Sari la conținut

Detinatori de Honda CBR 600F


Sinner-
 Share

Ce model de CBR conduci?  

1.871 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 20,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cred ca din 50 in 50 de pagini tot se discuta de uleiuri... nu glumesc!

 

 

 

 

uite, am mers direct la pagina 1600... si ghici despre ce se vorbea??? DESPRE ULEIURI!!!!!!!!!!!!

(daca mai intreaba careva de uleiuri in urmatoarele 5 pagini, sar la jugulara)

Editat de One-Track-Mind
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In loc sa raspunda punctual 2-3 insi, ca de-aia avem o pasiune comuna, romanul tot roman... scrie 30 de raspunsuri de alta natura... Isi ia cate unul motor si intreaba si el entuziasmat, dupa care primeste sictiruri si carne in frigider. Asa comunitate... Du-te ba si cauta! Ce ne tot plictisesti? Si asa se termina toate topicurile cu injuraturi si tiganiade. La noi forumurile sunt locuri de cearta, nu de cautat si de gasit informatie.

 

Acu' la obiect...

Eu am pus Motorex 10-50 (am considerat la sugestia lui Caesar, ca e bun in oras pe caldura din Bucuresti) Altfel as fi pus Motul 7100 10-40 de care punea anteriorul proprietar. Sunt multumit de alegerea facuta. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spuneti-mi paginile unde gasesc discutii despre ulei si gata, sau nici voi nu le gasiti ???

 

poti alege intre castrol 10w-40 sau cum s-a spus si mai sus un 10w-50, eu unul am folosit pe F2 10w-50 si nu a fost deloc multumit de cum mergea si am revenit la 10w-40.

 

sper sa iti fie de folos.

 

TIP: incearca cartea tehnica a vehicolului respectiv, producatorul recomanda pentru anumite zone si anumite temperaturi diferite tipuri de ulei-uri, grosime etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai uite asa a juns topicul asta sa aiba 1656 pagini... cu uleiul... din toate paginile, cred ca 400 (si nu cred ca exagerez) sunt despre uleiuri... fiecare ce-a pus, ca unu pune ulei de la bunica, altu` de masline, altu motul, ba nu, floriol... so on and so forth...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca tot sunt atatea intrebari si pareri despre uleiuri, hai sa facem un poll cu ce tip de ulei folosim, cu posibilitatea ca fiecare sa adauge tipul de ulei folosit. Asa vom face un top al uleiurilor pentru cbr f.

ce ziceti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai o carte - un manual - iti explica acolo.

 

Daca nu stii sa umbli nici acolo, atunci mergi la un service si cere acolo niste sugestii.

 

Fiecare merge pe ce ulei ii convine lui...

Editat de Survolaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt sunt 1500 de pagini de chat.

@cristidb: Da! Sunt 1100XX pagini de chat, pentru ca topicul este al detinatorilor de 600F!

@ the rest: Nu este un topic tehnic in care sa trebuiasca sa se scrie despre mecanica fina sau fizica quantica folosita in uzitarea modelului printre gropile si cretinii cu covrig in mana din tara asta.

Daca nu stiti sa cititi un manual duceti-va la scoala. Daca nu aveti un manual, cumparati-va sau cautati pe net. Daca si daca nu merge nimic de pana acum, puteti sa rugati pe cineva sa va ajute.

Si va va ajuta cine vrea si cine are chef, ca nu este nimeni obligat sa o faca!

Asa ca incetati cu smiorcaiala.

 

@braconier: nu e nici o problea ca ai intrebat; asta e - ai cautat si n-ai gasit. Problema e ca astfel de intrebari legate de uleiuri, cauciucuri, presiune in roti, becuri, etc ... polueaza topicul asta foarte des. Si, deoarece sunt multi utilizatori cu pareri personale diferite, de fiecare data se starneste o adevarata controversa in timpul careia celelalte discutii trec in plan secund.

In plus sunt cativa utilizatori (mai vechi sau mai noi) care din curiozitate sau ca sa nu deranjeze aiurea au citit tot topicul, si pentru care devine deja iritant un lucru care se repeta la nesfarsit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, mi-am luat si eu un Honda CBR 600 F4 '99 si voiam sa va intreb ce ulei trebuie sa-i bag. Si la cati kilometri il schimb. Si voi ce cauciucuri folositi pe strada?

Si folositi xeonoane sau halogene? Lichidu' de racire e de firma sau de la MOL :) ? Mujiile standard, iridium sau platinum :D ??

 

 

PS: da, vorbesc serios ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@braconier

Salut,

Ce ulei ti-ai pus in motor?

Sa-mi spui daca este bun ca sa imi pun si eu!

 

Asta e din punctul meu de vedere mult mai putin iritant decat toti tragatorii de maneca ofensati de faptul ca ei au putut intreba si altii nu mai trebuie sa o faca pentru ca pupilele lor sunt sensibile.

 

O sa intreb eu pe fiecare pagina, preventiv... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e din punctul meu de vedere mult mai putin iritant decat toti tragatorii de maneca ofensati de faptul ca ei au putut intreba si altii nu mai trebuie sa o faca pentru ca pupilele lor sunt sensibile.

O sa intreb eu pe fiecare pagina, preventiv... :bigstar:

Iritanti sunt aia care nu inteleg si o tin in continuare pe a lor. Forumul nu e ca discutia la crasma. Daca eu am intrebat ceva si s-a raspuns, inseamna ca raspunsul il gasesti acolo, nemodificat, la ce ora vrei. Tot ce trebuie sa faci e sa cauti, nu sa spamezi forumul cu aceeasi intrebare.

Oricum, din partea mea o sa ai ignore, asa preventiv, sa nu ma irit pe retina (cauta pe Google daca nu stii ce e pupila. Nu vad cum un spatiu definit ar putea sa se irite...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

, asa preventiv, sa nu ma irit pe retina (cauta pe Google daca nu stii ce e pupila. Nu vad cum un spatiu definit ar putea sa se irite...)

auzi, nenea: da, ce legatura are retina cu pupila?

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi fost bune niste semne de carte in topicul asta... gen niste smart search links ceva...

 

Shinule

 

pleaca de la 10w40 full sintetic si te duci pina la 20w50 tot full sintetic in functie de uzura... 10w40 e cind e noua sau ca noua. vezi ca poti baga 15w50 v300 doar ca e mai picant :D

zbujii normale sau irdiun... NGK CR9EH (CR9EHIX iridium)

halogene ai deja... daca iti place baga xenon H4 adeca cu ambele faze pe acelasi filament

lichidu de racire sa fie pentru blocuri motor de aluminiu...

 

 

ai grija cind faci schimburile astea sa le faci intr-o parcare ferita ;) :friends:

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

today i've joined the dark side, light dark side so to say ....

 

mandrul posesor al unui mare elefant va saluta, in suflet voi ramane tot cbr-ist si la fel de activ la intalniri numai ca vin cu elefantul :P

 

sper sa ne intalnim sa-l vedeti cat mai curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io-s inca dublu CBRist :D

 

 

@endo... mane.. si la mine esti tot la ignore da mai apas pe "view anyway" din cind in cind mai ales daca sint in toane bune si nu scrii mult...

nu pot sa cred,ti-ai luat 929 ???? :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...