Sari la conținut

Butelia Amortizor Spate


solo
 Share

Postări Recomandate

vreau sa desfac amortizorul sa vad ce si cum are pe acolo sa schimb uleiul...O ringuri

si nu stiu cu ce e umpluta are ~3 atm dar cu ce e umpluta...???

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un gaz inert, de obicei

poti baga si CO2 sau argon...

nicidecum,nu se poate baga orice,ca schimba proprietatile amortizorului.(gazul pe baza de N suporta compresia,si are si proprietati de racire)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cele mai multe cazuri este azot :grinbandit:

da in ce le mai multe cazuri e N ca nu se dilata la caldura asa de tare ca aerul....dar de unde pot sa fac rost de azot,,>>>se foloseste la sudat sau ceva de genu..???

 

Parerea mea de inginer mecanic, e ca contine N2. Si aerul atmosferic nu e bun, pentru ca are O2 care oxideaza metalele si apa care face acelasi lucru.

la amortizor nu are treaba aerul ca acolo e ulei si se face ungerea tot timpul

Are doar presiune in functie de kg pe care le ai

Editat de solo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci... Orice gaz se dilata in exact aceeasi proportie la caldura (pV=vRT). Important e ca azotul pur nu poate sa isi schimbe compozitia la presiune. In aerul atmosferic se pot intampla reactii la presiune, care sa ii micsoreze volumul. Din acest punt de vedere el poate fi inadecvat utilizarii in amortizoare. N2O3, de care ziceam, iarasi e un gaz, care nu poate sa-si schimbe compozitia la presiune, astfel scazandu-i volumul. Si CO2 si Ar si N2 au aceeasi proprietati in sensul asta. Eu zic sa pui dintre astea, ce gasesti mai ieftin si mai la indemana.

Editat de Mikulaish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut Solo.

in amortizor se baga azot deoarece isi pastreaza proprietatile.dc te intereseaza un mecanic ok,care se ocupa cu bagatul gazului in amortizoare,da-mi un tel.

nr meu0722633702

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce presiune se afla gazul ?

asta ma intreb si eu ...ce presiune trebuie sa aiba..??? :haha: ..o sa bag aer ca e bun :grinbandit:

dar ce presiune...trebuie..??

si da!!! avetzi dreptate trebuie ddesfacut de un meserias...ca daca nu risti sa ti zboare o tija de metal in cap.. :baldy: :bigstar:

Editat de solo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...