Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De pe Louis.de prin intermediar.

 

Sa le trimit inapoi m-ar costa prea mult si nu se merita.

 

 

Salut. Nasoala treaba. De aia evit sa comand echipament direct de la louis.de.......prefer partenerii din Romania. E mai sigur si preturile sunt similare. Macar ai pe cine sa strangi de OO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Intermediarul nu are nici o vina pentru ca se vede clar ca totul a fost modificat de la mama de acasa. Inclusiv etichetele de pe cutii, cu codurile de bare: se vede clar ca primele au fost "XL" respectiv "S" si peste ele au fost lipite "L" respectiv "M".

Acum ce pot sa mai fac? Nimic, pentru ca financiar nu se merita. Rabdam asa pana ce vom reusi sa luam direct din magazin, pe probate niste casti cum trebuie.

In cel mai bun caz le pastram pentru pasageri si noi ne luam altele.

Ar mai fi varianta de a le vinde, dar nu stiu daca s-ar merita.

 

Eu vad altfel partea cu se merita / nu se merita:

 

1. daca le trimiti inapoi pierzi mult mai putin decat ai pierde la revinzare

 

2. in plus nu stai cu banii pe doua casti blocati pe o perioada nedefinita, asta daca nu cumva ai un client rapid fix pe marimile alea. N-o fi o suma mare, dar principiul ramane.

 

3. la partea cu pasagerii transformi in compromisuri niste chestii luate pe un target precis - daca spui ca le-ai asteptat cu nerabdare inseamna ca intr-adevar ai vrut castile alea si nu altele

 

4. lasind la o parte faptul ca nu poti folosi castile asa cum sint, valoarea lor obiectiva mi se pare mai mica -- ai primit 2 marimi non-standard, XL si S in loc de L si M. In general la alea ramase pe stoc gasesti XXL si XL cu un motiv -- statistic exista mult mai putini cumparatori pentru marimile de la periferie. Pe de alta parte chestia cu etichetele scrise cu pixul mi se pare o tiganie, indiferent cine a facut-o, la modul "iau din magazie doua rahaturi si le vopsesc diferit ca sa se vinda". Nu vad de ce ai plati tu pentru asta.

 

5. as incerca totusi sa discut cu intermediarul. Daca e un intermediar serios, probabil aia de la Louis or sa isi puna cenusa in cap si n-o sa iasa in pierdere.

 

Spor la rezolvare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intermediarul a fost SprintMotors Iasi si raspunsul lor a fost (nu stiu daca fac bine ca-l scriu):

daca ai pe cineva care pleca in germania se pot schimba, numai sa nu arunci ambalajele si castiel sa nu prezinte urme de purtare.

Ca sa le trimitem inapoi costa si nu cred ca se merita (20e dus-20e intors) ceva de genul.

Pacat, castile sunt faine, daca nu te deranjeaza mult ele oricum se formeaza dupa cateva purtari

 

Disclaimer:

Nu vreau sa fac publicitate negativa sau sa lezez sentimentele nici unei persoane.

 

Castile au fost Caberg V2 407 Hellracer si au costat 70€ fiecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai fi varianta de a le vinde, dar nu stiu daca s-ar merita.

 

De ce sa nu merite?

Eu chiar caut casaca noua, dar sincer, nu am inteles nimic din povestea ta

Pana la urma ce marime sunt castile?

Mie imi trebuie un L si un M

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu se merite d.p.d.v. financiar. Ar trebui sa le dau ieftin si nu mai am de unde scoate alti bani.

 

Pe scurt: Am comandat 2 casti marimile "M" si "L" si am primit niste casti pe care scrie "M" si "L" dar marimea scrisa in interior pe polistiren este "S" respectiv "XL". Adica "M"-ul fratelui meu este un "S" si il strange, iar "L"-ul meu este de fapt un "XL" si imi este larga.

Mai clar nu pot explica :rusinica: numa daca fac poze :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt: Am comandat 2 casti marimile "M" si "L" si am primit niste casti pe care scrie "M" si "L" dar marimea scrisa in interior pe polistiren este "S" respectiv "XL". Adica "M"-ul fratelui meu este un "S" si il strange, iar "L"-ul meu este de fapt un "XL" si imi este larga.

Mai clar nu pot explica numa daca fac poze

 

Gata, am inteles

Urata treaba, intr-adevar

S-ul e pentru copii si XL-ul e pentru pletosi Disappointed.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma spui? Sunt doar cateva luni de cand am renuntat la coada :blbl: , daca stiam....:lol:

 

Acum, intrebarea care se naste in mintea mea de roman suspicios...esti sigur ca magaria nu e a intermediarului??? Pare prea gainarie pentru niste nemti...zic si eu.

 

Care dintre voi are filtru de aer K&N cu intretinere? Sunt curios daca ati mai folosit si altceva la spalarea/gresarea lui, in afara de kitul K&N dedicat. Intreb pt ca am gasit la mymoto, solutie de curatare si gresare, mult mai avantajoasa, facuta de motorex. Pret mai mic si cantitate mai mare. In alta ordine de idei, am inceput aprovizionarea pt revizia de primavara. Luna asta ulei (motul 5100) si filtru de ulei, luna urmatoare e randul placutelor de frana spate.....si tot asa....sa nu ma prinda inceputul de sezon nepregatit.

 

Multa bafta :cheers:

Editat de jerlo1978
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, intrebarea care se naste in mintea mea de roman suspicios...esti sigur ca magaria nu e a intermediarului??? Pare prea gainarie pentru niste nemti...zic si eu.

 

As fi zis daca era numai pe casti, dar si etichetele "noi" de pe cutii sunt identice ca forma, tip de hartie etc. cu cele "originale". Nu cred ca are treaba intermediarul...

Posibil sa plece problema de la italieni, de la Caberg. Nu stiu ce sa zic.

 

Motul 5100 la ce pret l-ai gasit? Eu nu am reusit sa iau cand era 100 de roni si acum a sarit pretul la 150ron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As fi zis daca era numai pe casti, dar si etichetele "noi" de pe cutii sunt identice ca forma, tip de hartie etc. cu cele "originale". Nu cred ca are treaba intermediarul...

Posibil sa plece problema de la italieni, de la Caberg. Nu stiu ce sa zic.

 

Motul 5100 la ce pret l-ai gasit? Eu nu am reusit sa iau cand era 100 de roni si acum a sarit pretul la 150ron.

 

M-a costat 150 de lei bidonul de 4 litri, cu tot cu filtru. Numai uleiul, a fost 120 sau 125.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu se merite d.p.d.v. financiar. Ar trebui sa le dau ieftin si nu mai am de unde scoate alti bani.

 

Pe scurt: Am comandat 2 casti marimile "M" si "L" si am primit niste casti pe care scrie "M" si "L" dar marimea scrisa in interior pe polistiren este "S" respectiv "XL". Adica "M"-ul fratelui meu este un "S" si il strange, iar "L"-ul meu este de fapt un "XL" si imi este larga.

Mai clar nu pot explica :rusinica: numa daca fac poze :D

 

 

Salut,este o super magarie. S-ul se poate vinde destul de repede. Acum depinde si de pret. Dar XL -ul este destul de mare. Trebuie baiat cu bidonul mai mare, gen Bud Spencer. Oricum recomand o incercare de schimbare prin intermediar. Pe tine nu te intereseaza ce au facut cei de la mama lor...daca ai dat comanda la intermediar. Tu ce ai comandat, aceea trebuie sa primesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratele meu a zis ca nu vrea sa mai schimbe casca :what: , iar eu am de gand s-o folosesc doar cu cagula si cred ca ma descurc. Am probat-o si se inscrie in limite. Ramanem cu ele asa. Oricum, ramane ca invatatura de minte.

 

M-a costat 150 de lei bidonul de 4 litri, cu tot cu filtru. Numai uleiul, a fost 120 sau 125.

 

Am gasit aici ulei 5100 15w50 care impreuna cu filtrul si livrarea ma ajunge 146ron. Am facut comanda. E ca naiba ca stau intr-un judet care nu a auzit de magazine moto. Asta e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratele meu a zis ca nu vrea sa mai schimbe casca :what: , iar eu am de gand s-o folosesc doar cu cagula si cred ca ma descurc. Am probat-o si se inscrie in limite. Ramanem cu ele asa. Oricum, ramane ca invatatura de minte.

 

 

 

Am gasit aici ulei 5100 15w50 care impreuna cu filtrul si livrarea ma ajunge 146ron. Am facut comanda. E ca naiba ca stau intr-un judet care nu a auzit de magazine moto. Asta e...

Nu-s magazine moto in Piatra Neamt? Ce dubios. Da o fuga pana la Ieshi :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cumparat de pe Louis numai prin Kronaumoto din Bucuresti si a fost totdeauna super ok, nu platesti comisioane, cum mai practica inca unele firme care aduc de pe Louis, livrarea e gratuita oriunde in tara, iar daca sunt promotii pe Louis, beneficiezi de ele - unele firme am vazut ca mentioneaza ca la calculul pretului sa nu iei in considerare promotiile, fiindca nu se aplica :angryfire: .

 

Am avut probleme odata cu marimea unor pantaloni comandati "orbeste" si s-a rezolvat in cateva zile (aveau si ei pe stoc in tara), greseala fusese a mea, am platit taxele de curierat Pitesti Bucuresti si retur.

 

A doua oara am avut probleme cu niste manusi, era vina producatorului (Held, feriti-va) - un deget mare era mai lung ca celalalt. Mi le-au schimbat prompt, aici am asteptat putin mai mult fiindca nu mai aveau pe stoc in tara si a trebuit sa astept pana au venit din Germania. De data asta, fiindca a fost vina producatorului, nu am mai platiti nici macar taxele de curierat interne, am trimis manusile inapoi cu plata la ei si le-am primit pe cele noi tot asa. M-am oferit sa platesc eu curieratul macar pt cele trimise inapoi, insa nici nu au vrut sa auda - "E vina producatorului Held, sunt parteneri cu Louis, iar noi suntem la randul nostru parteneri cu Louis, deci ne asumam vina". F tare, mai rar asa ceva pe la noi.

 

Partea buna la Kronaumoto e ca livreaza f repede, multe din produsele populare de pe Louis sau care sunt la promotii f bune, le cumpara in cantitati mai mari si au pe stoc, cu alte cuvinte "azi comanzi, maine primesti".

Editat de Solon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am gasit aici ulei 5100 15w50 care impreuna cu filtrul si livrarea ma ajunge 146ron. Am facut comanda. E ca naiba ca stau intr-un judet care nu a auzit de magazine moto. Asta e...

 

Tot de acolo am cumparat si io, in decembrie, 4 litri cu 99,95 lei. Cu tot cu filtru, am dat 125 de lei. Da' era promotie atunci! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu uleiul 5100 15W-50 il cumpar de la un prieten care face comenzi de piese auto si accesorii tunning. El comanda din Brasov si imi dadea uleiul la litru (5 litrii), 27 ron / litru. Teoretic daca cauti, gasesti iarna mai ieftin. Ideal ar fi sa iti cumperi pt tot sezonul si te scoti cu vreo 100 ron mai ieftin. Dar trebuie sa ai banii din start :) Pe mine nu ma deranjeaza pretul oloiului :) , in schimb ma inerveaza al drakului de tare pretul benzinei. Cand bag de 2 ori de trei ori benzina intr-o singura zi....imi vine sa ma tai cu lama la pompa.

 

Eram in Grecia ...benzina in rezervor ioc, ajung la prima benzinarie, dimineata ora 8. Vremea buna de o cafea si un plin. Vine mosu si ma intreaba: good or cheap? Eu: cheap..baga-@... El intreaba: how much? Eu: full ...in puii mei, ca nu stiu sa calculez in cap :)))) Nah si dai...dai... la 30 euro zic eu. STOP in pixu meu, ca nu imi raman ban de cofeluta :))) nah si mi-o dat mosu vreo 17 litrii de benzina. Benzina cu care nu am reusit sa ajung la destinatie...a trebuit sa fac un pit stop pe autostrada pentru inca 20 iepurashi dragalasi :)

 

Nu stiu ce o sa facem la vara daca bezina sare calul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, benzina e, vorba lu' Jerlo, buba mare! Sper sa scoata mai repede englezoii benzina aia artificiala care ar fi 1,5 lei/litru fara taxe si ajunge la circa 3 lei/litru cu toate taxele. Initial spusesera ca la finele lui 2013 ar putea iesi pe piata. Poate or devansa termenul, ca ne omoara nenorocitii astia din OPEC!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, benzina e, vorba lu' Jerlo, buba mare! Sper sa scoata mai repede englezoii benzina aia artificiala care ar fi 1,5 lei/litru fara taxe si ajunge la circa 3 lei/litru cu toate taxele. Initial spusesera ca la finele lui 2013 ar putea iesi pe piata. Poate or devansa termenul, ca ne omoara nenorocitii astia din OPEC!

 

Finele lui 2013, daca nu cumpara petrolistii patentul, si-l ingroapa inainte de nastere. Pana mea...nu ma mai mira nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...