Sari la conținut

Am Lovit O Masina Stationata Ilegal


-DINU
 Share

Postări Recomandate

masina era stationata (fara sofer in cabina) la 20-30 de merti dupa trecerea de pietoni, in raza de actiune a indinatorului oprirea interzisa, in dreptul liniei continue. eu am venit din spate ,initial am crezut ca masina e in mers si mam uitat sa nu sara cineva de pe trotuar pe trecere. dupa ce am trecut de trecere am realizat ca masina era oprita. am franat usor si un capac de canalizare a facut sa-mi alunece roata si sa ma proiecteze direct in masina asta.

 

omu are foarte multe pile la politie, cumostea aproape pe toata lumea de acolo. in prima instanta au dat toata vina pe mine si cu suspendare ce carnet, puncte si altele. le-am spus ca o sa fac contestatie daca nu dau macar culpa comuna. au cautat in regulement 3 ore unde sa ma incadreze dar nu au gasit. nu puteau da culpa comuna pt ca nu TREBUIA sa-i ia carnetul conservarului.

 

pana la urma dupa lungi negocieri omul sa ales cu avertisment pt oprire in locuri nepermise si eu cu avertisment petntru conducere imprudenta, articol la care iar nu ma incadram pt ca " nu am facut actiuni care sa-mi sustraga in mod periculos atentia" sau cam asa ceva, urmand sa atac in instanta procesul verbal pt obtinerea culpei comune.

 

acum ma uit la proces si vad ca am fost sanctionat cu art 143 car zice ceva de stationare :grinbandit:) a gresit prostul...

ce sa fac? voi avea castig in instanta sau sa nu mai bat drumurile de pomana? daca isi dau seama de gresala din procesul verbal si ma vor chema sa ma duc sa il modifice din nou?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Totusi din ce ai scris tu aici nu inteleg ce vina are soferul autoturismului?

1) In cel mai rau caz se poate alege cu amenda pentru parcarea in locuri nepermise

2) Tu te poti alege cu alte lucruri mai nasoale daca faci contestatie

3) Daca totusi cu mici mari interventii reusesti sa scoti culpa comuna cred ca societatile de asigurari va dau in judecata pe amindoi.

 

P.S. multa bafta

Editat de gacsenior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi din ce ai scris tu aici nu inteleg ce vina are soferul autoturismului?

1) In cel mai rau caz se poate alege cu amenda pentru parcarea in locuri nepermise

2) Tu te poti alege cu alte lucruri mai nasoale daca faci contestatie

3) Daca totusi cu mici mari interventii reusesti sa scoti culpa comuna cred ca societatile de asigurari va dau in judecata pe amindoi.

 

P.S. multa bafta

 

poi daca nu era masina oprita acolo neregulamentar nu se mai intampla accidentul. masina aia nu trebuia sa fie acolo oprita voluntar. era oprirea interzisa si a contribuit la producerea unui accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am inteles eu bine ,lucrurile stau cam asa..

1.El oprit in loc nepermis.

2.Tu pleci de pe loc nu apuci sa bagi a doua, observi "obstacolul", franezi usor, dar capacul de canal si mizeria de jos ( nisip, noroi umed etc) dau o traiectorie necontrolabila vehicolului pe care il conduceai. la treaba asta se ataseaza un martor ocular care sa descrie in mare (dar ferm) ce s-a intamplat si scapi.

Nu ai niciun interes sa-l bagi mai mult in rahat pe cel cu masina si nu-ti foloseste la nimic. El poate motiva ca a ramas in pana si tocmai se ruga de pietoni sa-l ajute sa scoata trotineta de acolo.

Procesul verbal nu intra sub aspectul de nulitate chiar daca s-a gresit incadrarea in cazul in care este descrisa situatia corect. Practic judecatorul ar zice ca fapta oricum ai comis-o, iar pt incadrare proasta poate fi sanctionat organul (vise maica)

Bafta

PS sa zici ce ai rezolvat

PPS Societatile de asigurari vor fi extrem de fericite, la culpa comuna fiecare isi repara agregatul pe propriul buzunar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi daca nu era masina oprita acolo neregulamentar nu se mai intampla accidentul. masina aia nu trebuia sa fie acolo oprita voluntar. era oprirea interzisa si a contribuit la producerea unui accident.

 

Chiar daca e asa, tu nu o sa prea poti sa dai nici un motiv serios ca ai lovit-o decat daca era dupa o curba sau ceva astfel incat sa zici ca nu ai vazut-o decat in ultima clipa. Dar daca o sa zici in instanta ca ai crezut ca era in miscare, o sa-ti rada aia in nas. Oricum ar fi treaba, tot pe tine o sa te scoata vinovat pana la urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

capacul de canal si mizeria de jos ( nisip, noroi umed etc) dau o traiectorie necontrolabila vehicolului pe care il conduceai. la treaba asta se ataseaza un martor ocular care sa descrie in mare (dar ferm) ce s-a intamplat si scapi.

Nu ai niciun interes sa-l bagi mai mult in rahat pe cel cu masina .

 

:grinbandit: Da vina pe capac. E singura ta sansa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca e asa, tu nu o sa prea poti sa dai nici un motiv serios ca ai lovit-o decat daca era dupa o curba sau ceva astfel incat sa zici ca nu ai vazut-o decat in ultima clipa. Dar daca o sa zici in instanta ca ai crezut ca era in miscare, o sa-ti rada aia in nas. Oricum ar fi treaba, tot pe tine o sa te scoata vinovat pana la urma.

F corect si asa zice lumea ca suntem bezmetici nu ai crezut nik (miscare si alte balarii)...pur si simplu nu l-ai vazut pt ca erau f multi pietoni, cand ai plecat (clacsonat de cel din spate banuiesc, eu cel putin mereu sunt "strunit" de cate unu grabit) ai vazut masina si ai franat usor, cu toate astea din cauza carosabilului mizerabil ai intrat in "respectivul".....sublinieaza faptul ca in cazul care era curat pe jos nu era absolut nici o problema, iar inainte de trecere era curat....mai mult ca sigur un camion ce transporta balast pietris la vreo constructie din zona cand a demarat (sau a sch viteza) a scapat ceva material pe jos imediat dupa trecere.

Bah al draq ghinion. :grinbandit:

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vorbit cu o judecatoare si mi-a zis ca eu nu am nici o vina. vina e in totalitate al masini deoarece prin faptul ca a incalcat legea prin parcare in loc nepermis a dus la producerea unui accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu faci cumva misto?

 

ala trebuie sa primeasca amenda si tie sa ti se ia carnetul pt 'neadaptarea vitezei la conditiile de drum'.

daca reusesti tu sa scapi fara sa ti se ia carnetul e una, dar vinovat esti tu si ma mir cu cata hotarare negi asta.

 

data viitoare daca lovesti un stalp sa il dai in judecata pe cel care l-a montat, ca daca nu il monta nu dadeai in el.

sau pe politistul care ti-a dat carnetul, ca daca nu iti dadea carnetul nu mergeai cu motorul si faceai accident.

sau pe maica-ta ca te-a nascut.... si asa in continuare....

 

masina aia a participat activ la accident? ti-a taiat calea? sau tu esti cel care trebuie sa deschida ochii atunci cand circula pe sosea?

 

poate nu ai explicat bine accidentul.... te rog fii mai explicit, mai ales la partea cu felul in care masina respectiva a influentat evenimentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba, daca nu era ala oprit neregulamentar acolo nu se mai intampla nimic! A incalcat legea si a produs si un accident! de ce credeti ca e interzisa oprirea voluntara acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E super discutabila.

Tu esti vinovat ca nu ai cascat ochii. Acolo putea sa fie orice, caine, copil, sau bloc de 10 etaje.

 

Si ala e vinovat ca a parcat aiurea.

 

ba, daca nu era ala oprit neregulamentar acolo nu se mai intampla nimic! A incalcat legea si a produs si un accident! de ce credeti ca e interzisa oprirea voluntara acolo?

 

Da mah, si daca japonezii nu faceau motoare acest accident nu avea loc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Da vina pe capac. E singura ta sansa.

Sau pe netrebnicul de sofer al masinii ca sigur tot el pusese capacul aiurea sa te prinda pe tine la cotitura :) ..Sau poate era un intreg scenariu...mafia...mama lor...ai fost sabotaaaaat :haha:

am vorbit cu o judecatoare si mi-a zis ca eu nu am nici o vina. vina e in totalitate al masini deoarece prin faptul ca a incalcat legea prin parcare in loc nepermis a dus la producerea unui accident.

Nu se mai poate asa ceva....cum, a indraznit sa si parcheze???Te pomenesti ca parcase si de vreo cateva zile bune asteptandu-te pe tine :) ...si totusi, sa gandim tovarasi :baldy: ...ar trebui culpa comuna...a soferului "imbecil" si a capacului de canal ce parca si el "ostentativ" dupa trecerea fatidica :)

data viitoare daca lovesti un stalp sa il dai in judecata pe cel care l-a montat, ca daca nu il monta nu dadeai in el.

sau pe politistul care ti-a dat carnetul, ca daca nu iti dadea carnetul nu mergeai cu motorul si faceai accident.

sau pe maica-ta ca te-a nascut.... si asa in continuare....

Ei uite, bine ca te-a luminat cineva...pacat insa ca nu vei baga nimic la cap :grinbandit:

ba, daca nu era ala oprit neregulamentar acolo nu se mai intampla nimic! A incalcat legea si a produs si un accident! de ce credeti ca e interzisa oprirea voluntara acolo?

Tot ala saracu' a produs accidentul?? :lol: bah..impuscati-l odata pe specimenul asta...ca o sa ajunga la teleenciclopedie pe post de "subiect" de studiu :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau pe netrebnicul de sofer al masinii ca sigur tot el pusese capacul aiurea sa te prinda pe tine la cotitura :) ..Sau poate era un intreg scenariu...mafia...mama lor...ai fost sabotaaaaat :)

 

Nu se mai poate asa ceva....cum, a indraznit sa si parcheze???Te pomenesti ca parcase si de vreo cateva zile bune asteptandu-te pe tine :) ...si totusi, sa gandim tovarasi :haha: ...ar trebui culpa comuna...a soferului "imbecil" si a capacului de canal ce parca si el "ostentativ" dupa trecerea fatidica :lol:

 

Ei uite, bine ca te-a luminat cineva...pacat insa ca nu vei baga nimic la cap :grinbandit:

 

Tot ala saracu' a produs accidentul?? :) bah..impuscati-l odata pe specimenul asta...ca o sa ajunga la teleenciclopedie pe post de "subiect" de studiu :bigstar:

 

 

Esti pe dinafara total !!!

 

Intrebarea este : daca eu lovesc (cu motorul sau masina) o masina parcata ilegal (situatia data este foarte bun exemplu : cu masina omul ar fi trecut peste linia continua, cu motorul a derapat ) cine este vinovat ?

Ca sa fie clar, eu am zburat cateva oglinzi de la idiotii parcati total aiurea (traiasca oglinda de Soleza "ramforsata" cu spuma poliuretanica si cizmele moto - dupa caz :baldy: ). Evident ca nu m-am obosit sa opresc.

 

Insa cazul asta se intampla foarte des in orasele aglomerate !!!

 

Hai sa vedem, cine stie raspunsul corect ?

Sau, altfel : unde dracu putem pune intrebarile astea sa primim raspunsuri "oficiale" ?

 

 

Editat de Remyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

initial am crezut ca masina e in mers (...), dupa ce am trecut de trecere am realizat ca masina era oprita

 

Mai nene, cum pana mea sa nu iti dai seama ca masina statea pe loc?

 

Oricum, din pacate pentru tine, pentru accident esti 100% vinovat si nu ai cum sa te scoti altfel.

Soferul masinii e vinovat numai pentru parcare neregulamentara.

 

E similar cu un alt caz discutat pe forum: intri din lateral pe un drum cu sens unic, ai cedeaza trecerea si esti obligat sa faci dreapta. Te asiguri din stanga, dar nu te asiguri din dreapta, de unde nu ar trebui sa circule nimic. Daca totusi vine vreun blambec pe contrasens si tu il lovesti, esti vinovat 100% de producerea accidentului. Ala plateste doar amenda fiindca circula pe sens interzis.

 

Get it?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti pe dinafara total !!!

 

Intrebarea este : daca eu lovesc (cu motorul sau masina) o masina parcata ilegal (situatia data este foarte bun exemplu : cu masina omul ar fi trecut peste linia continua, cu motorul a derapat ) cine este vinovat ?

Ca sa fie clar, eu am zburat cateva oglinzi de la idiotii parcati total aiurea (traiasca oglinda de Soleza "ramforsata" cu spuma poliuretanica si cizmele moto - dupa caz :baldy: ). Evident ca nu m-am obosit sa opresc.

 

Insa cazul asta se intampla foarte des in orasele aglomerate !!!

 

Hai sa vedem, cine stie raspunsul corect ?

Sau, altfel : unde dracu putem pune intrebarile astea sa primim raspunsuri "oficiale" ?

Cu masina omul ar fi trecut peste linia continua si s-ar fi ales doar cu o amenda...cu motorul daca ar fi facut la fel...tot cu o amenda...insa el a lovit acea masina...insa ce usor e sa dam vina pe celalalt, si nu pe incompetenta noastra :grinbandit:

 

Nu e nevoie sa te lauzi ca ai facut pe ninja si ai zburat oglinzi la masini...si evident ca nu te-ai obosit sa opresti :bigstar: ...mai bine n-ai mai zice nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu masina omul ar fi trecut peste linia continua si s-ar fi ales doar cu o amenda...cu motorul daca ar fi facut la fel...tot cu o amenda...insa el a lovit acea masina...insa ce usor e sa dam vina pe celalalt, si nu pe incompetenta noastra :grinbandit:

 

Nu e nevoie sa te lauzi ca ai facut pe ninja si ai zburat oglinzi la masini...si evident ca nu te-ai obosit sa opresti :bigstar: ...mai bine n-ai mai zice nimic...

 

Cum mama dracu sa iau amenda cand eu nu am ce sa fac : eu trebuie sa trec cumva !! ?

 

Tu conduci ceva totusi ? Sau iti dai cu parerea asa, ca sa ne aflam in treaba ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

pana la urma dupa lungi negocieri omul sa ales cu avertisment pt oprire in locuri nepermise si eu cu avertisment petntru conducere imprudenta, articol la care iar nu ma incadram pt ca " nu am facut actiuni care sa-mi sustraga in mod periculos atentia" sau cam asa ceva, urmand sa atac in instanta procesul verbal pt obtinerea culpei comune.

 

 

ce sa fac? voi avea castig in instanta sau sa nu mai bat drumurile de pomana?

 

 

Amice, esti ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un lucru pe care vad ca-l omiteti e: Avea avariile puse sau nu?

 

Oricum ai pune-o, nu poti sa-l scoti pe el vinovat pentru accident. Chiar daca era parcat ilegal acolo, mai mult de 10% din vina nu poate sa-i fie atribuita lui...

Prin absurd, presupune ca ala chiar avea probleme la masina? In momentul ala tu esti singurul care mai poate evita accidentul. Capacul, sinele de tramvai, gheata, nisip, ulei... toate sunt la "adaptarea vitezei la conditiile de drum"...

 

Daca ai scapat usor, si cu cartonul in ca in buzunar, las-o asa, ca poate iesi mai rau!

 

Apropos... ce "avarii" ai?

 

LE:

se pare ca e mai bine sa o las asa si gata.
Mda... pana scrisai si eu, vad ca te-ai hotarat! Eu cred ca-i o decizi inteleapta! Asfalt uscat! Editat de maniakz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un lucru pe care vad ca-l omiteti e: Avea avariile puse sau nu?

 

Oricum ai pune-o, nu poti sa-l scoti pe el vinovat pentru accident. Chiar daca era parcat ilegal acolo, mai mult de 10% din vina nu poate sa-i fie atribuita lui...

Prin absurd, presupune ca ala chiar avea probleme la masina? In momentul ala tu esti singurul care mai poate evita accidentul. Capacul, sinele de tramvai, gheata, nisip, ulei... toate sunt la "adaptarea vitezei la conditiile de drum"...

Pai de aia avem rahatul asta de regulament : ai probleme la tomberon si ai ramas in pana, ai la dispozitie avarii, esti obligat sa ai triunghi reflectorizant omologat produs de un SRL de partid care se aseaza la 50 m de masina, etc!!!

 

Am trimis o scrisoare la politie, sa vedem ce raspund ei !

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oamenilor si oamenelor...logica bunului simt(si nu numai) spune asa....daca faci un accident provocat de altcineva,ala e vinovat....ce se intimpla daca o duba e parcata in fata semnului de cedeaza intr-o intersesctie,nu vezi semnul..si intrii..si faci accident......esti tu de vine??eu ma indoiesc ca da...de vina e ala de a parcat in loc nepermis....ala suporta tot....daca se respecta doar legea...sau...e zapada pe jos....nu se vede carosabilul..si altul e oprit in fata semnului de trecere pietoni...nu stii ca e trecere..nu incetinesti....trece pietonul...dai in el...cine e de vina?boul de a parcat.....asa e si spetza asta.....era oprit in loc nepermis....prin oprire l-a fortat sa isi modifice traseul..si buf......sau credeti ca semnele cu oprirea interzisa sint puse asa,dupa ureke??

la fel.....mergi in localitate...dai peste pieton care a traversat prin loc nepermis.......esti nevinovat DACA expertiza dovedeste ca ai circulat cu viteza regulamentara...daca ai circulat cu..eu stiu...sa zicem ca din calcule iese 61 km/h ,kiar daca pietonul a traversat prin loc nepermis,tu esti vinovat....nu esti vinovat numai pt viteza(deci doar amenda de viteza primesti) esti vinovat si de accident....asa si cu stationarea in loc nepermis...nu esti vinovat numai de stationare,esti vinovat si de ce produce stationarea ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai oamenilor si oamenelor...logica bunului simt(si nu numai) spune asa....daca faci un accident provocat de altcineva,ala e vinovat....ce se intimpla daca o duba e parcata in fata semnului de cedeaza intr-o intersesctie,nu vezi semnul..si intrii..si faci accident......esti tu de vine??eu ma indoiesc ca da...de vina e ala de a parcat in loc nepermis....ala suporta tot....daca se respecta doar legea...sau...e zapada pe jos....nu se vede carosabilul..si altul e oprit in fata semnului de trecere pietoni...nu stii ca e trecere..nu incetinesti....trece pietonul...dai in el...cine e de vina?boul de a parcat.....asa e si spetza asta.....era oprit in loc nepermis....prin oprire l-a fortat sa isi modifice traseul..si buf......sau credeti ca semnele cu oprirea interzisa sint puse asa,dupa ureke??

la fel.....mergi in localitate...dai peste pieton care a traversat prin loc nepermis.......esti nevinovat DACA expertiza dovedeste ca ai circulat cu viteza regulamentara...daca ai circulat cu..eu stiu...sa zicem ca din calcule iese 61 km/h ,kiar daca pietonul a traversat prin loc nepermis,tu esti vinovat....nu esti vinovat numai pt viteza(deci doar amenda de viteza primesti) esti vinovat si de accident....asa si cu stationarea in loc nepermis...nu esti vinovat numai de stationare,esti vinovat si de ce produce stationarea ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sanse de cistig in instanta - tipul care a parcat neregulamentar a provocat accidentul, daca nu parca acolo nu exista accident daca motocicleta mergea regulamentar. Daca masina ar fi avut pana sau altceva trebuia sa semnalizeze (avarii) si sa o scoata in afara partii carosabile. Situatia e similara cu o pata de ulei pe carosabil - cine a facut pata e vinovatul. Ca se parcheaza peste tot aiurea nu e un motiv, cei ce o fac risca pe buzunarul lor. Sau pe libertatea lor daca cineva moare dintr-un accident cu masina lor parcata aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...