Sari la conținut

Invatza Sa Acorzi Primul Ajutor!


GMK
 Share

Postări Recomandate

Vrei sa faci parte dintr-o echipa dinamica ?

Vrei sa inveti prim ajutor premedical si sa iti aplici cunostiintele in ajutarea si salvarea semenilor tai ?

Vrei sa faci parte dintr-un detasament de interventie la dezastre ?

Vrei sa faci parte dintr-o asociatie recunoscuta pe plan mondial pentru ceea ce face ?

 

 

Crucea Rosie Romana, filiala de sector 3, isi incepe si pe aceasta cale campania de recrutare de noi membrii. Astfel, cauta sa isi mareasca capacitatile prin primirea de noi voluntari, si membrii ai echipelor de inteventie. Acestia vor fii instruiti in acordarea de prim ajutor premedical, management al dezastrelor si psihologia persoanelor afectate.

Totodata, anuntam inceperea cursurilor de prim ajutor premedical (pentru cei care nu doresc neaaparat sa faca parte din randul voluntarilor), fiind singura abilitata in acest sens prin lege.

 

 

Crucea Rosie Romana este o asociatie de utilitate publica ce desfasoara activitati cu caracter umanitar. Ea actioneaza in scopul prevenirii si alinarii suferintelor oamenilor fara nici o deosebire in cea ce priveste nationalitatea, rasa, religia, varsta, apartenenta militara, sociala sau politica.

Principalele atributii ale Crucii Rosii sunt:

-sa recruteze, sa instruiasca personalul necesar pentru realizarea misiuniilor sale

-sa participe la actiuni internationale de ajutorarea victimelor

-sa organizeze servicii de ajutorare in favoarea victimelor dezastrelor

-sa contribuie la ameliorarea starii de sanatate, la prevenirea imbolnavirilor si la alinarea suferintelor prin programe de intrajutorare in beneficiul colectivitatii

-sa organizeze activitati de ajutorare a persoanelor vulnerabile din punct de vedere social

-sa promoveze participarea copiilor si a tinerilor la activitati specifice

-sa participe la recrutarea donatorilor de sange, la combaterea unor epidemii si la alte actiuni.

 

 

Persoana de contact este Costescu Andrei Daniel. Poate fii gasit la telefon 0723.359.655, mail si ID: yo3gmk@yahoo.com, ID(motociclism.ro): GMK sau la filiala de Cruce Rosie Sector 3: Str Matei Basarab nr 59 tel/fax 321 64 24 (langa Primaria Sectorului 3) mail si ID crucearosiesector3@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TOTI motociclistii trebuie sa stie macar minimul necesar in acordarea primului ajutor. Din pacate, si o spun din experienta, fiecare se va confrunta cu astfel de situatii cat timp merge pe 2 roti. :scratch:

 

 

...multi ignora aspectele astea cu gandul "nu mi se va intampla tocmai mie" . :cheers: Totusi statistica dovedeste contrariul, iar daca esti unul din acei norocosi care intr-o viata intreaga pe motor nu vei avea nevoie niciodata de primul ajutor, atunci in mod sigur un prieten, un amic sau pur si simplu un om din preajma ta , va avea nevoie. FII PREGATIT si DA-I o sansa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doresc sa iau legatura cu presedintii cluburilor de motociclism, pentru a pune la punct mai multe detalii si eventual colaborari!!! Daca este cineva care ma poate ajuta, in acest sens cu ID-urile lor, ii multumesc anticipat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foloseste :scratch: si ai sa vezi ca gasesti datele cluburilor. De asemenea in topicul initiat de DAC MOTORS la sectiunea Moto in fiecare zi ai sa gasesti date de contact si ale altor cluburi mai nou infiintate.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doresc sa iau legatura cu presedintii cluburilor de motociclism, pentru a pune la punct mai multe detalii si eventual colaborari!!! Daca este cineva care ma poate ajuta, in acest sens cu ID-urile lor, ii multumesc anticipat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vb cu directorul de la filiala sectorului 3 unde sunt eu si a fost de acord sa ma ocup de partea

de prim ajutor in cazul in care motociclistii vor sa faca aceste cursuri.

Pentru cei care vor sa faca doar cursuri de prim ajutor, pretul este de 30 euro, in pret fiind incluse 12 ore de prim ajutor premedical despre fracturi, transport accidentat, arsuri si altele... Pentru cei care vor sa devina voluntari, cursurile sunt gratuite, se fac pe o perioada de 3 luni si mai contin in plus ore de management al dezastrelor si de psihologie. Cursurile vor fii tinute de catre doctori, in ziua de Sambata (probabil) in sediul filialei de langa Primaria sectorului 3. In urma cursurilor se da examen si se da diploma doveditoare de absolvire a acestor cursuri.

Incerc sa strang un grup de minim 10 - 15 oameni cu care sa putem da drumul la cursuri. (daca se strang grupuri de motociclisti, directorul a fost de acord sa fac reducere la cei 30 de euro).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa ma interesez la voi cum sta treaba si te anunt pe PM!! La mine la filiala e directorul de treaba,.. sper sa fie si in alte parti la fel!!!

 

 

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii rog pe cei care doresc sa se inscrie ,.. sa imi trimita PM ca sa ma pregatesc si eu cu cursurile si cu programarea!

si prin Cluj? Doritori sunt cu siguranta, insa din pacate usa de la Crucea Rosie din Cluj e mai mult inchisa :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pentru cei interesati de cursurile de prim ajutor sau de a deveni voluntari ai Crucii Rosii, va anunt ca acestea incep Sambata la ora 12, la sediul filialei din strada Matei Basarab nr.59.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai pierdut nimic, simbata am fost singur la curs si nu a venit nici cel sau cea care preda.

Revin saptamina asta cu speranta ca o sa fie totul bine si profesorul/profesoara sanatos/sanatoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai pierdut nimic, simbata am fost singur la curs si nu a venit nici cel sau cea care preda.

Revin saptamina asta cu speranta ca o sa fie totul bine si profesorul/profesoara sanatos/sanatoasa.

 

 

prima lectie de prim ajutor : ia cu tine casca, pentru ca daca nici a doua oara nu vine nimeni si va exista dorinta nestapanita sa te dai cu capul de pereti de plictiseala si nervi ca ai pierdut ziua, sa fii macar protjeat.

 

lasand asta, pentru cei care din diferite motive nu pot urma cursurile, exista posibilitatea sa se puna pe net instructaje ? (nu ma refer la cursurile organizate de crucea rosie, instructaje in general)

 

eu cand am fost in scoala generala (6,7,8) am mers la concursuri de acordarea a primului ajutor. acum imi dau seama ca am invatat chestii mai mult decat utile acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

lasand asta, pentru cei care din diferite motive nu pot urma cursurile, exista posibilitatea sa se puna pe net instructaje ? (nu ma refer la cursurile organizate de crucea rosie, instructaje in general)

 

 

Notiuni generale de BLS se gasesc pe site la SMURD Tg Mures.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Crucea Rosie Romana, filiala de sector 3, reincepe campania de recrutare de voluntari, si membrii ai echipelor de inteventie. Acestia vor fii instruiti in acordarea de prim ajutor premedical, management al dezastrelor si psihologia persoanelor afectate.

Totodata, anuntam inceperea cursurilor de prim ajutor premedical (pentru cei care nu doresc neaaparat sa faca parte din randul voluntarilor), fiind singura abilitata in acest sens prin lege.

 

 

Cursurile incep sambata 20.10.2007 la ora 9, in sediul central al Crucii Rosii aflat la Romana vis-a-vis de coloane, in cladirea ce are la parter firma LOT.

 

Persoana de contact este Costescu Andrei Daniel. Poate fii gasit la telefon 0723.359.655, mail si ID: yo3gmk@yahoo.com, ID(motociclism.ro): GMK

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initiativa laudabila ! Ti-am trimis un mail deja! Poate faci cumva sa se poata tina aceste cursuri si

online. Cred ca ar fi mult mai facil pentru provincie !

Cind soferi, petricipanti la trafic, nici macar nu opresc sa acorde un minim ajutor in caz de accident,

cind lumea a devenit asa de nepasatoare pentru oameni care sufera pe soselele Romanicii, aceasta

initiativa este bine venita !!

Am fost "dotati" cu truse de prim ajutor in conformitate cu UE...toti, de la guvernanti pina la firmele

care le-au comercializat au facut profituri dar ramine o intrebare....CITI PARTICIPANTI LA TRAFIC STIU SA FOLOSEASCA ACELE TRUSE ??? Chiar daca au un minim de ustensile medicale !

In privinta unei minime instruiri in masa nu-mi aduc aminte sa fi existat asa ceva....din pacate !!

 

Sa auzim numai de bine !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se baga cineva pentru simbata? din cite am discutat cu un domn de acolo, ne primesc daca suntem vreo 4-5 (eu zic ca 6 ar fi chiar ok). Daca se inscrie lumea, vorbim cu GMK si gasim o formula optima pentru toata lumea ( 3 saptamini X 4ore).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...