Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce spuneti, se merita o cheie dinamometrica?

 

Daca ai de gand sa lucrezi mai mult si "in profunzime" pe cont propriu, merita. E important sa ai bine stransa, de pilda, piulita de la pinionul de atac (cateva persoane de aici stiu la ce ma refer)! Iar pretul nu-i mare deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce spuneti, se merita o cheie dinamometrica?

 

la pretul asta merita. Asa cum zice si liviu sunt unele chestii pe care e bine sa le strangi la cuplu trecu in manual. si suruburile de la filtru de ulei pot pune probleme ca filetu e din aluminiu si tre sa nu strangi prea tare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, dar asta are cuplu de la 28 la 210nm, mai raman unele suruburi sensibile de strans manual. Ideala ar fi o cheie cu o plaja intre 0 si 200 nm dar este foarte scumpa.

 

P.S. Am dat comanda.

Editat de gms245
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, dar asta are cuplu de la 28 la 210nm, mai raman unele suruburi sensibile de strans manual. Ideala ar fi o cheie cu o plaja intre 0 si 200 nm dar este foarte scumpa.

Cred ca sub 28 Nm poti sa te bazezi pe mainile proprii si bun simt. Strangi si tu intr-o limita rezonabila si gata, chiar daca nu o sa fie exact la specificatiile din cartea tehnica (pe principiul sanatos "las' ca merge asa" :D ). Pericolul sa pocneasca ceva sau sa distrugi un filet e la cuplurile mari, unde e nevoie sa fortezi si nu prea stii cat de tare ai fortat.

Editat de Solon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ne spui cum ti se pare :)

 

O sa va tin la curent.

 

Cred ca sub 28 Nm poti sa te bazezi pe mainile proprii si bun simt. Strangi si tu intr-o limita rezonabila si gata, chiar daca nu o sa fie exact la specificatiile din cartea tehnica (pe principiul sanatos "las' ca merge asa" :D ). Pericolul sa pocneasca ceva sau sa distrugi un filet e la cuplurile mari, unde e nevoie sa fortezi si nu prea stii cat de tare ai fortat.

 

Ai dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ferenc zice cam asa: prinzi cheia de la ca[patul scurt cu trei degete si strangi usor. Cam atat e 25 nm. Eu am incercat pe cheia lui reglata sa vad cam cand clantane si chiar ca nu strangi aproape deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca este mic, dar vazand ca incep rateurile dupa ce se incalzeste ma gandeam si la jocul supapelor.

Parca nu mai am rabdare pana la primavara... Din pacate sunt fortat sa astept pentru ca trebuie sa se adune si hartiile in portofel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:haha: Eu am demontat plasticaraie, faruri, bord, rezervor (facut plinul si pus deoparte), maneta ambreiaj, frana, chestiile de pe ghidon (curatat si lubrifiat cablurile cu aceasta ocazie), filtru de aer, acumulator, cutie acumulator, etc. Numarul nou nout, fara gauri de prindere, sta, impreuna cu certificatul de inmatriculare si asigurarea pe 1 an, intr-un plic de naylon pe birou, farurile (carora le-am schimbat becurile) sunt pe sifonier impreuna cu plasticaraia, bordul a fost demontat, curatat, curatat contacte, schimbat becurile arse si se odihneste de asemenea pe dulap. Acumulatorul l-am depozitat pe hol intre florile lu' mama si spre disperarea ei.

Toate astea, dar absolut toate, au fost facute pentru a nu-mi veni idei idioate pana in primavara. Oricum... bine nu-mi e :-L

Editat de gms245
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tre sa fac schimbul de ulei. mobra e la munca, cred, sper sambata dimineata s-o fac. dar sa am masina gata ca sa pot sa ma car pana acolo cu echipament si restu de rahaturi...

 

eu vreau ca n-am stare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al meu e bagat intr-o camera, sub cheie, dar e gata de drum oricand, nici eu nu-l las sa hiberneze :) iarna asta

 

Pe unde tii bestia, la Cluj sau la Leordeni? Ca daca o tii la Leordeni, poate ne vedem la tura "infrigurata"... Eu am de gand sa ies si nu prea am gasit curajosi pt vremea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...