Sari la conținut

Detinatori de Honda CBR 600F


Sinner-
 Share

Ce model de CBR conduci?  

1.871 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 20,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intrebam cu ceva timp in urma despre presiunea in roti. Pana la urma 2,2 fata si 2,3 spate mi se pare mult mai bine. Aderenta mai buna pe spate fata de 2,7 cat aveam initial, mai mult confort la trecerea peste denivelari.

 

Intre timp am schimbat la Cesar uleiul din furca si simeringurile si m-am jucat putin cu reglajele suspensiei.

Din ce am sapat pe net si se pare ca modelele 2001-2003 de f4i au arcurile fata foarte moi. La 75 de kg ale mele, furca se comprima 5cm cu setarile standard, 3 linii vizibile. Am strans pana la o linie si putin vizibila si tot se comprima cam 38mm.

Pe spate era pus pe pozitia 6 si se comprima 20mm. L-am mutat pe 5 si se comprima 25mm.

Amortizoarele le-am lasat pe reglajele de fabrica. Se pare ca la amortizoare reglajele recomandate se pupa cu realitatea.

 

Dupa schimbarile astea nu se mai afunda asa tare fata pe franare si nu mai topaie spatele pe denivelari. Am facut ieri vreo 380 km pe diverse drumuri, si viteza si serpentine, si se comporta bine.

 

Voi ce reglaje aveti?

E OK 38mm pe fata si 25 pe spate sau sa incerc sa strang la maxim fata pentru 32mm sag si sa las spatele pe 4 pentru 30 mm? Lumea cunoscatoare zice ca f4i se simte mai bine putin ridicata de fund, unii chiar ridica spate cu saibe la prinderea amortizorului pe cadru sau ridica furca 5mm in tripla.

Asa in general, unii spun 30mm fata/spate altii ca fata ar trebui sa fie la 1/3 din cursa si spatele la 1/4, deci 40mm fata si 30 spate din cei 120 cat e cursa la f4i.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa-i setarile stock si fata si spate, le gasesti in manual, si ai sa vezi ca se comporta super. Cat despre presiune in gume, 2.2 fata si 2.4 spate e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare nimeni nu stie de functia SEARCH a forumului???

Sunt subiecte ARHI-RAS-discutate.... o data la 50 de pagini se discuta despre uleiuri, presiuni, capace monopost....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aloha... eu cred ca voi parasi "familia CBR 600 F" :( ...dar e posibil sa ramin in familia CBR :)

 

 

...'onda'i 'onda

 

 

 

P.S. Alecs, nu te-am uitat... ;)

 

P.S.2 dracushor... nici pe tine... toba ta e safe... e la mine in camera asa cum mi-ai dat-o. Sper sa ne vedem sa ti-o aduc. oricum... if in need... summon me.

 

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aloha... eu cred ca voi parasi "familia CBR 600 F" :( ...dar e posibil sa ramin in familia CBR :)

 

 

...'onda'i 'onda

 

 

 

P.S. Alecs, nu te-am uitat... ;)

 

P.S.2 dracushor... nici pe tine... toba ta e safe... e la mine in camera asa cum mi-ai dat-o. Sper sa ne vedem sa ti-o aduc. oricum... if in need... summon me.

 

:friends:

 

Si eu am patit-o in urma unui accident. Welcome to the RR side ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, Xcitato!

Scuze de intarziere, dar am fost departe de ale internetului weekendul asta. :)

Nu-i problema Silviu de intarziere :D , motivul tau este mai mult decat intemeiat :D. Mersi de urare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...