Sari la conținut

Accident Mortal Bobocica. 09.03.2007


B_50 GS
 Share

Postări Recomandate

R.I.P

 

sunt socat. sapt trecuta ma intalnesc cu un prieten si imi spune ca se duce sa-i duca unui tip un r6. m-am dus cu el. ajuns in spatele blocului, fac cunostinta cu Titus. noul proprietar. nu stiam ca n-are carnet. azi ma suna un prieten. a murit unu cu un r6. e la iml. intru pe forum, citesc. raman fara cuvinte.

 

DE CE toti incepatorii nu pot sa priceapa ca nu in cmc si caii putere iti sta barbatia!!! Pentru unii complexati din pacate, motorul nu este pasiune, doar o prelungica a penisului!

 

Cand mi-am luat primul motor m-am consultat cu multi motoristi. Toti mi-au recomandat motor mic! AM ASCULTAT! si m-am conformat! apoi am crescut clasa cmc. toti incepatorii care i-am cunoscut, i-am sfatuit sa-si cumpere motor sport-touring. si cu ala poti muri, adevarat, dar e mult mai docil si sansele sa ramai in viata sunt mult mai mari! NU m-am suit pe R1 pana nu mi-am luat costum full! si il aveam deja de 2 luni motorul in curte! Asta inseamna sa ti la viata ta!

PROTECTII, CASCA, ECHIPAMENT si multa MATURITATE in Mana Dreapta!

 

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 263
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Of,Doamne!Din nou....Sincere condoleante familiei!Baiatu' asta a avut...PRIETENI???Sau n-a ascultat de ei?

R.I.P. :crack: :wave: :hug:

din pacate nu a raspuns la telefon si a primit si sms sa nu iasa cu moto...dar.....asta stiu sigur ca am vazut sms-ul trimis de un amic de al sau ....R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat!

 

1. pentru un om fara minte care nu mai este printre noi!

2. pentru cei care nu stiu sa invete din asemenea evenimente. Pentru cei pentru care asemenea "acte de bravura" nu inseamna nimic! Decat eventual un rip...

 

Sa-i fie tarana usoara! :ok:

 

P.S. nu o sa treaca mult si o sa mai auzim de asemenea vitejii. Mai ales la putzoii care abia isi iau permis si deja se vad Rossi al Romaniei. Sezonul abia incepe!

 

Mesaj pentru incepatori: daca ai carnet inseamna ca AI DREPTUL SA CONDUCI nu ca STII sa conduci!

 

Daca intelegeti ce vreau sa zic in mesaj poate, poate o sa traiti mai mult! Depinde de voi!

 

de fapt NU ai dreptul sa conduci ... iti este interzis prin legislatia in vigoare (incepatori-de pana in 2 ani de A- >25kW)

 

 

 

:eek: Oameni buni, vad ca nimeni n-are habar (ori nu vrea sa aiba...) de LEGE, care spune ca in primii doi ani de permis "A"... NU AI VOIE sa conduci un motor mai puternic de 25 kW (34 CP) !!! :ok: Stiu ca nobody gives a shit :wave: apropo de asta, dar - atentie - acum se lasa nu doar cu vreo 800 RON amenda chestia asta, ci si cu ceva puncte de penalizare!!!

In alta ordine de idei, nu recomand nimanui sa cumpere ceva de la First Bike - nu doar fiindca n-au vrut niciodata sa dea la teste (nici noua, nici altor reviste de specialitate) vreo risnita de-a lor - ci mai ales din cauza feed-backului catastrofic din partea multora din cei care s-au riscat sa cumpere asa ceva!!! E drept ca un 125 fiabil (gen Honda CBR 125 R ori chiar Yamaha YBR 125) e cam scump pe la noi, dar exista si oferte mai convenabile pe-afara (125 noi), la cca 2.000 euro - chiar cu costurile aducerii, tot iesi mai ieftin!

:crack:

 

am scris-o de am si uitat cate ori pe o gramada de topicuri ... si la ce folos :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit aici prea multe posturi geniale scrise din suflet de cei care iubesc motoarele si au experienta. Parerea mea este ca trebuie sa fi handicapat mintal ca incepator sa-ti mai doresti un R237276 sau gsxr1883738 sau zx273872r . Toata lumea regreta cele intamplate cu acest baiat ,ca nu suntem animale ,dar cred ca a murit in zadar daca exemplul lui nu ramane vesnic in creierele incepatorilor . Daca esti prieten cu cel care a murit , fa o fapta buna si sfatuieste si pe altii sa nu cumpere asa ceva si sa inceapa ca toata lumea la cresa gradinita scoala etc . Nu direct facultate !!! Motoarele astea frumoase gen R1 R6 etc au omoarat ele motociclisti din tata in fiu ... cu voi incepatorii ar fi o joaca de copil . Ati vazut , 7 8 sec si viata e gata . Nu e ma si pacat ? Se chinuie mama ta sa te creasca sa te educe , face orice pt tine si tu te sinucizi ? Asta e . Sinucidere . Vorbe gen : daca ai carnet nu inseamna ca stii sa conduci ci doar ai dreptul sa circuli ,sau nu pune pariu cu moartea ca va castiga 1 singura data etc chiar nu va misca cu nimic ? Apare si inteligentul ala care zbiara ca unii nici nu viseaza la asa mobre sau aaaaa da ca nu isi permit asa ceva . Pai stimabile incult care privesti lucrurile numai din prisma banilor , afla ca multi de pe aici puteau sa isi cumpere si Ducati Desmosedici RR ( asta daca stii cam cat costa si ce e ) dar au preferat sa faca "cresa" . Dupa cateva mii de km se ajunge si la bolizii cei frumosi si puternici intelegi ? Nu are rost sa mai scriu ... prevad ca o voi face si eu degeaba. Dar nu regret ca am pierdut cateva minute din viata mea scriind ceva din suflet , cu speranta ca inca se mai pot salva multe vieti ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuzati pt. reclama... :crack: ......12 Members: the_doctor_46, gcm, UnderTaker, mihaelacuba, cico, DHL, medevac106, legionaru, cosminium, ishmael, Schuberth, sebi mures

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuzati pt. reclama... :crack: ......12 Members: the_doctor_46, gcm, UnderTaker, mihaelacuba, cico, DHL, medevac106, legionaru, cosminium, ishmael, Schuberth, sebi mures

 

 

nu inteleg :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg :wave:

 

Cred ca era vorba de cati oameni citesc topicul asta! Contrar parerilor cum ca cineva ar avea ceva personal cu baiatul care a murit, Dumnezeu sa-l ierte! Cum a spus si @Schuberth.. nu e pacat? :crack:

Imi cer scuze daca am adus o ofensa... :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai de toate , R.I.P.

Il cunosteam pe Goro (sau Titus , dupa numele real), da' nu stiam ca are de gand sa isi ia motor. Nu mai statusem prin Vitan de vreun an si jumatate. Am aflat aseara de la un prieten din UK ca s'a faramat cu motor nou nout. A fost posesor de moto 3 ore. Nu neg faptul ca a fost inconstienta din partea lui sa se urce pe motor fara casca SI echipament de protectie .... inconstienta cand si'a luat R6 (sau poate doar necunostinta de cauza)... cu siguranta inconstienta cand (din cate am inteles) a mai plimbat din lumea de la bloc sa vada si ei ce si'a luat el .... da' mi se par prea dure atacurile la adresa lui ... nu era nici manelar , nici complexat si nici nu ducea lipsa de femei (cum am citit unele presupuneri aici pe forum). Era un tovaras , care si'a luat o motocicleta mult rea nervoasa pentru nivelul lui ... pe banii lui , treaba lui cum si i'a facut .....

Mai acum vreo 2 ani , augsberg , daca tii minte ... imi spuneai ca imi arat tovarasi cu nenumarate accidente moto la activ , si sa nu imi iau motor ..... Acum mai ai un exemplu mult mai grav de dat ... pana acum m'a ferit Dumnezeu si nu am avut nici un accident ... da am avut un sport touring si echipament complet (mint ... nu am pantalon cu protectii). Daca am avut discutii destul de aprinse pe tema asta ... de ce nu ti'ai batut gura si cu el , macar la jumate de intensitate asa ?

 

Se pare ca asa a fost sa fie . nu avem decat sa ne para rau si sa bagam la cap totodata. Nu ajuta cu nimic sa il facem prost sau mai stiu eu cum ..... A gresit si a platit cum nu se putea mai rau ..... Maine il ingroapa . Haideti sa il lasam sa se odihneasca , ok ?

 

Asfalt uscat tuturor , echipament , casca , protectii , multa atentie si cat se poate de mult noroc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. :crack: :wave: :hug:

stau exact la bobocica dar inca nu am auzit nimic ... imi pare ffffffff rau de baiat :eek:

condoleante prietenilor familiei . acum nu`si mai au rostul discutii ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai acum vreo 2 ani , augsberg , daca tii minte ... imi spuneai ca imi arat tovarasi cu nenumarate accidente moto la activ , si sa nu imi iau motor ....

 

Nu aici trebuia sa ne gasim...Totul s-a intamplat prea rapid...cu toate ca stiam ca cocheteaza cu ideea...

Indiferent de ce a fost sfatuit,nu asculta...Tu ai ascultat?????Ca atare...cum bine a exemplificat cineva pe aici prin acel dialog...Nu poti sa fortezi oamenii sa nu isi faca rau...

Oricum...toate comentariile sunt tardive acum...s-a dus...ca poate fi folosit ca exemplu...se pare ca nu...din ce am aflat acum...numai azi au fost adusi cativa motociclisti la morga...degeaba se incearca schimbarea mentalitatii...

Ca ultima chestie...fiind ultimul meu post pe acest forum...Daca am ofensat scuze...In fond fiecare are modul sau mai mult sau mai putin ortodox de a-si expune opinia....si indiferent...suntem oameni,hai sa ne comportam ca atare...daca totusi vreti sa faceti un ultim gest pt un om...o lumanare...la o biserica,la el aici...oriunde...

 

Multa bafta...

Dumnezeu sa te ierte Titus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ca bun prieten i-am spus sa nu se suie pe motor fara casca si geaca, el nu a ascultat. Eu personal nu eram acolo cand s-a intamplat accidentul, am ajuns la 20 de min. Ma despartisem de el cu 1 ora jumate inainte de accident si el parcase motorul si se ducea acasa. Nici nu am shtiut ca iese afara sa mai faca o tura in spatele blocului.....R.I.P.

 

da shtiu ca e semi-interzis sa conduci un motor de 600 in primii 2 ani de fapt, sau poti conduce daca dai nu shtiu ce test si daca ai peste 21 de ani, dar instructorul de la scoala a zis ca deocamdata nu se tine cont de chestia asta, asa ca dupa ce iti iei permisul poti sa conduci direct hayabusa. inainte eram contra acestui lucru, dar acu ar fi indicat sa se puna in aplicare. din cate am auzit de pe la prieteni, cea mai stabila motocicleta pt incepatori este honda cbr600rr. adica nu este asha brutala cum este r6. se shtie ca motoarele yamaha sunt cele mai dracoase. in fine asta e, tre sa invatam din greselile altora. eu nu ma voi mai sui pe nici un motor toata viata mea de acu inainte. poti sa mori intr-o fractiune de secunda de neatentie sau nestiinta......

 

Am si eu o rugaminte la admin, daca se poate sa incheiem aceasta discutie si aceste critici la adresa victimei, pt ca mi-a fost prieten f bun si sa o lasam asha cum a picat...sa il lasam sa se odihneasca in pace acolo unde e...

 

aha ok, cum ziceti voi zmeilor!!!

 

Luciferule mic...Ideea ar fi urmatoarea...pustiulica va avea r6...lumea da cu rip-uri pt ca indiferent de opiniile lor sunt oameni...nu sti despre cine vorbesti...tipul chiar stia...si stia bine...si a invatat singur...asta incerca sa faca si cu acel motor...sa invete singur...daca nu se intampla tragedia asta...in scurt timp dadea la multi "meseriasi" de pe aici clase...pt ca era capabil...Habar nu ai...Oricum trist e faptul ca maimute de genul tau au acces la internet...asa poti si tu sa ranesti...pt ca ne ranesti prin prostia ta...cine l-a cunoscut pe Titus stie ce spun...tu poate iti iei un r6...dar asta in alta viata,in actuala nu esti capabil... Dumnezeu sa te odihneasca Titus...

 

dupa cum am mai spus, este intradevar greseala lui ca s-a suit fara casca, costum, a gandit ca un copil. dupa cum am aflat ca s-a intamplat accidentul, tind sa cred ca i s-a blocat mana pe acceleratie, oricui i se poate intampla asta, nu ai de unde sa shti cum iti reactioneaza corpul in situatii limita, nu ai cum sa shti cum reactioneaza mobra in situatii limita. Iar fi trebuit multe ore de condus mobra ca sa poate sa dea clasa la unii de aici, dar nu uitati ca si mari maestrii ai condusului mobrei au cazut, au facut accident. nu shtiu de ce s-a suit pe motor fara casca, costum, eu personal i-am spus sa nu se suie fara echipament cand a adus motorul la bloc. De ce si-a luat R6? I-a placut cum arata, shtia ca e fff nervos, ca e ff smecher motorul....nu shtiu insa daca s-a interesat pe la mai multi motociclisti despre ce poate sa faca acest motor....am cerut doar sa nu mai criticati atat, pt ca oricum nu isi mai are rostu, el a murit, visul lui l-a luat dintre noi, RIP. nimeni nu se poate considera ca e zeu in ale condusului unei mobre, pt ca nu shti cum reactioneaza...mai poti pune si situatia in care el a vrut sa accelereze usor si s-a blocat acceleratia si s-a speriat......inca o data cer scuze celor care i-am ofensat, nu a fost cu intentie, dar ganditi-va daca ar fi fost prieten de al vostru cum ati fi reactionat daca ceilalti l-ar fi acuzat? il acuzi cand e in viata, nu cand a murit! dupa cum am mai spus, mie nu imi mai trebuie scoala moto sau motocicleta vreodata. Si nu, nu am r6, am completat repede ca vroiam sa postez. Urma sa imi iau ultimul model de r6, dar dupa cum am mai spus, eu am mai mers vreo 3 luni pe o cagiva mito de 125 si eram cat de cat obisnuit cu ele, tocmai de aia cand m-am suit pe r6 a celui decedat, am mers fff incet si tot pe acolo pe unde a mers si el cand s-a intamplat tragedia...nu am depasit viteza de 30 km/h, nici nu am schimbt treapta de viteza....REST IN PEACE TITUS!

 

apropo de condus mobre mai mici ca putere de 25kw, am intrebat instructorul despre treaba asta si nu se tine cont inca pt ca tre sa schimbe iar sistemul de examinare...asha ca....

 

si se mai poate intampla ca incepator sa iti iei r6 sau r1, mergi frumos o luna doua, nu se intampla nimic, mergi incet, si te duci acasa sa il parchezi si da unu peste tine sau cine shtie ce se intampla...atunci cine e de vina? cel cu motoru ca era incepator si si-a luat r6 din prima?

 

liviutza ai gresit forumul aici nu este un forum de vaitat si nici topicul asta nu a fost deschis ca sa aflam ca tu esti retardat ca la 27 ani sa nu poti sa iti iei un motor si sa ai o trotineta dupa care zici ca ai mai si cazut.

el la 26 ani si-a cump un bmw un motor si multe altele din munca lui pt ca era descurcaret nu ca tine si ca alt idiot aici care zice ca il mira daca si-a cump singur motorul.

el nu se plimba pe motor in spatele blocului ca sa invete sa mearga el a dat o tura atat, care i-a fost fatala dar probabil cum nu te duce minte nu o sa intelegi si o sa o ramai la parerea ta. sau probabil tu si cu celalalt sunteti 2 frustrati care ati vazut ca un tanar de seama cu voi poate avea ce voi abia daca va permiteti sa visati.emigrati in cuba

 

......

 

 

posturi ale 3-4 useri diferiti.. banuiesc totusi ca sunt ale aceleasi persoane, prea asemanatoare greselile , pacat ca nu am acces la ip-uri. Dupa punct se scrie cu litera mare --> valabil pentru toti cei 4 useri nou creati in 10-11 martie cu 1-4 posturi la activ, fiecare.

 

Paragrafele bold-uite :

 

1) Ma despartisem de el cu 1 ora jumate inainte de accident si el parcase motorul si se ducea acasa. Nici nu am shtiut ca iese afara sa mai faca o tura in spatele blocului

 

Parcase motoru ? Sa MAI FACA o tura ? Deci a / ati mai facut ture cu motoru ala, tot fara carnet, 2 zmei ce sunteti... ia zii adevaru.. ati iesit si pe strada cu el .. sau .. daca nu se intampla nenorocirea si trecea cu brio de "examenu vecinilor" urma ORICUM sa-l scoateti si pe strada sa impresionati si gagicile din cartier ?

 

2) da shtiu ca e semi-interzis sa conduci un motor de 600 in primii 2 ani de fapt, sau poti conduce daca dai nu shtiu ce test si daca ai peste 21 de ani

 

Semi-interzis ??? cum adica ? ce test ? ..... ... huh ???

 

3) Am si eu o rugaminte la admin, daca se poate sa incheiem aceasta discutie si aceste critici la adresa victimei, pt ca mi-a fost prieten f bun si sa o lasam asha cum a picat...sa il lasam sa se odihneasca in pace acolo unde e...

 

Sa nu mai discutam despre el / despre accident / despre inconstienta si teribilism .. de ce ? ca era prietenu tau si de aia trebuie inchis topicu ? Da' cine esti ... tu ?

 

4) nu sti despre cine vorbesti...tipul chiar stia...si stia bine...si a invatat singur...asta incerca sa faca si cu acel motor...sa invete singur...daca nu se intampla tragedia asta...in scurt timp dadea la multi "meseriasi" de pe aici clase...pt ca era capabil...Habar nu ai

 

Ce stia tipu ala ? Nu stia nimic despre motor, nu stia nimic despre PROPRIILE puteri, a ramas blocat ca tipu din acel filmulet postat de cineva mai sus , fac pariu ca nici macar nu a incercat sa schimbe traiectoria motocicletei , cat despre ambreiaj nici nu cred ca auzise.

 

5) De ce si-a luat R6? I-a placut cum arata, shtia ca e fff nervos, ca e ff smecher motorul

 

Da stiu.. de aia isi luase R6... ca era ffffffffff smeker si dadea bine la gajici.. stim asta cu totii...

Sunteti aia .. voi care acu ceva timp cand vedeati motoare oprite la semafor sau in parcari intrebati " cat prinde nenea? .. Doar 200 ? Io vreau de aia sa bage 300 !..."

 

6) si se mai poate intampla ca incepator sa iti iei r6 sau r1, mergi frumos o luna doua, nu se intampla nimic, mergi incet, si te duci acasa sa il parchezi si da unu peste tine sau cine shtie ce se intampla...atunci cine e de vina? cel cu motoru ca era incepator si si-a luat r6 din prima?

 

Total pe langa subiect ...

 

Nu mai zic ca de obicei in spatele blocurilor se joaca copii cu mingea , sau cand a pierdut controlul motorului , in loc sa intre intr-o masina ... putea forte bine sa intre in cardul de copii adunati sa vada pe miraculosul lor vecin al smeker care isi tureaza Er Sasele de smeker si nici macar nu are carnet ...

 

Eh .. da' ce ne batem noi capu' cu d'astia ca voi ... SELECTIE NATURALA...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu l-am cunoscut, am auzit de intamplare de la un prieten. Ma doare sufletu cand citesc comentariile anumitor persoane...un baiat a murit, ca a fost grandomanie, inconstienta sau pur si simplu nu a stiut pe ce sta...mai conteaza acum ? Nu a platit suficient pentru ca si-a luat motor si nu a avut taria de a astepta pana sa invete cu ce se mananca acest sport ?

 

Pana la urma urmei nu a facut rau nimanui, putea sa faca dar nu a facut...chiar mai are rost sa-l spurcati si pe un forum ?

 

Oare nu meritam noi mai mult sa murim ? Noi care stim ce avem intre picioare, ce riscuri sunt daca scapa bestia si in cine poate sa se duca...si tot dam gaz...sezon de sezon

 

Dumnezeu sa-l odihneasca si pe noi sa ne fereasca de asa ceva :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@eu nu as fi atat de drastic in locul tau ... daca citesti primele posturi care "il acuza" "il lovesc" "il condamna" ai sa vezi ca sunt de fapt reactii calme de contradictoriu cu cei care spuneau ca sistemul e de vina, ca de fapt el era baiat calm, ca de fapt noi suntem ofticosi ca nu avem si noi torpila (cand de fapt spuneam ca incepatorii trebuie sa invete din asta cu trecutu prin toate etapele de cp treptat) ... pe masura ce treburile au escaladat, au urmat posturile acide care puneau punctul pe i explicit cu ce trebuie sa invete fiecare si cu faptul ca prietenii lui trebuie sa judece obiectiv de la un punct incolo . toata lumea si-a exprimat regretele si condoleantele, dupa care la unii a urmat obiectivitate, iar altii s-au ofticat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit aici prea multe posturi geniale scrise din suflet de cei care iubesc motoarele si au experienta. Parerea mea este ca trebuie sa fi handicapat mintal ca incepator sa-ti mai doresti un R237276 sau gsxr1883738 sau zx273872r . Toata lumea regreta cele intamplate cu acest baiat ,ca nu suntem animale ,dar cred ca a murit in zadar daca exemplul lui nu ramane vesnic in creierele incepatorilor . Daca esti prieten cu cel care a murit , fa o fapta buna si sfatuieste si pe altii sa nu cumpere asa ceva si sa inceapa ca toata lumea la cresa gradinita scoala etc . Nu direct facultate !!! Motoarele astea frumoase gen R1 R6 etc au omoarat ele motociclisti din tata in fiu ... cu voi incepatorii ar fi o joaca de copil . Ati vazut , 7 8 sec si viata e gata . Nu e ma si pacat ? Se chinuie mama ta sa te creasca sa te educe , face orice pt tine si tu te sinucizi ? Asta e . Sinucidere . Vorbe gen : daca ai carnet nu inseamna ca stii sa conduci ci doar ai dreptul sa circuli ,sau nu pune pariu cu moartea ca va castiga 1 singura data etc chiar nu va misca cu nimic ? Apare si inteligentul ala care zbiara ca unii nici nu viseaza la asa mobre sau aaaaa da ca nu isi permit asa ceva . Pai stimabile incult care privesti lucrurile numai din prisma banilor , afla ca multi de pe aici puteau sa isi cumpere si Ducati Desmosedici RR ( asta daca stii cam cat costa si ce e ) dar au preferat sa faca "cresa" . Dupa cateva mii de km se ajunge si la bolizii cei frumosi si puternici intelegi ? Nu are rost sa mai scriu ... prevad ca o voi face si eu degeaba. Dar nu regret ca am pierdut cateva minute din viata mea scriind ceva din suflet , cu speranta ca inca se mai pot salva multe vieti ...

superb post. permite'mi, te rog, sa'l bolduiesc pentru a ramane pe retina wanna-be'ilor sau a celor care cred ca in motociclism nu e ca in viata (te duci direct la facultate, fara a stii sa citesti)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma doare sufletu cand citesc comentariile anumitor persoane...un baiat a murit, ca a fost grandomanie, inconstienta sau pur si simplu nu a stiut pe ce sta...mai conteaza acum ? Nu a platit suficient pentru ca si-a luat motor si nu a avut taria de a astepta pana sa invete cu ce se mananca acest sport ?

 

Pana la urma urmei nu a facut rau nimanui, putea sa faca dar nu a facut...chiar mai are rost sa-l spurcati si pe un forum ?

 

 

no offence, insa ai deschis de curand topic cu propriul tau accident (culmea, tot cu un R6) si stii tu ce cauze l-au produs. so ........

 

iar de "spurcat" nu-l "spurca" nimeni (cam dur termenul, nu crezi?). daca se face as spune o "analiza" a cauzelor accidentului, este pentru ca mai ales incepatorii sa invete din greseala acestui tanar, greseala ce i-a fost fatala.

Editat de Merenptah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai vezi tu draga mea tocmai asta era diferenta. Eu am cazut pentru ca am ignorat niste lucruri de baza pe care le STIAM...si m-am ales cu un genunchi julit si aia a fost...mi-am invatat lectia.

 

El a murit fara ca macar sa stie din ce cauza, nici nu avea idee ce sta sub el cand s-a urcat pe motorul ala...a vrut sa fie si el baiat in fatza unor prieteni (Ca deh, si anturaju te cam omoara...iti spun eu sigur ca fiecare a tras de el sa arate demonstratii sau plimbari). Si a murit dintr-o prostie...si atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit aici prea multe posturi geniale scrise din suflet de cei care iubesc motoarele si au experienta. Parerea mea este ca trebuie sa fi handicapat mintal ca incepator sa-ti mai doresti un R237276 sau gsxr1883738 sau zx273872r . Toata lumea regreta cele intamplate cu acest baiat ,ca nu suntem animale ,dar cred ca a murit in zadar daca exemplul lui nu ramane vesnic in creierele incepatorilor . Daca esti prieten cu cel care a murit , fa o fapta buna si sfatuieste si pe altii sa nu cumpere asa ceva si sa inceapa ca toata lumea la cresa gradinita scoala etc . Nu direct facultate !!! Motoarele astea frumoase gen R1 R6 etc au omoarat ele motociclisti din tata in fiu ... cu voi incepatorii ar fi o joaca de copil . Ati vazut , 7 8 sec si viata e gata . Nu e ma si pacat ? Se chinuie mama ta sa te creasca sa te educe , face orice pt tine si tu te sinucizi ? Asta e . Sinucidere . Vorbe gen : daca ai carnet nu inseamna ca stii sa conduci ci doar ai dreptul sa circuli ,sau nu pune pariu cu moartea ca va castiga 1 singura data etc chiar nu va misca cu nimic ? Apare si inteligentul ala care zbiara ca unii nici nu viseaza la asa mobre sau aaaaa da ca nu isi permit asa ceva . Pai stimabile incult care privesti lucrurile numai din prisma banilor , afla ca multi de pe aici puteau sa isi cumpere si Ducati Desmosedici RR ( asta daca stii cam cat costa si ce e ) dar au preferat sa faca "cresa" . Dupa cateva mii de km se ajunge si la bolizii cei frumosi si puternici intelegi ? Nu are rost sa mai scriu ... prevad ca o voi face si eu degeaba. Dar nu regret ca am pierdut cateva minute din viata mea scriind ceva din suflet , cu speranta ca inca se mai pot salva multe vieti ...

 

este un post genial

Dar nu sunt toti la fel aici

Toti se umfla ca mari motociclisti

Toti critica,dar toti uita cum a fost cand si-au luat motor si au vrut sa arate prietenilor bucuria lor

Mai stam sa mi criticam si greseli gramaticale

Eu nu cred ca exista un singur mobrist care sa nu se fi dat cu trotineta fara casca macar o singura data mai incet sau mai tare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma daca unul zice sa te arunci intr-o fantana te arunci? anturajul nu e nimic in comparatie cu nesabuinta noastra .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte!

Am citit posturile anterioare si sunt socat. Ma gandesc cu groaza la parintii lui care cred ca nu inteleg ce s-a intamplat cu copilul lor. Motoarele ar trebui sa aduca bucurie, distractie. Nu pot sa-l judec si nu inteleg ce rost ar avea. A platit pretul suprem.

Mi-as dori pe viitor sa nu mai citesc sau sa aud vreodata de vreun caz asemanator. In cazul de fata cred ca implicarea celor de pe langa el, de la vanzator pana la prieteni cred ca e mai judecabila. Un sfat, o vorba bine spusa la timp poate ii salva viata.

Si asta ma doare cel mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte!

Am citit posturile anterioare si sunt socat. Ma gandesc cu groaza la parintii lui care cred ca nu inteleg ce s-a intamplat cu copilul lor. Motoarele ar trebui sa aduca bucurie, distractie. Nu pot sa-l judec si nu inteleg ce rost ar avea. A platit pretul suprem.

Mi-as dori pe viitor sa nu mai citesc sau sa aud vreodata de vreun caz asemanator. In cazul de fata cred ca implicarea celor de pe langa el, de la vanzator pana la prieteni cred ca e mai judecabila. Un sfat, o vorba bine spusa la timp poate ii salva viata.

Si asta ma doare cel mai mult.

 

ia vezi postul asta /index.php?showtopic=84317

 

... din pacate este (intr-adevar, putin exagerat) ceea ce fac foarte multi incepatori (care au sau nu au inca carnet(scoala chiar) / sau chiar si mai socant ... nu s-au urcat inca niciodata pe motocicleta <nu scutere si mopeduri> )

 

PS : sa citesti TOATE cele 12 pagini de "vorbe bune" de la n oameni , si reactiile (reactia) lui pe parcurs . :crack:

Editat de ishmael
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data R.I.P.!

 

Dar si-a cautat-o singur si am auzit destule despre el...si cu cine umbla, cu cine si-a luat motoru, de unde si l-a luat...sincer? Era de asteptat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...