Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

Salutari !

Un pic off-topic, dar cred ca aici e locul potrivit pt a spune urmatoarea chestiune: cu totul intamplator zilele trecute m-am plimbat cu TDM-ul unui prieten. Pana acum nu am avut nici un fel de afinitate fata de modelul asta, nu mi-a atras atentia, nimic de genul asta. Dupa ceva kilometri (nu prea multi) mi-am schimbat parerea...cred ca e o motocicleta foarte ok (din punctul meu de vedere). Acum motorul sta la mine in garaj (pana trece iarna), aproape in fiecare zi ma urc pe el, mai mesteresc una alta ( i-am dat jos si bateria !!! :laugh: ) si pe masura ce trece timpul ma atrage tot mai mult.

Asa ca, daca o sa vreau sa-mi schimb mobra actuala...urmatoarea cred ca o sa fie TDM.

 

Bafta multa. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutari !

Un pic off-topic, dar cred ca aici e locul potrivit pt a spune urmatoarea chestiune: cu totul intamplator zilele trecute m-am plimbat cu TDM-ul unui prieten. Pana acum nu am avut nici un fel de afinitate fata de modelul asta, nu mi-a atras atentia, nimic de genul asta. Dupa ceva kilometri (nu prea multi) mi-am schimbat parerea...cred ca e o motocicleta foarte ok (din punctul meu de vedere). Acum motorul sta la mine in garaj (pana trece iarna), aproape in fiecare zi ma urc pe el, mai mesteresc una alta ( i-am dat jos si bateria !!! :laugh: ) si pe masura ce trece timpul ma atrage tot mai mult.

Asa ca, daca o sa vreau sa-mi schimb mobra actuala...urmatoarea cred ca o sa fie TDM.

 

Bafta multa. :wave:

 

facem schimb? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici io nu m-as baga la un asa schimb!

Adica n-as da mobra mea pe un Caponord. Cu toate ca, intr-adevar, arata bine, nici motorul Rotax nu-i unul de aruncat, dar sunt de aceeasi parere cu Nicu : parca Yamaha este mai tare la fiabilitate decat Aprilia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-23561-0-02148000-1320318762_thumb.jpg

post-23561-0-14140600-1320318771_thumb.jpg

post-23561-0-02590300-1320318780_thumb.jpg

post-23561-0-81859900-1320318811_thumb.jpg

 

Multumesc Cavalere pt introducere!

Le-am montat de vreo o saptamana, ai m-am dat cu ele... ca si aspect arata Grozav, ca si sunet cu o sita pusa suna ca o furtuna profesionista din aia cu tunete si fulgere... da stiu e o comparatie subiectiva... nu am cu ce sa o inregistrez ca sa se inteleaga ceva din sunet... simti motoru' cand pulseaza in cavitatea plamanului cand esti calare, iar de pe trotuar plang copii... oricum... ceva gen harley numai ca mai tare si mai gros...

 

pe mine ma cam ingrijoreaza, urmeaza sa primiesc inca un rand de site sau poate niste dbkillers. in cel mai rau caz pun niste sarma de vase...

asfalt dezghetat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai frate cu un muvi cu sunet ceva sa ne dam seama in spanac :D

 

pentru sunet, cine e interesat zilele astea, ma suna si ii dau sa vb cu motocicletul si va intelegeti intre voi!

 

daca nu, mai asteptam pana peste vreo doua sapt cand prind un we liber sa pot pot sa ii fac ceva film :D

ps 0744792264

Editat de andreiganea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru sunet, cine e interesat zilele astea, ma suna si ii dau sa vb cu motocicletul si va intelegeti intre voi!

 

daca nu, mai asteptam pana peste vreo doua sapt cand prind un we liber sa pot pot sa ii fac ceva film :D

ps 0744792264

Frumos. Sa le auzi sanatos :cheers: . Trebuie sa ne intalnim, sa comparam scandalul facut de motorete. Ce sunt? De unde? Cat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: Nu...nu vreau sa fac schimb. Era doar un gand de-al meu, ca TDM-ul reprezinta una dintre cele mai bune variante in cazul in care schimb Caponordul, iar asta o sa o fac doar din considerente financiare (pt faptul ca nu ma prea descurc cu banii) .Din punctul meu de vedere mobra actuala imi ofera cam tot ce pot sa-mi doresc si e ideala pt drumurile pe care eu le fac. Singura chestiune in care va dau dreptate este faptul ca piesele sunt nesimtit de scumpe si e foarte greu sa intretii asa cum scrie la carte un motor ca asta. Prietenul meu stiu ca a platit pt o maneta de ambreiaj si o sticla pt semnalizarea fata 25 lei, lucru pe care la Caponord nu o sa-l vezi niciodata.

In rest sa va bucurati de mobrele voastre asa cum ma bucur si eu de a mea. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

u

 

Salutare ,

 

poate ma ajuti si pe mine cu urmatoarea problema :am un TDM 850 4 TX din 96 caruia i-am stricat motorul ...a se citi calat... .In fine am gasit un motor ptr inlocuire dar are an de fabricatie 2000 si tare nu as vrea sa il cumpar si sa nu se potriveasca .

 

poti sa imi spui daca pot sa il montez pe cadrul meu sau daca sunt diferente intre ele...

 

multam si raman dator ptr orice sfat sau informatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

u

 

Salutare ,

 

poate ma ajuti si pe mine cu urmatoarea problema :am un TDM 850 4 TX din 96 caruia i-am stricat motorul ...a se citi calat... .In fine am gasit un motor ptr inlocuire dar are an de fabricatie 2000 si tare nu as vrea sa il cumpar si sa nu se potriveasca .

 

poti sa imi spui daca pot sa il montez pe cadrul meu sau daca sunt diferente intre ele...

 

multam si raman dator ptr orice sfat sau informatie

Motoarele sunt la fel. Instalatiile electrice difera un pic(modelele de dupa 1999). Si io zic, cum spunea si Cava, ca poti sa-l inlocuiesti pe al tau cu unul din 2000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foloseste cineva ulei 15-50 de la motul? daca da, as vrea sa stiu cum sta cu consumul de ulei, auzisem pe aici pe cineva ca , cu uleiul motul ii consuma spre deloc.., as vrea sa incerc uleiul asta sezonul viitor, dar daca nu e adevarat si consuma mult, m-am dus dreaku ca e cam scump! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foloseste cineva ulei 15-50 de la motul? daca da, as vrea sa stiu cum sta cu consumul de ulei, auzisem pe aici pe cineva ca , cu uleiul motul ii consuma spre deloc.., as vrea sa incerc uleiul asta sezonul viitor, dar daca nu e adevarat si consuma mult, m-am dus dreaku ca e cam scump! :scratch:

 

Jeane, io am folosit Motul si am fost extrem de multumit. Mi-a consumat 1 litru la 8000 km. Ideea e, insa, ca nu am pus 15W50, ci 10W40.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foloseste cineva ulei 15-50 de la motul? daca da, as vrea sa stiu cum sta cu consumul de ulei, auzisem pe aici pe cineva ca , cu uleiul motul ii consuma spre deloc.., as vrea sa incerc uleiul asta sezonul viitor, dar daca nu e adevarat si consuma mult, m-am dus dreaku ca e cam scump! :scratch:

 

eu am foslosit si 10w40 si 15w50, nu mi-a consumat niciodata. dar la mine nu consuma de loc ulei fiind 3vd :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foloseste cineva ulei 15-50 de la motul? daca da, as vrea sa stiu cum sta cu consumul de ulei, auzisem pe aici pe cineva ca , cu uleiul motul ii consuma spre deloc.., as vrea sa incerc uleiul asta sezonul viitor, dar daca nu e adevarat si consuma mult, m-am dus dreaku ca e cam scump! :scratch:

Salut. Eu am folosit 15-50 de la Motul si 15-50 de la Motorex, ambele full sintetic. Consumul a fost nesemnificativ....100 ml la mia de km. Cutia de viteze lucra foarte frumos, ambreiajul la fel. Regret maxim ideea de a baga Repsol (chiar si pt final de sezon...1000-2000 de km). Multa bafta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regret maxim ideea de a baga Repsol (chiar si pt final de sezon...1000-2000 de km).

 

Stii ce e ciudat?

la Africa Twin e exact invers: cu Repsol 10W40 merge excelent

Deci se confirma ca fiecare motocicleta are uleiul ei :ok:

 

Cand am cumparat TDM-ul avea Putoline 15W50 si mergea foarte bine

Apoi am pus 10W40 numaistiudecare si nu a mai mers asa de bine (asa mi s-a parut mie)

Acum in TDM e 10W40 Yamalube si e OK, adica tot asa de tare cloncane la schimbarea vitezelor si tot asa NU consuma ulei ;)

 

Concluzia mea e ca fiecare trebuie sa isi gaseasca uleiul care crede ca ii place, cu conditia ca si producatorii si importatorii sa fie consecventi

 

A, nu uitati de http://www.tdm.moto-travel.ro/forum/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie cu Repsol, tot 15-50, ce-i drept semi sintetic, cutia de viteze parca agata la fiecare schimbare de treapta, plus ca motorul suna altfel....m-a facut sa demontez degeaba intinzatorul de lant de distributie (proaspat schimbat), sa vad daca e totul ok acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...