Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

Dati-mi voie! Faceti loc! Un offtopic important pentru tara :laugh:

Azi am avut placerea sa testez un Yamaha FJR 1300 din 2003

Deci: :laugh:

Imaginati-va ca sunteti calare pe un taur de 143 CP, nu exagerez, motorul scoate un sunet demential, un sunet jos, infundat, puternic, masculin

Asta pana pe la 5000 rpm, cand taurul devine fiara turbata - in treapta a treia, la 8000 rpm :( eram undeva la 150 km/h

Cand accelerezi trebuie sa fii constient 100% de ceea ce faci, altfel este ultimul drum

Aparent este mai usoara decat un TDM, pentru ca cele 260 kg sunt amplasate mai jos. Nu are tendinta aceea suparatoare de supravirare la viteze mici

In schimb, la viteze adevarate se simte greutatea. Nu e chiar o joaca de copii sa faci depasiri scurte, mai ales cand esti nevoit sa te incadrezi rapid pe dreapta

Dar ajuta franele fenomenale si ciclistica perfecta, conceputa pentru drumuri foarte lungi

Suspensia a fost o surpriza foarte placuta, ma asteptam sa simta mai mult denivelarile, dar se comporta exact pe dos, adica suporta mai bine decat TDM-ul. Probabil din cauza ca distanta intre roti e mai mare

Pentru cei obsedati de parbriz, da, asta e solutia

Pilotul nu are treaba cu vantul, este foarte bine protejat. Atat de bine incat - obisnuit fiind sa ma racoreasca vantul - am inceput sa transpir destul de sanatos

M-am jucat putin cu butonul de reglaj al pozitiei parbrizului, dar tot pe inaltimea minima a fost cel mai bine.

Pozitia pilotului este aproape identica cu cea de pe TDM, usor mai aplecata in fata

Saua este mai jos cu cel putin 5 cm - am ajuns cu toata talpa jos si genunchii indoiti - aviz cavaleru si alti >172 cm :)

O alta surpiza placuta au fost oglinzile retrovizoare. Acestea sunt mai avansate si ofera o vizibilitate exceptionala, fara sa scapi din ochi drumul

Una peste alta, daca vand TDM-ul si Transalpul, mai cer imprumut de la nevasta si iaca, imi cumpar si eu o motocicleta cu care ma pot prezenta pe Coasta de azur

 

Dar cum orice vis frumos se termina, am revenit pe blonda mea credincioasa. Sa stiti ca m-a primit bucuroasa, fara urma de gelozie

Si nici nu avea motiv, ca doar am fost cu sora ei mai tanara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

FRJ e visul umed al multor motociclisti. E o motocicleta extrordinara dar pe langa ea e bine sa mai ai inca ceva de oras. si eu nu-mipermit FRJ-ul dar inca o motoreta. interesanta treaba cu parbrizul. nu-m-am gandit deloc din perspectiva asta, mai ales ca sunt o persoana care transpira mult cand sunt echipat complet.

 

si zici ca e si joasa , e bine ca nu cred ca as putea pune crashbars pe ea :) sau ar arataoribil cu asa ceva :(

Mesaj completat

 

ma uitam acum pe mobile.de sa vad preturi. 4000 euro cel mai ieftin , nu e mult deloc pt ce ofera mobra asta.

 

cu ea sunt convins ca drumul pana la munca de la 10 min ar deveni de cel putin 40 de min :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pret super , cauciuc super, poate confirma Rockeru, pirelli mt 80, 150 ron , de la Ferencz mecanicul oficial al Wild Hogs, Odorheiu Secuiesc ,din Vlahita

Editat de 1Bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banditule, eu as avea nevoie si pentru fata si pentru spate. Gasesc chiar asa de ieftin la Odorhei? L-as trimite pe cumnata-miu sa cumpere.

da , mai frate , daca are in momentu asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pret super , cauciuc super, poate confirma Rockeru, pirelli mt 80, 150 ron , de la Ferencz mecanicul oficial al Wild Hogs, Odorheiu Secuiesc ,din Vlahita

 

mt 80 - nou de spate 150 ron??

 

as vrea si eu ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poaf. scump.

 

300 ron un k76 care tinemult si bine si e excelent pe strada si pe ploaie. tine 25.000km (maxiscooter)

 

400 ron karoo T care te scoate din orice rahat si tine 10.000km (romi3)

 

plus transportul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

euro

Lei, si e nou nouzt. Arata foarte bine pe mobra Banditului, plus ca isi face treaba extraordinar.

Daca mai gasiti unul la pretul asta, luati-l nu-l ratati. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incarcat pe www.fotok.ro lista cu telefoanele naostre, daca se modifica intre timp o sa o modifc si eu. Important e sa tineti minte de unde puteti sa o descarca daca sunteti prin tara si aveti nevoie de toate numelerele.

 

 

www.fotok.ro/tdm.doc

 

 

numai bine:)

 

ps: a fost super misto intalnirea ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suna-l ;)

Mesaj completat

 

Am scapat de carjeeeeeeeeeee!! am voie sa merg. din pacate ma simt ca si cum merg pentru prima data. e greu si dureros, un picior in fata celuilat este calea spre vindecare.

 

evident dupa ce am ajuns acasa am incalecat pe vaca si am indreptat-o, incredibil care mult mi-a lipsit :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauciucul meu a fost 150 ron nou dar cu un dop, probabil cum l=a pus l-a si gaurit sau a avut un por din constructie pt ca avea inca mustati pe suprafata de rulare si-si face treaba excelent comparativ cu michelin-ul care l-am avu si era de tot rahatu pe macadam.

post-37709-1279362962_thumb.jpg

post-37709-1279362975_thumb.jpg

post-37709-1279362985_thumb.jpg

post-37709-1279362995_thumb.jpg

post-37709-1279363004_thumb.jpg

Editat de 1Bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am am facut prima sedinta de recuperare: am urcat pe o bicicleta si m-am pus la plimbare prin parc pana nu am mai putut de durere. cred ca am facut 2-3km.

 

tre sa imprumut de undeva o bicicleta ca eu nu am iar cea cu care am fost, este folosita pt mersul la munca de varul claudiei.

 

careva doreste sa ma ajute cu o bicicleta imprumut pt 30 zile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa te plimbi gratis in Tineretului, punctul de inchiriere e la intrarea principala, biclele se dau pe baza de buletin. E o initiativa misto, pb e cum ajungi acolo. Oricum parcurile au ramas singurele locuri unde poti merge, pe strada iti borasti matzele de la fum + te sterg toate proastele/smecherii.

Daca ajungi in Tineretului da un semn si ne vedem la o plimbare.

Editat de fuchsia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai greu cu ajunsul in tineretului. momentan n-am cum sa ajung acolo. sa vb cu seful meu poate fac o intelegere sa-mi imprumute masina de serviciu.

 

daca ajung te sun ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire rapida Cavalerule!

astep si eu ziua de marti cand mi se va insanatosi mobra!

primeste un transplant de releu de incarcare si poate si un lant nou cu pinioane si o pot scoate pe strada....

sa auzim numai de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...