Sari la conținut

Accident Sos Chitilei 13.03.2007


advd76
 Share

Postări Recomandate

Se pare ca am intrat in randul motociclistilor... :crack:

Plec de la benzinaria de pe sos Chitilei, ma incadrez pe banda 1 si dupa 50m un nenorocit de pe banda 2 a virat brusc la dreapta, fara sa semnalizeze si fara sa se asigure. L-am claxonat si in loc sa revina pe banda lui , a tras tare de volan dreapta si mi-a intrat in fata la cca 5-6 m . In acel moment am franat, dar degeaba.

Am intrat cu genunchiul stang in stopul dreapta spate al masinii si intr-o secunda am fost jos cu motorul peste mine.

S-a dat omul jos din masina si sa vedeti ce scuza a gasit..."Domnule nu te-am vazut pentru ca ma uitam la numerele caselor, cautam o adresa ..."

Se pare ca Dumnezeu a tinul cu mine si nu am patit nimic grav...doar piciorul stang plin de vanatai , in rest nimic.( am avut noroc ca am avut echipamentul de protectie pe mine...genunchere, brau, si geaca cu protectii soft)

Avariile motocicletei: furca si ghidonul strambate usor, rezervorul infundat pe partea dreapta, maneta de ambreiaj rupta din suportul de prindere, parbrizul spart.

Fratilor trebuie sa facem ceva....ca in felul asta nu mai tine.

Am sa pun o intrebare care au pus-o si altii....Oare cati motociclisti mai trebuie sa-si piarda viata pentru ca autoritatile romane sa ia masuri impotriva acelora care ne ignora?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru tine, intr-adevar individul ala a gresit imens, dar sincer poate era mai bine sa franezi cand ai vazut ca vine peste tine in loc sa claxonezi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ai avut genungherele, ca altfel nu stiu cat de intreg mai aveai piciorul acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

circul si eu destul de des prin zona aceea si stiu ca e un trafic de cacao din cauza lucrarilor care dureaza de vreo 5 ani si nu se mai termina. bine ca nu ai patit nimic lasand la o parte durerile si vanataile de rigoare. nu ai precizat daca ai fost la politie cu respectivul "neatent", fiindca daca nu iei asigurarea s-ar putea sa te cam usture buzunarul de la reparatiile fierului. am un prieten cu un bandit care a patit ceva ca de genul tau si are o indoitura pe rezervor , cadrul si carena spate zgariate, a fost la service la suzuki si il costa reparatiile cam 900 de euro. era ingrijorat ca nu ii vor acoperi cei de la asigurari cheltuielile.

una peste alta .... sanatate maxima si asfalt uscat !!!

Editat de tudvio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa pun o intrebare care au pus-o si altii....Oare cati motociclisti mai trebuie sa-si piarda viata pentru ca autoritatile romane sa ia masuri impotriva acelora care ne ignora?????

 

 

Imi pare rau de accident, bine ca ai scapat doar cu niste vanatai....cat despre intrebarea de mai sus...raspunsul este foarte multi de aici inainte.

 

Din pacate motociclisti suntem putini si impactul accidentelor are ecou mult mai mare. Daca se uita cineva in fiecare zi la stiri o sa realizeze situatia destul de grava in general, pe drumurile Romaniei.

 

Se moare aproape in fiecare zi, sunt aproape 1000 de morti pe an daca nu mai multi (acum cativa ani statistica arata 1300) din accidente rutiere. Marea majoritate a accidentelor - neadaptarea vitezei la conditiile de trafic. Ce te faci cand mergi linistit cu masina/moto si un bou intra in tine din senin deoarece a apasat pedala sau era obosit si a ratat curba sau a intrat intr o depasire fara se se asigure?

 

Ganditi va ca un drum Giurgiu-Arad presupune trafic prin localitate pe majoritatea traseului. => camioane si alte vehicule mai lente ce trebuiesc depasite, drum prin localitati unde nu sunt trotuare, lumea merge pe strada (vezi Dealul Negru Pitesti-Valcea), conducatori grabiti si nervosi, si cate si mai cate.

 

Pana nu se vor face drumuri la un nivel de bun simtz cu 2 benzi pe fiecare sens, mai ales drumurile europene, nu se vor scoate definitiv carutele(incredibil suntem in mileniul III), nu se vor da examene de permis mult mai dificile a.i orice idiot sa nu mai ia permisul usor nu se va schimba nimic in bine.

 

As concluziona ca ne trebuie un plus de civilizatie ca o plimbare cu masina sau motorul sa nu devina o loterie intre viata si moarte..... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai.. ai ceva avarii la troteneta.

ai fost la politie cu dushmanul? ai luat RCA'ul lui?

la motocicleta avariile au fost minore.

suportul manetei de ambreiaj l-am sudat in argon, ghidonul l-am indreptat singur, capacul de pe partea stanga era doar zgariat si l-am vopsit, i-ar parbrizul l-am inlocuit cu altul (aveam unul de la alt motor).

La politie nu am fost pt ca m-am inteles cu omul (mi-a dat 120 ron ca sa-mi iau alt suport pt maneta de ambreiaj, dar am sudat-o in argon si m-a costat 50 ron)

Initial am vrut sa merg la politie dar cred ca ne-ar fi scos pe amandoi vinovati...el ca nu s-a asigurat la schimbarea benzii....dar vinovat m-ar fi scos sigur si pe mine pt ca l-am lovit din spate (i-am spart stopul dreapta cu genunchiul si i-am crapat luneta spate) plus ca aveam si viteza.

Daca il loveam in partea laterala, atunci ma duceam sigur la politie...dar asa am zis ca nu are rost, pierdeam si timpul si putea sa ma scoata si pe mine vinovat.

 

 

 

Imi pare rau pentru tine, intr-adevar individul ala a gresit imens, dar sincer poate era mai bine sa franezi cand ai vazut ca vine peste tine in loc sa claxonezi...

am franat dar distanta era destul de mica, plus ca trebuie sa recunosc mergeam si destul de tare ca sa mai pot sa opresc motorul in 4-5 m.

 

Bine ca ai avut genungherele, ca altfel nu stiu cat de intreg mai aveai piciorul acum.

ai dreptate Navarro...daca nu aveam genuncherele aveam genunchiul zob.

Desi protectiile sunt soft ( geaca, brau, genunchere)...au fost super bune, asa ca recomand tuturor : NU VA SUITI FRATILOR PE MOTOR FARA PROTECTII PE VOI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e motivul ptr care nici nu ne baga in seama...poate miine va mai lovi un motociclist...doar ptr ca tu nu ai avut curajul sa meri la politie...pai dak el a intrat dupa banda 2 peste tine pe banda 1...

asa cum spui tu...nu am de unde sa stiu...

si asa ca ptr tine...face cei 120 ron...?

iti doresc sa fie ultimul acident...dar cind aud asemenea cacanarii ma ia nervii...120 ron...auzi...ii rupeam gura pe loc...ma cac pe banii lui....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e motivul ptr care nici nu ne baga in seama...poate miine va mai lovi un motociclist...doar ptr ca tu nu ai avut curajul sa meri la politie...pai dak el a intrat dupa banda 2 peste tine pe banda 1...

asa cum spui tu...nu am de unde sa stiu...

si asa ca ptr tine...face cei 120 ron...?

iti doresc sa fie ultimul acident...dar cind aud asemenea cacanarii ma ia nervii...120 ron...auzi...ii rupeam gura pe loc...ma cac pe banii lui....

sa fiu sincer imi venea sa-i rup capul, dar trebuie sa recunosc ca a fost si vina mea...

el s-a bagat de pe banda 2 pe banda 1 brusc fara sa se asigure, dar a fost si vina mea pt ca mergeam tare si nu am mai putut sa opresc.

daca mergeam la politie putea foarte usor sa zica ca el mergea pe banda 1 si ca eu l-am lovit din spate.

avea stopul dreapta spart(am lovit cu genunchiul), luneta spate crapata (am dat cu capul)...iar pe aripa spate dreapta o usoara zgarietura (putea zice ca zgarietura de pe aripa o avea de mult)

initial am vrut sa ma duc la politie, dar dupa ce am vb cu "cineva"si i-am descris accidentul, mi-a spus ca putem fi amandoi declarati vinovati.

cat despre bani, m-a costat 50 ron sudura in argon a suportului de prindere a manetei de ambreiaj, plus munca mea 2 zile.

oricum....multumesc lui Dumnezeu ca am scapat , ca putea fi mult mai rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca esti tu ok. In general cand auzi de motor vs masina nu prea auzi de bine.

 

Insanatosire grabnica si la mai mult bulan :lol:

 

 

dar de motor vs TIR ce sa mai zicem si tot in zona asta frateeeeee ...... azi 16.03.2007 un CBR600 galben ....se vede k au facut astia soseaua asta ca inainte nu erau asa multe accidente pe aici (sunt din Chitila) mai ales cu motoare ........ :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc ca ai avut protectiile pe tine. De bani nici nu stiu ce sa zic....120 ron....ii enorm de putin tinand cont ca si furca ii indoita. Puteai merge la pol linistit, vinovat era conservarul pentru schimbarea benzii fara asigurare si semnalizare. Dar fiecare cum crede. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate-meu a avut un accident asemanator, dar cu conserva, cand un idiot i-a taiat calea shi frate-meu l-a lovit, atentie numa in jumatate din spate, deci se vedea ca ala a intrat ca nesimtzitul, shi erau shi 4 martori care l-au sustzinut pe frate-meu...

Rezultat: la politie, deshi a avut martori care au semnat pe ceea ce a spus, frate-meu a fost vinovat pentru ca nu a pastrat distantza, asha ca mai bine cu 120 de ron in buzunar decat fara nici un ban de la ala, cu amenda de 78 de lei in 48 de ora shi 3 puncte in permis...

Deci, frate-meu ishi face mashina pe banii lui (noroc ca are casco) pentru ca reparatzia depaseste 12000 de lei...

Pe viitor fii mai atent shi incearca tu sa evitzi pentru ca, organul are evident, cap de organ asha ca nu te astepta la prea mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din partea unui prieten de-a lui Mihai, care m-a rugat sa postez:

"Mihai o sa-si revina, restul problemelor o sa se rezolve intern.Va rog inchideti threadul."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru tine, intr-adevar individul ala a gresit imens, dar sincer poate era mai bine sa franezi cand ai vazut ca vine peste tine in loc sa claxonezi...

 

:D

In mod clar ai pierdut secunde bune cu "exprimarea indignarii". Cand vezi ca o masina vine in fata ta chiar nu mai are nici o importanta cine are dreptate, da-l dreq de claxon, apara-ti viata si motorul. Ulterior arunca-i un magnet in geam daca asta te face sa te simti bine; pana sa ia "autoritatile" vreo atitudine fiecare e dator sa-si protejeze pielea in caz ca tine la ea. Felicitari ca esti in viatza si ai grija de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...