba pe contrasens, poate pentru ca mergeam incet. Daca ar  fost vreunul care sa faca pe zmeul, gen sa depaseasca coloana, il trimiteam pe loc acasa, fara nici o suparare, dar nu a fost cazul. In schimb cand am fost eu ca incepator cu unul din membrii vechi si plini de fala de pe-aici, mi-a facut o faza de nu am mai iesit vreodata cu el, era un dobitoc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca poti sa-ti imaginezi cum e sa mergi pasager la oameni fara permis cu 30 la ora prin Bucuresti. Si sa te scoata pe contrasens in viraje.

Voi nu stiti ce vorbiti! Poti sa mergi si pe loc si sa iesi pe contrasens, sa mor io!

Ce vreau sa spun e ca asta cu mersul incet e o prostie. Stiu o gramada de oameni care merg si incet rau si prost. Irelevant. 
Eu n-am mers niciodata foarte incet cu mobra. Mai incet decat acum, dar nu foarte incet. Si am avut si incepatori cu care am mers mult pentru ca mergeau bine. Nu neaparat incet, ci bine. Pentru ca aveau ceva talent si ascultau ce le spuneam. Dar majoritatea la plecarea de pe loc uitat tot ce le-ai spus si fac cum ii trage psihicul. Si ii trage in boscheti pentru ca nu se concentreaza sa faca ce ii inveti, ci ce cred ei ca ar trebui. Exact ca elevii din scoli. Dar macar pentru astia, ultimii, sunt platit.

Pe restul vi-i las voua!

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, Speedy.K a spus:

Nu stiu daca poti sa-ti imaginezi cum e sa mergi pasager la oameni fara permis cu 30 la ora prin Bucuresti. Si sa te scoata pe contrasens in viraje.

Voi nu stiti ce vorbiti! Poti sa mergi si pe loc si sa iesi pe contrasens, sa mor io!

Trăiești periculos! Păcat că a scris Gil Delamare înaintea ta cartea "Meseria mea e riscul"...

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, doar ca testarea in poligon nu se prea potriveste cu cea din targ. Foarte multi din ei cand ies pe strada parca uita tot ce au invatat. Iar dupa ce ii dai cat de cat pe brazda in orele de pe strada te trezesti cu ei in examen ca iar uita tot!

Asa se intampla si cu incepatorii, merg decent cand sunt singuri pe strada, dar cand sunt cu altcineva parca se reseteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...