Sari la conținut

Echipament Enduro


Postări Recomandate

Dat fiind ca la enduro echipamentul are un rol foarte important, as fi curios sa stiu ce folositi fiecare. Conditiile speciale la o parte, presupunand ca e o zi frumoasa de vara si va decideti sa iesiti la o mica endureala, cu ce va echipati? Cizme, nadragi, haina, armuri si protectii, casca... tot tacamul. Ziceti ce folositi, iar daca puteti orferii si niste comentarii legate de diversele piese de echipament, cu atat mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dat fiind ca la enduro echipamentul are un rol foarte important, as fi curios sa stiu ce folositi fiecare. Conditiile speciale la o parte, presupunand ca e o zi frumoasa de vara si va decideti sa iesiti la o mica endureala, cu ce va echipati? Cizme, nadragi, haina, armuri si protectii, casca... tot tacamul. Ziceti ce folositi, iar daca puteti orferii si niste comentarii legate de diversele piese de echipament, cu atat mai bine.

 

In afara de chiloti si sosete? :wave: Cizme de enduro, protectii de genunchi si tibie (eu am Super Shield) care pana acum au fost OK, Pe sub cizme mi-am cumparat niste protectii de fotbalist (care protejeaza tibia la partea inferoara si maleolele), armura AXO (am cazut de cateva zeci de ori si nu am nici macar vanatai), manusi enduro (eu am niste Spidi, dar nu prea au protectii si intentionez sa imi iau Alpinestare Octane), casca si ochelari(astia trebuie sa fie de calitate buna, sa se poata schimba lentila, iar aceasta sa fie de tip antifog, altfel cand e frig iti vine sa ii dai jos ca sa mai vezi ceva ). Totul ambalat cu niste pantaloni si tricou cu maneca lunga.Un rucsac in spate cu ceva chei, o bujie, izolierband, un chibrit, o lanterna, o coarda de alpinism in caz ca se strica motoreta mea sau a altuia si trebuie trasa, un spray de pana si apa. Doar atat. Dar ai sa vezi ca se merita :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se poate, ziceti si ce modele sunt echipamentele; fiti expliciti. De exemplu, bibane, armura ta AXO, de care este? Top (tors+umeri) sau completa (+coate)?

 

In alta ordine de idei, in general hainele de enduro (ma refer la jachete nu la tricourile gen cross) au ceva protectii incluse, insa am vazut ca majoritatea enduristilor folosesc o armura separata pe dedesubt. Intrebarea ar fi, aici: luati haina de enduro, scoateti protectiile ei, si pastrati armurile 'desou', sau le combinati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-cizme Axo (sunt destul de vechi si cam iau apa in ele, tre sa le schimb)

-pantaloni cros Dainese( f. comozi si rezistenti au protectii pt genunchi si tibie incluse dar sunt cam slabutze)

-armura integrala UFO peste care vine un tricou UFO

-casca HJC clx fuel4(destul de scumpa dar a meritat :wave: )

-ochelari Scott (model 89xi, sunt ok ca nu se aburesc)

-manusi Alpinestars

-camel bag in care pun ceva scule, o bujie, o shufa pt. remorcat si apa :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

In alta ordine de idei, in general hainele de enduro (ma refer la jachete nu la tricourile gen cross) au ceva protectii incluse, insa am vazut ca majoritatea enduristilor folosesc o armura separata pe dedesubt. Intrebarea ar fi, aici: luati haina de enduro, scoateti protectiile ei, si pastrati armurile 'desou', sau le combinati?

 

Pai cum sa le combini ca nu prea merge, daca lasi protectiile de la geaca si iti pui si armura pe tine devine foarte incomod. Eu folosesc protectiile de la geaca cand nu-mi pun armura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite....

 

1. Amura UFO SCORPION cu protectie la clavicule. Un plus fata de alte armuri.

2. Manusi MADHEAD cu protectie pentru degete. Protectiile la degete sunt bune cand mergi prin padure si risti sa iei o creanga de copac peste degete.

3. Cizme OXTAR TCX PRO2.

4. genunchere PROGRIP.

5. Casca AIROH S4, pentru ca nu suport ochelarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-casca :FOX PRO PILOT

-manusi :FOX THERMALPAW

-pantalon :FOX 360

-tricou :FOX

-cizme :FOX FORMA PRO

-armura :UFO SHOCKWAVE

-genunchieri :UFO PROFI

-ochelari :SCOTT ENDURO

Editat de Dark Petak
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

5. Casca AIROH S4, pentru ca nu suport ochelarii.

...

 

@ ketemeu: nu ti se abureste viziera cand e frig si mergi incet sau stai pe loc?

Eu am problema asta la S4, si nu stiu cum sa o rezolv - doar daca o tin intredeschisa, si atunci intra zgribau' de imi ingheata mucii.

Tu cum faci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ketemeu: nu ti se abureste viziera cand e frig si mergi incet sau stai pe loc?

Eu am problema asta la S4, si nu stiu cum sa o rezolv - doar daca o tin intredeschisa, si atunci intra zgribau' de imi ingheata mucii.

Tu cum faci?

 

 

O tin intredeschisa 2 mm.

Ideea este urmatoarea: mergi incet sau stai pe loc, ridici viziera, mergi prin padure unde sunt crengi sau mult praf, o inchizi si mai lasi 2 mm. Cu ochelarii la fel, stai pe loc ii dai jos, mergi prin padure ii pui pe ochi. Si la viziera si la ochelari iti ingheata mucii. As spune ca mai mult la ochelari.

Orice ai folosi se abureste. Fara nici un fel de exceptie. Eu pe toti pe care i-am cunoscut aveau aceasta problema.

Deci, nu iti fa probleme. Daca iti ingheata nasul atunci ar trebui sa te gandesti ca poate ai ales o zi cam racoroasa sa te dai. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O tin intredeschisa 2 mm.

Ideea este urmatoarea: mergi incet sau stai pe loc, ridici viziera, mergi prin padure unde sunt crengi sau mult praf, o inchizi si mai lasi 2 mm. Cu ochelarii la fel, stai pe loc ii dai jos, mergi prin padure ii pui pe ochi. Si la viziera si la ochelari iti ingheata mucii. As spune ca mai mult la ochelari.

Orice ai folosi se abureste. Fara nici un fel de exceptie. Eu pe toti pe care i-am cunoscut aveau aceasta problema.

Deci, nu iti fa probleme. Daca iti ingheata nasul atunci ar trebui sa te gandesti ca poate ai ales o zi cam racoroasa sa te dai. :crack:

 

Eu am folosit cu succes un spray din ala, antiaburire. Il gasesti la orice magazin pentru piese auto, in general. Utilizarea specifica - pentru interiorul parbrizului la masina.

 

Am dat pe viziera si...rezultate ok!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite....

 

2. Manusi MADHEAD cu protectie pentru degete. Protectiile la degete sunt bune cand mergi prin padure si risti

manusi de-astea mi-am luat si eu. cand iau mana de pe frana si vreau sa trag de gaz mi se agata protectiile in maneta de frana. pt. inceput sunt deranjante, protectiile fiind destul de rigide, insa sper sa ma obisnuiesc cu ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

manusi de-astea mi-am luat si eu. cand iau mana de pe frana si vreau sa trag de gaz mi se agata protectiile in maneta de frana. pt. inceput sunt deranjante, protectiile fiind destul de rigide, insa sper sa ma obisnuiesc cu ele.

 

si eu sunt pentru manusi simple de enduro care sa nu incomodeze in nici un fel. pentru crengi exista handguards.

In rest: cizme Acerbis Impact, genunchiere Asterisk, plasa protectii UFO, casca Lazer MX6 Pro, ochelari UVEX si Scott Turboflow, protectie clavicula EVS, pantaloni Sinisalo, brau UVEX .... si diverse tricouri. Astept o geaca buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manusi - Answer Edge

 

Cizme Sidi FlexForce SRS

 

Protectie corp Alpinestars Bionic

 

Protectie genunchi UFO FullFlex

 

Casca Lazer MX6 Hawk

 

Ochelari UFO

 

Pantaloni/Tricou Thor Punk Core

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt pentru manusi simple de enduro care sa nu incomodeze in nici un fel. pentru crengi exista handguards.

In rest: cizme Acerbis Impact, genunchiere Asterisk, plasa protectii UFO, casca Lazer MX6 Pro, ochelari UVEX si Scott Turboflow, protectie clavicula EVS, pantaloni Sinisalo, brau UVEX .... si diverse tricouri. Astept o geaca buna.

 

 

Nu cumva ne-am intalnit la Targoviste in Weekend-ul asta?Dupa descrierea echipamentului eu asa cred. Eu sunt Razvan cu KTM-ul525.Super tura asta, nu?

post-4621-1173724287_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pantaloni si tricou alpinetsars, cizme Alpinestars Tech 8 Profi , geaca Scott, casca Airoh, ochelari scott turboflow, protectii coate fox raptor , protectii genunchi tot fox raptor dar nu prea le port ca ma incomodeaza si oricum de la primul accident am nervul in piciorul stang distrus si nu simt durerea la rotula :crack:

Platosa UFO, brau Fox, cagula windstopper scott, cand ploua si geaca plaoie + pantaloni ascii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cumva ne-am intalnit la Targoviste in Weekend-ul asta?Dupa descrierea echipamentului eu asa cred. Eu sunt Razvan cu KTM-ul525.Super tura asta, nu?

 

Ba da. Sunt in spatele tau in poza :crack: Tare faza!

A fost OK tura - f rapida, insa putin tehnica pentru gustul meu. Mie imi place sa ma bag si prin locuri de unde nu stiu exact cum ies ... sa mai trag ... sa mai imping. Dar a 2-a zi am scos parleala - ne-a omorat Florin la Pitesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...