Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

reason, nu stiu ce model de TDM ai. daca ai modelu 91-95 scoti saua, scoti carenele din fata laterale si aia centrala, desfaci rezervoru, il ridici si il intorci la 90 grade in plan orizontal. scoti bateria si o pui pe redresor. apoi executi operatiunea in sens invers :unsure:

 

la modelul 96-2000 sua 2001 e si mai aiurea si nu stiu sa explic, e undeva pe forum explicat cum se scotate dupa manual si cum se scoate din experienta posesorilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

(ishmael @ May 21 2009, 05:19 PM)

inainte sa continuam :

sa citesti neaparat tot topicu.

sa iti completezi neaparat profilu.

 

bafta

 

BINE... STAI JOS... NOTA 4

 

Tu fiind nenea cu barba din fata grupului de moto ...banuiesc

Citeste tu 1800 si ceva de posturi si zi-mi si mie daca esti dragut

 

Omule, mistourile cu nota 4 ti le faci pe socoteala ta, nu a lui Ishmael. Gindeste-te si tu logic ca daca tie ti-e lene sa cauti ce te intereseaza, mie mi-e si mai lene sa-ti dau mura-n gura.

 

Scopul search-ului e sa nu incarci aiurea forumul cu informatii la care s-a mai raspuns de enshpe ori. In acelasi timp te face si pe tine mai destept, ca poate iti raspunde careva sa bagi un ulei cu aditivi antifrictiune si urmatoarea intrebare o sa fie cum dai ambreiajul afara sa-l speli, daca tot ti se pare mai misto sa nu te uiti pe manual inainte. Cind te duci la film ce faci daca ajungi cu juma de ora dupa ce a inceput, il pui pe ala de linga tine sa-ti faca rezumatul ? :cheers:

 

Ca o paranteza, cele mai multe informatii tehnice le gasesti pe forumurile de afara. Aia in general iti dau cu flit mult mai repede ca aici cind le zici "frate repede ce bujii sint la motorul meu ca ma grabesc ?"

 

Bafta multa si n-are nimeni nimic personal cu tine :unsure:

 

Uite si cum dai bateria jos:

/index.php?...p;#entry1205119

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sall all again :unsure: cum se schimba ulei la tdm...91-91 3vd-ul...si cam ce ulei mi-ar trebui?...aici ma refer si la uleiul din cutia de viteza...bateria la un 3vd se scoate relativ usor...la cele mai noi nu am habar...insa bujiile...numai cand ma gandesc mi se belesc singure mainile fara sa mai iau vreo cheie in mana...bft

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, mistourile cu nota 4 ti le faci pe socoteala ta, nu a lui Ishmael. Gindeste-te si tu logic ca daca tie ti-e lene sa cauti ce te intereseaza, mie mi-e si mai lene sa-ti dau mura-n gura.

 

Scopul search-ului e sa nu incarci aiurea forumul cu informatii la care s-a mai raspuns de enshpe ori. In acelasi timp te face si pe tine mai destept, ca poate iti raspunde careva sa bagi un ulei cu aditivi antifrictiune si urmatoarea intrebare o sa fie cum dai ambreiajul afara sa-l speli, daca tot ti se pare mai misto sa nu te uiti pe manual inainte. Cind te duci la film ce faci daca ajungi cu juma de ora dupa ce a inceput, il pui pe ala de linga tine sa-ti faca rezumatul ? :cheers:

 

Ca o paranteza, cele mai multe informatii tehnice le gasesti pe forumurile de afara. Aia in general iti dau cu flit mult mai repede ca aici cind le zici "frate repede ce bujii sint la motorul meu ca ma grabesc ?"

 

Bafta multa si n-are nimeni nimic personal cu tine :unsure:

 

Uite si cum dai bateria jos:

/index.php?...p;#entry1205119

Nu comentez aiurea pe forum, nu ma bag in seama sa va deranjez... si odata pe an cand sant in dificultate, pun o intrebare, si ti se raspunde asa `ala Ishmael`, e cam greu sa primesti un raspuns ca al lui.

 

E complicata treaba cu modul in care se da jos bateria, sigur o sa raman cu suruburi in plus ...merci oricum pt rasuns

Trec pe ``lenes mode`` si incarc bateria pe motor ca am vazut unde este plusu...merci Leonardsen (model 2000)

 

Dupa cum vezi, am gasit aici de la voi raspunsuri pe care in manual nu le gasesc...de aici trag concluzia ca e mai bine sa pun intrebari pe forum.

 

Merci...eu am terminat

Editat de Reason
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sall all again :cheers: cum se schimba ulei la tdm...91-91 3vd-ul...si cam ce ulei mi-ar trebui?...aici ma refer si la uleiul din cutia de viteza...bateria la un 3vd se scoate relativ usor...la cele mai noi nu am habar...insa bujiile...numai cand ma gandesc mi se belesc singure mainile fara sa mai iau vreo cheie in mana...bft

 

salut

 

ai 2 suruburi ambele in partea de jos sunt mai maricele si ies in evidenta, unu e pe dreapta si celalt e pe stanga, la cel dp dreapta trebuie dat scutu jos parca.

 

ulei poti pune un 10w40 sau un 15w40 motul e ieftin si bun. Linx e TDm-istul care vinde asa ceva, vb cu el

 

bujiile nu-s greu de dat jos daca ai scula potrivita :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

ai 2 suruburi ambele in partea de jos sunt mai maricele si ies in evidenta, unu e pe dreapta si celalt e pe stanga, la cel dp dreapta trebuie dat scutu jos parca.

 

ulei poti pune un 10w40 sau un 15w40 motul e ieftin si bun. Linx e TDm-istul care vinde asa ceva, vb cu el

 

bujiile nu-s greu de dat jos daca ai scula potrivita :unsure:

 

ms :cheers: am o scula cam home made...totusi fata de alte motoare mi se pare greu de ajuns...am bujii cu iridium sunt bune pe tdm-urile noastre?:huh: eu nu il am de mult timp si nu ma prea pricep de aia va stresez cu intrebarile :P ...si ulei la cutie trebuie schimbat? ms anticipat pt o noua intrebare B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E complicata treaba cu modul in care se da jos bateria, sigur o sa raman cu suruburi in plus ...merci oricum pt rasuns

Trec pe ``lenes mode`` si incarc bateria pe motor ca am vazut unde este plusu...merci Leonardsen (model 2000)

 

Nu e chiar asa complicata cum pare, e treaba de 15 minute demontatul daca stii ordinea, si de vreo 20 montatul. Dar daca ai posibilitatea sa o incarci pe motor e cel mai bine, altfel freci furtunele si suruburile aiurea de la pompa de frana si surubul din stinga care tine cutia, il bagi pe nevazute, nu prea ai feedback la strangere si daca strici filetul urechii din cadru ca a intrat surubul stramb dupa aia chiar ai o problema.

 

Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms :cheers: am o scula cam home made...totusi fata de alte motoare mi se pare greu de ajuns...am bujii cu iridium sunt bune pe tdm-urile noastre?:huh: eu nu il am de mult timp si nu ma prea pricep de aia va stresez cu intrebarile :P ...si ulei la cutie trebuie schimbat? ms anticipat pt o noua intrebare B)

 

 

sunt greu de scos pt ca este cadrul ingus, deltabox fiind proiectat pt sportive :unsure:

 

bijiile iridium sunt bune dar parerile sunt imparite in grupulde TDM-isti, oricum sunt bune parerea mea eu am NKG simplu

 

la cutie nu ai ce ulei sa schimbi ca e acelasi cu ala din motor, intra in TDM cu filtru de ulei schimbat 3,9L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt greu de scos pt ca este cadrul ingus, deltabox fiind proiectat pt sportive :cheers:

 

bijiile iridium sunt bune dar parerile sunt imparite in grupulde TDM-isti, oricum sunt bune parerea mea eu am NKG simplu

 

la cutie nu ai ce ulei sa schimbi ca e acelasi cu ala din motor, intra in TDM cu filtru de ulei schimbat 3,9L

 

 

ms mult de tot...daca nu ziceai cautam ca nebunu pe unde se schimba uleiul la cutie :huh:)

ms inca odata:) :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms mult de tot...daca nu ziceai cautam ca nebunu pe unde se schimba uleiul la cutie :cheers:)

ms inca odata:) :unsure:

 

 

pai asa inveti ca si eu la fel am facut ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele noutăți referitor la întrunire:

 

1. cavaleru + prietena - 29 mai

2. LinX

3. viezure_siret - 80-90 %

4. Korben Dallas

5, Rocker + Dark Angel

6 Fotok 99,99% incerc sa ajung vineri....chiar daca ajung noaptea. (Pot venii un transalp si un tenere? avem si gratar:D :cheers:si bere stim sa bem blbl.gif )

7. Dr_dejavu..

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimele noutăți referitor la întrunire:

 

1. cavaleru + prietena - 29 mai

2. LinX

3. viezure_siret - 80-90 %

4. Korben Dallas

5, Rocker + Dark Angel

6 Fotok 99,99% incerc sa ajung vineri....chiar daca ajung noaptea. (Pot venii un transalp si un tenere? avem si gratar:D :cheers:si bere stim sa bem blbl.gif )

7. Dr_dejavu..

 

 

imi pare rau ca nu poti ajunge, asta e, mai facem noi si alte adunari, poate chiar anu asta, eventual un tur de tara sau de dobroge, eu cam vreau sa vad marea vara asta pe la gura portitei.

 

poate mai sunt si alti amatori pt perioada 15-30 august cateva zile bune pe malu marii. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ei uite ca unii nu prea au ce face la butoane si au chef de cearta inutila. lasa ca s-au calmat spiritele dupa ce am dat 3 cartonase rosii :huh:

 

vezi in care parte ridici cartonashele sa nu fie curent ... B)

 

 

Pai o sa zic mai pe larg....de regula zic pe scurt si la obiect sa nu plictisesc.

 

M-am trezit de dimineata cu un dor sa spal moto ca nu o mai atinsesem de anu trecut. O scot din locu ei sa-i dau la buton si...nimic. Nu mai are curent in baterie. M-am invartit dupa `dansa` si ma intrebam de ce. De ce nici eu nu stiu.

Am dat saua jos si m-am uitat la aripa din spate cu gandu ca gasesc bateria. Bateria e ascunsa. M-am tot invartit sa gasesc bateria si am vazut ca este uleiul la minim. Asa ca, dupa ce am dat cateva roate bune si m-am plictisit am venit in casa sa caut IN GOOGLE formula uleiului ( formula pe care mi-a dat-o Linx) si nu am gasit nimic ca nu m-am descurcat.

Pana la urma mi-am zis: ``daca tot intru din an in paste pe forum sa mai citesc cate ceva, macar de data asta cand am nevoie pun si eu o intrebare scurta``....din greseala am dat de nenea Ishmael. Daca-mi raspundea Linx din prima... plecam linistit.

 

In concluzie...sant baiat cuminte

 

Pana la urma ...cum scot bateria aia sa o incarc?

 

Merci

 

 

P.S

Mi-am pus si poza la profil

 

trec peste al doilea aliniat ca nu e in stilu tau descris in primul aliniat

lasa tata bateria pe motor ca + si - care sunt pe releul de start si respectiv pe cadru duc direct la bornele bateriei . decupleaza-le, izoleazale de cadru si pune un redresor pe ele. daca bateria a expirat sau e gel si pui redresor de camion pe el, inseamna ca se cere inlocuita.

 

 

reason, nu stiu ce model de TDM ai. daca ai modelu 91-95 scoti saua, scoti carenele din fata laterale si aia centrala, desfaci rezervoru, il ridici si il intorci la 90 grade in plan orizontal. scoti bateria si o pui pe redresor. apoi executi operatiunea in sens invers :P

 

la modelul 96-2000 sua 2001 e si mai aiurea si nu stiu sa explic, e undeva pe forum explicat cum se scotate dupa manual si cum se scoate din experienta posesorilor

 

bre, esti culmea :unsure: ... cu asta a inceput omu in primu post, dup`aia si-a pus si la profil.

 

 

 

+ @reason scoate si tu un manual de service pentru tedemeu, este mai pe la inceputu topicului paci. ai acolo si vorbe bune despre baterie, si grafice cu uleiuri.

 

@Linx ... io de el ziceam nu de tine (exact postu tau l-am scapat din quote) - cand i-ai raspuns la pretentii din prima :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau ca nu poti ajunge, asta e, mai facem noi si alte adunari,

Stai liniÂştit, că nu ai pierdut nimic, la cât sunt de acid, vă pot umple acumulatorii :unsure:

Oricum, după două sezoane de călătorii spre est, anul ăsta probabil că voi face doar una sănătoasă spre vest, Austria, Croația sau cam aÂşa ceva, ca să-Âşi amintească TDM-ul de vremurile lui bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci intram in linie dreapta cu intrunirea noastra.

 

linx si viezuresiret ne vedem la academie la ora 7 sau la mc donald's de pe iuliu maniu, aproape de iesirea din bucuresti?

 

cum va convine?

 

 

restu grupului adunarea o facem la intrarea in satucul cartisoara ora 12-13. de acolo vedem ce si cum.

 

il astept pe rocker cu stiri calde din zona pt ca mi-a spus ca week-endu asta da o raita pe acolo sa vada locuri de cort unde sa avem loc cu totii, nu ca am fi foarte multi :)

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

linx si viezuresiret ne vedem la academie la ora 7 sau la mc donald's de pe iuliu maniu, aproape de iesirea din bucuresti?

Vineri sau sambata? Eu nu cred ca o sa pot veni de vineri, iti zic marti seara sigur. Dar ne vedem acolo, sambata pana in pranz daca e.

 

O să fiți doar puțini

Sa inteleg ca te-ai ofticat pe noi? De ce? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri sau sambata? Eu nu cred ca o sa pot veni de vineri, iti zic marti seara sigur. Dar ne vedem acolo, sambata pana in pranz daca e.

 

 

Sa inteleg ca te-ai ofticat pe noi? De ce? :)

 

 

vineri linx. sper sa vii de vineri :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...