Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut ...,

Am facut-o de oaie vineri, am dat cu vaca de pamant :bigstar: , ma bucur pentru ca am patit-o in oras si la viteza destul de mica, mai devreme sau mai tarziu trebuia sa se intample asa ca sa simt ca invat pe pielea mea, eu nu am patit mare scofala, unde nu aveam protectii m-am julit adica la glezna si la genunchi, care s-a si umflat putin, dar totul e in regula, cum s-ar zice sub control :) vina, in totalitate a mea, nu dau vina pe masina care a franat brusc in fata ca nu are sens, recunosc nu am fost atent.

Problema este ca am cam julit motorul, am spart oglinda stanga si s-a indoit ghidonul. Intrebare: Oglinda pot sa o fac la un geamgiu(sau cum ii spune la ala cu oglinzi, oglindiu :blink: ) si daca ghidonul il pot indrepta, sau sunt nevoit sa il schimb?

 

Multumesc, si nu va facet griji, o sa supravietuiesc :blink:

Bogdan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ...,

Am facut-o de oaie vineri, am dat cu vaca de pamant :bigstar: , ma bucur pentru ca am patit-o in oras si la viteza destul de mica, mai devreme sau mai tarziu trebuia sa se intample asa ca sa simt ca invat pe pielea mea, eu nu am patit mare scofala, unde nu aveam protectii m-am julit adica la glezna si la genunchi, care s-a si umflat putin, dar totul e in regula, cum s-ar zice sub control :) vina, in totalitate a mea, nu dau vina pe masina care a franat brusc in fata ca nu are sens, recunosc nu am fost atent.

Problema este ca am cam julit motorul, am spart oglinda stanga si s-a indoit ghidonul. Intrebare: Oglinda pot sa o fac la un geamgiu(sau cum ii spune la ala cu oglinzi, oglindiu :blink: ) si daca ghidonul il pot indrepta, sau sunt nevoit sa il schimb?

 

Multumesc, si nu va facet griji, o sa supravietuiesc :blink:

Bogdan.

Ce sa zic bravo felicitari :wave: cat despre oglinda shi ghidon , pai oghilda nu o poti face la geamgiu pt ca are o curbura pe ea shi daca te uiti mai atent nu ai cum sa o desfaci .....iar despre ghidon poti sta linistit pt ca el deobicei se stramba din puferele"inaltatoarele" de pe furca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot asa de disperat..ca trece vara si eu ma dau cu aprilia prin militari doar.....tot n-are nimeni nici o idee cum as putea face rost de cuzineti pentru telescoape fata?....sau alte telescoape?...sau o alta idee?....(incep sa ma gandesc ca poate as fi putut cumpara orice alt moto inafara de italiene)....am pegaso din 92.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte bune si italienele daca ai grija de ele nu mai inventati lozinci fara sens . Am pus topic la Service , de ce nu citesti ?

 

am gasit dupa ce am postat aici...am si luat legatura cu el..ramane pe miercuri sa vedem.....si de citit citesc de-mi sar ochii , de cand am demontat amortizoarele,crede-ma.....ramane sa o vad si facuta ca din gura sunt priceputi multi...

pare ca stie ce vorbeste...sa vedem daca si functioneaza...

oricum mersi ca ai postat...mi-ai mai dat o speranta..

all the best....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Gothmog

 

Astea sunt operatiunile pe care trebuie sa le faci ca sa scoti termostatul.

Trebuie golit antigelul si uleiul din motor.

Ai grija la demontarea paletei de la pompa de apa si la remontarea capacului la axul de la tamburul ambreiajului, trebuie aranjat cum e aratat in poza, altfel nu merge ambreiajul.

post-18441-1185796101_thumb.jpgpost-18441-1185796142_thumb.jpgpost-18441-1185796174_thumb.jpgpost-18441-1185796201_thumb.jpgpost-18441-1185796287_thumb.jpgpost-18441-1185796325_thumb.jpg

Ai aici si o varianta de scos la imprimanta:

demontare_termostat.doc

Link util:

http://home.clara.net/dave.moore/pegaso.htm

http://home.clara.net/dave.moore/water_pump_replacement.htm

 

Spor la treaba si sa auzim numai de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat motoru :) ghidonu nu era stramb era doar un surub stramb, inlocuit si e ok, i`m so stupid :blink: . Mai trebuie sa imi rezolv de undeva oglinda, daca aveti idei de ceva oglinda aftermarket care merge calumea pe Pegaso, da-ti un link la vreo firma din ro, sau daca ati schimbat careva oglinzile fata e cele originale da-ti-mi o mana de ajutor ca nu gasesc numa cromate si "carbon-look" din alea "cool".

 

mersi,

Bogdan

 

--- Mesaj completat în 02 Aug 2007 13:59 -------------
Nu pot sa dau edit... deci ma scuzati...

UM au oglinzi de pegaso pe stoc :wave: :blink: problema este rezolvata, mai ramane de vazut caucucul spate.

 

:bigstar:

Bogdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde gasesc semeringuri pentr etrierul spate pentru pegaso 650 din '99 raspunsurile sunt binevenite :bigstar:

 

--- Mesaj completat în 03 Aug 2007 22:59 -------------
le am ars pe cele veche si acuma curge lichidul de frana printre piston si camasa etrierului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor!

o informatie va rog care ma poate ajuta....semeringurile de la furca fata la o pegaso 650 din 97? ce dimensiuni trebe sa aiba? mi-a gasit cineva in italia de dimensiunea: TCY 32x42x8/9. sunt buni sa ii zic sa ii ia?

astept raspunsuri! bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:hurt: de azi sunt Âşi eu posesor de Pegaso 650. Primul drum a fost Deva-Cluj prin ploaie continuă dar a meritat :)

 

Bine ai venit in randul nostru! Ai ales un motor bun :burnout: ,care daca ai grija de el iti va oferi multe satisfactii. Asfalt uscat si sa auzim numai de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

@ftraian:sa-l stapanesti sanatos si sa ai grija de el.Vezi ca gasesti la www.aprilia.com sectiunea booklets manual de intretinere pr Pegaso 2,afli acolo ce ai nevoie.Iti trebuie 3 l de ulei 5w-40,din care folosesti 2.2 l.

@mecaniku:ms fain de sfaturi :hurt:

 

Dupa indelungi straduinte din ambele parti (a mea si a ei),Aprilia mea a reusit in sfarsit sa ma lase in mijlocul drumului :P .Aveam probleme cu termostatul(nu deschidea decat partial pana in mom cand n-a mai deschis deloc,am desfacut capacul pompei de apa,am degresat,am curatat (mi-a fost cam teama sa desfac capacul ambreiajului mai ales ca n-aveam legatura la internet pe pavajul budei de la Proplaca din Vama Veche),si pe moment a mers,a deschis,apa a circulat,a fost bine...

Am plecat deunazi spre Buc,am observatr eu ca-mi crestea temperatura si ventilatorul nu mai tacea,pana in mom cand a tacut de tot-semn ca termostatul era inchis complet :burnout: deci radiatorul rece.Am oprit fix langa penitenciarul Poarta Alba sa se raceasca-in gandul meu sa desfac iar capacul sa incerc sa repet operatiunea,cand-surpriza,haraie dar nu invarte.Bendix-ul meu e praf.Drept urmare,motorul e pe la puscarie si eu cu voia varului meu fusei pasager pe V-Strom...

 

Acuma,cum se remediaza buba si cam cat ma costa,are cineva vreo idee?

De ce s-a intamplat?Mentionez ca nu era extraordinar de incins,a fost si mai rau si n-a patit nimic.

 

S-auzim si de bine ca de belele ne-am saturat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am apărut eu să înviorez topicul cu întrebările mele :hurt:. Ştiţi vreo sursă de suporţi şi coburi pentru Pegaso?

Iti vand eu coburii si suportii mei de la Pegaso 3,pret negociabil ca-s putintel zgariati.Motoru meu e in service la United Motors si nu cred ca pleaca pana-n toamna,si oricum il vand ca m-am saturat de belele.Coburii sunt originali Aprilia Garda Special Edition,cu chei de detasare si inchidere.Vad ca esti din Cluj,daca ai chef sa bati drumul,vino cu motorul,se monteaza f usor suportii.Bafta! :burnout:

 

P.S. Iti dau si top-case-ul daca vrei,Shad Touring 44 l cu doua chei si suport pt portbagaj.

 

Later edit: inutil,vad acum ca ai Pegaso 2,nu stiu sigur daca se potrivesc suportii sau care e forma portbagajului.Sorry.Anuntul este valabil,oricum,pentru oricine care-si doreste set complet de calatorie pt Pegaso 3.Ura!

post-2291-1186654770_thumb.jpg

Editat de Gothmog
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari tuturor! sunt si eu un posesor de aprilia pegaso 650 garda si ma bucur ca s-a creat acest forum.

 

 

--- Mesaj completat în 09 Aug 2007 19:00 -------------

Iti vand eu coburii si suportii mei de la Pegaso 3,pret negociabil ca-s putintel zgariati.Motoru meu e in service la United Motors si nu cred ca pleaca pana-n toamna,si oricum il vand ca m-am saturat de belele.Coburii sunt originali Aprilia Garda Special Edition,cu chei de detasare si inchidere.Vad ca esti din Cluj,daca ai chef sa bati drumul,vino cu motorul,se monteaza f usor suportii.Bafta! :burnout:

 

P.S. Iti dau si top-case-ul daca vrei,Shad Touring 44 l cu doua chei si suport pt portbagaj.

 

Later edit: inutil,vad acum ca ai Pegaso 2,nu stiu sigur daca se potrivesc suportii sau care e forma portbagajului.Sorry.Anuntul este valabil,oricum,pentru oricine care-si doreste set complet de calatorie pt Pegaso 3.Ura!

 

ce pret are top case-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari tuturor! sunt si eu un posesor de aprilia pegaso 650 garda si ma bucur ca s-a creat acest forum.

<small>--- Mesaj completat în 09 Aug 2007 19:00 -------------</small><br/>

 

ce pret are top case-ul?

Salut!Sorry,nu vreau sa vand top-case-ul separat,ci impreuna cu gentile.Mai degraba as vinde gentile,in eventualitatea in care o sa mai merg ceva cu motorul pana sa-l vand,imi e mai util top-case-ul decat gentile...Daca se ofera cineva sa le ia cu totul e altceva :burnout: .Strict informativ,un topcase Shad de 33 l(eu am de 44 l) e in jur de 100 euro :).

 

Bafta si s-auzim de bine! :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...