Sari la conținut

Primul accident cu motoru


Luca5512
 Share

Postări Recomandate

Salut,astăzi am căzut prima dată cu motorul.Pe Gutin în Maramureș.Părinții plecați în vacanță și eu la 60 km de casă,nu le-am spus unde merg.Într-o curbă,drumul era ud și eu m-am înclinat prea tare la 40 km/h.Dintr-o dată am fost pe asfalt,fără echipament.Am scăpat doar cu câteva julituri,la fel și motoru.Am ajuns acasă și i-am sunat pe părinții să le spun că am căzut.Ei nervoși că nu le-am spus unde merg și oricum i-am mințit unde am căzut.Le-am spus că mai aproape de casă.Încă tremur și nu știu ce să fac.La voi cum a fost prima căzătură?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima?! Maximă rușine, frână ușoară cu roata virată. Am ridicat rapid motorul și m-am uitat după care m-a zărit, dacă râde cineva. Aveam echipament, dar oricum eram pe loc, am rămas în picioare, mobra a căzut pe crashpad.

Pe viitor las-o mai ușor dacă nu ești ferm convins că ai destulă aderență și pune echipamentul pe tine. Sper că ai așa ceva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Luca5512 a spus:

..nu le-am spus unde merg și oricum i-am mințit unde am căzut.Le-am spus că mai aproape de casă.Încă tremur și nu știu ce să fac.La voi cum a fost prima căzătură?

Nu stiu ce varsta ai,dar cred ca sunt mai batran ca tine...

Motociclismul este un sport periculos,mai ales la inceput.

Asa ca iti dau un sfat:

Daca parintii tai au avut incredere sa te lase sa mergi pe motor si banuiesc ca tot ei ti-ai luat motorul si tu ar trebui sa te gandesti la ei,sa comunici cu ei,sa-i faci sa aiba incredere,sa stie de tine pe unde esti,sau sa nu mai mergi singur la plimbare,dar atentie cu cine mergi ca e posibil ca in loc sa te invete de bine,te trag dupa ei la viteze mari pe care tu nu le poti gestiona..

Nu este o rusine sa cazi,se poate intampla oricui,cad ei aia la Moto GP care sunt profesionisti...

Daca cadeai intr-o rapa,plina de verdeata,inconstient sau constient dar fara sa poti cere ajutor(telefon spart sau fara semnal),cine te mai gasea ??

Poate Domnul Urs sau Doamna cu Coasa,mureai prosteste,dintr-o ambitie.

Poarta un minim de echipament,nu merge la limita,nu te inclina ca la curse,mai ales daca e ud pe jos,pe strada poti gasi nisip fin,frunze,gropi..etc

E normal sa tremuri,dupa cazatura,ca ai tras o sperietura zdravana

 

Editat de ALEX-Guzzista
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Luca5512 a spus:

Încă tremur și nu știu ce să fac.La voi cum a fost prima căzătură?

Tragi o invatatura de minte ca pe ud nu-i ca pe uscat. Pana treci la ceva mai serios sa tii minte ca, cu tot respectul fata de investitie, moto aia de 125 e o petarda. Nu stiu ce anvelope ai si ce DOT au, dar daca mergi pe ud iti recomand Michelin-uri.

Eu mi-am rupt capul cand eram mic de mai multe ori pe ud, nu cu moto ci cu bicla. Am vazut ca nu prea merge cu smecheria si am bagat la cap. Tu ai norocul sa bagi la cap direct pe moto. Good luck.

Acum 7 ore, Lucian_M a spus:

Am ridicat rapid motorul și m-am uitat după care m-a zărit, dacă râde cineva.

Clasic... 😆

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Luca5512 a spus:

......Încă tremur și nu știu ce să fac....

evalueaza pagubele materiale, sa stii cat o sa fie reparatiile, sa stii la ce sa te astepti de la parinti :)

juliturile tale nu le pune la socoteala, alea se vindeca :)

aaaa, si sa nu-ti mai minti parintii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2010, suzuki gsx 650f. 

 

Frumos afara, cald, uscat.  Mergeam pe Trapezului, am vazut 3 mândre ca au ridicat capul sa admire motociclistul.....atat mi-a trebuit: m-am ridicat in picioare pe sa le fac cu mana (ca doar sunt vedeta nu?). In fata un taxi a oprit sa acorde prioritate unui pieton pe trecere, am vazut prea tarziu, am cazut in sa, am strans de am omorat frana fata si am blocat rotile. Urmarea este ca a facut repede un voblaj mic m-a aruncat peste si am aterizat fix cot-umar (vreo 30 la ora cred sa fi avut). A intrat adrenalina instant in acțiune de imi aduc si acum aminte ca i-am vazut pe toti pe margine cu ii buseste rasul🤣🤣🤣.

 

Noroc ca aveam full echipament de nu am simtit nimic. 

 

De rusine am ridicat singur motocicleta 🤣🤣🤣

 

De atunci m-am lasat de figuri d-astea 🤣🤣🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca prima cazatura nu a fost si ultima, in rest 1-2 cazaturipe sezon la viteze decente 50-60km/h, Pagube materiale decente, te ridici, te scuturi de praf si insinte, nici o adrenalina😁 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, ALEX-Guzzista said:

Nu stiu ce varsta ai,dar cred ca sunt mai batran ca tine...

Motociclismul este un sport periculos,mai ales la inceput.

Asa ca iti dau un sfat:

Daca parintii tai au avut incredere sa te lase sa mergi pe motor si banuiesc ca tot ei ti-ai luat motorul si tu ar trebui sa te gandesti la ei,sa comunici cu ei,sa-i faci sa aiba incredere,sa stie de tine pe unde esti,sau sa nu mai mergi singur la plimbare,dar atentie cu cine mergi ca e posibil ca in loc sa te invete de bine,te trag dupa ei la viteze mari pe care tu nu le poti gestiona..

Nu este o rusine sa cazi,se poate intampla oricui,cad ei aia la Moto GP care sunt profesionisti...

Daca cadeai intr-o rapa,plina de verdeata,inconstient sau constient dar fara sa poti cere ajutor(telefon spart sau fara semnal),cine te mai gasea ??

Poate Domnul Urs sau Doamna cu Coasa,mureai prosteste,dintr-o ambitie.

Poarta un minim de echipament,nu merge la limita,nu te inclina ca la curse,mai ales daca e ud pe jos,pe strada poti gasi nisip fin,frunze,gropi..etc

E normal sa tremuri,dupa cazatura,ca ai tras o sperietura zdravana

 

Eu am 16ani,și eu zic că mi-a făcut bine căzătura asta pentru că am învățat multe.Până la urmă e și vorba aia:nu ești motociclist dacă nu ai căzut cel puțin odată.Mersi de răspuns😁🏻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricat de incepator sau avansat esti ca si experienta-ani de condus si kilometri parcursi,tot incepator ramai zilnic,caci in fiecare zi inveti ceva nou dintr-o situatie noua in care te-ai pus sau ai intrat.De exemplu,avand conditii de vreme/trafic diferite pe un traseu identic,traseul iti va oferi noi situatii pe care inveti sa le treci.

La fel si cu motocicleta,nu vei putea spune ca ai scos tot din ea.Motocicleta iti va da un kick fix cand nu te astepti...

Intotdeauna cand pleci singur cu motocicleta,ca e asfalt sau macadam,cineva trebuie sa stie incotro ai plecat,indiferent cine.Mai ales pe macadam,unde indicat ar fi sa nu pleci singur sub nicio forma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai speriaț bre cupilu ! 

Cel mai castigat ar fi daca a invatat ceva din patania asta . 

Unii invață hard way ( adica io 🥳)...altii ca el au noroc ....daca prind ceva bine , daca nu aia e ...vin altii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, 3.14 said:

Nu mai speriaț bre cupilu ! 

Cel mai castigat ar fi daca a invatat ceva din patania asta . 

Unii invață hard way ( adica io 🥳)...altii ca el au noroc ....daca prind ceva bine , daca nu aia e ...vin altii .

Am învățat multe din toată pățania și o să mă asigur că nu o să se mai repete treaba asta✌🏻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am cazut niciodata cu motocicleta, 29 de ani permis cat A si peste 150k km. Nu inteleg de ce pentru unii este normal sa cazi nici daca ma bati. Sigur, am trecut prin cateva situatii limta (generate de altii) dar calmul si intelegerea circumstantelor m-au ferit de consecinte. Nu poti sa te feresti de ghinion 100% dar poti sa faci tot posibilul sa nu fii prost pe 2 roti.

"Primul accident cu motoru" asta arata ca deja ai un anturaj si asteptari nepotrivite si viitorul nu suna deloc bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, DesertEagle a spus:

Eu nu am cazut niciodata cu motocicleta, 29 de ani permis cat A si peste 150k km

Umblă o vorbă,  cum că ar exista motocicliști care au căzut și motocicliști care n-au căzut încă! 😈

Acum copilu' își închipuie că a trecut la next level dacă a luat o trântă, ceea ce nu e tocmai bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, DesertEagle a spus:

. Nu inteleg de ce pentru unii este normal sa cazi nici daca ma bati. 

Nu este normal, intelegi gresit un pic, cumva cel putin pe plecare de acasa ma gandesc ca pot sa cad azi, atat, incerc sa merg in asa fel incat sa NU cad dar uneori prostia mea/prostia altora duce la o tavaleala, important este ca tavaleala sa se lase cu minime daune posibile in acelcontext si de preferat daune materiale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gravitatia nu avantajeaza motoretele. culcatul motocicletei e inevitabil si scade cu cat aduni mai multa experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Djenavar a spus:

Bine ca prima cazatura nu a fost si ultima, in rest 1-2 cazaturipe sezon la viteze decente 50-60km/h, Pagube materiale decente, te ridici, te scuturi de praf si insinte, nici o adrenalina😁 

 

Ce am inteles gresit de aici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca, cu motorul se cade, nu ca este normal sa cazi, doar se cade cu motorul, atat, ma bucur pentru tine ca nu ai cazut si sper nici sa nu cazi.Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazi cu motocicleta din lipsa de skill sau din ghinion de nesansa. :)

Cumva s-a acreditat ideea ca "trebuie" sa cazi si asta micu' e cumva multumit ca a inceput devreme. Nici prin cap nu-i trece ca de fapt merge ca cizma probabil din cauza anturajului si a pareristilor de pe internet. El "s-a inclinat prea mult" fara sa se gandeasca ca nu asta e scopul mersului pe 2 roti... Mno, ce sa zic, carne de tun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, DesertEagle said:

Cazi cu motocicleta din lipsa de skill sau din ghinion de nesansa. :)

Cumva s-a acreditat ideea ca "trebuie" sa cazi si asta micu' e cumva multumit ca a inceput devreme. Nici prin cap nu-i trece ca de fapt merge ca cizma probabil din cauza anturajului si a pareristilor de pe internet. El "s-a inclinat prea mult" fara sa se gandeasca ca nu asta e scopul mersului pe 2 roti... Mno, ce sa zic, carne de tun.

Nu prea ai înțeles nimic din ce am scris eu în postare.Nu sunt mulțumit că am căzut și nici nu am vrut să se întâmple vreodată.Anturaj nu am pt că merg mereu singur.Și sunt conștient că nu înclinarea e scopul mersului pe 2 roți.Eu am avut ghinionul ca fix atunci să prind o peticeală de drum și de aia am căzut doar că nu am mai menționat asta.Normal că și înclinarea proastă a ajutat la căzătură dar aia e până la urmă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Luca5512 a spus:

Eu am avut ghinionul

Stop! Lasă ghinionul, tu gandeste-te la ce ai greșit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, DesertEagle a spus:

Eu nu am cazut niciodata cu motocicleta, 29 de ani permis cat A si peste 150k km. Nu inteleg de ce pentru unii este normal sa cazi nici daca ma bati. Sigur, am trecut prin cateva situatii limta (generate de altii) dar calmul si intelegerea circumstantelor m-au ferit de consecinte. Nu poti sa te feresti de ghinion 100% dar poti sa faci tot posibilul sa nu fii prost pe 2 roti.

"Primul accident cu motoru" asta arata ca deja ai un anturaj si asteptari nepotrivite si viitorul nu suna deloc bine.

 

Eu nu inteleg daca ai 29 de ani sau mergi de 29 de ani pe motor. 

 

Te rog sa ma lamuresti ca nu o sa pot sa dorm la noapte de curiozitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5000 pe an. Super experimentat! 

Până și băbuța aia din Germania, care merge doar duminica la biserică, face mai mulți kilometri pe an. 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea a că 29 de ani de categoria A nu înseamnă nimic,  dacă nu folosești utilajul. Și dacă nu-l folosești, șansele să te trântești scad exponențial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...