Sari la conținut

Detinatori de Honda CBR RR


Reverse
 Share

Postări Recomandate

Am fost la ASIROM la constatare.

Mi-a dat copia dupa procesul verbal de la politie pe care scrie:

- Lampa semnalizare dr. fata

- Carena sup. fata

- Levier frana

- Carena lat. dr. sup. - vopsea

- Carena lat. dr. inf. - vopsea

- Capac motor - vopsea

 

Se pare ca bucatile zgariate nu mi le inlocuiesc. Cu foaia asta mi-a zis sa ma duc la service. Numai ca in Craiova nu e nici un service Honda si trebuie sa merg la Buc. Oricum reparatia o pot face in urmatorii 2 ani din cate am inteles.

 

 

salves

 

gagii de la asigurari sunt niste tarani in adevaratul sens al cuvantului. daca vii la honda iti dau o hartie la mana prin care spun ca nu se vopsesc si vin direct de la producator gata vopsite si cu colantele lipite. trebuie sa ii iei mai tare pe astia de la asigurare, zile ca nu gasesti nici un service care sa acorde garantie SCRISA pentru lucrarile de vopstorie. asa e simplu te duci la tataserv srl.... astia dau buleala si la iarna te uiti cum crapa vopseaua sau se exfoliaza.

 

daca vezi ca fac figuri adreseazate la comisia de supraveghere a asigurarilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deci sa iti zic dine xperienta vasta cu asigurarile, mai ales cu asirom.

Exista acolo niste specimene care in mod intentionat fac pe prostii si de multe ori trebuie sa le explici detalait si in majoritatea cazurilor cu hartii pe care sa scrie clar ca Inter Motorcycle executa lucrari de reparatii, producatorul neautorizand acest fel de lucrari. Astfel se dau la inlocuire.

 

Cu harita asta in mana baietii de la asirom vor inchide gura, si se vor lua de alte aspecte.

 

eu azi am dus o hartie ca sa fie pusa la dosar cum ca trebe schimbat cadrul de bord, pentru ca ei io tineau motis ca se repara. Cadru torsionat si cu un surub rupt in el. Au mers pana la ideea ca scot ei surubul. Ca sa vezi ce inepti.

 

Hai bafta si nervii tari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din simpla curiozitate care dintre voi a castigat vreodata la curse?si eu sunt un semi-motociclist , am mers pe motoare dar nu am unul al meu,poate face vreounu dintre voi vreo donatie :laugh:.Asfalt uscat si ne vedem pe el;)

 

 

 

fac eu un shimb vreo 7000 cocari = xx :friends: adica honda cbr 1100XX :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din simpla curiozitate care dintre voi a castigat vreodata la curse?

 

De castigat nema...dar am prins cateva podiumuri. CBR-ul e un pic greut la sicane rapide stanga-dreapta dar in rest e ok cu o foaie cu 2 dinti in plus.In schimb pentru strada e cea mai potrivita dintre miare: frane excelente, stabilitate si putere relativ mica fata de celelalte miare dar dezvoltata liniar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Cer si eu ajutor pe aici... sunt mai mica de inaltime si ajung foarte greu jos, cu varfurile, de pe CBR 600RR... :friends:

Stie cineva cat se poate lasa mai jos? Din fabrica pleaca la 820mm, teoretic cea mai joasa pozitie... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt kituri de lowerness pe ebay.com dar e nasol cand iei pasager pentru ca ai sanse sa dai cu bascula in toba. depinde de..pasager.. kit.. etc

braciio ia una de 6oo ca o dai mia repede pe stanga dreapta. :bigstar: hi hi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manual de service CBR 1000 RR 2004.

O am in format electronic, are 325 Mb. Daca o vrea cineva, i-o dau eu.

 

Stima

Salut.am cumparat de cateva zile un cbr1000rr din 2007.Din cate stiu nu sunt diferente enorme la motor.te rog sa imi trimite si mie manualul de service.senq

 

 

--- Mesaj completat în 12 Oct 2007 07:44 -------------

Salutare!

 

Cer si eu ajutor pe aici... sunt mai mica de inaltime si ajung foarte greu jos, cu varfurile, de pe CBR 600RR... :bigstar:

Stie cineva cat se poate lasa mai jos? Din fabrica pleaca la 820mm, teoretic cea mai joasa pozitie... :bigstar:

din cate stiu se pot gasi after market niste piese {(dog bone)care leaga telescopul spate de firca spate} mai lungi...astfel poti lasa mai jos motorul cu 3-5 cm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt kituri de lowerness pe ebay.com dar e nasol cand iei pasager pentru ca ai sanse sa dai cu bascula in toba. depinde de..pasager.. kit.. etc

braciio ia una de 6oo ca o dai mia repede pe stanga dreapta. :bigstar: hi hi

 

Nu iau pasager...

Ai idee cat se lasa, in cm? Multzam!

 

Scuze acum am vazut postul de mai sus!

Editat de Blacky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite AICI LINK il lasa mai jos cu 1 inch sau 3 inch. ceea ce e suficient zic eu. Pretena mea a renuntat la idee pe motorul ei pt k s-a obisnuit cu ea asa. Dupa ce capeti ceva experientza nu cred k ai avea probleme cu inaltimea, mai ales la RR care este foarte foarte usoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Ma tot roade o problema de cateva zile:

 

CBR 600 rr, 2007, noua, 2600 km facuti cu ea pana acum.

 

De cateva zile merge destul de ciudat: a pierdut din putere si la turatii mai mici "da in nas", cum se spune.

 

Bineinteles ca am schimbat marca de benzina, cum spune manualul, asa ca am trecut pe Rompetrol.

 

S-a mai ameliorat, dar parca tot nu simt ca trage asa tare ca inainte. Plus ca la schimbari de viteza in turatie, se aude zgomotul acela (parca ar vrea sa dea flacari). Nu zic ca nu se aude bestial, mai ales ca are toba race, dar imi e teama sa nu fi patit ceva, mai ales ca e noua...

 

Ma gandesc ca o fi filtrul de aer... nu stiu ce sa zic.

 

A mai patit-o cineva asa?

Editat de Dan-Andrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite AICI LINK il lasa mai jos cu 1 inch sau 3 inch. ceea ce e suficient zic eu. Pretena mea a renuntat la idee pe motorul ei pt k s-a obisnuit cu ea asa. Dupa ce capeti ceva experientza nu cred k ai avea probleme cu inaltimea, mai ales la RR care este foarte foarte usoara.

 

Multumesc frumos! Eu nu prea am cum sa renunt la idee... pentru ca ajung in unghii... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Ma tot roade o problema de cateva zile:

 

CBR 600 rr, 2007, noua, 2600 km facuti cu ea pana acum.

 

ai schimbat uleiul dupa 1ooo km?

 

Mai e posibil sa fie si de la injectoare. Sa se fi infundat cu ceva gunoaie de la benzina aia de la care probabil ai simtit apoi ca nu mai trage.

 

Nu ne mia intreba pe noi pt k cel mai indicat e sa mergi cu ea in service sa ii intrebi pe bajeti ce are. Sunt mai calificati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca a fi posesorul unei motorete inseamna, pe langa a o conduce, si a sti despre eventuale caracteristici, probleme tehnice etc. Chestii pe care le afli din experienta proprie si din discutiile cu alti posesori ai acelorasi modele.

 

Comunitatea celor cu FZR-uri e un exemplu in acest sens.

 

Revenind la problema, am descoperit ca benzina este vinovatul. Am trecut pe Rompetrol, a mers super.

 

Acum am bagat din nou OMV (din centru de data asta) si au revenit simptomele.

 

Concluzia: CBR 600 rr 2007 e destul de sensibil la calitatea benzinei. Plus ca benzina OMV e praf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca a fi posesorul unei motorete inseamna, pe langa a o conduce, si a sti despre eventuale caracteristici, probleme tehnice etc. Chestii pe care le afli din experienta proprie si din discutiile cu alti posesori ai acelorasi modele.

 

Comunitatea celor cu FZR-uri e un exemplu in acest sens.

 

Revenind la problema, am descoperit ca benzina este vinovatul. Am trecut pe Rompetrol, a mers super.

 

Acum am bagat din nou OMV (din centru de data asta) si au revenit simptomele.

 

Concluzia: CBR 600 rr 2007 e destul de sensibil la calitatea benzinei. Plus ca benzina OMV e praf.

periodic poti sa incerci sa folosesti o solutie de curatat injectoarele,poate ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;) ma bucurez ca totul a revenit la normal. era prima chestie care trebuia sa o incerci.

Am si eu un RR4 si am simtit diferenta. la Omv trage mai prost k baga apa la greu.. Rompetrol rullz. Incearca si Mol si spune cum e.

 

nu sunt de acord cu solutiile de curatat injectoare. Nu de putine ori au dus la curatarea lor..eterna.. respectiv duzele nu mia pulverizau atat de fin si consumul o lua razna mersul la fel.. etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crede-ma ca as face experimente de genul asta la nesfarsit.

 

Numai ca nu ma lasa inima, inca mai platesc bani pe motor...

 

O sa o tin pe Rompetrol de acum. Iar de curatat injectoare, nu vreau sa bag in ea asa ceva, decat daca e recomandat de Honda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crede-ma ca as face experimente de genul asta la nesfarsit.

 

Numai ca nu ma lasa inima, inca mai platesc bani pe motor...

 

O sa o tin pe Rompetrol de acum. Iar de curatat injectoare, nu vreau sa bag in ea asa ceva, decat daca e recomandat de Honda.

Aata vrerme cat este inca pe garantie,nici vorba de solutie de curatat injectoare.Dk cu schimbul de benzina s-a rezolvat ,inseamna ca jigodiile astea baga ceva in benzina.Eu bag de la Mol si inca n-au fost probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aata vrerme cat este inca pe garantie,nici vorba de solutie de curatat injectoare.Dk cu schimbul de benzina s-a rezolvat ,inseamna ca jigodiile astea baga ceva in benzina.Eu bag de la Mol si inca n-au fost probleme.

 

 

forjeaza sa ii scoti calamina si pe urma sa vezi ca e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare lume. am honduca 600rr si eu...si cam atat.

E de vanzare.

Are toba full Leo Vince (foarte tzuguiata) power racer, filtru sport bmc, indicator treapta viteza electronic...post-26739-1193594102_thumb.jpg

Vreau una 2007.

Hibernare placuta! spor la antrenamente daca faceti :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...