Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

- e o chestie,ideea e ca e foarte important sa si vrei sa faci asa ceva cu o motocicleta,dar de ce ai face asa ceva?adica de ce cu ditamai TDM-u,nu e motocicleta potrivita ptr genu asta de actiune,evident e doar parerea mea. :rolleyes: ...desi e doar un test,poate orice motocicleta multe daca vrei sa dai in ea,iar asta e TDM-u de 900 pe injectie e ceva mai intepat decit 3vd..

Editat de 97TDM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator CristiBoroi

Potrivita - nepotrivita ideea e ca 90% inseamna skill. Asta dupa ce am vazut Varadero trecand prin balti unde apa ajungea pana aproape de coapsa pilotului, sau offroad in Malaezia pe noroi combinat cu bete de bambus cu TDM si cross-uri.

Daca vrei poti. Cum zicea Brancusi: nu e greu sa faci lucruri, totul e sa te pui in starea de a le face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, vezi ca mi-am pus cutii laterale la mobra!

2 x Givi E45 (side cases) + 1 Givi E52 (top case) -> total de 142 litri. Eeee? Merge?

 

mizda. te-ai miscat rapid :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, vezi ca mi-am pus cutii laterale la mobra!

2 x Givi E45 (side cases) + 1 Givi E52 (top case) -> total de 142 litri. Eeee? Merge?

 

Pune si tu ceva poze .... si eu vreau sa-mi pun niste genti laterale

 

Despre mersul pe curbe ...trebuie invatat foarte bine ... cu unghi de inclinare mare ... pentru ca putem ajunge intr-o situatie critica cand o curba e prea stransa fata de ce am crezut sau pur si simplu nu apreciem bine viteza la intrare si depinde de experienta pe care o avem ca sa iesim cu bine din ea ( eu am patit asta si din sens opus venea un camion ... sentiment de nedescris)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre mersul pe curbe ...trebuie invatat foarte bine ... cu unghi de inclinare mare ... pentru ca putem ajunge intr-o situatie critica cand o curba e prea stransa fata de ce am crezut sau pur si simplu nu apreciem bine viteza la intrare si depinde de experienta pe care o avem ca sa iesim cu bine din ea ( eu am patit asta si din sens opus venea un camion ... sentiment de nedescris)

 

Bagi poponeața pe interiorul curbei, eventual Âşi genunchiul jos (deÂşi nu prea ajută, decât la imagine), ceva în genul superbike, aka vitezane

Testat

Funcționează

Am luat curbe in serpentine, in ac de par, la viteze incredibile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, misto cutiile... dar e o treaba: cat poti cara cu adevarat?

 

eu am topcase de 50, si laterle din alu tot de 50 si am facut un calcul ca, daca am pasager, adun si greautatea crashbarului, a suportilor si a cutiilor, pot sa mai car maxim 40 kg de bagaj...

 

ba nene,legat de aplecat in curbe, cand o sa ajung si eu de varsta lui korben, si mai ales la experiejta lui, mai comentez la acest capitol, dar pana atunci...mai e... tot respectul pt cei ce pot!

 

vine careva la intrunirea de la tg secuiesc weekendu asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, misto cutiile... dar e o treaba: cat poti cara cu adevarat?

 

eu am topcase de 50, si laterle din alu tot de 50 si am facut un calcul ca, daca am pasager, adun si greautatea crashbarului, a suportilor si a cutiilor, pot sa mai car maxim 40 kg de bagaj...

 

ba nene,legat de aplecat in curbe, cand o sa ajung si eu de varsta lui korben, si mai ales la experiejta lui, mai comentez la acest capitol, dar pana atunci...mai e... tot respectul pt cei ce pot!

 

vine careva la intrunirea de la tg secuiesc weekendu asta?

 

40kg de bagaje este enorm. gandeste ca volumul cel mai mare este ocupat de haine, deci undeva la 10kg si ai umplut coburile. asta doar daca nu pui haine ude :P

4kg cortu 2kg 2 saci de dormit... si tot mai ai destul de carat. hai mai adaugam si 2 caniste de 5l fiecare ... si tot nu depasesti 40kg de bagaje :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

40kg de bagaje este enorm. gandeste ca volumul cel mai mare este ocupat de haine, deci undeva la 10kg si ai umplut coburile. asta doar daca nu pui haine ude :P

4kg cortu 2kg 2 saci de dormit... si tot mai ai destul de carat. hai mai adaugam si 2 caniste de 5l fiecare ... si tot nu depasesti 40kg de bagaje :)

alecu, cel ce mi-a facu coburii, a zis ca in maroc a umbplut cutiile cu pietre, ca doi oameni il ridicau de jos, cu un ktm 690 si mergea ca prin branza, deci nu imi fac probleme de asta, ci tot de tehnica de condus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaca si poze:

Misto rau sidecase-urile, o sa vezi ca sunt de foarte mare folos in calatorii, mai ales daca mergi si cu pasager. :moto:

Sa ne vedem cu bine :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto rau sidecase-urile, o sa vezi ca sunt de foarte mare folos in calatorii, mai ales daca mergi si cu pasager. :moto:

Sa ne vedem cu bine :rock:

 

Da, da, corect, Rockere!

Pentru pasagera sunt puse. In special!

Cum mai merg treburile la voi? Sunteti cam pe ultima suta de metri... :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alecu, cel ce mi-a facu coburii, a zis ca in maroc a umbplut cutiile cu pietre, ca doi oameni il ridicau de jos, cu un ktm 690 si mergea ca prin branza, deci nu imi fac probleme de asta, ci tot de tehnica de condus

 

Bai oameni buni, 45 litri nu e 45 kg!

Rar se ajunge la un total de 40 kg cu toate gentile umplute

Cred ca nu mai e cazul sa precizez ca se pune greutatea mai mare in gentile laterale, iar in topcase se pun țoalele, hârtia de budă etc

ÂŞi pălinca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai oameni buni, 45 litri nu e 45 kg!

Rar se ajunge la un total de 40 kg cu toate gentile umplute

Cred ca nu mai e cazul sa precizez ca se pune greutatea mai mare in gentile laterale, iar in topcase se pun țoalele, hârtia de budă etc

ÂŞi pălinca

 

Are dreptate Nicu. Dimensiunea - 45 litri - se refera la volumul valizelor. De altfel, cam pe fiecare scrie si ce greutate suporta si marea majoritate nu depasesc 10 kg. Oricum, e destul de dificil sa strangi 30-40 de kg de bagaje. Evident doar daca nu ai o mare rezerva de palinca pe care tii mortis s-o cari cu tine! :) Ceea ce poate fi adevarat in cazul lui Andrei! :lol:

De fapt, ca sa dreg busuiocul, am vrut sa spun ca are muuulta palinca!

Editat de Leaveyou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai oameni buni, 45 litri nu e 45 kg!

Rar se ajunge la un total de 40 kg cu toate gentile umplute

Cred ca nu mai e cazul sa precizez ca se pune greutatea mai mare in gentile laterale, iar in topcase se pun țoalele, hârtia de budă etc

ÂŞi pălinca

 

andrei se referea la masa maxima autorizata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate Nicu. Dimensiunea - 45 litri - se refera la volumul valizelor. De altfel, cam pe fiecare scrie si ce greutate suporta si marea majoritate nu depasesc 10 kg. Oricum, e destul de dificil sa strangi 30-40 de kg de bagaje. Evident doar daca nu ai o mare rezerva de palinca pe care tii mortis s-o cari cu tine! :) Ceea ce poate fi adevarat in cazul lui Andrei! :lol:

De fapt, ca sa dreg busuiocul, am vrut sa spun ca are muuulta palinca!

 

Leaveyou, mergeai pe la ora 14 spre Giurgiu. Am vazut un TDM ca al tau cu genti laterale noi. :D

Am fost pana la Giurgiu in part sa mananc un bors de peste si sa vad cum se comporta dupa reparatia din weekend-ul trecut.

Mobra s-a comportat bine, in port a fost frumos dar tot drumul a fost vant lateral puternic. :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am mai mesterit si eu in weekend-ul asta. Reglat un pic pozitia schimbatorului, intins lant, verificat bujii. Mai ales,am vrut sa verific daca piulita si saiba care fixeaza pinionul de atac sunt la locul lor si stranse bine (dupa ce a patit Costi la Gura Portitei, am zis ca merita efortul). Daca tot m-am apucat de treburi d-astea, am bagat si niste wd-40 pe la toate mufele si contactele care erau la indemana. Legat de bagaje, si eu am genti laterale (40 litri bucata), plus un topcase Givi de 52 de litri....adunate depasesc ca si capacitate portbagajul de la tico sau de la matiz :lol:

Editat de jerlo1978
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leaveyou, mergeai pe la ora 14 spre Giurgiu. Am vazut un TDM ca al tau cu genti laterale noi. :D

Am fost pana la Giurgiu in part sa mananc un bors de peste si sa vad cum se comporta dupa reparatia din weekend-ul trecut.

Mobra s-a comportat bine, in port a fost frumos dar tot drumul a fost vant lateral puternic. :disappointed:

 

Da, asa a fost : vant! ;)

Cum ramane?

Mergem si maine la Giurgiu?

Cava nu poate ca joaca doua zile (azi si maine) "in deplasare". Jerlo ce zice?

 

Ati vazut cum a pus Nicu sigla Castrol la forumul TDM?

Editat de Leaveyou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa a fost : vant! ;)

Cum ramane?

Mergem si maine la Giurgiu?

Cava nu poate ca joaca doua zile (azi si maine) "in deplasare". Jerlo ce zice?

 

Ati vazut cum a pus Nicu sigla Castrol la forumul TDM?

 

 

Ploua... :angryfire: ploua... :angryfire: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum mai merg treburile la voi? Sunteti cam pe ultima suta de metri... :rock:

Da Liviu, mici pregatiri inainte de nunta.

Cu respect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ploua... :angryfire: ploua... :angryfire: ...

 

Mda...ploua, ploua, ploua, vreme de betie!

In fine, a iesit un pic soarele si s-a oprit ploaia. Ma urc pe motor si fug in Herastrau sa ma dau cu rolele!

Editat de Leaveyou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capacitate de transport tdm 900

 

Cum zicea si leaveyou, eu ma refeream la masa maxima pe care o pot transporta legal comparat cu volumul disponibil:

 

masa incarcata maxim admisa: 424 kg

masa motocicletei stock in manual: 221 kg;

masa pilot echipat: 90 kg;

masa pasager echipat: 60 kg;

masa accesorii( cutii, suporti, etc): 25 kg; :blink:

total disponibil pt bagaj:.....suspans.... tobe in crescendo....= 28 kg - asta distribuit cam asa: 10 pe laterale, 5 in spate, 3 in fata- pana sa am cutii laterale, puneam cam 10 in tankbag si cam 15 in topcase/pe el...

 

Concluzie: jamponejii :scratch: de la Yamaha s-au gandit si ei la chestiile practice...citez din jamponeza: "adica oamenii astia isi iau Tdm sa care haine, aparate foto si prezervative, cand au de dat ture.. nu scule, alcool :friends: , benzina de rezerva si corturi.." :disappointed:

 

 

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capacitate de transport tdm 900

 

Cum zicea si leaveyou, eu ma refeream la masa maxima pe care o pot transporta legal comparat cu volumul disponibil:

 

masa incarcata maxim admisa: 424 kg

masa motocicletei stock in manual: 221 kg;

masa pilot echipat: 90 kg;

masa pasager echipat: 60 kg;

masa accesorii( cutii, suporti, etc): 25 kg; :blink:

total disponibil pt bagaj:.....suspans.... tobe in crescendo....= 28 kg - asta distribuit cam asa: 10 pe laterale, 5 in spate, 3 in fata- pana sa am cutii laterale, puneam cam 10 in tankbag si cam 15 in topcase/pe el...

 

Concluzie: jamponejii :scratch: de la Yamaha s-au gandit si ei la chestiile practice...citez din jamponeza: "adica oamenii astia isi iau Tdm sa care haine, aparate foto si prezervative, cand au de dat ture.. nu scule, alcool :friends: , benzina de rezerva si corturi.." :disappointed:

 

 

:bigstar:

 

 

He, he, Andrei, vezi ca nu io am zis ca te refereai la masa maxima, ci Cava!

Daca e sa refac rationamentul tau pentru TDM 850, inseamna ca ma apuc cu mainile de par (noroc ca nu mi-a mai ramas prea mult!) si mi-l smulg din cap. Masa maxim autorizata - 382 kg, Masa proprie - 232 kg, Masa pilot - 74 kg, Masa pasager - 62 kg, Masa accesorii - 6 kg ( nu stiu cum ai ajuns tu la 25 kg!?!) => Masa bagaje - 8 kg!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

He, he, Andrei, vezi ca nu io am zis ca te refereai la masa maxima, ci Cava!

Daca e sa refac rationamentul tau pentru TDM 850, inseamna ca ma apuc cu mainile de par (noroc ca nu mi-a mai ramas prea mult!) si mi-l smulg din cap. Masa maxim autorizata - 382 kg, Masa proprie - 232 kg, Masa pilot - 74 kg, Masa pasager - 62 kg, Masa accesorii - 6 kg ( nu stiu cum ai ajuns tu la 25 kg!?!) => Masa bagaje - 8 kg!

 

masa accesorii cantarite:

 

crashbar 4,8kg

topcase cu suport approx 5 kg

cutii laterale aluminiu cu suporti 15 kg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...