Sari la conținut

Detinatori de Honda CBR 600F


Sinner-
 Share

Ce model de CBR conduci?  

1.871 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 20,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

RON98 are o rezistenta la explozie mai mare ca RON95. Daca producatorul motorului nu specifica clar ca e nevoie de 98 (sau mai mult) atunci tot ce "simtiti" este placebo datorat nevoii psihologice de a justifica banul in plus aruncat. :angry:

 

PS: faptul ca 98 se consuma mai repede si ca vi se pare ca trage mai bine este datorat tocmai faptului ca o turati mai mult => mai multa putere decat in cazul mersului linistit si normal => consum mai mare. :cheers:

Editat de strumfuadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine chiar nu cred ca e cazu de turat mai tare....la cum merg. Am observat ca parca se aude altfel motorul, ca toarce mai frumos cu benzina cu cifra octanica mai mare...asta asa dupa urechea mea si in plus si la mana cand accelerezi tot asa motorul se aude ceva mai frumos, mai putin strident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florine, e motor sport, trebuie sa se auda. Nu mergi cu el la relanti sa toarca. :cheers:

Azi am redescoperit distractia cu 600F'ul intre 7000 si 13000rpm. :angry:

 

De poimaine, back to 954, pe care daca il screm la fel in ture depasesc viteze al dracu' de ilegale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap....arde mai repede 99 sau 100 si eu am vazut asta pe pielea mea la masina

 

 

in primul rand faptul ca arde mai repdede sau mai puternic nu exista si n-are nici cea mai mica legatura cu consumul.

diametrul injectoarelor este acelasi. arde "mai bine" este altceva.

 

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Octane_rating

 

si cica consuma mai putin :cheers:

 

A common misconception is that power output or fuel mileage can be improved by burning higher octane fuel than a particular engine was designed for.

 

era vorba despre un mit... :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A common misconception is that power output or fuel mileage can be improved by burning higher octane fuel than a particular engine was designed for.

 

era vorba despre un mit... :angry:

 

De fapt teoretic va merge chiar mai prost, pentru ca (,) compresia ramane aceeasi, iar cifra octanica mai mare face ca o parte din benzina sa nu apuce sa arda.

Practic, acum avem de a face cu avansuri reglate electronic, sonde lambda, jmecherii care estompeaza efectul unei benzine cu cifra octanica mai mare decat cea pentru care a fost proiectat motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va zic si eu una tare referitor la benzina.

Acum 2 ani, pe o Kawa ER5 plec din Buc spre Tulcea si fac plinul cu OMV 100. Pe autostrada am bagat bagajul intr-o masina si am vrut sa ii dau cat poate. Pe la 170 a fost cam gata. La intoarcere am alimentat cu 95 de la Petrom. Cu tot cu bagaj (nu mai aveam masina de asistenta :laugh: ) a ajuns spre 180 si crestea, dar foarte lent.

Sa fi fost apa din benzina, vantul care batea din spate, bagajul pus in spate care marea pata de contact a cauciucului....

De atunci nu prea mai mi-am batut capul cu benzina. Parerea mea este ca ar trebui as aiba numai 2 calitati :

MULTA

GRATIS

:angry:

Mesaj completat

Hai sa va zic si eu una tare referitor la benzina.

Acum 2 ani, pe o Kawa ER5 plec din Buc spre Tulcea si fac plinul cu OMV 100. Pe autostrada am bagat bagajul intr-o masina si am vrut sa ii dau cat poate. Pe la 170 a fost cam gata. La intoarcere am alimentat cu 95 de la Petrom. Cu tot cu bagaj (nu mai aveam masina de asistenta :laugh: ) a ajuns spre 180 si crestea, dar foarte lent.

Sa fi fost apa din benzina, vantul care batea din spate, bagajul pus in spate care marea pata de contact a cauciucului....

De atunci nu prea mai mi-am batut capul cu benzina. Parerea mea este ca ar trebui as aiba numai 2 calitati :

MULTA

GRATIS

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Benzina in Romania, de orice natura ar fi (OMV, Petrom, Lukoil, Mol, Agip, Rompetrol), este la fel de proasta si plina de apa. Prostiile astea cu 95, 99, 100... nu-si au rostul. Daca tot e proasta, macar sa fie ieftina! Deci, unde vad ieftin, bag benzina, ma doare fix in cot cati octanici are. :angry:

Si chiar e asa cum zic, cand bagi benzina din alta tara europeana, exceptie facand fostele comuniste si Bulgaria, e alta treaba. Nu e doar efect placebo. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7... :laugh:

Cred ca la arc in seara asta este pauza deoarece se organizeaza parada lu masa si este blocata circulatia partial de la 15:00 si total de la 17:00 la 21:00 daca nu ma insel. MOARTE BOILOR GRASI CU SCAUN DIN NASCARE SUB FUND!!! sunt tare nervos pe imbecilitatea lor de a bloca una din zonele aglomerate la acea ora!!!!!!!!!!!!!! :angry: :cheers: :laugh: REVOLUTIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Editat de alecscristian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca la arc in seara asta este pauza deoarece se organizeaza parada lu masa si este blocata circulatia partial de la 15:00 si total de la 17:00 la 21:00 daca nu ma insel. MOARTE BOILOR GRASI CU SCAUN DIN NASCARE SUB FUND!!! sunt tare nervos pe imbecilitatea lor de a bloca una din zonele aglomerate la acea ora!!!!!!!!!!!!!! :angry: :cheers: :laugh: REVOLUTIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Da' dă ce domnule așa aspru? Ce? Ei nu e uameni?

Have fun la "Arc"! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a intors marineru'? gata concediul maestre? :angry:

 

 

PS: la shellul de la fosta granita ungaro-austriaca anul trecut in vara aveau promotie: 98 la pret de 95 (sau poate era invers: au scumpit 95ul la pret de 98). tocmai dau sa pun mana pe pompa si vine nemtzalaul la mine si zice: ce benzina bagati? pai uite de asta cu 95. si el de colo: nein! bagati de astalalta. pai zic asta ce e? e 98! pai si nu e mai scumpa? nein. e la acelasi pret. masina dvs functioneaza si cu 98 dupa cum scrie pe capac. va garantez ca merita. si sincer a meritat :cheers:

PS2: am avut si curajul sa bag 92. si mi-am blestemat zilele. la 130 eu dadeam sa accelerez si masina dadea sa nu. da' am economisit vreo 10 euroi ca am facut plinul :laugh:

Editat de alx31
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...