Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

carat prin oras = tankruksak. --- Hate it! L-am folosit de multe ori... la manevre cu bracaj mare iti poate apasa claxonul sau demarorul, tre sa il iei mereu dupa tine cand cobori sau cand alimentezi si il tot freci mereu de rezervor, ca vrei sau nu; tre sa il infasori cu husa anexata cand incepe sa ploua; de multe ori strica aspectul mobrei; in afara nu poti sa te culci pe rezerevor la nevoie, asta daca il incarci sanatos (dr dejavu stie...)

 

carat la drum lung = coburi. --- Doar coburi? Ok, sa zicem ca e tura scurta... sunt de parere ca sunt in special ptr haine sau ptr lucruri de care nu ai nevoie in mod constant (ap foto, sticla de apa etc), din cauza deschiderii pe care o au.

 

topcase`ul e un accesoriu care are foarte multe preliminarii. --- Nu am inteles ce vrei sa zici si chiar m-ai facut curios...

 

1. era vorba de oras - strecurat, nu lasat pe rezervor la mach2 (si eu degeaba ma las pe rezervor ca dau cu barbia de parbriz`u touring) si carat chiuveta de acasa la birt. am tankrucsac ca a lu dejavu si au fost situatii in care EU nu am vazut ceasurile :P - intr`adevar nu a trebuit sa fac manevre cu viraj maxim.

 

2. cat despre coburi vs topcase, nu am sa intru in polemici despre gusturi, dar nu poate nimeni contesta ciclistica - cum iti modifica coburile / topcase`ul manevrabilitatea la mobra (a se vedea distribuirea sarcinii, vanturi laterale, hop`uri, vanturi frontale, conditiile de incarcare partiala, deocamdata atat imi vine in minte - dar sunt sigur ca mai sunt altele).

 

3. vezi pct 2 :D + suportul trebuie sa fie de doamne ajuta - adaptarile nu merg asa bine tot timpul.

 

Saptamana asta urmeaza sa montez si Crashbarurile facute de mine. :baubau: :>Mai am niste probleme, nu pot slabi 2 suruburi de pe blocul motor, unde vin prinse. Mi tre sa`i vopsesc, si cam atat.. In rest sunt gata :kali:

 

ia un foehn (a se citi pistol de suflat aer cald - dala de la atelieru de mecanic) si dai pe motor in jurul shurubului (de dilata exact cat trebe locu si se incalzeste si LOCTITE`ul) - va merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Felicitari domnilor. Exact pe acelasi drum de macadam spre Vidraru, pe la Salatrucu, am mers si eu acum o sapatamana cu tdm-ul :D .Pe acest macadam am scos un consum de 5,2%.

Frumoase peisaje in aceea zona, merita tot efortul.

 

Pana la Salatrucu e super ok, dar noi am zis ca e prea bun drumu si am mers peste munte direct. Numai bucati de drumuri forestiere ...in rest camp si padure :P

 

Si eu vreau cauciuc cum ti-ai luat Rockere. Imi faci si mie rost?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la Salatrucu e super ok, dar noi am zis ca e prea bun drumu si am mers peste munte direct. Numai bucati de drumuri forestiere ...in rest camp si padure :D

 

Si eu vreau cauciuc cum ti-ai luat Rockere. Imi faci si mie rost?

Floriane, eu am avut un mare noroc sa gasesc la noi in targ, un cauciuc ca acesta nou, plus ca nu prea gasesc cu diametrul de 18"

Am vazut ca user-ul Romi3 (cel care aduce si echipamente de la Louis), aduce si cauciucuri. La el in lista am vazut ca acest cauciuc, Continental Escape 4.10/18 TT, costa in jur de 65 euro plus transport. De aceea am zis ca anvelopa costa in jur de 280 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee, verifica DOT-ul trecut pe el. Reprezinta saptamana (din an) si anul cand a fost fabricata anvelopa. Poate fi de genul 4208, sau DOT 4208. In mod normal daca e mai vechi de 2 ani nu are voie sa mai fie comercializat. Desigur, asta nu inseamna neaparat ca anvelopa nu mai e buna... dar de, ar putea explica pretul foarte scazut. Sa ne zici si noua cum se comporta fata de una de sosea, si pe asfalt si pe macadam sau noroi. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee, verifica DOT-ul trecut pe el. Reprezinta saptamana (din an) si anul cand a fost fabricata anvelopa. Poate fi de genul 4208, sau DOT 4208. In mod normal daca e mai vechi de 2 ani nu are voie sa mai fie comercializat. Desigur, asta nu inseamna neaparat ca anvelopa nu mai e buna... dar de, ar putea explica pretul foarte scazut. Sa ne zici si noua cum se comporta fata de una de sosea, si pe asfalt si pe macadam sau noroi. :D

 

 

asta nu o stiam, ia sa ma uit la ale mele :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am pierdut cumva capacul de la vasul de antigel.

 

dati-mi si mie o solutie eleganta de inlocuire. am pus un plastic prins cu un soricel dar nu e bine ca la mine consum antigel si trebuie completat des..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am prin garaj de la un fost TDM-ist dornic sa faca un pustiu de bine, furtune de frana cu insertii metalice, distribuitoul care vine montat pe traseu (complet, cu toate surubelele si saibele), noi noute, sigilate, cumparate de pe wemoto.com.

Intereseaza pe cineva?Daca intereseaza o sa incerc sa le fac si niste poze sa vedeti mai in detaliu despre ce este vorba.

 

Pretul il faceti voi.

 

Toate bune!

 

 

PS: vroiam sa va mai intreb ceva....: In opinia voastra cam cati bani ati da pe urmatoarele: bascula spate completa, amortizor spate complet, arc spate, sha (pisele erau in stare buna, fara defecte optice sau tehnice) si un lant uzat vreo 50-60%, toate pt un TDM 3VD ?

Intreb pentru ca tot din dorinta de a face un pustiu de bine, am dat chestiile astea unui ...hai sa zic om, care nu a avut toti banii si mi-a dat jumate, urmand ca restul sa mi-i dea in 2 saptamani.Omul, nu a mai dat nici un semn si au trecut...2 luni.Poate ca am cerut eu prea mult si a considerat ca e suficient cat a dat.

 

Va salut din nou!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Am prin garaj de la un fost TDM-ist dornic sa faca un pustiu de bine, furtune de frana cu insertii metalice, distribuitoul care vine montat pe traseu (complet, cu toate surubelele si saibele), noi noute, sigilate, cumparate de pe wemoto.com.

Intereseaza pe cineva?Daca intereseaza o sa incerc sa le fac si niste poze sa vedeti mai in detaliu despre ce este vorba.

 

Pretul il faceti voi.

 

Toate bune!

 

 

PS: vroiam sa va mai intreb ceva....: In opinia voastra cam cati bani ati da pe urmatoarele: bascula spate completa, amortizor spate complet, arc spate, sha (pisele erau in stare buna, fara defecte optice sau tehnice) si un lant uzat vreo 50-60%, toate pt un TDM 3VD ?

Intreb pentru ca tot din dorinta de a face un pustiu de bine, am dat chestiile astea unui ...hai sa zic om, care nu a avut toti banii si mi-a dat jumate, urmand ca restul sa mi-i dea in 2 saptamani.Omul, nu a mai dat nici un semn si au trecut...2 luni.Poate ca am cerut eu prea mult si a considerat ca e suficient cat a dat.

 

Va salut din nou!

 

pai un set de furtune racing cu manta oteleita sunt 200 ron la thunderbike. timisoara 2 furtune lungi de la maneta pana la etrieri.

 

tu cat ai dat pe ele? eu as avea nevoie de el ca vreau de ceva timp sa le schimb, 150 ron suna ok??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai un set de furtune racing cu manta oteleita sunt 200 ron la thunderbike. timisoara 2 furtune lungi de la maneta pana la etrieri.

 

tu cat ai dat pe ele? eu as avea nevoie de el ca vreau de ceva timp sa le schimb, 150 ron suna ok??

 

Stai sa ajung acasa sa le fac niste poze sa ti le trimit sa vezi daca e ce-ti trebe tie, pentru ca prietenul asta al meu cand le-a luat nu a putut sa le monteze pt ca avea facuta nu stiu ce modificare la TDM ( adica nu mai avea distribuitorul ala de frana) si nu se potriveau, iar din ce imi spui tu si la tine e lafel, adica ai doua furtune egale, care pleaca din pompa de frana la fiecare etrier in parte.Mai bine sa ajung acasa sa ma mai uit odata la ele si eu si pun poze sa le vezi si tu daca este ce iti trebe

 

Nu mai stiu cat au costat initial, dar nu asta conteaza pt ca ne intelegem noi.Pretul spus de tine mi se pare corect.

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai sa ajung acasa sa le fac niste poze sa ti le trimit sa vezi daca e ce-ti trebe tie, pentru ca prietenul asta al meu cand le-a luat nu a putut sa le monteze pt ca avea facuta nu stiu ce modificare la TDM ( adica nu mai avea distribuitorul ala de frana) si nu se potriveau, iar din ce imi spui tu si la tine e lafel, adica ai doua furtune egale, care pleaca din pompa de frana la fiecare etrier in parte.Mai bine sa ajung acasa sa ma mai uit odata la ele si eu si pun poze sa le vezi si tu daca este ce iti trebe

 

Nu mai stiu cat au costat initial, dar nu asta conteaza pt ca ne intelegem noi.Pretul spus de tine mi se pare corect.

 

Toate bune!

 

eu le am cu distribuitor acum montate dar ti-am spus ca m-am interesat undeva si ala fost pretul care l-am primit pt furtunase marca hell.

 

ce ai tu ce marca sunt??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: vroiam sa va mai intreb ceva....: In opinia voastra cam cati bani ati da pe urmatoarele: bascula spate completa, amortizor spate complet, arc spate, sha (pisele erau in stare buna, fara defecte optice sau tehnice) si un lant uzat vreo 50-60%, toate pt un TDM 3VD ?

Intreb pentru ca tot din dorinta de a face un pustiu de bine, am dat chestiile astea unui ...hai sa zic om, care nu a avut toti banii si mi-a dat jumate, urmand ca restul sa mi-i dea in 2 saptamani.Omul, nu a mai dat nici un semn si au trecut...2 luni.Poate ca am cerut eu prea mult si a considerat ca e suficient cat a dat.

 

Va salut din nou!

 

 

toate asta ar face dupa umila mea parere cam 300E eu mai mult nu as da (nici nu mi-as permite)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toate asta ar face dupa umila mea parere cam 300E eu mai mult nu as da (nici nu mi-as permite)

Ei bine ca m-am linistit.Eu am cerut 100 E.Stiam ca fac mai mult de atat dar nu fac "bijnita" pe spinarea motociclistilor.m-am ales cu 50 de euro...buni si aia.Sa fie sanatos si sa le foloseasca 100 de ani.Sunt oameni si .....oameni.

Multumesc de raspuns

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva dintre voi sa sincronizeze injectia la un TDM900? Instrument din ala de masurat vidul are cineva?

Pai baga si tu aici, la "baza de date" a forumului... ce s-a intamplat, nu te-au rezolvat astia la revizie? :cheers: (Detalii)

Cum merge schimbatorul, acum dupa ce ai schimbat uleiul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee, verifica DOT-ul trecut pe el. Reprezinta saptamana (din an) si anul cand a fost fabricata anvelopa. Poate fi de genul 4208, sau DOT 4208. In mod normal daca e mai vechi de 2 ani nu are voie sa mai fie comercializat. Desigur, asta nu inseamna neaparat ca anvelopa nu mai e buna... dar de, ar putea explica pretul foarte scazut. Sa ne zici si noua cum se comporta fata de una de sosea, si pe asfalt si pe macadam sau noroi. :cheers:

Apropo, cauciucul care l-am luat, are fabricatia (DOT-ul) din 2004, saptamana 34.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, cauciucul care l-am luat, are fabricatia (DOT-ul) din 2004, saptamana 34.

E parfum, are "doar" 5 ani

Mare atentie pe ud, la vechimea asta e cam naspa

 

korben dallas stie dar e cam departe :banana:

sau rockeru :lol:

nu stiu cum e la injectie daca e la fel ca la carburatie :cheers:

Asa e...

Instrumente de masura se mai gasesc, dar trebuie sa ne interesam CE se regleaza la motoarele alimentate prin injectie, reespectiv dibuit surubul de sincronizare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

furtunele le-am si inhatat. sper ca in week-end sa mi le si montez. care te pricepi la frane si aerisit si esti si din bucuresti si ai timp liber in week-end si ai chef de mozolit pe maini ?? :cheers:

 

 

 

Apropo, cauciucul care l-am luat, are fabricatia (DOT-ul) din 2004, saptamana 34.

 

 

cam naspa. cum afecteaza vechimea cauciucul??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam naspa. cum afecteaza vechimea cauciucul??

Daca a fost bine pastrat (depozitat) nu mi-as face mari probleme... dat fiind tipul si destinatia cauciucului cel putin. Sunt unii care merg pe anvelope tinute pe mobra (uzura mult mai accentuata, expuse la factori de mediu etc) timp de 10 ani sau chiar mai mult. In timp se rigidizeaza, pierde aderenta mai usor si ii scade capacitatea de amortizare din cate stiu. Eu am mers in 2005-2007 pe Diversion cu anvelopa din '92 pe fata :cheers: Sper sa nu zic prostii, dar asa imi aduc aminte. Era toata anvelopa plina de fisuri iar cand le-am schimbat pe-amandoua, fata / spate, am avut senzatia ca am schimbat si motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a fost bine pastrat (depozitat) nu mi-as face mari probleme... dat fiind tipul si destinatia cauciucului cel putin. Sunt unii care merg pe anvelope tinute pe mobra (uzura mult mai accentuata, expuse la factori de mediu etc) timp de 10 ani sau chiar mai mult. In timp se rigidizeaza, pierde aderenta mai usor si ii scade capacitatea de amortizare din cate stiu. Eu am mers in 2005-2007 pe Diversion cu anvelopa din '92 pe fata :cheers: Sper sa nu zic prostii, dar asa imi aduc aminte. Era toata anvelopa plina de fisuri iar cand le-am schimbat pe-amandoua, fata / spate, am avut senzatia ca am schimbat si motocicleta.

 

 

sa ma uit si eu in pusca mea la caucioace ca cine stie de cand or fi :banana:

 

linx ce e cu poza aia trucata in semnatura? ai avut chef de photosopeala?? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, dar in momentul efectuarii pozei, persoana in cauza se afla sub influenta bauturilor alcoolice.

din primele cercetari rezulta ca a discutat cu posesorul FIECAREI motociclete in parte.

 

ancheta e in plina desfasurare.

 

 

 

 

:banana: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

korben dallas stie dar e cam departe :lol:

Nu ma provoca! :lol:

 

Pai baga si tu aici, la "baza de date" a forumului... ce s-a intamplat, nu te-au rezolvat astia la revizie? :cheers: (Detalii)

Cum merge schimbatorul, acum dupa ce ai schimbat uleiul?

Deci: aveam uleiul vechi Yamalube, nu mai tin minte de care, si 10Mm in bord. Motorul vibreaza rau si cutia de viteze parca avea nisip in ea. Am fost la revizie si am pus Putoline 15W50. (Motul 10W40 luat de la LinX il pastrez pentru la iarna.) Acum cutia merge excelent dar motorul vibreaza in continuare.

Cei de la Dual Tours, desi initial mi-au zis ca-mi pot regla si injectia, cand am ajuns acolo mi-au zis ca n-au instrumentul, ca l-au imprumutat... bla bla bla.

Cu ocazia reviziei am constatat ca janta fatza cu care fusesem la indreptat este din nou stramba. Nu se simte la mers (sau nu este evident) dar invartita in aer strambatura este evidenta. Se pare ca va trebui sa cumpar alta - 22 milioane :banana:

 

Instrumente de masura se mai gasesc, dar trebuie sa ne interesam CE se regleaza la motoarele alimentate prin injectie, reespectiv dibuit surubul de sincronizare

Am manual cu desene. Din nefericire, nu prea stiu pe unde sunt in realitate piesele desenate acolo. :lol:

Editat de Marius '95
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma provoca! :lol:

 

 

Deci: aveam uleiul vechi Yamalube, nu mai tin minte de care, si 10Mm in bord. Motorul vibreaza rau si cutia de viteze parca avea nisip in ea. Am fost la revizie si am pus Putoline 15W50. (Motul 10W40 luat de la LinX il pastrez pentru la iarna.) Acum cutia merge excelent dar motorul vibreaza in continuare.

Cei de la Dual Tours, desi initial mi-au zis ca-mi pot regla si injectia, cand am ajuns acolo mi-au zis ca n-au instrumentul, ca l-au imprumutat... bla bla bla.

Cu ocazia reviziei am constatat ca janta fatza cu care fusesem la indreptat este din nou stramba. Nu se simte la mers (sau nu este evident) dar invartita in aer strambatura este evidenta. Se pare ca va trebui sa cumpar alta - 22 milioane :cheers:

 

 

Am manual cu desene. Din nefericire, nu prea stiu pe unde sunt in realitate piesele desenate acolo. :banana:

 

 

ba te provoc, si asa pt tine e un fleac :lol:

 

cam incapabili astia de la dual tours.

 

unde ti-ai indreptat janta?? 22 mil una noua??? 440E???? fuking shit

 

 

ai incercat sa o indrepti la autozone la buzesti, toata lumea vb de bine de servicul asta de roti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...