Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

Ce-i drept, nu-i "doar un cort", are utilitatea lui... dar nu-l vad pe Cavaleru' campand asa de des prin jungla. Altfel pusa problema, iti dai seama ce fata ar face paduraru' sau sateanul ala care merge agale prin padure si vede dintr-o data un cocoon de-asta in copac...

 

La maxim 100 de iepuroi iti iei un cort bun, btw.

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Of course

Fara mine nu puteti face nimic :D

Pe de alta parte, la Arad, de vineri incep ploile

Ar fi frumos sa fie soare la Sarmi, desi ma indoiesc, e munte, e octombrie...

Mesaj completat

 

Ai mai zis de vreo 3 ori :D

Ca o paranteza, si daca te incalzeste cu ceva, iti zic ca la Transalp, de cand il am nu i-am dat gume noi, doar second, si nu am avut nicio problema

50 lei pe sezon merita, nu? Manopera nu se pune ca mi le-am schimbat singur

 

 

pai da nenicule ca tu esti mester, eu nu am sursa de caucioace sh.

 

prefer unele noi

 

legat de vreme, traim si vedem

Mesaj completat

Cavalere, parca a-i spus ca nu o sa ti echipezi motorul cu cauciucuri soft-enduro si ca vei ramane la cele de asfalt

Oricum daca iti vei cumpara aceste anvelope Heidenau, nu ai decat de castigat. O sa poti merge linistit si pe asfalt, cat si pe macadam cu ele.

In legatura cu cortul pe care-l vei achizitiona, am impresia ca nu o sa te prea poti odihnii, datorita pozitiei incovoiate. Plus ca unde vei merge in calatorii, trebuie sa fie musai copaci de care sa-l suspenzi. E mult mai complicat.

Nu mai zic de faza in care iesti putin ametit de licori , cum vei reusii sa te urci in el.

Oricum la urma urmei e alegerea ta, dar la banii acestia...

 

 

pai cauciucurile astea le-am ales dupa pret :)

 

plus ca sunt on/off am ceva avantaje, dar nu cred ca voi profita prea mult de ele dar nu stii nici o data :blink:

 

cortu e asa in viitoru indepartat cand voi avea un 990 adventure cu care sa ma dau pe coclauri :jump:

Mesaj completat

Ce-i drept, nu-i "doar un cort", are utilitatea lui... dar nu-l vad pe Cavaleru' campand asa de des prin jungla. Altfel pusa problema, iti dai seama ce fata ar face paduraru' sau sateanul ala care merge agale prin padure si vede dintr-o data un cocoon de-asta in copac...

 

La maxim 100 de iepuroi iti iei un cort bun, btw.

 

 

sunt convins de chestia asta dar mie imi place in padure. as fi in stare sa stau singur o saptamana in padure. imi place foarte mult ideea acestu cort-hamac.

 

marele avantaj pe care il vand eu : e foarte compact si usor si practic indistructibil.

 

la 100 de euro am cort care e spatios si foarte ok pt mai multi dar e o incarcatura foarte mare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu zici compact si indestructibil, eu zic ciudat si periculos :D. N-as incerca asa ceva nici daca l-as primi pe gratis.

 

Daca vrei compact, studiaza chestia asta. Era mega redus 260 ron la Gipo (Pantelimon) acum o luna, dar nu cred ca mai au: http://www.penroseoutdoors.co.uk/acatalog/...n_Rigel_X2.html Incape o persoana relativ lejer sau 2 chinuindu-se si fara bagaje, iar prinderea se face prin ancorare, deci e bine sa nu dai de sol tare sau sa-l iei pe varful muntelui. De asemenea e single-skin, deci se poate face ceva condens inauntru. Insa e cat un hanorac si cantareste fix 1kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai da nenicule ca tu esti mester, eu nu am sursa de caucioace sh.

 

prefer unele noi

maestre, lasa ca organizez la Sarmi impreuna cu dr_dejavu cursuri fulger de mecanica, inclusiv schimbat gume :D

cauciucuri sh de moto se gasesc destule, eu cred doar ca am fost norocos la Transalp, la touring/viteza e mai greu, mai ales pentru spate, ca se fac praf

Pe de alta parte, de cand am TDM-ul, aproape la fiecare iesire m-a prins ploaia

Deci sa vin la Sarmisegetuza? :blink:

Nu de alta, dar dr_dejavu duce tuica acolo, si nu am cu ce sa-mi tratez gatul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu zici compact si indestructibil, eu zic ciudat si periculos :D. N-as incerca asa ceva nici daca l-as primi pe gratis.

 

Daca vrei compact, studiaza chestia asta. Era mega redus 260 ron la Gipo (Pantelimon) acum o luna, dar nu cred ca mai au: http://www.penroseoutdoors.co.uk/acatalog/...n_Rigel_X2.html Incape o persoana relativ lejer sau 2 chinuindu-se si fara bagaje, iar prinderea se face prin ancorare, deci e bine sa nu dai de sol tare sau sa-l iei pe varful muntelui. De asemenea e single-skin, deci se poate face ceva condens inauntru. Insa e cat un hanorac si cantareste fix 1kg.

 

 

misto. eh cand or sa fie bani pt asa ceva ne gandim. pana una alta ne descrcam cu ce avem :blink:

Mesaj completat

maestre, lasa ca organizez la Sarmi impreuna cu dr_dejavu cursuri fulger de mecanica, inclusiv schimbat gume :jump:

cauciucuri sh de moto se gasesc destule, eu cred doar ca am fost norocos la Transalp, la touring/viteza e mai greu, mai ales pentru spate, ca se fac praf

Pe de alta parte, de cand am TDM-ul, aproape la fiecare iesire m-a prins ploaia

Deci sa vin la Sarmisegetuza? :)

Nu de alta, dar dr_dejavu duce tuica acolo, si nu am cu ce sa-mi tratez gatul :D

 

 

sunt abonat la cursuri sper ca sunt moca :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai este careva in afara de mine care nu vine sa stea la cort? daca nu spuneti daca v-ati hotarat unde veti sta sa stiu unde sa caut cazare in rasza de 20 de km hai salut vineri mi-am luat liber sa pot cauta linistit

 

 

mai sunt cativa, nu-ti face griji

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa vin si eu cu ele montate sa vezi cum vin pe negru :blink:

Mesaj completat

am gasit urmatorul cort pe care mi-l voi achizitiona. http://www.junglehammock.com/models/northamerican/index.php#

 

Cavalere asta-i cort pt gagici, ca sa stea cu cracii in sus , stii in Romania cum te umfla vantu cu tot cu cortu ala ? Ca sa nu mai vorbim ca e de o singura persoana siiii e cam scomput pentru asta. :D

Mesaj completat

cu transportu o rezolv simplu. ca am pe cineva care din ianuarie se intoarce in state.

 

imi place ca e super compact si pentru 4 sezoane. marele avanta e ca nu mai dormi pe pamantul rece

Mesaj completat

tre sa imi iau caucioace ca alea care le am sunt cam expirate dot2003 :jump:

 

mi-am gasit la heidenau

http://heidenau.ro/index.php?page=shop.pro...=1&Itemid=5

 

http://heidenau.ro/index.php?page=shop.pro...rt&Itemid=5

Faine caucioace, dar raportul de viteza e cam mic totusi nu trebuiau sa fie ZR ? Te intreb pt ca si eu vreau ''pantofi noi'".

Mesaj completat

maestre, lasa ca organizez la Sarmi impreuna cu dr_dejavu cursuri fulger de mecanica, inclusiv schimbat gume :)

cauciucuri sh de moto se gasesc destule, eu cred doar ca am fost norocos la Transalp, la touring/viteza e mai greu, mai ales pentru spate, ca se fac praf

Pe de alta parte, de cand am TDM-ul, aproape la fiecare iesire m-a prins ploaia

Deci sa vin la Sarmisegetuza? :)

Nu de alta, dar dr_dejavu duce tuica acolo, si nu am cu ce sa-mi tratez gatul :D

 

aduc si eu o tuica , asa ca o sa fie de dres '"vocea'". HI hi hi !

Mesaj completat

mai este careva in afara de mine care nu vine sa stea la cort? daca nu spuneti daca v-ati hotarat unde veti sta sa stiu unde sa caut cazare in rasza de 20 de km hai salut vineri mi-am luat liber sa pot cauta linistit

 

 

Ovidiule stai linistit , si eu sunt croit pe cazare dar... de-aia, imi iau un sac de dormit cu mine, preventiv, poate e vreme buna si o sa-mi placa mai mult sa ma intind la un pahar de vorba seara la un foc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cavalere asta-i cort pt gagici, ca sa stea cu cracii in sus , stii in Romania cum te umfla vantu cu tot cu cortu ala ? Ca sa nu mai vorbim ca e de o singura persoana siiii e cam scomput pentru asta. :D

Mesaj completat

 

Faine caucioace, dar raportul de viteza e cam mic totusi nu trebuiau sa fie ZR ? Te intreb pt ca si eu vreau ''pantofi noi'".

Mesaj completat

 

 

zr este pentru 240km/h, nu-i prindem noi nici la vale cu mobrele noastre plus. ca la dum intins nu trec de 150-160

Mesaj completat

viteza mea de croaziera este 130 ca mai sus devine deranjant vantu si obositor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zr este pentru 240km/h, nu-i prindem noi nici la vale cu mobrele noastre plus. ca la dum intins nu trec de 150-160

Mesaj completat

viteza mea de croaziera este 130 ca mai sus devine deranjant vantu si obositor

 

NU STIU ZAU ! Eu am mers cu ea cu 200 , e adevarat ca mai mult merg la viteze inferioare decat la superioare dar acum imi caut ceva de tip Metzeler Tourance, pina acum am avut de asfalt si pe pietris l-am pus motoru jos de n-am stiut cand. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai pe spate altenrnativa foarte foarte buna este heidenau k76

 

pe fata e buba cea mare. oare merge sa pui o janta de vstrom? sau un si K76 pe fata?

 

 

pai pe spate astea sunt dimensiunile si cauciucul similar cu ce as vrea eu >Visit My Website

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M&S vine de la mud & snow si cica nu e la fel de durabil ca cel normal. dar nu se stie niciodata. depinde pana la urma si cati km halesti anual :D

hai ca deja dai in SF; mud and SNOW????!!!!

cati km ai facut pe zapada sau pe noroi cu TDM? ca sa merite

TDM-ul e pentru sosea. Punct

Cine vrea sa faca enduro cu el, inseamna ca nu a gustat din placerile enduro cu motor cat de cat adecvat, adica sub 0,2 tone, de la Transalp in jos (Dominator etc)

Nu contest ca se poate merge pe forestier cu TDM, dar pentrru asta nu ai nevoie de gume speciale

Cavalere, analizeaza-ti km parcursi cu TDM si s-ar putea sa-mi dai dreptate

Da, un profil putin mai "zgrunturos" este ok, dar NU acel Heidenau special pentru enduro, TDM-ul o sa-l termine in 7-8000 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai domnu citeste mia atent nu-mi sari la jugulara :D

 

eu i-am explicat banditului ce tip de guma a ales.

 

eu pe spate o sa pun heidenau K76 care e o versiune mult mai ieftina a touranceului dar cu aceleasi calitati :D

 

pe fata caut ceva care sa ma multumeasca, dar din cauza celor 18" este foarte greu sa gasesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, cu ocazia ca suntem asa multi online.. Va aduc la cunostintza ca am cunoscut un nou Posesor de TDm, "AR 11 REL", are mobra exact ca si al lui Rocker, asa rosu.. :D Sunt mari posibilitati sa vina si el la intrunire.

 

Eu.. Dak nu va tuna, si nu va fulgera, nu vor cadea babe din cer, RAMAN la cort! :blink:

 

Pentru domnisoare este permis cazarea. :D

 

Unde ma uit eu la vreme.. Numai pe duminica anuntza ploi.. :-?? Atat la Arad, cat si la Sarmizegetusa.

 

Dak ne gandim putin.. Ar fii bine o ploaie duminica pe drum spre acasa... Macar n`ar mai trebui spalate mobrele dupa.. :jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate pana in week-end se schimba vremea si facem plaja :D (duamne ajuta)

 

dejavu ai pregatit batoanele de salam? ca-mi ploua in gura numia cand ma gandesc la el :D

Mesaj completat

PS ne inmultim pe zi ce trece. URAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare domnilor. Si eu sunt adeptul SH-urilor, deoarece sunt foarte ieftine si ai ocazia de a incerca mult mai multe tipuri de anvelope, cum se comporta si cati km tin. De aceea de o luna mi-am montat pe spate un Bridgestone Trail Wing de macadam si strada (on/off). Am cumparat doua bucati la pretul de 200 lei amandoua, cu o uzura de 20-30%. Am facut pana acum 1000 km cu el si e super ok si pe macadam (pietris, nisip) cat si pe asfalt (uscat si umed) si nu a derapat deloc, e de nota 10. Acum ramane doar sa vad cati km ma va tine.

In schimb pe fata il am tot pe acela cramponat Conti Escape, montat acum ceva timp, cu care am ajuns la 8000 de km, parcursi atat pe asfalt (inclusiv autostrazi, in concediu), cat si pe off. Uzura se vede foarte putin, de aceea tind sa cred ca va duce pana in 20 mii de km.

 

Spatele, actualmente:

post-25487-1254169214_thumb.jpg post-25487-1254169232_thumb.jpg

 

Fata, momentan:

post-25487-1254169638_thumb.jpg

Mesaj completat

Acum, cu ocazia ca suntem asa multi online.. Va aduc la cunostintza ca am cunoscut un nou Posesor de TDm, "AR 11 REL", are mobra exact ca si al lui Rocker, asa rosu.. :blink: Sunt mari posibilitati sa vina si el la intrunire.

Ura, inca un tdm-ist cu o roscovana. Ma bucur ca creste numarul posesorilor de TDM. :D

Numai bine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS accept donatii, sap gradini, vopsesc garduri, mut mobila si nu numai :D

 

Tu? :-o..

 

Cel care se plange du[pa 110km, k te doare spatele? mai lasa`ne.. Tu si caratu` de mobile.. =))

 

Hai ma Cavalere.. Am un Metzeller Roadtec R6.. pentru spate.. in tradevar, ii de 170/60- 17, dar nu am simtzit diferentza de viteza. Am schimbat`o k mi s`a parut putzin cam lat, pt TDm.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Z6 poate...

 

Ca veni vorba, cred ca s-a mai amintit chestia asta, viata ramasa dintr-un cauciuc nu se masoara numai in adancimea profilului. Degeaba mai are milimetri, daca e imbatranit, plin de crapaturi si are aderenta slaba.

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Z6 poate...

 

Ca veni vorba, cred ca s-a mai amintit chestia asta, viata ramasa dintr-un cauciuc nu se masoara numai in adancimea profilului. Degeaba mai are milimetri, daca e imbatranit, plin de crapaturi si are aderenta slaba.

 

 

da linx asa e, d-aia sunt cu morcovu varat adanc ca am dot2003 la caucioace :D

Mesaj completat

Tu? :-o..

 

Cel care se plange du[pa 110km, k te doare spatele? mai lasa`ne.. Tu si caratu` de mobile.. =))

 

Hai ma Cavalere.. Am un Metzeller Roadtec R6.. pentru spate.. in tradevar, ii de 170/60- 17, dar nu am simtzit diferentza de viteza. Am schimbat`o k mi s`a parut putzin cam lat, pt TDm.. :D

 

 

de nevoie ignor durerea :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...