Sari la conținut

Sugestii traseu Bucuresti - Vulcanii Noroiosi - Focsani - Targu-Mures


RedRat
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

O sa vrea sa merg pe ruta asta in zilele ce urmeaza... 

Imi puteti sugera locuri care merita vizitate pe drum?

Traseul arata cam asa:

 

395039998_plan1.thumb.png.71134839e218f0c7d1850c60ec06bb60.png

 

Mersi,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, robert_bobariu a spus:

R1200GS? Pacat de ea sa ii arati Focsaniul...

E aproape la fel de buna ca asta de am citit-o aicea acu ceva ani, și e aur:

De ce nu saluta unii motocicliști în trafic, iar un domn cu 1250 zice ceva de genul: eu nu ma uit în jos 

❤️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dacă nu ții musai să fie doar asfalt, știu un traseu fain care duce la Vulcanii Noroioși și apoi iese direct înainte de partea mișto din Lepșa:

https://maps.app.goo.gl/PPkLAcn1RKgkCYoL8

 

IMG_3637.thumb.jpeg.2677d87d37ead6af4a669d01eda4b373.jpeg

 

 

Pe drum te poți opri să faci o plimbare în rezervația Mestecănișul de la Reci, numai bine cât să îți faci poftă de un gulaș la Ozun (Hanul Paprika sau Hanul Gyulas)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca totusi vrei mai mult asfalt, poti face traseul lui @bursyllac pana in Vintila Voda, apoi prin Valea Salciei pana in Dumbravesti, iar din Dumbravesti, de la manastirea Recea, pe secundare, cu un mic ocol, pana in Odobesti si apoi Lepsa.

Singura bucata fara asfalt este la Podul Muncii - cam 2 km de piatra bine batuta (au mai asfaltat putin fata de ce vezi pe Google), fara pustietati si bucati care sa te puna in dificultate. E de fapt un drum utilizat de localnici, ce va fi asfaltat curand.

Aici poti sa vezi daca iti place:

https://www.google.com/maps/@45.4206116,26.7014582,3a,75y,73.05h,90t/data=!3m6!1e1!3m4!1sS6KmzsxbySRPLs2iNFjGSw!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu

Altfel calitatea drumurilor este foarte buna, vei avea multe puncte de belvedere si curbe.

Singura parte mai urata de drum este zona Vulcanilor Noroiosi - asfalt cu denivelari si rupturi.

 

De la Targu Secuiesc ai putea merge si prin Varghis, insa e frumos traseul asa cum l-ai schitat, cu mentiunea ca intre Balvanyos si Bixad s-ar putea sa fie putin mai prost drumul (dar oricum frumos).

 

Toti-ti-am vorbit despre drum. Obiectivele te lasam sa le descoperi singur :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bune sugestii! Mersi fain, baieti! Azi ma pun la schitat ceva mai exact. :) peste doua zile plec 😛

Editat de RedRat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 27.04.2024 la 2:42, bursyllac a spus:

dacă nu ții musai să fie doar asfalt, știu un traseu fain care duce la Vulcanii Noroioși și apoi iese direct înainte de partea mișto din Lepșa:

https://maps.app.goo.gl/PPkLAcn1RKgkCYoL8

Traseul ăsta zici că e 100% asfalt?

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 4/30/2024 at 10:16 AM, ENEOS said:

Traseul ăsta zici că e 100% asfalt?

 Nu, tocmai asta ziceam: are porțiuni destul de lungi fără asfalt, dar overall e un traseu simpatic, cu peisaje inedite. În plus, are o secțiune de curbe mișto, proaspăt asfaltată, iar la final iese chiar înainte de zona de interes pe Lepșa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...