Sari la conținut

Accident Mortal Bobocica. 09.03.2007


B_50 GS
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 263
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu sunt pasionat de motoare...Ce am postat pe aici a fost doar o reactie la anumite chestii total neavenite...Inteleg ce inseamna puterea exemplului dar totusi,despre morti numai de bine...Oricum "exemple" de genul asta apar zilnic,aveti si voi ce comenta...Eu si alti noi aparuti suntem poate doar putin marcati de eveniment,personal eu inca nu pot sa cred ca e mort...Ce m-a facut sa postez aici a fost o singura chestie:TOTALA NECUNOSTIINTA DE CAUZA...

E facil sa tragi concluzii de gen"prostie""inconstienta""manelist""figuri"etc... Dar ce stiti voi despe el?Nimic... Deja se deviaza mult de la subiect,pustiulica avea dreptate,ar fi mai bine sa se inchida acest topic.Nu vreau sa jignesc prin afirmatiile mele dar daca voi considerati ca aveti dreptul sa judecati doar pt ca aveti ani de experienta...Oare chiar asa de sfinti sunteti voi...Atat de corecti?Atat de prudenti?Sa fim seriosi...Asa ar fi ideal...Si voi riscati mult...Nu imi spuneti ca daca simtiti nevoia sa va dati...Asteptati sa iesiti pe pista...Realitatea va contrazice...Si stiti bine asta...Doar ca aici va prinde postura de lup moralist...Vorbiti de lege,limite,reguli...Nu pot sa cred...Sunteti mult mai catolici decat papa...Si Senna era un neexperimentat,un prost,etc...?Era tot om...Voi refuzati sa acceptati ca exista SANSA,NOROC,GHINION,EROARE...Am o mare revelatie...Voi sunteti perfecti...Ma inclin in fata voastra...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt pasionat de motoare...Ce am postat pe aici a fost doar o reactie la anumite chestii total neavenite...Inteleg ce inseamna puterea exemplului dar totusi,despre morti numai de bine...Oricum "exemple" de genul asta apar zilnic,aveti si voi ce comenta...Eu si alti noi aparuti suntem poate doar putin marcati de eveniment,personal eu inca nu pot sa cred ca e mort...Ce m-a facut sa postez aici a fost o singura chestie:TOTALA NECUNOSTIINTA DE CAUZA...

E facil sa tragi concluzii de gen"prostie""inconstienta""manelist""figuri"etc... Dar ce stiti voi despe el?Nimic... Deja se deviaza mult de la subiect,pustiulica avea dreptate,ar fi mai bine sa se inchida acest topic.Nu vreau sa jignesc prin afirmatiile mele dar daca voi considerati ca aveti dreptul sa judecati doar pt ca aveti ani de experienta...Oare chiar asa de sfinti sunteti voi...Atat de corecti?Atat de prudenti?Sa fim seriosi...Asa ar fi ideal...Si voi riscati mult...Nu imi spuneti ca daca simtiti nevoia sa va dati...Asteptati sa iesiti pe pista...Realitatea va contrazice...Si stiti bine asta...Doar ca aici va prinde postura de lup moralist...Vorbiti de lege,limite,reguli...Nu pot sa cred...Sunteti mult mai catolici decat papa...Si Senna era un neexperimentat,un prost,etc...?Era tot om...Voi refuzati sa acceptati ca exista SANSA,NOROC,GHINION,EROARE...Am o mare revelatie...Voi sunteti perfecti...Ma inclin in fata voastra...

 

 

Amice ai dreptate ... Suntem niste idioti care comenteaza o chestie atat de neinsemnata . Si noi exersam , ne dam pe o roata alergam mai tare dar cu CASCA pe cap , ECHIPATI si NU INTRE BLOCURI . Acum intelegi esenta problemei ? Nimeni nu a zis ca astia cu ceva experienta sunt zei, ca si noi am trecut prin faza ade incepator dar am stiut cum sa ajungem treptat la 600 , 1000 cc nu direct pe 1300 intelegi ? Ala NU e ghinion aia e prostie crasa prietene . Sa te urci la bordul unui 747 si sa incerci sa il pilotezi ... Ti se pare familiar exemplul ?

Va pup pe toti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt pasionat de motoare...

Daca nu esti pasionat de motoare,ce cauti pe acest forum?? :wave: Putei sa citesti doar,nu sa incepi a da lectii de etica si psihologie... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeste tot topicu' "pasionatule" ...Daca ar fi vorba de un copil care a crescut sub ochii tai...nu ai reactiona?????Fi putin mai atent,lumea normala are alte reactii in momente de genul asta,majoritatea membrilor si-au exprimat doar condoleantele...Este singura chestie care mai poate fi facuta acum...Cu ce vi tu si alti "luciferi"...Nimic nou...trebuie sa existati si voi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu comentez. Spun doar Dumnezeu sa-l ierte.

 

Ce ma mira e ca de fiecare data cand incepe o astfel de disputa apar nou veniti pe forum care isi spun tare si raspicat punctul de vedere. Ma intrebam: oare chiar sunt noi veniti sau sunt vechi membrii care nu au curajul sa faca afirmatiile astea decat incognito.

 

Toti motociclistii de aici au patit-o, ori ca incepatori ori mai tarziu, poate au fost destepti sau poate doar au avut zile, dar au invatat din greselile lor, au supravietuit si asta le da dreptul sa-si spuna parerea. Iar noi sa invatam ceva.

Crede-ma ca nu se da nimeni zmeu!

Editat de a_deea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mare parte din vina a avut-o Titus pentru ca nu a purtat echipament, iar o parte a avut-o cel care i-a vandut asa ceva. Cand faceam scoala am trecut pe la Yamaha si cei de acolo mi-au recomandat un R6 pentru inceput, nu credeti ca au si aia o vina? Ce spuneti sa-l conducem pe ultimul drum, chiar daca era motociclist in devenire?

 

R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca a murit dar fiti obiectivi:

 

1. nu avea carnet

 

2. s-a suit pe racheta

 

3. PUTEA SA IA SI PE ALTII DUPA EL

Daca era un conservar nu il scoteati din "conservar nenorocit", "ar fi trebuit impuscat de mic".

 

Deci FITI OBIECTIVI.

RIP :crack: :wave: :hug:

 

 

 

Ai dreptate!

Pacat de inconstienta! D-zeu sa-l odihneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt terifiata de ceea ce s-a intamplat... eu fiind celalalt caz pomenit de cineva, "fata cu splina" :-( si eu am cazut stupid si putem sa mor desi aveam carnet, echipament complet si alesesem o ruta neaglomerata destul de buna pentru primul drum de incepator....

Dar indiferent de situatie, a murit un om... hai mai bine sa ne tinem gura decat sa ne dovedim rationalitatea si experienta sau lipsa de experienta in acest topic. Nu cred ca asta e scopul. Cum au mai spus multi invatam cu totii din astfel de experiente insa replici agreesive sau intransigente nu isi au locul aici, puneti-va in locul celor care citesc si au iubit omul care astazi nu mai e printre noi. Indiferent daca aveti sau nu dreptate nu va certati aici pe principii, exista atatea alte ocazii daca este neaparat nevoie. Cine are de invatat invata si fara atata scandal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca a murit dar fiti obiectivi:

 

1. nu avea carnet

 

2. s-a suit pe racheta

 

3. PUTEA SA IA SI PE ALTII DUPA EL

Daca era un conservar nu il scoteati din "conservar nenorocit", "ar fi trebuit impuscat de mic".

 

Deci FITI OBIECTIVI.

RIP :crack: :wave: :hug:

 

 

Mi se pare corect ce a scris colegul meu de breasla, de mai sus!

Inainte sa cumperi o motocicleta.....mai vorbeste cu oameni care au asa ceva, informeaza-te din toate partile despre ce si cum, etc, etc..........

Toti putem fi zmei.......cu diferenta ca unii o comit in spatele blocului, altii o comit la viteze de +200, altii se dau pana mor de batranete...

Ce sa mai zic?

Decat.....R.I.P. pt. tanar :eek: :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R 6 U C I D E E E E E E E E !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

P U R T A T I E C H I P A M E N T D E P R O T E C T I E !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

E X E R S A T I I N P O L I G O N !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

:eek: :ok: :ok: :D SAU :crack: :wave: :hug:

 

 

 

Ride safe & Take care

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul asta trebuie sa fie invatatura de minte pentru toata lumea si sa nu fie niciodata uitat.

Fiecare incepator ar trebui sa afle de el

 

Din pacate e exemplul suprem al neascultarii/neconsultarii altor motociclisti cand vine vorba de motor.

 

Asa ceva n-ar trebui sa se mai repete. EVER!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeste tot topicu' "pasionatule" ...Daca ar fi vorba de un copil care a crescut sub ochii tai...nu ai reactiona?????Fi putin mai atent,lumea normala are alte reactii in momente de genul asta,majoritatea membrilor si-au exprimat doar condoleantele...Este singura chestie care mai poate fi facuta acum...Cu ce vi tu si alti "luciferi"...Nimic nou...trebuie sa existati si voi....

 

Intelegem suferinta si sunt sigur ca nu este nimeni caruia sa nu-i para rau de ce s-a intamplat ,dar astfe de gesturi trebuie descurajate (ci nu ridicate in slavi pt. ca X e prieten cu mine si stie el ce face )pt. k pe viitor sa nu se mai arda si altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack:

pentru ca nu aveam inspiratie, am asteptat sa scrie altcineva intr-un mod care sa mi se para cat mai ne-agresiv ... RIP`u e RIP ... da toti incepatorii trebe sa invete din asta ... :| (MAI ALES cei cu vise de rachete) :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O parte de vina apartine si sistemului idiot care permite vanzarea unor astfel de motoare unor novici cu experienta zero.

 

 

JUR ca nu mai postez in polemica mai ales aici ... DAR sistemul spune ca in primii 2 ani de A pe carnet LEGAL AI VOIE SA CONDUCI DOAR SUB SI INCLUSIV 25 kW (33,ceva cai) ... r6`le cat are ? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum am mai spus, este intradevar greseala lui ca s-a suit fara casca, costum, a gandit ca un copil. dupa cum am aflat ca s-a intamplat accidentul, tind sa cred ca i s-a blocat mana pe acceleratie, oricui i se poate intampla asta, nu ai de unde sa shti cum iti reactioneaza corpul in situatii limita, nu ai cum sa shti cum reactioneaza mobra in situatii limita. Iar fi trebuit multe ore de condus mobra ca sa poate sa dea clasa la unii de aici, dar nu uitati ca si mari maestrii ai condusului mobrei au cazut, au facut accident. nu shtiu de ce s-a suit pe motor fara casca, costum, eu personal i-am spus sa nu se suie fara echipament cand a adus motorul la bloc. De ce si-a luat R6? I-a placut cum arata, shtia ca e fff nervos, ca e ff smecher motorul....nu shtiu insa daca s-a interesat pe la mai multi motociclisti despre ce poate sa faca acest motor....am cerut doar sa nu mai criticati atat, pt ca oricum nu isi mai are rostu, el a murit, visul lui l-a luat dintre noi, RIP. nimeni nu se poate considera ca e zeu in ale condusului unei mobre, pt ca nu shti cum reactioneaza...mai poti pune si situatia in care el a vrut sa accelereze usor si s-a blocat acceleratia si s-a speriat......inca o data cer scuze celor care i-am ofensat, nu a fost cu intentie, dar ganditi-va daca ar fi fost prieten de al vostru cum ati fi reactionat daca ceilalti l-ar fi acuzat? il acuzi cand e in viata, nu cand a murit! dupa cum am mai spus, mie nu imi mai trebuie scoala moto sau motocicleta vreodata. Si nu, nu am r6, am completat repede ca vroiam sa postez. Urma sa imi iau ultimul model de r6, dar dupa cum am mai spus, eu am mai mers vreo 3 luni pe o cagiva mito de 125 si eram cat de cat obisnuit cu ele, tocmai de aia cand m-am suit pe r6 a celui decedat, am mers fff incet si tot pe acolo pe unde a mers si el cand s-a intamplat tragedia...nu am depasit viteza de 30 km/h, nici nu am schimbt treapta de viteza....REST IN PEACE TITUS!

 

apropo de condus mobre mai mici ca putere de 25kw, am intrebat instructorul despre treaba asta si nu se tine cont inca pt ca tre sa schimbe iar sistemul de examinare...asha ca....

 

si se mai poate intampla ca incepator sa iti iei r6 sau r1, mergi frumos o luna doua, nu se intampla nimic, mergi incet, si te duci acasa sa il parchezi si da unu peste tine sau cine shtie ce se intampla...atunci cine e de vina? cel cu motoru ca era incepator si si-a luat r6 din prima?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum am mai spus, este intradevar greseala lui ca s-a suit fara casca, costum, a gandit ca un copil. dupa cum am aflat ca s-a intamplat accidentul, tind sa cred ca i s-a blocat mana pe acceleratie, oricui i se poate intampla asta, nu ai de unde sa shti cum iti reactioneaza corpul in situatii limita, nu ai cum sa shti cum reactioneaza mobra in situatii limita.

 

 

:wave: :hug: RIP :eek: :ok:

 

E aici e diferenta tocmai ca iti trebuie ceva minte si ceva stapanire de sine sa te gandesti ,iar tu arati intocmai "s-a blocat mana in gaz" pai daia fratilor muriti ca a naibi mana se blocheaza in gaz cand tu nu ai decat cateva ore de condus in poligon si o racheta intre picioare ,daca isi lua gs 500 sau un choper nu mai dadea bine la fite ????Tocmai ca e de condamnat atitudinea voastra si a lui eu pana sa imi iau carnetul nu m-am dat cu motocicleta , dupa ce mi lam luat m-am dat in poligon cu a unui prieten si apoi incetisor prin oras cand e mai putina aglomeratie , da ce sa faci asa e cand esti"zeu" ai capul pe umar.Vroiam sa imi iau Ducati monster pt ca imi place noroc ca am avut prieteni care m-au facut sa inteleg ca nu e pentru un "zeu " incepator ca mine un asa motor si am inteles.

 

Pacat ca astfel de evenimente tragice nasc astfel de controverse dar voi toti desteptii cu 2-3 ore moto si fara motoare ar trebui sa va luati de mana si sa vorbiti cand veti avea ceva de spus :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer, cel mai trist lucru mi se pare ca cine trebuie sa ia aminte, se "infierbanta" la comentariile de altfel pertinente ale celor cu destul de multa experietza in domeniu, ale celor care au vazut, auzit si mai ales simtit pe pielea lor destul de multe. eu zic ca este mult mai sanatos sa inveti din greselile altora decat din propriile greseli si macar din cand in cand sa mai iei de bun un sfat care este intr-adevar bun. da' asta este, desigur, parerea mea. cine are ochi sa citeasca si cine are urechi sa auda, este bine sa bage la cap, pentru ca viatza se sfarseste mult mai repede decat vine (din pacate).

 

in rest..... :crack: :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este prima si ultima oara cand o sa o spun...nu mai suport sa aud aceste comentarii...pana una alta era unu dintre noi...vad foarte multe comentarii de la unii care nu au motociclete super sport si care abia asteapta sa zica aaaa incepator pe R6 pe R1...bla bla bla...poate baiatul din acest motiv vroia sa isi ia motocicleta si permis pentru a isi lua un supersport...eu personal am avut numai supersport si altceva sincer nu mi-as lua...cum supersport mai mic si nou nu exista,caci nu crek vrea nimeni un zx4r sau gsxr de 400 adus din cimitiru de motoare...atunci cei caroora ne plac super sport ce ne putem lua la inceput...a fost un accident tragic pur si simplu in care unu dintre noi si-a pierdut viata...hai sa nu mai fim rautaciosi intre noi si sa tot cautam motive gen daca nu ar fi avut viteza poate il vedea (asta in alte cazuri , ca sunt multe pe aici)...sau acum ca ce cauta pe R6 ...singura lui greseala a fost ca nu avea ink permis si ca nu avea macar casca...este o simpla parere cine vrea poate sa imi dea in cap...oricum nu voi raspunde provocarilor...fiecare avem pasiunile noastre ...la 20 de ani sincer este frumos sa ai un super sport ... acum fiecare cu ce il caracterizeaza...cand este sa fie este si pe 600 si pe 1000...eu am avut 2 picioare rupte si nu din cauza motorului...din cauza unuia care nu a stiut ce e aia prioritate...daca eram pe RS de 125 probabil pateam la fel asa ca...hai intai de toate sa fim oameni...RIP pentru baiat...este o parere ...fiecare avem dreptul la o parere o pasiune ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propunere campanie anti-accidente.Aplicabila pe forum.

In sectiunea "Mi-am luat moto" sau "Vreau moto...", cel care scrie , in momentul in care da 'Add Post' sa-i apara inainte unul din aceste cazuri de inconstienta, apoi sa ii apara post-ul. Chestia e destul de simpla de facut, cu un motor de cautare, cautat cuvinte cheie, gen: R1, R6, ninja, etc si apoi facut trimitere la un link cu un accident cu acest tip de motor cauzat de inconstienta.Din pacate pe forum avem destule astfel de cazuri.

 

In rest numa bine, asfalt uscat, curat si drumuri fara evenimente.

 

 

Dumnezeu sa-l ierte. :crack: :wave: :hug:

 

Pentru ca din aceste comentarii sa invete fiecare cate ceva un pic mai din timp, acum e prea tarziu pentru unii...

Editat de andrei_c
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...