Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

atentie ca crashbar`u ala e oleaca moale cu scop ... sa nu tzi le faca din mai stiu eu ce beton armat sa iti crape duapia cadru la cadere.

 

vreau sa il fac mai mare pentru ca, atunci cand pun mobra jos sa nu se frece pe carene.

 

 

 

 

 

se pare ca mobra mea are probleme grave pe instalatia electrica. cu releul de la mircescu am acelasi voltaj la incarcare cu farurile aprinse.

 

trebuie sa scobesc la alternator si/sau magnetou.

 

Madcox la ce pret imi gasesti astea pe ebay??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

urata treaba in orice caz. presupun ca daca ai fost la maistor, o inceput direct cu verificarea contactelor.

 

 

a verificat direct cum incarca releul :(

 

care stii un meserias electrician prin bucuresti??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa il fac mai mare pentru ca, atunci cand pun mobra jos sa nu se frece pe carene.

 

 

 

 

 

se pare ca mobra mea are probleme grave pe instalatia electrica. cu releul de la mircescu am acelasi voltaj la incarcare cu farurile aprinse.

 

trebuie sa scobesc la alternator si/sau magnetou.

 

Madcox la ce pret imi gasesti astea pe ebay??

cat iti incarca?

pe ebay gasesti si la 60 eur si la 100. fara transport

vorbim doar de piesa. mai costa inca 20 eur max transportul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mi-a dat cat mia-si fi dorit dar asta e. am luat 5 milioane. bafta mea ca nu aveam carenele pe moto.

 

 

nu te supara ca iti spun, dar in situatia ta nu avea rost sa fii prea cavaler cu soferul ,ti-ai evaluat prea ieftin VIATA . maine pentru 5 miloane va face aceasi manevra in acelasi loc si nu vreau sa aud cum un alt biker nu a avut acelasi noroc ca al tau .salut si bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te supara ca iti spun, dar in situatia ta nu avea rost sa fii prea cavaler cu soferul ,ti-ai evaluat prea ieftin VIATA . maine pentru 5 miloane va face aceasi manevra in acelasi loc si nu vreau sa aud cum un alt biker nu a avut acelasi noroc ca al tau .salut si bafta

 

Si ce vroiai sa faca? Sa cheme politia? Si daca venea politia, ce-i facea soferului? Eu am patit la fel si persoana care m-a lovit s-a oferit sa-mi dea bani, daca mergeam la politie se lasa cu faze: ca ai avut viteza, ca nu te-am vazut deci ai avut viteza, ii lua permisul si eu luam :( de la asigurari, plus tracasarea cu actele, cu distanta de frana (am franat doar cu roata fata la temperatura optima de... -2 grade :lol: -am mers ceva cu roata inghetata). Asa a scuipat malaiul pe loc cat era speriata ca-i ia carnetu si mi-am reparat frumusel mobra, fara tracasari si autoritati. Iti garantez ca proasta aia o sa se uite mai atent pe viitor cand intoarce in drum ca vita. In cazul cavalerului era faza de autor moral, pas de dovedeste asta la politie/asigurari, tot e bine ca s-a ales cu ceva, putea sa-i zica "du-te nene, te-am atins? nu. pa!". Si daca mai trece ala pe acolo fii sigur ca e constient ca data viitoare poate nu scapa cu 5 milioane si in cazul cel mai rau baloteaza ceva procese si eventual "facultate" pt vatamare sau si-o fura de la prietenii mobristului (Doamne fereste, dar cred ca ai inteles unde bat).

 

Totu-i bine cand se termina cu bine, si bine ca a fost asa, ambii o sa fie mai atenti pe viitor IMHO.

 

S-auzim de bine :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat iti incarca?

pe ebay gasesti si la 60 eur si la 100. fara transport

vorbim doar de piesa. mai costa inca 20 eur max transportul

 

 

pai releul incarca in sarcina 13v cu motoru turat si farurile aprinse.

 

alternatorul zici ca e maxim 120 e cu transport? pai e bine. numai sa fie asta :(

 

nu te supara ca iti spun, dar in situatia ta nu avea rost sa fii prea cavaler cu soferul ,ti-ai evaluat prea ieftin VIATA . maine pentru 5 miloane va face aceasi manevra in acelasi loc si nu vreau sa aud cum un alt biker nu a avut acelasi noroc ca al tau .salut si bafta

 

 

pe langa cele cinci milioane tipu isi are de reparat si oglinda dreapta. a fost primul lucru care a zburat dp masina ca nu vroia sa iasa din ea.

 

eram foarte nervos daca nu ma tinea un baiat cred ca spargeam geamu si il scoteam pe geam. sunt exrem de coleric cand ma enervez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scurt update: motorul lui Mircescu traieste!!!!!!!! (la mine pe Super Tenere). Transplantul a mers bine, mai am cablurile de acceleratie de adaptat.

 

PS Am motorul de ST complet, daca vrea cineva vreo piesa. In afara de cilindri, pistoane si arbore, toate piesele sint identice. Lasati PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai releul incarca in sarcina 13v cu motoru turat si farurile aprinse.

 

alternatorul zici ca e maxim 120 e cu transport? pai e bine. numai sa fie asta :(

 

si mie tot cam pacolo ... numa ca nah , 13,putin da la relantiu cu faza lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cavaleru- de alternator trebuie sa ma uit. preturile erau la relee.

parerea mea este ca iti incarca bine. o sa ma uit in manual azi/maine sa vad cat zic ei. dar din mica mea experienta, in gol ar trebui sa incarce un 13, 8, maxim 14... deci in sarcina un 13...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scurt update: motorul lui Mircescu traieste!!!!!!!! (la mine pe Super Tenere). Transplantul a mers bine, mai am cablurile de acceleratie de adaptat.

 

PS Am motorul de ST complet, daca vrea cineva vreo piesa. In afara de cilindri, pistoane si arbore, toate piesele sint identice. Lasati PM.

 

hehe nu ma asteptam sa reusesti asa repede.Ma bucr sa aud ca motorul lu Mircescu respira.

Dar tu?...in ce grup vei fi acum? TDM-isti sau ST-isti?

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ma intreb si eu...dar daca stai sa te gindesti, cind faci transplant de inima tot aceeasi persoana ramai, deci voi fi in continuare Super Tenerist.

Referitor la motor, am tot aminat ca mai era vreme de plimbare si nu voiam sa pierd zilele frumoase, altfel era deja montat. Personal mi-a luat o zi demontatul si inca o zi montatul, totul facut absolut singur, fara ajutor.

Editat de cristi-mic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ma intreb si eu...dar daca stai sa te gindesti, cind faci transplant de inima tot aceeasi persoana ramai, deci voi fi in continuare Super Tenerist.

Referitor la motor, am tot aminat ca mai era vreme de plimbare si nu voiam sa pierd zilele frumoase, altfel era deja montat. Personal mi-a luat o zi demontatul si inca o zi montatul, totul facut absolut singur, fara ajutor.

Iti urez sa iti mearga motorasul ala cel putin la fel de bine cum mergea pe TDM.Pe mine m-a impresionat placut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ma intreb si eu...dar daca stai sa te gindesti, cind faci transplant de inima tot aceeasi persoana ramai, deci voi fi in continuare Super Tenerist.

Referitor la motor, am tot aminat ca mai era vreme de plimbare si nu voiam sa pierd zilele frumoase, altfel era deja montat. Personal mi-a luat o zi demontatul si inca o zi montatul, totul facut absolut singur, fara ajutor.

 

incerdibil acelasi motor practic doar alta cilindree. oare cel de tx4 merge pe 3vd?? sau cel de 900 :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am scapat TDM-ul pe jos. Rezultatul: zgariat carena, sgariat aparatoarea tobei si rupt capatul manetei ambreiajului.

Of of of... :laugh:

Si handguard-urile urmeaza sa le primesc abia peste 2 saptamani. Daca le aveam, scapam numai cu zgarieturile. De ce naiba nu exista NIMIC pe stoc in Romania?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ma intreb si eu...dar daca stai sa te gindesti, cind faci transplant de inima tot aceeasi persoana ramai, deci voi fi in continuare Super Tenerist.

Referitor la motor, am tot aminat ca mai era vreme de plimbare si nu voiam sa pierd zilele frumoase, altfel era deja montat. Personal mi-a luat o zi demontatul si inca o zi montatul, totul facut absolut singur, fara ajutor.

 

Da dar daca ai inima de TDM-ist esti mai mandru :laugh: asa ca sa faci bine si sa nu uiti comunitatea :)

 

Sa-l strici sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci azi am mai mesterit ceva la motor. constatari uimitoare :

 

- cu farurile stinse incarca 14.19v

- cu farurile aprinse incarca 13.10v maxim

- cu 1 far aprins(oricare din ele) incarca 14.09v

 

 

ce dracu poate fi de vina???

 

 

 

la cat crezi ca iese asta maxim??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre nea cavaleru'...dar tu la ce valori te astepti sa incarce? este foarte bine asa. indiferent ca este cu consumatori, si la relanti, nu trebuie sa scada sub 13, sau chiar daca o face, sa nu fie cu mult. dupa mine, eu zic ca valorile sunt mai mult decat ok. deja daca iti baga peste 15, iti parleste bateria in timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ce electrician tzo zis ca ii putin ?

 

unu. conteaza care? :disappointed:

 

atunci imi papa curent pe undeva da pe unde?

 

bre nea cavaleru'...dar tu la ce valori te astepti sa incarce? este foarte bine asa. indiferent ca este cu consumatori, si la relanti, nu trebuie sa scada sub 13, sau chiar daca o face, sa nu fie cu mult. dupa mine, eu zic ca valorile sunt mai mult decat ok. deja daca iti baga peste 15, iti parleste bateria in timp...

 

 

voltajele alea sunt cu motorul turat. la relanti este mai putin. mai ales cu farurile aprinse

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

99.99% ii ca oricum nu il cunosc, nu aia urmaream.

http://en.wikipedia.org/wiki/Car_battery zice ca "Charge with 13.2-14.4 V"

 

 

acuma ca tu ai zis MAXIM 13.1 cu consumatori ... e dubios, mai ales ca e atat de dureros de aproape de adevar. mai zic odata si ultima oara, ia la bibilit contactele de pe circuitu cu consumatori mai sanatosi (includem bateria).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...