Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Caut aceste prinderi:

 

post-41831-0-71212200-1374259505_thumb.j

 

Tuburile mele au 380 mm.

Daca nu ma insel, sunt de la furca fata.

Stiu ca are un prieten o furca, de BMW F650. A mai avut si doua Pegaso la dezmembrat.

Iti pot da nr lui de telefon pe PM.

 

Intre timp, mi-am rezolvat si eu frana spate, in sensul ca am schimbat tot sistemul: pompa frana, furtun, etrier, disc de frana, contact de frana.

Cu ocazia asta, am curatat, gresat si reglat lantul.

Aprilica a primit cadou si un set de handguard-uri noi de la Polisport. Adio, curent la maini, chiar daca conduc cu manusi :P

post-74306-0-34029600-1374260220_thumb.jpg

post-74306-0-46608500-1374260223_thumb.jpg

post-74306-0-43827200-1374260226_thumb.jpg

post-74306-0-13752200-1374260229_thumb.jpg

post-74306-0-26652000-1374260232_thumb.jpg

post-74306-0-27930100-1374260235_thumb.jpg

Editat de eugenkawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Polisport am pus si eu!Sunt super ok,raport pret-calitate!

Amu,niste poze update cu mobra sotiei:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi,sper si eu sa nu avem,atat noi cat si ceilalti mobristi,niciun incident! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uaau, ce bine arata! sper sa o vad curand :D daca nu curand, voi veni prin septembrie in cluj :D dar e nebunie, imi stralucesc ochii cand o vad! sa aveti drumuri faine cu ea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Imi curge si mie uleiul dintr-o furca la Aprilica din 96.

Presupun ca trebuie schimbat simeringul.

- trebuie schimbate simeringurile de la ambele brate?

De fapt, sa ma lamuresc: furca este compusa din doua brate/ amortizoare sau cum le spune la cele doua tije care absorb socurile?

Trebuie schimbate simeringurile la ambele brate, chiar daca curge unul singur?

- care ar fi un pret corect pentru operatiunea asta (consumabile si manopera?). Presupun ca trebuie completat si uleiul, nu?

- ce se intampla daca merg cu ea asa si o fac in iarna? Presupun ca nu e recomandat, nu?

A inceput sa curga destul de mult, in sensul ca deja se vede pe asfalt.

 

Precizez ca furca este upside-down.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Imi curge si mie uleiul dintr-o furca la Aprilica din 96.

Presupun ca trebuie schimbat simeringul.

- trebuie schimbate simeringurile de la ambele brate?

De fapt, sa ma lamuresc: furca este compusa din doua brate/ amortizoare sau cum le spune la cele doua tije care absorb socurile?

Trebuie schimbate simeringurile la ambele brate, chiar daca curge unul singur?

- care ar fi un pret corect pentru operatiunea asta (consumabile si manopera?). Presupun ca trebuie completat si uleiul, nu?

- ce se intampla daca merg cu ea asa si o fac in iarna? Presupun ca nu e recomandat, nu?

A inceput sa curga destul de mult, in sensul ca deja se vede pe asfalt.

 

Precizez ca furca este upside-down.

 

Multumesc.

Salut.

Semeringurile vin set stanga-dreapta, si e pacat sa nu schimbi la ambele jambe.

Daca vrei, iti pot face rost de semeringuri si ulei, la un pret decent. De obicei, se duc semeringurile de ulei, dar daca sunt uzate, se schimba si cele de praf. Imi poti da comanda dimineata, si ti le aduc seara.

Iar la manopera, iti recomand un prieten care locuieste in Pantelimon.El mi-a schimbat si la Aprilica mea, si sunt multumit de rezultate.

 

Daca esti interesat, da-mi un PM.

Editat de eugenkawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de obicei gasesti simeringurile la pereche. e indicat sa le servisezi pe amndoua. costul nu ar trebui sa depaseasca 250 de ron(50 de ron simeringuri, 60 de ron uleiul-2L, plus manopera). daca mergi asa si pisa mult ulei s-ar putea sa ai probleme serioase pe viraje, la schimbarea directiei etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mecanicul la care am fost mi-a zis ca nu o sa ai mari probleme, dar o sa fie furca mai moale. la mine e dus unul si intr-adevar e mai moale. cred ca mie mi-a cerut 160 ron pentru servisarea furcii (schimb simeringuri si ulei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa cumperi simeringurile si uleiul, iar manopera sa ti-o platesti tie. Cu putina atentie si grija o rezolvi repede si e un pas inainte pentru tine. (Eu le-am schimbat cu bagajele puse pe ea pentru o tura - atunci mi-au sosit.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa cumperi simeringurile si uleiul, iar manopera sa ti-o platesti tie. Cu putina atentie si grija o rezolvi repede si e un pas inainte pentru tine. (Eu le-am schimbat cu bagajele puse pe ea pentru o tura - atunci mi-au sosit.)

 

M-am gandit si la asta, dar prietenul care are cunostinte de mecanica zice ca nu avem cele necesare.

O sa ma uit dupa un tutorial ceva.

Ar fi o buna ocazie sa ma imprietenesc mai bine cu mobra.

Cati litri de ulei intra?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e romanism, stii bine. De cate ori schimbi uleiul in furca la motocicleta detinuta? 1 data? De maxim 2 ori? Sincer... Despre ce povestim aici, 1 litru de ulei in valoare de cateva beri?

 

P.S. uleiul nu trebuie sa se murdareasca. Dar isi pierde proprietatile pentru care a fost proiectat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@jupanu77,daca vei merge pe asfalt combinat cu macadam(macadamul se poate considera la noi in Romanica,ca fiind asfaltul prost si petecit-asa cum e in Bucale,de exemplu!!!),vei incepe sa simti discomfortul suspensiei fara ulei indeajuns,mult mai repede!Asa ca,pune mataluta ulei in telescoape EXACT cantitatea recomandata,chiar daca pentru 10-20 ml va trebui sa cumperi inca un budon de 500 ml!!!Candva,undeva,mai multi "injineri" au calculat acel necesar de ulei la cantitatea recomandata,ca urmare a unor cercetari si nu a economiei! :nono:

Deci,fii destept si nu zgarcit!De altfel Aprilica se va comporta cu tine,exact asa cum te comporti tu cu ea! Decizia finala iti apartine. :hug:

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprilia este anul 1996.

Nu am gasit in carte cantitatea necesara, asa ca nu stiu cat sa pun, dar in mod cert o sa pun cat recomanda producatorul.

Merci pentru sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aprilia este anul 1996.

Nu am gasit in carte cantitatea necesara, asa ca nu stiu cat sa pun, dar in mod cert o sa pun cat recomanda producatorul.

Merci pentru sfaturi.

O concluzie inteleapta!Tot respectul! :peace:

 

PS:Asa stiu si eu,ca si @V A L y O,ca intra 510 ml in fiecare telescop fata la generatia 1992-1996!

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...