Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

30 ron? Ce rulmenti sunt aia? sunt din guma de mestecat or what? Da mai multe detalii, de exemplu de unde i-ai luat, daca stii de la cineva ca sunt buni sau doar speri sa fie buni fiindca sunt ieftini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

30 ron? Ce rulmenti sunt aia? sunt din guma de mestecat or what? Da mai multe detalii, de exemplu de unde i-ai luat, daca stii de la cineva ca sunt buni sau doar speri sa fie buni fiindca sunt ieftini.

 

 

probabil sunt skf :) deci buni :)

 

kitul de rulmenti de jug include si cele 2 garnituri de cauciuc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Dane,

sa mor io daca stiu despre ce e vorba... :scratch:

 

Nicu, da-mi si mie 10%, facem fifty-fifty, sa fie bine pentru toata lumea :cheers:

- ceau nu e nimic,a fost eroarea mea,nu stiam ca mai este cineva ca si mine care are warn 20%,credeam ca vb cu mine nu cu Korben...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No problem.

De ieri fac naveta arad timisoara, pe motor... cand e vremea buna. :rolleyes:

- da un telefon mai stam la o vorba,sau poate daca ai ceva probleme poti ramane la mine sau poti baga motorul la mine in garaj oricand,daca nu mai ai numaru meu iti dau un PM. :cheers:

Editat de 97TDM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil sunt skf :) deci buni :)

 

kitul de rulmenti de jug include si cele 2 garnituri de cauciuc :)

 

A zis ca-s nemtesti, deci nu-s SKF. Astia sunt intre cei mai buni. Sunt suedezi si, asa cum se stie, otelul suedez este unul de inalta calitate.

Cei germani sunt FAG, INA, OPTIMAL, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- stie cineva dimensiunea la semeringurile de la telescopele de fata la un 3VD?azi am constatat ca un telescop e transpirat.si daca e ok sa schimb doar la o parte?multumiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca a sosit momentul (pe o parte asteptat cu multa nerabdare, pe alta, nu) in care trebuie sa ma despart de TDM-ul meu rosu. am amanat clipa asta cat de mult am putut, dar mi-e ca daca n-o dau la maritat acum, pana la primavara nici ca o mai cineva. ei voi pleca din tara la toamna, asa ca ma vad nevoit.

daca stiti pe cineva curios sau interesat, indreptati-l spre mine.

o sa fiu cu ochii pe forum ca sa mai prind cat mai multe ture daca mai iesiti din bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca a sosit momentul (pe o parte asteptat cu multa nerabdare, pe alta, nu) in care trebuie sa ma despart de TDM-ul meu rosu. am amanat clipa asta cat de mult am putut, dar mi-e ca daca n-o dau la maritat acum, pana la primavara nici ca o mai cineva. ei voi pleca din tara la toamna, asa ca ma vad nevoit.

daca stiti pe cineva curios sau interesat, indreptati-l spre mine.

o sa fiu cu ochii pe forum ca sa mai prind cat mai multe ture daca mai iesiti din bucuresti.

 

ai pus anunt pe undeva?

 

daca pleci din tara te intelegem, la revenire sa te intorci tot la TDM :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- da un telefon mai stam la o vorba,sau poate daca ai ceva probleme poti ramane la mine sau poti baga motorul la mine in garaj oricand,daca nu mai ai numaru meu iti dau un PM. :cheers:

 

He he ! Mare multam Dane ! Hai noroc :cheers:

Dane, io zic sa schimbi ambele semeringuri, impreuna cu uleiul din furca. La noi in zona e cam la 250 ron toata afacerea.

Inca un aspect, eu acum mi-as schimba si semeringurile de praf, dar se pare ca le mai las, ca mai duc. Si o pereche de aparatori cum sunt pe louis, nu strica. Mai ales la drum lung. Codul 10026885

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, io as face o tura sambata si juma' de duminica. Bucuresti - Cheia - Sacele - Prejmer - Sfantu Gheorghe - Miercurea Ciuc - Vlahita - Zetea. Sunt peisaje faine la Zetea, e un lac de acumulare superb, curat. Se poate sta la cort sau la pensiuni.

Se mai baga careva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

probabil sunt skf :) deci buni :)

 

kitul de rulmenti de jug include si cele 2 garnituri de cauciuc :)

 

 

acesti rulmenti nu au aparatorile de praf! dar aparatorile de praf se pot da frumos jos de le TDM, si pusi la loc cu acesti rulmenti. Diferenta dintre cei doi rulmenti este - aparatorile de praf!

 

Mecanicul nostru m-a intrebat: Vrei rulmenti speciali pt TDM (20-sau 25 euro) sau rulmenti simplii (NEspeciali pt moto.)? Eu l-am intrebat: in ce consta diferenta? Raspunsul a fost: unu are aparatori de praf, celalat nu. Dar daca pun aparatorile de pe cele vechi va functiona perfect.

 

L-am mai intrebat: Ba nene, ma tin macar 2 ani? El a ras si a zis asa: Am schimbat cam la 70 motoare (diferite tipuri), rulmentii de jug, 90% vor rulmenti NEORIGINALI, si pana acum nu au fost probleme. Rockeru il stie pe Attila cu Super TENERE 750, el are rulmenti din acestia de 30 ron. Merg perfect.

 

Teoretic maine e gata mobra si am sa va spun cum se comporta.

 

Neaparat trebuie sa imi schimb cauciucurile si am gasit un site: http://www.mynetmoto.com unde pot sa comand + taxele 35 euro.

Nu pot sa ma decid la tipul de anvelope.

Vad ca multi au Heidenau, dar eu am fost cu mobra cu road attack exact pe unde a mers Alin cu Karoo T urile :) Deci.... Si parca pe beton am mai multa incredere in ceva de strada.

 

Oameni buni, io as face o tura sambata si juma' de duminica. Bucuresti - Cheia - Sacele - Prejmer - Sfantu Gheorghe - Miercurea Ciuc - Vlahita - Zetea. Sunt peisaje faine la Zetea, e un lac de acumulare superb, curat. Se poate sta la cort sau la pensiuni.

Se mai baga careva?

 

M-as baga eu ca locuiesc aici, dar sunt la nunta la Rockeru la Sibiu. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acesti rulmenti nu au aparatorile de praf! dar aparatorile de praf se pot da frumos jos de le TDM, si pusi la loc cu acesti rulmenti. Diferenta dintre cei doi rulmenti este - aparatorile de praf!

 

Mecanicul nostru m-a intrebat: Vrei rulmenti speciali pt TDM (20-sau 25 euro) sau rulmenti simplii (NEspeciali pt moto.)? Eu l-am intrebat: in ce consta diferenta? Raspunsul a fost: unu are aparatori de praf, celalat nu. Dar daca pun aparatorile de pe cele vechi va functiona perfect.

 

L-am mai intrebat: Ba nene, ma tin macar 2 ani? El a ras si a zis asa: Am schimbat cam la 70 motoare (diferite tipuri), rulmentii de jug, 90% vor rulmenti NEORIGINALI, si pana acum nu au fost probleme. Rockeru il stie pe Attila cu Super TENERE 750, el are rulmenti din acestia de 30 ron. Merg perfect.

 

Teoretic maine e gata mobra si am sa va spun cum se comporta.

 

Neaparat trebuie sa imi schimb cauciucurile si am gasit un site: http://www.mynetmoto.com unde pot sa comand + taxele 35 euro.

Nu pot sa ma decid la tipul de anvelope.

Vad ca multi au Heidenau, dar eu am fost cu mobra cu road attack exact pe unde a mers Alin cu Karoo T urile :) Deci.... Si parca pe beton am mai multa incredere in ceva de strada.

 

 

 

M-as baga eu ca locuiesc aici, dar sunt la nunta la Rockeru la Sibiu. :)

 

Transmite-le "Casa de piatra" lui Alin si Maiei si din partea noastra.

De mers la Zetea, se mai poate merge si altadata, dar nunta Rockerului e numai una!!! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi aici ai dreptate. Sper ca o sa fie frumos in weekend ca nu am masina si merg cu mobra la el. :) Iar seara tragem un party nunta super special :))) Cred ca o sa si dansez :)))))))))

 

PS: in weekend am fost la intalnirea de la Free Frog's Riders din Tg Secuiesc. Am vazut 1 TDM 900 gri ....pe proprietar nu :(

 

Iar sambata venind spre casa m-am intalnit cu un grup de vreo 5 motoare primul fiind tot TDM 850.

Editat de Fotok
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi aici ai dreptate. Sper ca o sa fie frumos in weekend ca nu am masina si merg cu mobra la el. :) Iar seara tragem un party nunta super special :))) Cred ca o sa si dansez :)))))))))

 

PS: in weekend am fost la intalnirea de la Free Frog's Riders din Tg Secuiesc. Am vazut 1 TDM 900 gri ....pe proprietar nu :(

 

Iar sambata venind spre casa m-am intalnit cu un grup de vreo 5 motoare primul fiind tot TDM 850.

 

S-ar putea ca TDM-ul 900 sa fi fost al lui AndreiGanea. Parca el voia sa mearga la intrunirea de la Targu Secuiesc...Avea nr de CV?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea ca TDM-ul 900 sa fi fost al lui AndreiGanea. Parca el voia sa mearga la intrunirea de la Targu Secuiesc...Avea nr de CV?

 

nu era al meu. era a lui blade. eu am mers cu masina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ziceti de cauciucurile acestea?

 

BRIDGESTONE TW 26

despre astea nu stiu mai nimik , dar asemanatoare cu astea si forte bune pe probate de 3 prieteni cu enduroace ... f650 si dominator .. sunt dunlop trailmax http://shop.motorrad-daten.de/profilbild.php?shop=dietrich&profilID=423&WG=12&profil=Trailmax+J&hersteller=Dunlop

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, io as face o tura sambata si juma' de duminica. Bucuresti - Cheia - Sacele - Prejmer - Sfantu Gheorghe - Miercurea Ciuc - Vlahita - Zetea. Sunt peisaje faine la Zetea, e un lac de acumulare superb, curat. Se poate sta la cort sau la pensiuni.

Se mai baga careva?

 

Eu merg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai florine eu am fost la Tr Secuiesc sambata ar fi trebuit sa ma suni ca sa ne intilnim ?! Dragi Tdm isti am hotarat ca daca totul merge bine si pot sa vind CBR ul atunci ma bag iaras la un TDM dar de data asta imi iau modelul 4tx .

Vreau un turing enduro si sunt mai multe modeluri care imi plac Bmw 650 Dacar , Transalp 650 si Tdm 850 4tx si alesul meu e TDM pentru ca e mai puternic pe langa celalalte modele.Daca stiti pe cineva ca vrea sa cumpere un Honda CBR 900 rr din 95 stare foarte buna atunci anuntati-ma cumva ,cu cat mai repede vind cu atat mai repede pot sa imi iau motorul meu dorit

 

 

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Fratilor...durere mare :baldy: Deoarece de ceva timp auzeam ceva zgomote ciudate pe la roata din spate, m-am apucat sa verific lantul. Jumatate din el, e intins regulamentar, pe cealalta jumatate, dau cu el in bascula...a facut burta bulangiul, chiar acum cand sunt in rahat cu banii. Partea ciudata e ca atat pinionul de atac, cat si foaia, arata foarte bine, fara semne de uzura, dinti tociti, etc. Cum naiba e posibil sa se duca lantul in halul asta, si restul ansamblului sa arate aproape nou? Daca as fi neglijat aspectul, mai ziceam...dar ca un baiat grijuliu ce sunt, la 500 km, spalat, uns, tot ce trebuie. Stiu ce cel mai bine este sa inlocuiesti tot kitul, dar in conditiile in care doar lantul este uzat, e chiar atat de grav daca schimb doar lantul? Cine stie, poate o explicatie e ca proprietarul dinainte, o fi schimbat doar foaia si pinionul...fara lant, de aici o fi aparut decalajul asta de uzura....

 

Multa bafta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e obligatoriu sa apara uzura excesiva in foaie/pinion. De obicei un lant la capatul vietii face exact cum zici tu, jumate se taraie pe bascula, jumate e intins ca dracu. Posibil sa fi avut lantul kilometri buni in spate cind ai luat mobra. Pentru orice eventualitate, verifica si daca e centrata roata.

Iti recomand sa-l schimbi urgent, daca nu vrei sa te uiti lung in zare dupa vreun camion gol (been there, done that :D )

Editat de fuchsia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari de la mare tuturor posesorilor de TDM. In acest moment sunt posesorul unui cruiser Honda Steed - Shadow 400 VLX din 1994, pe care l-am intretinut si customizat fara sa ma uit la bani si la munca depusa. Dar parca vreau altceva, vreau un motor serios care sa ma duca la drum lung fara sa ma bata vantul prea rau dupa 100 km/h si care sa-mi ofere o rezerva de putere confortabila pentru depasiri in siguranta. Nu va ascund faptul ca TDM 850 model dupa '96 e singura motocicleta cu care sunt dispus sa schimb Steedul. Va rog sa-mi spuneti, cat de obiectiv puteti, care sunt punctele bune si cele mai putin bune ale acestui motor, astfel incat sa ma decid odata asupra schimbarii pe care vreau s-o fac in curand. Daca cineva vrea sa treaca de la TDM la chopper, astept propuneri. Eu am 1,75 si cca 75 kg, sper sa ma descurc cu TDM-ul. Multumesc anticipat si astept sfaturile voastre.

post-48013-0-61430300-1310064822_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Fratilor...durere mare :baldy: Deoarece de ceva timp auzeam ceva zgomote ciudate pe la roata din spate, m-am apucat sa verific lantul. Jumatate din el, e intins regulamentar, pe cealalta jumatate, dau cu el in bascula...a facut burta bulangiul, chiar acum cand sunt in rahat cu banii. Partea ciudata e ca atat pinionul de atac, cat si foaia, arata foarte bine, fara semne de uzura, dinti tociti, etc. Cum naiba e posibil sa se duca lantul in halul asta, si restul ansamblului sa arate aproape nou? Daca as fi neglijat aspectul, mai ziceam...dar ca un baiat grijuliu ce sunt, la 500 km, spalat, uns, tot ce trebuie. Stiu ce cel mai bine este sa inlocuiesti tot kitul, dar in conditiile in care doar lantul este uzat, e chiar atat de grav daca schimb doar lantul? Cine stie, poate o explicatie e ca proprietarul dinainte, o fi schimbat doar foaia si pinionul...fara lant, de aici o fi aparut decalajul asta de uzura....

 

Multa bafta :cheers:

 

Jerlo, du-te, tata, la OttoMan ca iti pune el lant si nici nu are preturi prohibitive. Asa vei putea sa mergi cu noi, samabata, la Zetea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...