Sari la conținut

Cumparare motocicleta sh


danielll243
 Share

Postări Recomandate

Salut forum, cum se procedeaza la cumpararea unei motociclete sh inmatriculata in Romania, am 16 ani si urmeaza sa imi cumpar prima motocicleta. Ce proceduri sunt necesare si ce pasi trebuie sa urmez? La acte ma refer. Si dupa sa o inmatriculez pe numele meu ce trebuie sa fac si cam cati bani ma duce. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Postat (editat)

Salut, dupa ce ti ai ales motocicleta si esti sigur ca o cumperi te duci cu vanzatorul la primaria de care apartine sau la spit directia taxe si impozite si faceti contractul de vanzare cumparare, in prealabil depinde de judetul de unde este vanzatorul se face programare pentru a face contractul dar si pentru a scoate vanzatorul autovehiculul dupa numele lui.

Operatiunea este gratis la spit sau primarie. 

Nu ai cum sa faci contract de vanzare cumparare la spit sau primarie  daca vanzatorul are datori la stat ( impozite neplatite, gunoi, amenzi etc....). La intermediari se poate fiindca nu au cum sa verifice la taxe si impozite. Ideea e alta eu te sfatuiesc sa intrebi daca se poate face contractul vanzare cumparare la spit sau primarie fara programare sau sa mergi pe incredere in functie de om tu decizi asta. La intermediari operatiunea se face  cu bani. 

Editat de Laur Puia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)

https://dgpci.mai.gov.ro/documents-and-forms/inmatriculari

 

Ai pe siteul celor de la inmatriculari toate explicatiile necesare, ducumente si proceduri.

 

 

 

Acum 13 minute, Laur Puia a spus:

Salut, dupa ce ti ai ales motocicleta si esti sigur ca o cumperi te duci cu vanzatorul la primaria de care apartine sau la spit directia taxe si impozite si faceti contractul de vanzare cumparare, in prealabil depinde de judetul de unde este vanzatorul se face programare pentru a face contractul dar si pentru a scoate vanzatorul autovehiculul dupa numele lui.

Operatiunea este gratis la spit sau primarie. 

Nu ai cum sa faci contract de vanzare cumparare la spit sau primarie  daca vanzatorul are datori la stat ( impozite neplatite, gunoi, amenzi etc....). La intermediari se poate fiindca nu au cum sa verifice la taxe si impozite. Ideea e alta eu te sfatuiesc sa intrebi daca se poate face contractul vanzare cumparare la spit sau primarie fara programare sau sa mergi pe incredere in functie de om tu decizi asta. La intermediari operatiunea se face  cu bani. 


I-ai explicat de l-ai julit.

Nici eu, care mai stiu despre ce e vorba, nu inteleg nimic.

 

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce este asa de greu de inteles ? Sau este prea dimineata? 

Permise si inmatriculari nu au treaba cu contractul, din cate am inteles omul vrea sa stie si cum se face contractul de vanzare cumparare si unde si costurile la care este supus. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce e ala "intermediar"? Nu exista asa ceva la cumpararea unui autovehicul de  catre persoana fizica de la persoana fizica. Exista birouri de intocmire documente, atat.

Cumparatorul n-are ce sa caute la primaria vanzatorului, scoaterea de pe rol si obtinerea certificatului fiscal e numai treaba vanzatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intermediarul sunt astia de platesti sa iti faca ei tot. 

Notar, firme de inmatriculari, etc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun arata mi si mie pe site unde iti explica ca iti trebuie programare la spit cate exemplare iti trebuie din contract unde se lasa fiecare si asa mai departe. Topicul era urmatorul cumparare si apoi  inmatriculare sunt 2 chesti total diferite. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce e ala spit.

Da, cumpararea presupune doar intocmirea unui act de vanzare-cumparare si plata contravalorii. Niciun "spit", nicio programare, nimic.

Te duci la un birou de intocmire acte sau la un notar (astia nu sunt intermediari, ca nu intermediaza nimic, doar scriu documente!) dai banii omului si gata, esti proprietar! 
Tot restul de documente iti trebuie pentru transcrierea bunului pe numele tau la DRPCIV.

Pe care le gasesti pe site, cum ziceam.

Intermediari sunt aia care se ocupa de toate procedurile de transcriere in locul cumparatorului. Si aia sunt contracost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, multumesc, cineva mi-a zis ca pot veni cu copii de act vanzare cumparare scoase la imprimanta de acasa si sa le completam de mana acolo cu vanzatorul, nu este adevarat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Postat (editat)

Actele de vanzare cumparare se pot face si scrise de mana.

Editat de Gabi24
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, dar avantajul de a-l face la unnbirou de acte auto este ca aia de acolo stiu exact ce si cum trebuie scris si in cate exemplare, plus ca te pot lamuri si ce ai de facut mai departe la inmatriculari. Iar costurile sunt modice, fata de valoarea unei motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

27 minutes ago, danielll243 said:

Am inteles, multumesc, cineva mi-a zis ca pot veni cu copii de act vanzare cumparare scoase la imprimanta de acasa si sa le completam de mana acolo cu vanzatorul, nu este adevarat?

 

Se poate si asa. Daca nu te deranjeaza, e mai bine sa fie completate pe calculator, fie acasa, fie la un birou de acte. Seriile si toate celelalte sunt mai lizibile. Puteti face asta daca vanzatorul iti trimite datele necesare inainte si completezi actul de vanzare cumparare inainte de a va intalni.

Apoi semnati actele si el merge la primarie sau la S.P.I.T. de care apartine (asta este serviciul public de impozite si taxe), ca sa o radieze din evidenta fiscala, aia pun o stampila si tu poti merge mai departe cu formalitatile legate de inmatriculare.

Ai grija ca omul sa nu aiba datorii la fisc, altfel nu poti inscrie motocicleta in circulatie.

1 hour ago, Speedy.K said:

Nu stiu ce e ala spit.

Nimeni nu stie, daca nu a fost acolo si, mai ales, daca este scris in forma in care a scris-o amicul nostru mai sus. Poate copilul ala intelegea ca trebuie sa scuipe undeva.:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles multumesc, inca ceva, eu avand 16 ani, cum ar fi mai bine, s-o trec pe numele parintilor sau pe numele meu? Unii spun s-o trec pe al meu si altii pe al parintilor. Am un avantaj ceva daca il trec pe numele meu? Spre exemplu la asigurare castig experienta la bonus malus?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, danielll243 said:

Am inteles, multumesc, cineva mi-a zis ca pot veni cu copii de act vanzare cumparare scoase la imprimanta de acasa si sa le completam de mana acolo cu vanzatorul, nu este adevarat?

Salut!

 

Nu trebuie sa-ti spuna cineva, poti verifica si tu lista cu documentele necesare, este publica pe site-ul DRPCIV. Dar da, poti face asta completand "de mana".

 

Insa tu esti minor si aici pot aparea probleme la deschiderea rolului fiscal sau la depunerea cererii de schimbare proprietar. Unii cer doar sa fie parintii de fata si sa semneze o declaratie, altii solicita declaratie notariala (care costa si ea).

 

Cel mai bine este sa faceti contractul de vanzare cumparare pe numele unui parinte (unul care are rol deschis deja la Primarie).

 

Daca o inmatriculezi pe numele unui parinte este mai simplu si la vanzare (cand o vei vinde), pentru ca daca vrei sa o vinzi cat inca esti minor s-ar putea ca viitorii cumparatori sa priveasca cu reticenta situatia.

 

Pasii sunt urmatorii:

1. vezi motocicleta, iti place, completezi contractul de vanzare cumparare in 5 (cinci) exemplare - 2 (doua) raman la vanzator, 3 la tine.

2. NU ii dai banii pana nu iti inmaneaza certificatul fiscal de la primaria de care apartine. Repet, nu ii dai banii pana nu vezi acel act. Fara acel act nu o poti inregistra tu la primaria de care apartii si, prin urmare, nici nu o poti inmatricula.

3. Cu Certificatul fiscal si cu cele trei exemplare de contract care-ti raman tie te duci la primaria de care apartii si o declari (sau parintii tai, pe un rol deja existent). Daca nu exista rol deschis lucrurile se pot complica pentru ca esti minor (aici depinde de primarie), de-asta ti-am spus sa o inmatriculezi pe numele unui parinte.

4. Primaria o ia in evidenta, iti stampileaza cele trei exemplare de contract si-ti opreste unul, tu ramai cu doua.

5. Inchei o polita RCA - in vederea inmatricularii (nu se mentioneaza numarul pe ea ci doar seria de caroserie conform cartii CIV)

6. Celebrul "dosar cu sina"  cu care te duci la "Inmatriculari" trebuie sa contina (un exemplar de contract stampilat de primarie, RCA in vederea inmatricularii, talonul, copie CI a persoanei pe numele careia se inmatriculeaza, cerere transcriere proprietar si eliberare numar de inmatriculare -presupunand ca nu pastrezi numarul, dovada achitarii unei taxe de inmatriculare - e 87 de lei din cate imi aduc aminte, cartea de identitate a motocicletei- cea eliberata de RAR).

7. Faci programare online pe site-ul DRPCIV

 

Sper ca n-am uitat nimic.

 

Ca idee, ai grija ca motocicleta sa aiba toate actele OK si in special sa o cumperi de la proprietarul inscris in talon. Nu e acel proprietar, nu o cumperi, nu te complica. Daca nu are ITP nici sa nu te uiti la ea - multi spun "lasa ca-l faci tu". Nu, sa-l faca el, fara ITP valabil inscris in talon nu poti inmatricula motocicleta. Controleaza ca seria cadrului sa corespunda cu seria din talon si cu cea din cartea RAR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca poti sa o inmatriculezi pe numele tau si nu stiu nici macar daca ai drept de semnatura pe un contract.

Cat despre asigurare, pe numele unui adult care are bonus bun o sa fie muuult mai ieftin decat pe numele tau care ai zero! Deci, daca nu cumva parintii au malus, e mult mai bine pe numele lor.

Acum 10 minute, The Flying Dutchman a spus:

 

.

Nimeni nu stie, daca nu a fost acolo si, mai ales, daca este scris in forma in care a scris-o amicul nostru mai sus. Poate copilul ala intelegea ca trebuie sa scuipe undeva.:rolleyes:


M-am abtinut cu greu sa nu ma iau de mizeria de gramatica a omului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 minutes ago, danielll243 said:

Am inteles multumesc, inca ceva, eu avand 16 ani, cum ar fi mai bine, s-o trec pe numele parintilor sau pe numele meu? Unii spun s-o trec pe al meu si altii pe al parintilor. Am un avantaj ceva daca il trec pe numele meu? Spre exemplu la asigurare castig experienta la bonus malus?

E mai bine sa o treci pe numele parintilor daca vrei sa platesti mai putin la asigurare. Asta vine la pachet cu faptul ca nu vei trece intr-o clasa superioara de bonus malus, iar peste ani, cand vei inmatricula ceva pe numele tau vei incepe de la B0 cu asigurarea.

 

8 minutes ago, Speedy.K said:

M-am abtinut cu greu sa nu ma iau de mizeria de gramatica a omului.

😂

Si, in plus nimeni nu-ti face CVC la primarie sau la impozite, acolo te duci cu el incomplectat deja.😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

34 minutes ago, The Flying Dutchman said:

E mai bine sa o treci pe numele parintilor daca vrei sa platesti mai putin la asigurare. Asta vine la pachet cu faptul ca nu vei trece intr-o clasa superioara de bonus malus, iar peste ani, cand vei inmatricula ceva pe numele tau vei incepe de la B0 cu asigurarea.

 

😂

Si, in plus nimeni nu-ti face CVC la primarie sau la impozite, acolo te duci cu el incomplectat deja.😀

deci spui ca daca ii fac asigurare pe numele meu, o sa am spre exemplu peste 2 ani de asigurare, B2?

47 minutes ago, EL Ciupacabra said:

Salut!

 

Nu trebuie sa-ti spuna cineva, poti verifica si tu lista cu documentele necesare, este publica pe site-ul DRPCIV. Dar da, poti face asta completand "de mana".

 

Insa tu esti minor si aici pot aparea probleme la deschiderea rolului fiscal sau la depunerea cererii de schimbare proprietar. Unii cer doar sa fie parintii de fata si sa semneze o declaratie, altii solicita declaratie notariala (care costa si ea).

 

Cel mai bine este sa faceti contractul de vanzare cumparare pe numele unui parinte (unul care are rol deschis deja la Primarie).

 

Daca o inmatriculezi pe numele unui parinte este mai simplu si la vanzare (cand o vei vinde), pentru ca daca vrei sa o vinzi cat inca esti minor s-ar putea ca viitorii cumparatori sa priveasca cu reticenta situatia.

 

Pasii sunt urmatorii:

1. vezi motocicleta, iti place, completezi contractul de vanzare cumparare in 5 (cinci) exemplare - 2 (doua) raman la vanzator, 3 la tine.

2. NU ii dai banii pana nu iti inmaneaza certificatul fiscal de la primaria de care apartine. Repet, nu ii dai banii pana nu vezi acel act. Fara acel act nu o poti inregistra tu la primaria de care apartii si, prin urmare, nici nu o poti inmatricula.

3. Cu Certificatul fiscal si cu cele trei exemplare de contract care-ti raman tie te duci la primaria de care apartii si o declari (sau parintii tai, pe un rol deja existent). Daca nu exista rol deschis lucrurile se pot complica pentru ca esti minor (aici depinde de primarie), de-asta ti-am spus sa o inmatriculezi pe numele unui parinte.

4. Primaria o ia in evidenta, iti stampileaza cele trei exemplare de contract si-ti opreste unul, tu ramai cu doua.

5. Inchei o polita RCA - in vederea inmatricularii (nu se mentioneaza numarul pe ea ci doar seria de caroserie conform cartii CIV)

6. Celebrul "dosar cu sina"  cu care te duci la "Inmatriculari" trebuie sa contina (un exemplar de contract stampilat de primarie, RCA in vederea inmatricularii, talonul, copie CI a persoanei pe numele careia se inmatriculeaza, cerere transcriere proprietar si eliberare numar de inmatriculare -presupunand ca nu pastrezi numarul, dovada achitarii unei taxe de inmatriculare - e 87 de lei din cate imi aduc aminte, cartea de identitate a motocicletei- cea eliberata de RAR).

7. Faci programare online pe site-ul DRPCIV

 

Sper ca n-am uitat nimic.

 

Ca idee, ai grija ca motocicleta sa aiba toate actele OK si in special sa o cumperi de la proprietarul inscris in talon. Nu e acel proprietar, nu o cumperi, nu te complica. Daca nu are ITP nici sa nu te uiti la ea - multi spun "lasa ca-l faci tu". Nu, sa-l faca el, fara ITP valabil inscris in talon nu poti inmatricula motocicleta. Controleaza ca seria cadrului sa corespunda cu seria din talon si cu cea din cartea RAR.

Multumesc frumos pentru explicatie

Si stiti cumva cazuri de minori ce au fost sa ia in rol o motocicleta de 125, si sa se duca singuri la taxe si impozite sa transcrie vehiculul, stiti cumva daca am voie ca minor, sau trebuie sa fie un parinte cu mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, danielll243 said:

daca ii fac asigurare pe numele meu, o sa am spre exemplu peste 2 ani de asigurare, B2?

Exact. Cu conditia sa nu provoci accidente.:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, danielll243 said:

Si stiti cumva cazuri de minori ce au fost sa ia in rol o motocicleta de 125, si sa se duca singuri la taxe si impozite sa transcrie vehiculul, stiti cumva daca am voie ca minor, sau trebuie sa fie un parinte cu mine

Pana in 14 ani te reprezinta parintii, dupa 14 ani te reprezinti singur cu acordul lor (incuviintare prealabila).  Unele primarii accepta doar o simpla declaratie a parintilor semnata in fata angajatului primariei (adica nu te gandi ca te duci cu un fals ordinar), alte primarii solicita in mod obligatoriu declaratie notariala a ambilor parinti prin care sunt de acord sa te reprezinti singur in relatia cu respectiva institutie.

 

Dar de ce ai vrea sa te duci singur la Primarie? Daca te gandesti sa-ti cumperi o motocicleta "pe ascuns", nu cred ca e o idee buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Speedy.K a spus:

Nu stiu daca poti sa o inmatriculezi pe numele tau si nu stiu nici macar daca ai drept de semnatura pe un contract.

Cat despre asigurare, pe numele unui adult care are bonus bun o sa fie muuult mai ieftin decat pe numele tau care ai zero! Deci, daca nu cumva parintii au malus, e mult mai bine pe numele lor.


M-am abtinut cu greu sa nu ma iau de mizeria de gramatica a omului.

Cand o sa vreau sa invat gramatica si alte lucruri legate de limba romana, o sa intru pe forumuri de asa ceva, singurul care nu a inteles ce am vrut sa zic ai fost tu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si o maimuta se poate face, pana la urma, inteleasa si capata de mancare; asta nu inseamna ca stie sa vorbeasca sau sa scrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.05.2024 la 9:30, EL Ciupacabra a spus:

Salut!

Pasii sunt urmatorii:

 

2. NU ii dai banii pana nu iti inmaneaza certificatul fiscal de la primaria de care apartine. Repet, nu ii dai banii pana nu vezi acel act. Fara acel act nu o poti inregistra tu la primaria de care apartii si, prin urmare, nici nu o poti inmatricula.

 

Ca idee, ai grija ca motocicleta sa aiba toate actele OK si in special sa o cumperi de la proprietarul inscris in talon. Nu e acel proprietar, nu o cumperi, nu te complica. Daca nu are ITP nici sa nu te uiti la ea - multi spun "lasa ca-l faci tu". Nu, sa-l faca el, fara ITP valabil inscris in talon nu poti inmatricula motocicleta. Controleaza ca seria cadrului sa corespunda cu seria din talon si cu cea din cartea RAR.

Nu prea merge la pct.2 ca ala nu e prost sa declare ca a vandut-o (adica sa semneze fiscalul )si dupa aia sa primeasca banii.

Eventual mers la Fisc cu banii in mana si cand aia zice ca e ok,atunci dai banu,sau mergi cu el de mana si cu banii la vanzator si daca sunt probleme,iei banii inapoi si ii dai fieru'

Cel mai bine facut treaba cu un adult de fata.

In rest total adevarat cu ITP si altele....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce treaba are vanzarea cu semnarea fiscalului?! Ala e un act care dovedeste ca nu sunt datorii pe rol, nu ca s-a vandut. Bineinteles ca nu dai niciun ban pana nu toate dovezile ca totul e in regula cu mobra din punct de vedere fiscal si tot ce mai e de verificat.

Banii se dau cand se semneaza contractul de vanzare cumparare, ala e actul de schimbare a proprietarului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În momentul în care se vizează contractul de către direcția de taxe și impozite se efectuează transferul de proprietate, deci prețul tranzacției trebuie achitat înainte! De fapt parcă pe contract apare prețul cu mențiunea că a fost primit de către vânzător.

:moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...