Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

afurisit forum..nu ma lasa sa editez ...cica n-am dreptul lol......continuare : intreba militianul domne acum vi din arges?? ( am nr de arges) .... zic ce conteaza , ma plimb stimabile,ma plimb! :)) :alcy:

Editat de mad_max_86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu, am scris corect, 2300 km.

Dar am inteles ca nici statul asta prin depozite nu e tocmai ok.

Pot verifica cumva calitatea uleiului din furca?

Ca nu tin neaparat sa-l schimb...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva ideie daca ambielajul (arborele) de la pegaso GA este indetic cu model de la anii mai noi? la cube sau la cel din 2002? Ms

Editat de adyfikus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, am scris corect, 2300 km.

Dar am inteles ca nici statul asta prin depozite nu e tocmai ok.

Pot verifica cumva calitatea uleiului din furca?

Ca nu tin neaparat sa-l schimb...

teoretic daca a fost stata uleiul n-ar trebui sa fie afectat la asa km putini ,dar garniturile si simeringurile posibil sa fie coapte sau imbatranite .nu cred ca aprilia are surub de golire ulei telescop...dar poti desface surubul mare din capul telescopului ( grija la arc) si sa bagi o sarma lunga , ca joja ulei la masina .

 

 

la mine a fost simplu cu electrica, contact slabit la masa intre releu si sigurante.

 

si daca tot n-aveam ce face, zic sa probez crash-barul :alcy:

in schimb tobele arata jalnic...si asta iarna le-am frecat de rugina si vopsit in 5 straturi ... solutii?? ar fi o idee sa le duc undeva la galvanizat/cromat/nichelat orice!??

post-89731-0-61228900-1432472577_thumb.jpg

post-89731-0-68539100-1432472583_thumb.jpg

post-89731-0-67792600-1432472587_thumb.jpg

post-89731-0-17545600-1432472593_thumb.jpg

post-89731-0-41065400-1432472598_thumb.jpg

post-89731-0-88701300-1432472603_thumb.jpg

post-89731-0-70847400-1432472609_thumb.jpg

Editat de mad_max_86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, domnilor colegi. In sfarsit, am reusit si eu sa imi achizitionez o noua mobra. Din fericire (pentru mine in primul rand), voi ramane in frumoasa familie a aprilistilor. Motocicleta este din 2007, are 2300 km si este un salt fantastic, pentru mine, de la batrana din 1996, pe care am avut-o si cu care am inceput motociclismul. CA o prima constatare, consumul pare sa fie cel putin la jumate fata de cea pe carburatie.

In al doilea rand, computerul de bord prezinta o serie de informatii interesante (la cea veche nu margea turometrul, indicatorul de benzina, practic stiam doar viteza). Acum, pe langa ceas (care mie mi se pare extrem de util), am informatii inclusiv legate de cat incarca bateria. Ma rog, un salt tehnologic fantastic.

I-am schimbat, uleiul, filtrul de ulei, antigelul i-am curatat filtrul de aer, am ridicat-o putin din fata (vreo doi cm).

Tot la o prima vedere, trebuie sa ii schimb maneta (sau levier, cum ii spune) de la frana fata, care e rupt de la jumate, cred ca i-ar fi necesar un parbriz si probabil cauciucurile (care arata destul de bine, dar sunt cele cu care a venit echipata, dot 2006 si cred ca nu-s chiar de incredere). De asemenea, probabil ca va trebui sa-i schimb uleiul din furca, iar capacele alea de la furca (din cauciuc cred), prezinta unele crapaturi.

Daca mai aveti si alte sugestii, va rog sa mi le impartasiti.

Merci.

Un adevarat fan Aprilia.

Ti-am facut o lista pe topicul Minarelli-stilor cu ce ai de facut.

» Post actualizat in 24 May 2015 14:30

Are cineva ideie daca ambielajul (arborele) de la pegaso GA este indetic cu model de la anii mai noi? la cube sau la cel din 2002? Ms

Pana prin 1994,ambielajul s-a facut pe rulmenti,dupa pe cuzineti.Asta e tot ce stiu.

Cotele nu stiu daca au sau nu diferente!

» Post actualizat in 24 May 2015 14:32

Nu, am scris corect, 2300 km.

Dar am inteles ca nici statul asta prin depozite nu e tocmai ok.

Pot verifica cumva calitatea uleiului din furca?

Ca nu tin neaparat sa-l schimb...

Schimba-l,ca si-a pierdut proprietatile!Fara discutie!

» Post actualizat in 24 May 2015 14:34

Weekendul viitor(adica 30 si 31 mai)se leaga de minune cu faptul ca si ziua de 1 iunie e libera!

DECI NE PUTEM INTALNI SI STA 3 ZILE LA VATRA-DORNEI/LACUL ROSU!

Deci programam o treaba?

» Post actualizat in 24 May 2015 14:37

...

Victore,da-mi si mie numarul tau de mobil!

Al meu e 0745859595.

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ar bate gandul, dar nu voi sta prea bine cu banii, trebuie sa ma mut saptamana asta. Nr. meu e 0747748143.

Mersi de numar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut, Alin. Eu am cuiele pe a 2-a pozitie (de sus in jos). Asta toamna cand a fost reglata le-am avut pe penultima de jos si dupa vreo saptamana a inceput mobra sa scoata fum. Nu vreau sa le mut pe prima pozitie de sus pentru ca mi se inrosesc tobele apoi la mersul prin oras.

am inteles ,acolo e limita, acesta este consumul firesc ....oricum e sub 6

» Post actualizat in 24 May 2015 15:07

Vreau si eu crashbar! :(

» Post actualizat in 24 May 2015 13:50

P.S. Ai vopsit tobele cu vopsea rezistenta la temperaturi inalte?

iti dau eu tipul de vopsea daca vrei , gasesti la magazinele auto si tine , testat la min e , ti-am aratat

» Post actualizat in 24 May 2015 15:15

@mad_max nu pot veni la Vatra Dornei saptamana viitoare deoarece ma reintorc in Sighisoara la socrii cu treburi insa cu conserva. Oricum vreau sa ajung acolo negresit asa ca tinem legatura si facem un traseu cu ceilalti doritori

» Post actualizat in 24 May 2015 15:24

In Campina ,azi ,la un eveniment dedicat mersului pe doua roti , motorizat sau nu

post-78987-0-34212000-1432481020_thumb.jpg

post-78987-0-39615300-1432481025_thumb.jpg

post-78987-0-51620900-1432481030_thumb.jpg

post-78987-0-21865700-1432481035_thumb.jpg

post-78987-0-32516300-1432481039_thumb.jpg

post-78987-0-20252800-1432481043_thumb.jpg

post-78987-0-99502400-1432481047_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

In Campina ,azi ,la un eveniment dedicat mersului pe doua roti , motorizat sau nu

Foarte fain,campaniile de constientizare a participantilor la trafic ca existam si noi,motociclistii,sunt binevenite!

 

Apropos Aline,ai incercat berica Albacher?

 

Remus,dar la Vatra-Dornei/Lacul_Rosu ai sa poti veni?

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alta perspectiva


» Post actualizat in 24 May 2015 17:22

Foarte fain,campaniile de constientizare a participantilor la trafic ca existam si noi,motociclistii,sunt binevenite!

 

Apropos Aline,ai incercat berica Albacher?

 

Remus,dar la Vatra-Dornei/Lacul_Rosu ai sa poti veni?

inca nu , azi nu am baut pt ca am condus si acum seara mai am ceba Berg...Iau saptamana viitoare


» Post actualizat in 24 May 2015 17:25

Campina este un oras minunat , totusi ,am sa fac cumva sa ne intalnim si aici...

Poate ar trebui sa ne intalnim chiar la fiecare'" acasa" : Cluj , Bucuresti , Constanta , Ramnicu Valcea , Iasi ....etc


» Post actualizat in 24 May 2015 18:56

un amic m-a surprins in actiune , ii multumesc !

 

post-78987-0-01456200-1432488027_thumb.jpg

post-78987-0-62221800-1432488027_thumb.jpg

post-78987-0-67368100-1432493758_thumb.jpg

post-78987-0-44146100-1432493759_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alta perspectiva

» Post actualizat in 24 May 2015 17:22

inca nu , azi nu am baut pt ca am condus si acum seara mai am ceba Berg...Iau saptamana viitoare

» Post actualizat in 24 May 2015 17:25

Campina este un oras minunat , totusi ,am sa fac cumva sa ne intalnim si aici...

Poate ar trebui sa ne intalnim chiar la fiecare'" acasa" : Cluj , Bucuresti , Constanta , Ramnicu Valcea , Iasi ....etc

» Post actualizat in 24 May 2015 18:56

un amic m-a surprins in actiune , ii multumesc !

O idee buna asta cu locatia fiecarui Aprilian Pegasist!

» Post actualizat in 24 May 2015 20:08

PS:Imi place "echipamentul" speed-istului de vis-a-vis de tine din dreapta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata,dupa ce m-am plimbat prin oras si stat la barfa cu cativa colegi motorizati (frumos multe motoare ce vad in campina , niciodata nu se vor aduna atatia in ditamai constanta ,exceptie la seawolfs bike fest )

 

am dat fuga in dedeman,luat cea mai buna vopsea termo rezistenta pe care o aveau,grund,spray zincat ( dat un strat subtire in zonele unde rugina persista ptr extra-protectie) ...si toata seara am desfacut , polizat vopseaua veche si rugina.....remontat , dat si uleiu jos.

 

sunt frant, :stuck: de la 8seara pana acum la 1:20 am lucrat.....maine trebuie sa caut si un ulei 5w-40 bun dar fara sa ma arda la buzunar ( 3 litri ) .

 

as vrea sa profit de weekendul viitor undeva dar sa ne strangem mai multi,plus ca voi trage de ultimul leu .... cu cazarea va fi sub semnul intrebarii ,hmm...poate imi iau cortul ,cu ocazia asta al dezvirginizez :eek: si acum weekendu asta voi mai fi liber ca dupa ,lucrad la liceu o sa ma rupa in 2 cu bac-ul pana la sf lui iunie.

 

luna asta am bagat bani fara nr si in masina ( skimb ulei,filtre,placute frana pe toate rotile,diagnoza,distributie) plus ceva tzoale si incaltari noi.

 

ideea cu cate o intalnire in orasul fiecarui pegasist e tare interesanta, dar...una pe luna maxim,ca altfel cu distantele astea ajungem lefteri :rusinica:

 

eu unul stiu o singura directie,la munte m-as muta definitiv.sau pe langa.....preferabil brasov sau sibiu....daca gasesc job,am si fugit de aici.


» Post actualizat in 24 May 2015 23:01

victor, vorbeste cu tipu asta http://olx.ro/oferta/crash-bar-motociclete-ID35XSP.html#8b577ab8e5 eu l-am sunat acum vreo 3 luni,zicea sa se apuca sa ia masuri dupa un motor de imprumut ,ca el nu are pegaso ,dar dura prea mult si nu stia sa-mid ea un termen ,asa ca am luat de la adifikus unul cat de cat pe care l-am modificat destul de mult si a iesit ce se vede in poze.....baiatul de pe olx parea serios, si vroia sa faca ceva mai teapan si sa protejeze de sus pana jos, nu cum e cel de pe louis hepcko&becker ....mi-a dat un pret estimativ in jur intre 350-500 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga 10W-40, e cea mai buna combinatie pentru zona noastra.5W-40 e bun in zonele mai reci.

 

Sa vedem daca/cati vor fi doritori de Vatra-Dornei.In functie de asta,stabilim ce si cum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O idee buna asta cu locatia fiecarui Aprilian Pegasist!

» Post actualizat in 24 May 2015 20:08

PS:Imi place "echipamentul" speed-istului de vis-a-vis de tine din dreapta...

mai ales pantofii de protectie-alea 's mobre de fite ,

Enduristii toti au fost echipati.

M-am intalnit cu un aprilist si am mai stat de vorba de una , alta si culmea se pare totusi , si asta din comparatia fizica , GA este una dintre cele mai inalte enduriste la sa. Am pus-o langa un Transalp care era mai jos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Transalp,centrul de greutate e mai jos caci e motor 2 in V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mad_max

Intalnirea a fost organizata de doua asociatii " Roata de foc - moto si Asociatia Pro Campina - biciclete.la eveniment au participat mai multe cluburi moto din Targoviste Ploiesti , Bucuresti cat si motociclisti individualisti din imprejurimi.Acest eveniment tinde sa fie o traditie.

Un alt eveniment social organizat de "Roata de Foc " il reprezinta o sesiune de donatii de sange odata pe an : anul trecut au participat 154 persoane.Pe langa astea sunt doua sesiuni de donatii catre familii cu probleme sociale de Paste si de Craciun....o intalnire moto la Magureni langa Campina.......In concluzie motociclistii sunt rai

Editat de alin geamanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...In concluzie motociclistii sunt rai

Cam tarziu ai aflat asta! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa sunt eu : toate lucrurile la mine s-au intamplat cu intarziere

Glumeam!

Mai bine mai tarziu decat niciodata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga 10W-40, e cea mai buna combinatie pentru zona noastra.5W-40 e bun in zonele mai reci.

 

Sa vedem daca/cati vor fi doritori de Vatra-Dornei.In functie de asta,stabilim ce si cum!

n-as vrea sa intru in polemici despre uleiuri....oricum ,ei in carte specifica clar numai 5w-40 , 10w40 e mai putin stabil vara la temperaturi mari ( isi pierde din gradul vascozitate)...dar cel mai imp,sa fie fulll sintetic,nu semi..mineral deja e=0....am vazut ceva de la mobil 1 extra numaistiu cum 5w40, castrol titanium 0w-40 sau azi ma uit de motul 7100...toate 3 s-ar invarte in jur de 45 lei litrul....nu stiu cum ma incadrez in 100 lei buget.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuzati entuziasmul pentru evenimentul de ieri , dar a fost primul de acest gen pentru mine si m-am simtit fericit , poate dupa mult timp , mai ales atunci cand ne saluta si aplauda lumea pe strada , chiar din conserve unii.Ideea a fost sa uneasca toate tipurile de participanti la trafic pe doua roti , inclusiv biciclete si scutere.

Am simtit o bucurie imensa , mai ales ca s-a mers civilizat , fara excese de zel ,


» Post actualizat in 25 May 2015 06:44

n-as vrea sa intru in polemici despre uleiuri....oricum ,ei in carte specifica clar numai 5w-40 , 10w40 e mai putin stabil vara la temperaturi mari ( isi pierde din gradul vascozitate)...dar cel mai imp,sa fie fulll sintetic,nu semi..mineral deja e=0....am vazut ceva de la mobil 1 extra numaistiu cum 5w40, castrol titanium 0w-40 sau azi ma uit de motul 7100...toate 3 s-ar invarte in jur de 45 lei litrul....nu stiu cum ma incadrez in 100 lei buget.

Eu am 10 w 40 semisintetic Motul 5100 e cel mai bun pt mobrele noastre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...