Sari la conținut

Detinatori de Honda CBR 600F


Sinner-
 Share

Ce model de CBR conduci?  

1.871 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Pai ziceai ca e numa bine reglat cablul tau?

 

 

Pai era si este in continuare ! ;) Doar ca am mai imbunatatit perfectiunea ! :agree:

 

 

se pare ca era doar slabit din oala (piulitele de reglaj erau slabe) dar oricum vreu sa schimb cablul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

si ca sa pastram sarea si piperul topicului:

 

N-am zis ca nu e bn sa ne mai intalnim in Constitutiei cu cei "mai tru ca "noi" ;)", dar e de bun augur sa ne strangem o gasca si sa dam din cand in cand o tura pe arterele mai aglomerate. Uite asa mai tragem un semnal soferilor ca "existam"

 

 

uite de ce are lumea boala pe motociclisti... sunt unii care "trag semnale" soferilor :agree: eu zic sa aveti grija sa nu va traga ei vreo aripa sau vreo usa... poate realizati si voi ca "exista" soferi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, imi ziceti si mie care ar fi presiunea la roti pentru un F4? Sunt corecte valorile 2,5 fata, 3 spate? Eu acum am 2 cu 2.....

 

Mersi

 

 

E exagerat de mult !

 

Fata :2.1-2.2

Spate 2.2-2.3 pt. un mers decent

Editat de Nyt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In manual la F4 scrie 2.5 fata si 2.9 spate.

Am mers si eu cu 2 fata-spate (involuntar, pur si simplu scapase ventilul) si mobra era ca un tramvai, deloc agila.

Daca o folosesti normal cred ca presiunea data de japonez e cea ok, poate 0.1-0.2 mai putin, dar cam atat. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In manual la F4 scrie 2.5 fata si 2.9 spate.

Am mers si eu cu 2 fata-spate (involuntar, pur si simplu scapase ventilul) si mobra era ca un tramvai, deloc agila.

Daca o folosesti normal cred ca presiunea data de japonez e cea ok, poate 0.1-0.2 mai putin, dar cam atat. ;)

nu e bine ca faci omleta la gropile din Bucuresti, eu merg cu 2.2 in ambele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e bine ca faci omleta la gropile din Bucuresti, eu merg cu 2.2 in ambele

Ai dreptate, ieri am vorbit subtire juma de ora dupa o denivelare de pe Mihalache, insa o guma moale cred ca nu ajuta prea mult, ba chiar se deformeaza mai rau si poate lovesti cu janta.. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ca sa pastram sarea si piperul topicului:

....

uite de ce are lumea boala pe motociclisti... sunt unii care "trag semnale" soferilor :agree: eu zic sa aveti grija sa nu va traga ei vreo aripa sau vreo usa... poate realizati si voi ca "exista" soferi.

Nu e de ras. Acum o saptamana (parca) au organizat cei din Timisoara un eveniment similar - pentru constientizarea soferilor ca exista motociclisti in trafic. Si asa de bine a prins la public incat un motociclist a fost acrosat de o masina (destul de serios) in timp ce participa la mars !!!

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu bag cit scrie pe aparatoarea de la lant... o fi mai tare dar cred ca asta e ideea la mobra... de aia are cauciuciul rotund sa te inclini pe el nu sa se mostrofloceasca sub tine.

 

@Claudiu... am auzit ca primul motociclist din lume a cazut cu mobra in primii metri... la fel primul aviator din lume de la aia i s-a tras... personal mi s-a acrit sa am atitudine de copchil care a facut o boacana si stie ca e vinovat si tre sa lase ciocu mic cind e in fata parintilor sperind sa isi faca de cap cind nu sint de fata. Strada/regulile si oamenii nu au luat mobrele in serios cind "au fost facute"... e timpul sa o faca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai lumea "are boala" pe motociclisti pentru ca soferii nostrii, care conduc ca turbatii, nu sunt obisnuiti cu motoarele precum cei din Italia, Germania etc.

 

De asta incercam sa-i obisnuim si p-ai nostrii, cu toate riscurile implicate, ca suntem participanti la trafic si platim taxe la fel ca si ei.

 

Chiar daca se mai gaseste cate un "manelist" cu ghiul cat capul lui pe degetul mic, sa iti faca semn sa treci pe dreapta, in cazul in care te observa, ca nu are loc bolidul lui de un "amarat de motociclist" care incearca sa ajunga acasa intreg.

 

Credeti ca daca renuntam la actiunile de acest gen, vom fi tratati corect sau protejati de soferi? Eu nu cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las-o-n sange de viata hidoasa cu intamplari stupide si cretinoide ;)

 

Ieri seara am iesit la o plimbaceala, bucuros ca am oglinda pe dreapta si ma puteam desfasura in trafic...

Bucuria mea n-a tinut foarte mult. La intersectia de la pizza hut mosilor, viraj dreapta spre foisor...

Pentru a evita contactul cu o masina, am pus frana (nu aveam pe unde sa ma strecor)... deci frana + curba = buf!

Rezultatul = badrul de bord strambat (nu pot face stanga corespunzator), oglinda DREAPTA rupta.... IAR!

Sa ma kc pe ea zi de luni :agree:

 

@claudiu*: n-am mai fost.......

Editat de gabarab
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las-o-n sange de viata hidoasa cu intamplari stupide si cretinoide ;)

 

Ieri seara am iesit la o plimbaceala, bucuros ca am oglinda pe dreapta si ma puteam desfasura in trafic...

Bucuria mea n-a tinut foarte mult. La intersectia de la pizza hut mosilor, viraj dreapta spre foisor...

Pentru a evita contactul cu o masina, am pus frana (nu aveam pe unde sa ma strecor)... deci frana + curba = buf!

Rezultatul = badrul de bord strambat (nu pot face stanga corespunzator), oglinda DREAPTA rupta.... IAR!

Sa ma kc pe ea zi de luni :agree:

 

@claudiu*: n-am mai fost.......

 

Da' ai avut ceva ghinioane in ultimul timp...Dar tu esti bine intreg si nevatamat?

Fiarele se mai repara tu sa fi santos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Las-o-n sange de viata hidoasa cu intamplari stupide si cretinoide ;)

 

Ieri seara am iesit la o plimbaceala, bucuros ca am oglinda pe dreapta si ma puteam desfasura in trafic...

Bucuria mea n-a tinut foarte mult. La intersectia de la pizza hut mosilor, viraj dreapta spre foisor...

Pentru a evita contactul cu o masina, am pus frana (nu aveam pe unde sa ma strecor)... deci frana + curba = buf!

Rezultatul = badrul de bord strambat (nu pot face stanga corespunzator), oglinda DREAPTA rupta.... IAR!

Sa ma kc pe ea zi de luni :agree:

 

@claudiu*: n-am mai fost.......

 

Deci... sint spiciless. :D

 

 

...

 

 

Mi-am revenit... ai rupt oglinda de la mine!!! pfooooaaai!!! rup maieul de pe mine!!

 

Bai bine naibii ca nu ai bube. Erai singur sau cu pretena?

 

Masina evitata e OK? ...sau tre sa te distrezi cu RCA?

 

Cadrul de bord s-a strimbat fara alte daune la carena? Oricum... esti al treilea care stiu ca are nevoie de acel cadru...

 

 

Ca idee legat de accident. Nu stiu cit de des ti s-a intimplat faza asta (eu am exersat-o suficient cu scuterul)... la viteze mici, cind tre sa virezi si deodata frinezi... nu mai dai drumul la frina... sau nu dai drumul brusc. Treaba tine putin de "judo"... fata se incarca... si cind ii da drumu' din frina se descarca brusc (face rebound inainte de vreme pe dedesubt) si fiind articulata (din cauza virajului) mobra se incovoaie in articulatie si da cu tine de pamint imediat. Eu am observat ca faza asta seamana cu o tehnica de judo... de nicaieri te trezesti cu o cantitate enorma de energie care este eliberata exact in directia care nu iti vine tie bine atunci.

 

Cel mai bine... daca frinezi... incearca sa o opresti si abia dupa ce s-a oprit si amortizoarele au venit sus... eliberezi usor frina. Nu o sa fie foarte gratioasa treaba... dar macar nu esti pe jos.

 

P.S. Sper ca nu spalasei mobra ca milionu ala de muste storcite de pe ea ar fi protejat carenele :P .

P.S.2 Vezi? Mai bine luai oglinda pe gratis cum ti s-a oferit te injuram nitel dar... te simteai mai bine :laugh: .

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai raman cu bani pana in weekend poate bag o tura Cheia-Siriu sau macar un amc zilele astea...Care stii programul? Sper sa nu mai nimeresc in mijlocul competitiei Taricescu junior.

 

 

La o cheia/siriu ma bag si eu (probabil+rechinu si jordy). Am incercat weekendul trecut dar a plouat si nu am mai fost.

 

Amc nu servesc, doar iesiri din oras mai lungi de 200 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, strumf, eram cu a 8a-n blana... cacao... Abia plecasem de pe loc... Aveam 20Km/h... Maxim 25...

Carena, surprinzator nu are nimic (probabil stratul de muste a aparat-o)

eu sunt ok... Armura si-a facut datoria...

Practic stateam pe loc cand am cazut... Dar ghidonul era stramb si n-ammai avut cum s-o tin...

N-am atins pe nimeni... Deci nu am de alergat prin diverse locuri...

Si da... Era si Ioana in spate... Dar ea cand a vazut ca incepe sa pice motorul, a sarit de pe el. Deci safe and sound.

Dupa ce imi indrept cadrul, cat sa pot circula cu ea, (o sa-l schimb cand 'oi avea bani) voi incepe iar cu intrebarea de mai devreme... Care ai o oglinda pe dreapta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai... intrebare!

 

 

Am scos contactul de la frina fata care aprinde stopul... pot sa il curat cu ceva? Am un spray de contacte Philips... Vad ca are doua gaurele care par a duce inauntru... de desfacut nu l-am desfacut ca nu stiu daca nu se face praf daca incerc.

 

Ideea e ca asta sta presat ca sa stinga becul si cind stringi frina se ridica butonasu si aprinde becu... dar, aparent... dupa ce "sclipeste" putin becul cind ajunge la capatul cursei butonasul becul se stinge. Adica are ceva de genu: off.... on. off... unde portiunea de ON e foarte scurta.

 

Sint cu el demontat... stie careva? e OK sa atentez la curatare sau sa caut unu nou? Si de unde iau unu nou? :agree: .

 

 

...don't tell me... de la Honda? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare rapida, de 2 puncte...

Nu ar fi mai bine sa va tineti prostiile facute in trafic pentru voi? Va ajuta cu ceva ca vreo 2-3 sau 5 or sa va zica "bine ca esti tu ok, fierul se repara" ? Aplaudaci? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu e mai bine si iti zic si de ce:

 

1. poti primi sfaturi de cum sa eviti sa te mai imprastii... de la unii mai priceputi sau mai ne priceputi (gen... eu)

2. sharing is caring... practic... e ca la alcoolicii anonimi, e bine sa lasi sa ti se vada erorile... astfel, ai sa observi ca le vezi si tu mai bine cind nu mai sint asa de bine "acoperite" de EGO... nu altu ;) .

3. uneori prinzi frica dupa ce faci o boacana pe care nici nu reusesti sa o intelegi... dupa cum stii, se cam rupe filmul cind incepi sa cazi si iti aduci aminte greu... mai ales printre "protectiile" mai sus amintite. Si prinde bine, pe linga sfaturi si eventuale dojeni, si cite o incurajare... Hai! Hopa sus ca fieru se repara! etc.

 

Evident... daca consideri ca imaginea ta este afectata din cauza ca poti fi asociat cu astfel de nubi care dupa ce ca pica pe jos ca niste... nubi? se mai si lauda in stinga si indreapta... atunci nah... nasol. Te inteleg dar... ata e...

 

Btw... contactul ala de care vorbeam... stii cum se curata? :agree:

Mesaj completat

 

 

Hai ca am bagat printr-una din gauri spray de ala Philips pina a sarit pe ailalta... si invers de s-a curatat si merge!

 

Ma duc sa ma pup. :D

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o cheia/siriu ma bag si eu (probabil+rechinu si jordy). Am incercat weekendul trecut dar a plouat si nu am mai fost.

 

Amc nu servesc, doar iesiri din oras mai lungi de 200 km.

 

Vorbim Romeo, daca ies esti prima pers cu care iau legatura. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...