Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

votam ca asa e corect :wacko: si democratic

 

mai discutam si vedem.

Io nu ma prind daca glumesti sau nu. Pai votam, ca e democratic, dupa care "discutam si vedem"? Cum vine asta?

 

sa vad cine aduce de aici de pe forum piese sau sa ma duc la dual tours?

Nu cred ca aduce nimeni piese pe forum mai ieftin decat la DT / MD, sau daca exista totusi nu are cum sa fie o diferenta substantiala. Mai poti cauta pe ebay, dar ti-as recomanda sa fie nou produsul; daca tot scoti niste bani din buzunar sa stii de ce o faci. Dar la ebay mai pui si transportul, deci e greu sa iesi sub preturile de-aici.

 

cu riscul de a ma repeta :

fratilor am nevoie de un kit de reparatie pentru pompa de frana fata si doua furtune lungi de frana fata, as prefera sa le cumpar din acelasi loc, ca sa nu comand in o suta de parti, stie cineva pe unde as putea gasi ?

Io unu' cand caut ceva as lua si din 15 parti, daca stiu ca gasesc ce caut si / sau ies mai ieftin. Kituri de reparatie ptr frana parca am vazut la Romimoto si pe inca un site, Louis sau Polo, nu mai stiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu copiez nici o lista ptr. ca nu apar in ea domnu "Cvalarue " sa fie mai simplu pe viitor eu sunt Ovidiu daca nu se poate citi o porecla sau user name dupa 94 de postari. iar ca sa respectam democratia daca se merge undeva unde e cazare si nu e nevoie de cort imi convine orice data .salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu copiez nici o lista ptr. ca nu apar in ea domnu "Cvalarue " sa fie mai simplu pe viitor eu sunt Ovidiu daca nu se poate citi o porecla sau user name dupa 94 de postari. iar ca sa respectam democratia daca se merge undeva unde e cazare si nu e nevoie de cort imi convine orice data .salut

 

1. Cavaleru - 2-4 octombrie - + Claudia

2. Korben

3. Rocker - 25-27 septembrie(preferabil)- + Maia

4. Linx - 2-4 octombrie

5. Fotok

6. Marius'95

7. Dr_dejavu - Spune ca e indiferent.. Sa stie cum sa`si planifice treburile si el face prezentza inpreuna cu Tzuica.. biggrin.gif

8. Viezuresiret - 2-4 oct

9. Leonardasen

10. 1Bandit - oricand

11. Radu_tdm_tm

12. Flavius.corhei

13. Fuschia

14. Yamahaia

15. Ishmael

16. Ratonyx

17. Ravenshield

18. Zsak

19. Basea

20. Stefancst

21. Woosh

22. Loti61

 

ma scuzati. am facut list la 9seara si eram pre obosit.

 

votam si mergem asa cum iese votu. se merge la cort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Cavaleru - 2-4 octombrie - + Claudia

2. Korben

3. Rocker - 25-27 septembrie(preferabil)- + Maia

4. Linx - 2-4 octombrie

5. Fotok

6. Marius'95

7. Dr_dejavu - Spune ca e indiferent.. Sa stie cum sa`si planifice treburile si el face prezentza inpreuna cu Tzuica.. biggrin.gif

8. Viezuresiret - 2-4 oct

9. Leonardsen

10. 1Bandit - oricand

11. Radu_tdm_tm

12. Flavius.corhei

13. Fuschia

14. Yamahaia

15. Ishmael

16. Ratonyx

17. Ravenshield

18. Zsak

19. Basea

20. Stefancst

21. Woosh

22. Loti61

23. cretzu gigicu (Calin)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io nu ma prind daca glumesti sau nu. Pai votam, ca e democratic, dupa care "discutam si vedem"? Cum vine asta?

 

pai e simpla treaba cu discutam si vedem pentru ca majoritatea care vreti la cort ati zis ca daca e vreme naspa amanam o saptamana. deci pana la urma tot depindem de vreme iar votul e orientativ.

 

in concluzie se tine cont de vot.

 

eu nu stiu daca o sa vin pentru ca nu am bani si pentru dus la nunta (de care nu am cum sa scap) sa repar si mobra si sa vin si la intrunire

 

o sa ma ocup in continuare de organizarea intrunirii chiar daca stau sub semnul intrebarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de electrician, am spalat mobra si eu de 2 ori si are acelasi simptom, dupa ce merg vreo 10 km (adica aproape pana acasa) incepe sa imi cada relantiul si din cand in cand imi urca relantiul o fractiune de secunda, dupa care cade iar. Ce credeti ca are ? Ajunge apa undeva in benzina, sau la alternator ?

Pana acum am spalat-o doar de 2 ori din cauza ca era foarte murdara. In mare parte din vina mea cand am uns lantul si a ajuns si pe janta si pe cauciuc. Am uns lantul ala saracul de cred ca inoata in solutie, si a inceput sa imi ajunga pe cauciuc si sa simt ca pierd aderenta. Bine ca nu am patit nimic.

Puteti sa imi dati voi niste sfaturi ?

 

vezi ca pe tdm e magnetou (umbibat in oloi :lol:). eu zic ca ai jeg in carburatoare.

 

 

un fericit care are indicator de carburant!!

 

pai eu am numarat deja 2 (sau 3? nu vreau sa ma fac de kcao :agree:) posesori de post 99.

OT : PENTRU CARE AM 2 MEMBRANE DE CARBURATOR. GARANTEZ PRET NEMAIVAZUT :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca pe tdm e magnetou (umbibat in oloi :agree:). eu zic ca ai jeg in carburatoare.

 

Nu inteleg faza cu magnetoul. Care e legatura?

Am fost azi 3 bikeri la servici, dar am aceeasi problema, peste 3000 rpm parca da in nas. Pe la 4-5000 rpm trage tot asa in reprize... ca si cand ar fi infundat ceva.

Sunt sanse foarte foarte mari sa desfac carburatoarele si sa le curat, eventual sa vad daca trebuie schimbate ceva garnituri, operatia de curatare cred ca o fac eu. Va tin la curent cu ce am rezolvat, e chiar enervat cand ai nevoie de acei caluti sa nu ii poti folosi.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna! am de vanzare 2 tobe de yamaha tdm, intereseaza pe cineva?detalii pe PM.

 

 

de fabrica sau aftermarket ?

Mesaj completat

Ma Cavalere.. Da ajuta`l pe Bandit`u asta! Da`i tu pompa aia ce ai si furtunele.. Park ai avut asa ceva de vanzare.

 

Eu din Sua am luat lantul de distributzie, posta m`a costat 12$. sa vezi ce pretz au ei de acolo.

http://www.boats.net/parts/detail/yamaha/Y...1960-01-00.html

 

Mesaj completat

1. Cavaleru - 2-4 octombrie - + Claudia

2. Korben

3. Rocker - 25-27 septembrie(preferabil)- + Maia

4. Linx - 2-4 octombrie

5. Fotok

6. Marius'95

7. Dr_dejavu - Spune ca e indiferent.. Sa stie cum sa`si planifice treburile si el face prezentza inpreuna cu Tzuica.. :)

8. Viezuresiret - 2-4 oct

9. Lordasen

10. 1Bandit - oricand

11. Radu_tdm_tm

12. Flavius.corhei

13. Fuschia

14. Yamahaia

15. Ishmael

16. Ratonyx

17. Ravenshield

18. Zsak

19. Basea

20. Stefancst

21. Woosh

22. Loti61

 

Banditule.. In legatura cu kitul si furtunase, nu te pot ajuta..

 

Si nici la cutii de viteze nu ma pricep.. O singura data am vazut o cutie desfacuta, care era de golf. :agree:

 

Asfalt sucat!

Da, merci oricum cavalere noi am discutat asta la bucuresti, stiam ca nu mai ai pompa de frana si furtune vreau noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o pompa dar e tot de TDM. nu stiu cat e de buna ca de un an si ceva a stat

 

furtunasele sunt cele care le aveam eu si sunt in conditii bune inca.

Mesaj completat

am comandat releu de la romi si il are in stoc. in 2-3 zile il primesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca pe tdm e magnetou (umbibat in oloi :agree:). eu zic ca ai jeg in carburatoare.

 

Nu inteleg faza cu magnetoul. Care e legatura?

Am fost azi 3 bikeri la servici, dar am aceeasi problema, peste 3000 rpm parca da in nas. Pe la 4-5000 rpm trage tot asa in reprize... ca si cand ar fi infundat ceva.

Sunt sanse foarte foarte mari sa desfac carburatoarele si sa le curat, eventual sa vad daca trebuie schimbate ceva garnituri, operatia de curatare cred ca o fac eu. Va tin la curent cu ce am rezolvat, e chiar enervat cand ai nevoie de acei caluti sa nu ii poti folosi.

Multumesc.

 

[qote] Ajunge apa undeva in benzina, sau la alternator ?

 

... alternatoru e cu perii si pot sa se toceasca/sa ia jeg/ etc.

magnetoul e imbibat in ulei si fara contact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna! am de vanzare 2 tobe de yamaha tdm, intereseaza pe cineva?detalii pe PM.

 

Este vorba de tobele mele originale. Cel care mi-a adus motoreta din Germania mi-a livrat motoreta la usa cum stabilisem, dar a uitat sa-mi aduca si tobele odata cu motoreta. Apoi dupa vreo 2 saptamani le-a adus in Bucuresti. El a considerat ca adresa de livrare a tobelor mele este cea la care locuieste Raisa. Eu initial am fost de acord sa cooperez cu ea sa mi le recuperez. Dar au intervenit diverse chestii, mi-a fost calcata mandria in picioare si mai tare, asa ca tobele mele sunt si acum la ea. Personajul nici dupa 3 luni nu a avut bunul simt sa-si tina promisiunea si sa livreze tobele proprietarului de drept, desi banii pentru serviciile pe care le-a oferit au fost achitati integral, pe loc si fara nici o negociere.

 

Eu il tin pe baiat dator cu o pereche de tobe si cand roata se va invarti ii voi incasa contravaloarea unui set de tobe originale Yamaha noi la pretul zilei de atunci. De asemenea constat ca vorba: "fiecare padure isi are uscaturile ei" nu e degeaba. Am apelat la un ardelean tocmai pentru ca pentru ei "vorba spusa, datorie curata". Se pare ca secolul 21 a adus modificari in sistemul lor de valori, din pacate spre rusinea lor. Pacat, Ardealul era mandria tarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de tobele mele originale. Cel care mi-a adus motoreta din Germania mi-a livrat motoreta la usa cum stabilisem, dar a uitat sa-mi aduca si tobele odata cu motoreta. Apoi dupa vreo 2 saptamani le-a adus in Bucuresti. El a considerat ca adresa de livrare a tobelor mele este cea la care locuieste Raisa. Eu initial am fost de acord sa cooperez cu ea sa mi le recuperez. Dar au intervenit diverse chestii, mi-a fost calcata mandria in picioare si mai tare, asa ca tobele mele sunt si acum la ea. Personajul nici dupa 3 luni nu a avut bunul simt sa-si tina promisiunea si sa livreze tobele proprietarului de drept, desi banii pentru serviciile pe care le-a oferit au fost achitati integral, pe loc si fara nici o negociere.

 

Eu il tin pe baiat dator cu o pereche de tobe si cand roata se va invarti ii voi incasa contravaloarea unui set de tobe originale Yamaha noi la pretul zilei de atunci. De asemenea constat ca vorba: "fiecare padure isi are uscaturile ei" nu e degeaba. Am apelat la un ardelean tocmai pentru ca pentru ei "vorba spusa, datorie curata". Se pare ca secolul 21 a adus modificari in sistemul lor de valori, din pacate spre rusinea lor. Pacat, Ardealul era mandria tarii.

 

Bun, dar tobele se vand acum cu acordul tau sa inteleg, nu? Sau altfel spus, le vinzi tu prin Raisa_c?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am apelat la un ardelean tocmai pentru ca pentru ei "vorba spusa, datorie curata". Se pare ca secolul 21 a adus modificari in sistemul lor de valori, din pacate spre rusinea lor. Pacat, Ardealul era mandria tarii.

Cu corectia ca nu toti cei care locuiesc in Ardeal sunt ardeleni din punct de vedere genetic

Nici macar eu, chiar daca "mi-s mândru că mi-s ardelean"

Dar am si eu o nelamurire: nu exista nicio modalitate de a-ti recupera tobele de la Raisa_c ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de tobele mele originale. Cel care mi-a adus motoreta din Germania mi-a livrat motoreta la usa cum stabilisem, dar a uitat sa-mi aduca si tobele odata cu motoreta. Apoi dupa vreo 2 saptamani le-a adus in Bucuresti. El a considerat ca adresa de livrare a tobelor mele este cea la care locuieste Raisa. Eu initial am fost de acord sa cooperez cu ea sa mi le recuperez. Dar au intervenit diverse chestii, mi-a fost calcata mandria in picioare si mai tare, asa ca tobele mele sunt si acum la ea. Personajul nici dupa 3 luni nu a avut bunul simt sa-si tina promisiunea si sa livreze tobele proprietarului de drept, desi banii pentru serviciile pe care le-a oferit au fost achitati integral, pe loc si fara nici o negociere.

 

Eu il tin pe baiat dator cu o pereche de tobe si cand roata se va invarti ii voi incasa contravaloarea unui set de tobe originale Yamaha noi la pretul zilei de atunci. De asemenea constat ca vorba: "fiecare padure isi are uscaturile ei" nu e degeaba. Am apelat la un ardelean tocmai pentru ca pentru ei "vorba spusa, datorie curata". Se pare ca secolul 21 a adus modificari in sistemul lor de valori, din pacate spre rusinea lor. Pacat, Ardealul era mandria tarii.

 

exceptia confirma regula.

oricum, povestea pute. presupun ca daca era locul si momentul intrai in si mai multe detalii (in masura in care ele existau), dar pana atunci, ala A LIVRAT tobele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam de rahat treaba cu tobele. oricum pe tdm-urile 3vd si 4tx trebuiau facute adaptari

Mesaj completat

la mine a picat definitiv faza cu intrunirea. imi pare rau, lasa ca facem la anu alta mai mare

Mesaj completat

PS raisa vinde tobele fara acordul lui. se intelege asta din postul lui raven.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de tobele mele originale. Cel care mi-a adus motoreta din Germania mi-a livrat motoreta la usa cum stabilisem, dar a uitat sa-mi aduca si tobele odata cu motoreta. Apoi dupa vreo 2 saptamani le-a adus in Bucuresti. El a considerat ca adresa de livrare a tobelor mele este cea la care locuieste Raisa. Eu initial am fost de acord sa cooperez cu ea sa mi le recuperez. Dar au intervenit diverse chestii, mi-a fost calcata mandria in picioare si mai tare, asa ca tobele mele sunt si acum la ea. Personajul nici dupa 3 luni nu a avut bunul simt sa-si tina promisiunea si sa livreze tobele proprietarului de drept, desi banii pentru serviciile pe care le-a oferit au fost achitati integral, pe loc si fara nici o negociere.

 

Eu il tin pe baiat dator cu o pereche de tobe si cand roata se va invarti ii voi incasa contravaloarea unui set de tobe originale Yamaha noi la pretul zilei de atunci. De asemenea constat ca vorba: "fiecare padure isi are uscaturile ei" nu e degeaba. Am apelat la un ardelean tocmai pentru ca pentru ei "vorba spusa, datorie curata". Se pare ca secolul 21 a adus modificari in sistemul lor de valori, din pacate spre rusinea lor. Pacat, Ardealul era mandria tarii.

 

ravensield, tobele"tale"stau la mine in casa de 4 luni timp in care nu ai avut bunul simt sa vii sa le iei,desi ai fost rugat insistent .cel care ti-a adus motocicleta ti le-a lasat la mine pt faptul ca eu eram in bucuresti in acel moment,tu nu erai disponibil si el trebuia sa plece neaparat din tara. si ati convenit sa vii sa le iei de la mine, ca sa nu le plimbe el pana germania si inapoi. cand eu te-am rugat sa vii sa le iei fiindca ti le tineam in casa desi nu aveam nicio obligatie tu ai considerat ca e o ocazie buna sa agati"o bucatica".si in momentul in care te porti cu mine ca un porc mi s-a parut normal sa iti raspund si sa iti reamintesc ca singurul interes al tau e sa vii la mine sa iti iei tobele. eu nu eram obligata sa vin sa ti le aduc la scara , cum ai afirmat, ca tu nu ai cum sa le cari si sa mi le leg eu de GS si sa ti le aduc. repet, nu aveam nicio obligatie nici sa le tin,cu atat mai putin sa ti le aduc, am acceptat sa fiu"intermediarul"vostru fiindca asa ati cazut voi de acord. andi pleca din tara si nu te puteai vedea cu el, si tu le vroiai atunci neaparat. dupa ce ai vorbit cu mine ca la usa cortului si m-ai facut in fel si chip pe motiv ca ti-am lezat testosteronul mi-ai urlat sa ti le aduca andi la usa. el mi-a spus ca nu e obligat sa ti le aduca,fiindca ai fost perfect de acord sa le lase la cineva in bucuresti si tu sa vii sa le iei.dupa ce l-am pus la curent cu atitudinea ta si refuzul de a veni sa le iei mi-a mai zis sa le tin o luna si daca nu te catadicsesti sa vii sa le iei sa le vand. deci, eu le tin in casa de aproape 4 luni si m-am saturat sa ma impiedic de ele.

Mesaj completat

re: la"" si nu exista nicio posibilitate sa si le recupereze?"

m-am rugat de el o saptamana sa vina sa i le dau sau sa ne vedem undeva sa i le dau.INSISTENT. sper ca din postul meu ati inteles care a fost situatia. ravensield nu a vrut sa vina sa le ia,mai mult,s-a purtat cu mine ca ultimul afemeiat, cel care le-a adus a zis ca el nu le mai ia inapoi ca nu ii fac trebuinta si ca daca "posesorul de drept"e interesat sa vina sa le ia, daca nu sa le vand. am asteptat 3-4 luni. deci, ce altceva pot sa fac? in situatia in care ravensield m-a facut in toate felurile si a zis ca el nu vea nicio toba de la mine si sa ma duc dracului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca sunt in asentimentul tuturor tedemistilor daca afirm ca acesta problema trebuie rezolvata pe cale amiabila

Si ca in cazul in care vreunul dintre noi ar vrea sa cumpere tobele sa se gandeasca de 5 ori inainte de a da banii

Ca de obicei, adevarul este undeva la mijloc, si din acest moment chestiunea nu ar mai trebui expusa pe forum

Daca as fi in zona, m-as duce personal la Raisa, as lua tobele si i le-as duce lui Ravenshield, numai sa nu mai aud asemena țigănii

 

Ce naiba, ne pretindem a fi oameni civilizați

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiu pe cine sa mai cred. oricum o situatie de rahao

Mesaj completat

ma ofer sa fac eu ceea ce a zis Korben.

 

astept numere de telefon de la raisa si raven pentru a termina acest circ. va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca sunt in asentimentul tuturor tedemistilor daca afirm ca acesta problema trebuie rezolvata pe cale amiabila

Si ca in cazul in care vreunul dintre noi ar vrea sa cumpere tobele sa se gandeasca de 5 ori inainte de a da banii

Ca de obicei, adevarul este undeva la mijloc, si din acest moment chestiunea nu ar mai trebui expusa pe forum

Daca as fi in zona, m-as duce personal la Raisa, as lua tobele si i le-as duce lui Ravenshield, numai sa nu mai aud asemena țigănii

 

Ce naiba, ne pretindem a fi oameni civilizați

asa ma asteptam si eu, insa colegul vostru TDMist nu rezoneaza cu termenii de "politicos","amiabil","cu bun simt" din discutiile pe care le-am purtat cu el, incercand numai sa le fac un serviciu atat celui care i-a adus motocicleta si pe care il cunosc personal[ altfel nu ma ruga sa ii tin tobele pana in seara respectiva cand ravensield TREBUIA sa vina sa le ia],cat si lui -care sustinea ca isi vrea tobele cat mai repede,[desi a dovedit contrariul ],pentru ca motociclsiti suntem si cand vrem ceva pt motorul nostru,il vrem cat mai repede,nu? si am zis ok, le tin eu pana vii sa ti le iei. daca el s-a purtat ca un om de ultima speta e problema lui. eu i-am dat mesaje,l-am sunat, l-am intrebat pe messenger de nenumarate ori cand vine sa le ia. mi s-a luat sa le tin pe dulap sa sterg praful de pe ele. eu cu respectivul ravensield nu am ce discuta, nu vreau sa fiu din nou stropita cu noroiul din trocul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea haioasa e ca tobele alea sunt aproape 2000 euro noi, dar nimeni nu le vrea :agree:

Ce-i drept, nici nu vad cine ar avea trebuinta de ele pe-aici... n-au nimic in comun cu tobele de la 850-uri... doar sa intre unul dintre cei cativa posesori de 900 care a busit o toba originala si care sa aiba o retinere nejustificata in privinta tobelor aftermarket (care ti le poti lua incepand de la 450 euro perechea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt perfect de acord cu Korben,asa ca nu mai sunt interesat de tobe.

Ma intreb cum m-as fi simtit daca as fi luat tobele si ulterior ar fi aparut buba

am considerat ca din moment ce ravensield a afirmat ca nu le mai vrea si ca asteapta sa il despagubeasca cel care i le-a adus cu contravaloarea a doua tobe noi, aceste tobe nu mai sunt ale lui, ci ale celui care le-a lasat la mine si mi-a zis sa le tin o vreme si daca nu vrea sa vina sa le ia,sa le vand. voi ce intelegeti de aici? ca mai sunt tobele lui din moment ce a zis ca nu le mai vrea? eu sunt dispusa sa i le dau diseara lui cavaleru sa i le duca,daca cel care trebuia sa i le aduca de drept e de acord.

Mesaj completat

sper ca terminam comflictul scurt si la obiect: ravensield, cel care trebuia sa iti aduca tobele a spus sa vii sa le iei de la el daca el mai vrei. nu era cazul sa ma bagati pe mine in albia voastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...