Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

Buna initiativa cu intilnirea TDM-istilor,buna si locatia dar in perioada respsctiva

la noi (romano-catolici)este sarbatoarea de Rusalii.Nu ca as fi un bigot dar la

Sumuleu se organizeaza traditionalul pelegrinaj si mai mult ca sigur voi avea musafiri.

Daca totusi nu va trebui sa fac pe gazda mai mult ca sigur ca osa vin si eu.

V-ati uitat la meteo pentru perioada respectiva?Cam naspa!Acolo fenomenele meteo se

manifesta cu o intensitate si imprevizibilitate foarte mare.

 

Poate totusi reusesti sa vii...

Din pacate, oricat ne-am fi chinuit sa alegem o data X care sa convina tuturor, sunt convins ca nu am fi reusit sa o gasim. Mai mult, cu cat ne-am fi lungit mai mult in timp, cu atat crestea gradul de incertitudine pentru toata lumea, intram in perioada concediilor si a nuntilor etc. A fost cineva care zicea ca nu poate cu un weekend inainte si cu unul dupa parca, pe 6-8.06 sunt zilele libere ale ortodoxilor, prilej de o tura mai lunga sau chiar de o minivacanta zic eu :cheers:... si cam asa s-a nascut simpla propunere cu 29-31, care se pare ca a fost imbratisata si de cei care au postat in perioada aia.

 

Cu vremea chiar nu mi-as face griji, cel putin de pe-acum. Este tehnic imposibil sa prevezi vremea la modul serios pe o asemenea perioada, mai ales la munte. Ce-o fi o fi, sau cum se zice: nu exista vreme proasta ci doar echipament necorespunzator :unsure: Bafta si sper sa ne vedem saptamana viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O sa am eu grija de bere.. :unsure:

 

In carte scrie 10W pentru furci.

"Each fork:

0.515 L

For oil 10W or equivalent. After

filling, slowly pump the fork up

and down to distribute oil.

Oil level:

130 mm

(from the top of inner tube fully

compressed without spring)"

 

Cred k eu am gresit uleiul din motor, Am bagat 10w40.. Si poi am aflat k trebuia 20W50.. Oare ii face rau? :-/

De acord in legatura cu datele tehnice ale furcii, insa la mine in carte mentioneaza un ulei de motor 10W40, ceea ce am si bagat pana acum si se comporta ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Departe de mine gandul de a reprosa ceva cuiva!

Hai sa fim seriosi-este imposibil sa faci pe placul tuturor.

Eu ma oftic pentru ca as fi vrut sa fiu impreuna cu voi.

Adevarul este ca nu am renuntat de loc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Priza am eu...nu stiu cat imi ia mie de la Odorhei pana la Sibiu (Rockerule....cam cat ai facut pana la mine?) Sper sa pot termina vineri putin mai repede...oricum o sa ajung spe seara la voi...deci mare rugaminte: calculati berea si micutii si pt nenea. (Rocker nu ma lasa prada la lupi B) )

 

ps:

 

tre sa imi schimb uleiul a telescoape fata....oloi de care ati bagat? 10W sau 15W?

Stai linistit Floriane caci nu am sa te las la greu :huh: , eu cu Cavaleru o sa facem cumparaturile pentru toti daca e toata lumea de acord, iar apoi vom imparti cheltuielile cu micii si bautura.

Iar in legatura cu timpul parcurs pe drum, de la tine pana la locatie, e cam 2-3 ore, zic eu.

 

Va salut, numai bine si asfalt uscat :unsure:

 

Departe de mine gandul de a reprosa ceva cuiva!

Hai sa fim seriosi-este imposibil sa faci pe placul tuturor.

Eu ma oftic pentru ca as fi vrut sa fiu impreuna cu voi.

Adevarul este ca nu am renuntat de loc .

Salutare loti61, sper sa reusesti totusi sa ne onorezi si tu cu prezenta, la intalnirea noastra, a tdmistilor.

Numai bine :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am desfacut carburatoarele, si am eliminat niste saibe de sub ac, v`am promis k revin cu poze.. Aziin pauza de masa amdesfacut iar carburatoarele, am dereglat un pic, si am facut poze.

 

Spre seara m`am saurat, am mers cu mobra la un meshter care repara moto`bitzigle prin zona.

 

El a reglat aerul pentru amestec, mi`a sincronizat carburatoarele, si park acum merge mai bine. Suna cu totul diferit.. Sa vad cum ies cu consumul, si dak se mai negresc bujiile.

 

In poza a 3`a se vede membrana TDM`ului impreuna cu acul.

In ultima poza se vede acul, pe care este asezata o saiba din plastic, inainte cariua spre varful acului mai era o saiba metalica. + saiba de plastic a fost tras pe prima treapta. Prin eliminarea saibei metalice si urcarea saibei din plastic pe treapta a 3`a am ajuns la un consum putzin mai mic, si numai afuma asa tare bujiile.

 

Urmeaza sa vdem cum se comporta pana la intrunire, si de acolo inapoi.. Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat te-a costat reglarea amestecului si sincronizarea?

 

poate imi umbli si mie prin carburi sa lucram un pic la consum :unsure:

 

auzi daca se innegresc bujiile nu mai functioneaza?? sau cum se manifesta???

 

Departe de mine gandul de a reprosa ceva cuiva!

Hai sa fim seriosi-este imposibil sa faci pe placul tuturor.

Eu ma oftic pentru ca as fi vrut sa fiu impreuna cu voi.

Adevarul este ca nu am renuntat de loc .

 

 

sper sa poti ajunge si tu, cu cati mai multi cu atat mai bine :cheers:

 

vremea cum zice si linx e greu de anticipat peste 10 zile. eu echipament de ploaie nu am dar ma bazez pe costumul meu textil sa isi faca treaba :huh: in schimb cu iubita e mai greu ca ea nu are nici macar o geaca speciala ceva ...

 

@rocker: cred ca va trebui sa mergem cu un singur motor, e mai eficient dpdv al economiei de carburant, eu vin cu buget limitat, dar vedem noi cum ne descurcam B)

 

parca e spre fagaras la 20 km un orasel in care e un supermarket Plus ... parca am vazut ceva de genu sau in avrig era?? numai stiu. oricum avrigu e aproape, vedem cand trecem pe acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal all....as avea si eu o intrebare pe un TDM de 850 din 93...recte cel postat de hayabusika :huh: pot sa montez un stop cu leduri de TDM de 900 din `02-`06? e posibil?ca nu stiu ce sa fac sa il comand sau nu :unsure: e voba de cel de pe louis.de si habar nu am ce sa fac :cheers:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal all....as avea si eu o intrebare pe un TDM de 850 din 93...recte cel postat de hayabusika :huh: pot sa montez un stop cu leduri de TDM de 900 din `02-`06? e posibil?ca nu stiu ce sa fac sa il comand sau nu :unsure: e voba de cel de pe louis.de si habar nu am ce sa fac :cheers:)

 

Cre ca gasesti pe ebay pentru TDM-ul tau. Era parca vreo 30 de euroi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inainte sa continuam :

sa citesti neaparat tot topicu.

sa iti completezi neaparat profilu.

 

 

bafta

 

 

BINE... STAI JOS... NOTA 4

 

Tu fiind nenea cu barba din fata grupului de moto ...banuiesc

Citeste tu 1800 si ceva de posturi si zi-mi si mie daca esti dragut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce tip de ulei sa completez la nivel ?

Daca nu stii ce ulei are in ea acum nu ar strica sa-i faci un schimb. Nu trebuie sa fie un ulei scump... orice 10W-40 / 15W-40 / 15W-50 ar trebui sa fie ok; eu unu as opta pentru un semisintetic si sa fie totusi pentru moto, asta asa, pentru linistea sufleteasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BINE... STAI JOS... NOTA 4

 

Tu fiind nenea cu barba din fata grupului de moto ...banuiesc

Citeste tu 1800 si ceva de posturi si zi-mi si mie daca esti dragut

Băi cetățene!

Ia zi-ne tu, aÂşa conform gândirii tale mefistofelice, cam ce alte pretenții mai ai de la noi?

Dacă te doare măseaua ne trimiți pe noi la dentist? Hai că eÂşti bun...

Dacă ai fi citit 18 (optsprezece), nu 1800 posturi, deja Âştiai cum să-ți rezolvi aÂşa-zisa problemă

ÂŞi ca să nu zici că suntem niÂşte c ă c a ț i, cum se pare că ne consideri, caută postul 14

 

Cursurile de limbă engleză le poți căuta pe forumul intelijenților, nu pe ăsta

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu stii ce ulei are in ea acum nu ar strica sa-i faci un schimb. Nu trebuie sa fie un ulei scump... orice 10W-40 / 15W-40 / 15W-50 ar trebui sa fie ok; eu unu as opta pentru un semisintetic si sa fie totusi pentru moto, asta asa, pentru linistea sufleteasca.

 

Sarumana

 

Băi cetățene!

Ia zi-ne tu, aÂşa conform gândirii tale mefistofelice, cam ce alte pretenții mai ai de la noi?

Dacă te doare măseaua ne trimiți pe noi la dentist? Hai că eÂşti bun...

Dacă ai fi citit 18 (optsprezece), nu 1800 posturi, deja Âştiai cum să-ți rezolvi aÂşa-zisa problemă

ÂŞi ca să nu zici că suntem niÂşte c ă c a ț i, cum se pare că ne consideri, caută postul 14

 

Cursurile de limbă engleză le poți căuta pe forumul intelijenților, nu pe ăsta

 

interesant...probabil esti prietenul lui nenea cu barba

 

1. de unde sa satiu ca gasesc ceea ce ma intereseaza la pagina 18 ....poate era la pagina 170 de ex.

2. netul meu merge cu kilo ci nu cu mega la la voi... jur cu mana pe bujie

 

 

oricum va multumesc (inclusiv tie), ca doar ne salutam pe strada

Editat de Reason
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine, pe el il scuzam pentru raspuns ca e direct interesat :unsure: ...

Nu-i ca ma simt ofensat sau ceva, dar totusi... daca eram cu de-astea m-apucam si ma bagam sa raspund la toate postruile pe tema asta; si iti dai seama ca e plin forumul. Chiar nu e cazul, iti zic sincer.

 

Omul a pus doua intrebari si a multumit anticipat, nu cred ca trebuie luat la misto pentru asta. E adevarat ca nu strica sa aiba profilul completat, ca sa stim si noi cat de cat cu cine vorbim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

reason stai mai calm tata. chill

 

hai ca incepem cu inceputu.

 

1. nu am inteles la ce te referi, zi un pic mai pe larg.

 

2. asa cum bine zice linx daca abia ai luat mobra schimbai uleiu ca merita. un bidon de motul 5100 de 4 l e undeva la 120-150 ron.

 

eu d-asta am si merge brici, urmeaza intr-o mie de km sa il schimb si eu.

 

filtru de ulei il schimbi la 2 schimburi de ulei. daca schimbi acum uleiul fa si manevra asta ca e de viitor.

 

motoru are 2 suruburi de golire vreo 10-20 mai in spate era dezbatuta aceasta problema

 

 

PS zi cu prima intrebare ca sa te ajut. da completeaza te rog profilu sa stim si noi cu cine conversam

 

PPS ismael, korben mai usor :cheers: ( sunteti baieti de comitet, prtativa ca atatare :unsure: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat te-a costat reglarea amestecului si sincronizarea?

 

poate imi umbli si mie prin carburi sa lucram un pic la consum :cheers:

 

auzi daca se innegresc bujiile nu mai functioneaza?? sau cum se manifesta???

 

 

 

 

sper sa poti ajunge si tu, cu cati mai multi cu atat mai bine :huh:

 

vremea cum zice si linx e greu de anticipat peste 10 zile. eu echipament de ploaie nu am dar ma bazez pe costumul meu textil sa isi faca treaba B) in schimb cu iubita e mai greu ca ea nu are nici macar o geaca speciala ceva ...

 

@rocker: cred ca va trebui sa mergem cu un singur motor, e mai eficient dpdv al economiei de carburant, eu vin cu buget limitat, dar vedem noi cum ne descurcam :P

 

parca e spre fagaras la 20 km un orasel in care e un supermarket Plus ... parca am vazut ceva de genu sau in avrig era?? numai stiu. oricum avrigu e aproape, vedem cand trecem pe acolo

 

 

Nu m`a costat nimic.. O sa ma gandesc la un cadou pentru mecanicul de aici.. E un preten defapt, dar totusi..

 

Vedem noi dak reusim sa facem ceva.. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

reason stai mai calm tata. chill

 

hai ca incepem cu inceputu.

 

1. nu am inteles la ce te referi, zi un pic mai pe larg.

 

Pai o sa zic mai pe larg....de regula zic pe scurt si la obiect sa nu plictisesc.

 

M-am trezit de dimineata cu un dor sa spal moto ca nu o mai atinsesem de anu trecut. O scot din locu ei sa-i dau la buton si...nimic. Nu mai are curent in baterie. M-am invartit dupa `dansa` si ma intrebam de ce. De ce nici eu nu stiu.

Am dat saua jos si m-am uitat la aripa din spate cu gandu ca gasesc bateria. Bateria e ascunsa. M-am tot invartit sa gasesc bateria si am vazut ca este uleiul la minim. Asa ca, dupa ce am dat cateva roate bune si m-am plictisit am venit in casa sa caut IN GOOGLE formula uleiului ( formula pe care mi-a dat-o Linx) si nu am gasit nimic ca nu m-am descurcat.

Pana la urma mi-am zis: ``daca tot intru din an in paste pe forum sa mai citesc cate ceva, macar de data asta cand am nevoie pun si eu o intrebare scurta``....din greseala am dat de nenea Ishmael. Daca-mi raspundea Linx din prima... plecam linistit.

 

In concluzie...sant baiat cuminte :unsure:

 

Pana la urma ...cum scot bateria aia sa o incarc?

 

Merci

 

 

P.S

Mi-am pus si poza la profil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai o sa zic mai pe larg....de regula zic pe scurt si la obiect sa nu plictisesc.

 

M-am trezit de dimineata cu un dor sa spal moto ca nu o mai atinsesem de anu trecut. O scot din locu ei sa-i dau la buton si...nimic. Nu mai are curent in baterie. M-am invartit dupa `dansa` si ma intrebam de ce. De ce nici eu nu stiu.

Am dat saua jos si m-am uitat la aripa din spate cu gandu ca gasesc bateria. Bateria e ascunsa. M-am tot invartit sa gasesc bateria si am vazut ca este uleiul la minim. Asa ca, dupa ce am dat cateva roate bune si m-am plictisit am venit in casa sa caut IN GOOGLE formula uleiului ( formula pe care mi-a dat-o Linx) si nu am gasit nimic ca nu m-am descurcat.

Pana la urma mi-am zis: ``daca tot intru din an in paste pe forum sa mai citesc cate ceva, macar de data asta cand am nevoie pun si eu o intrebare scurta``....din greseala am dat de nenea Ishmael. Daca-mi raspundea Linx din prima... plecam linistit.

 

In concluzie...sant baiat cuminte :unsure:

 

Pana la urma ...cum scot bateria aia sa o incarc?

 

Merci

 

 

P.S

Mi-am pus si poza la profil

cauta manualul pe net si gasesti acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[

In concluzie...sant baiat cuminte :unsure:

 

Pana la urma ...cum scot bateria aia sa o incarc?

 

Merci

 

aceeasi problema am avut-o si eu , nu mi-a venit nici o idee rapida cum sa scot bateria asa ca am incarcat-o cu un redresor direct pe motor. cu ala mic ca de tel de pe louis iti ia vreo 24 de ore, cu unul mai mare incarcare normala nu rapida merge mai repede .salut

Editat de Leonardsen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...