Sari la conținut

B-37-mbd Sau Un Sofer Care Fuge De La Locul Accidentului


Eruvyr
 Share

Postări Recomandate

Ieri mergeam cu 30-40 la ora pe Bd. Lacul Tei. De pe o straduta laterala din dreapta mea (Str. Pastorului) vad cam la 15 metri cum iese o masina care vroia sa faca stanga, dar in loc sa intre pe banda lui, cretinul se posteaza pe banda mea, pe contrasens si sta acolo!!! Pun frana brusc, mi se duce spatele si ma imprastii pe jos, ajungand cu roata din spate sub masina astuia. Tipul da inapoi, nu se uita nici o secunda la mine si apoi pleaca pur si simplu... :baldy:

 

Pana cand m-am dezmeticit si m-am ridicat era deja departe, dar nu indeajuns cat sa nu-i vad numarul: B-37-MBD, masina era parca o Leganza verde-inchis. Sun la Politie si le zic ce s-a intamplat, dar n-aveau pe cine sa trimita din cauza haosului care era in oras.

 

Acuma, ieri mai facusem 3 drumuri pe ploaie si a fost totul OK - chiar si dupa ce s-a intamplat am ajuns cu bine la birou in Victoriei, ca slava Domnului nu mi-am rupt nimic. Dar asa ceva nu se face!!! Nu pleci de la locul unui accident!!! Nici macar nu l-a interesat pe porcul ala, ba - a murit, s-a lovit - nimic, doar a sters-o... :baldy:

 

Plec acum in Masina de Paine nr. 47 sa depun plangere pentru fuga de la locul accidentului.

 

Daca vedeti pe undeva masina asta parcata (o fi stand in zona in care s-a intamplat) sau daca poate careva sa afle numele scursurii de la volan, dati-mi va rog un mesaj. Multumesc frumos.

 

 

P.S. Crashbar-ul face toti banii, in afara de el nu am nici o zgarietura pe motor.

Editat de Eruvyr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a fost CHIAR asa, inca un mare idiot. Cat despre numele lui, ti-l vor spune politistii, avand numarul de inmatriculare. Sau, ma rog, numele proprietarului masinii. Bafta in continuare, ca la momentul accidentului ai avut. Si tine-ne la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zona Lacul Tei, nr cu MBD... Ar putea fi o masina a lui MB Distribution, sunt o firma de distributie IT pe Barbu Vacarescu, poti incerca acolo. Sunt cum vii dinspre Stefan cel Mare spre hotel Caro, pe partea dreapta, imediat dupa Billa, in aceeasi curte cu SCOP. Poti lua de pe net nr lor de telefon si sa ii suni si sa ii intrebi daca acea masina le apartine

 

http://www.mbd.ro/contact.php?tid=b48eed93...mp;code=contact

 

Radu

Editat de RaduTheOne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta mea trista de sambata trecuta din Pitesti (foarte similara) iti pot spune ca sansele ca politia sa-l arda pe soferul masinii sunt slabe rau.

Eu am avut martor care a asistat la eveniment si totusi inca nu s-a intamplat nimic, nu l-au gasit pe sofer...pana mea. Politaiul mi-a zis clar, daca nu as fi avut martor cazul meu ar fi fost egal cu 0 (ar fi fost cuvantul meu impotriva cuvantului soferului masinii si in cazul asta ei nu pot face nimic).

 

Multa :baldy: celor care pleaca de la locul accidentului, facand dovada ca ii doare in poponeata.

 

Atentie la neatentie si rea vointa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta mea trista de sambata trecuta din Pitesti (foarte similara) iti pot spune ca sansele ca politia sa-l arda pe soferul masinii sunt slabe rau.

 

Daca nu face nimic politia, macar sa aflam cine este si unde sta. Ca daca nu ne apara "Organul" , rezolvam noi problema, macar temporar, in stilul nostru. Astfel de oameni chiar merita asta. Zic din propria experienta: /index.php?showtopic=83529

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uau, se pare ca e chiar eficienta metoda asta: am dat de el!!! :baldy:

 

Radu, masina era chiar de la MBD! Sun acolo, cer cu responsabilul parcului auto si imi raspunde un tip - buna ziua spun, aveti in parc o masina B-37-MBD? Da, zice - ok, vedeti ca soferul a facut asa si pe dincolo, as putea sa aflu numele lui? Da, zice - eu sunt. :baldy:

 

Hmm - nasol moment. Am vorbit un pic cu omul, a zis ca n-a oprit pentru ca nu i s-a parut mare lucru - la care eu i-am povestit ca nici mie, dar ca totusi am depus plangere la politie, unde tipul a sugerat sa ne intalnim si sa-si ceara scuze.

 

Ceea ce mi se pare acceptabil.

 

Multumesc inca o data, baieti! :baldy: You rock!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uau, se pare ca e chiar eficienta metoda asta: am dat de el!!! :baldy:

 

Radu, masina era chiar de la MBD! Sun acolo, cer cu responsabilul parcului auto si imi raspunde un tip - buna ziua spun, aveti in parc o masina B-37-MBD? Da, zice - ok, vedeti ca soferul a facut asa si pe dincolo, as putea sa aflu numele lui? Da, zice - eu sunt. :baldy:

 

Hmm - nasol moment. Am vorbit un pic cu omul, a zis ca n-a oprit pentru ca nu i s-a parut mare lucru - la care eu i-am povestit ca nici mie, dar ca totusi am depus plangere la politie, unde tipul a sugerat sa ne intalnim si sa-si ceara scuze.

 

Ceea ce mi se pare acceptabil.

 

Multumesc inca o data, baieti! :baldy: You rock!

 

 

hm, pai daca responsabilul parcului auto se comporta asa... sa se stearga cu scuzele undeva. si la nuremberg si-au cerut unii mii de scuze. da' cam tarziu nene.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hm, pai daca responsabilul parcului auto se comporta asa... sa se stearga cu scuzele undeva. si la nuremberg si-au cerut unii mii de scuze. da' cam tarziu nene.

 

Pai plangerea nu o retrag. In plus, poate-i fac si o vizita si la birou, sa-l fac de k-k-t de fata cu toti.

Editat de Eruvyr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alti eroi razboinici pe aici.... Vedeti fratilor ca pentru acte de eroism imatur exista un tpic "dacu cu caciula dupa caini" sau asa ceva- unde un baiat face o invitatie DIRECTA la un "pepsi" la barul de unde era sa isi ia o sticla in cap de la un betiv.. Daca sunteti atat de viteji si de razboinici, de ce stati ascunsi ca soarecii de birou in spatele unor butoane de tastatura si a monitoarelor??? Mereti acolo daca va tzine, daca nu - atunci macar nu mai veniti cu sfaturi de oameni lipsiti de ratiune.

Daca i-o da in gura castiga o pwula! Poate se alege si cu un dosar penal pentru ultraj plus vre-o cativa ani de procese si cheltuieli cu avocatii!

Daca il ia cu vorba buna si ii explica cum e cu "fuga de la locul accidentului" poate il arde pe ala nitel la buzunar.

omule, cand meri sa discuti cu omu - sa ai la tine tot timpul un reportofon, telefon mobil cu camera etc, sa inregistrezi, mai ales SA-L FACI SA RECUNOASCA si sa inregistrezi lucrul asta!!! Apoi daca o da cotita poti folosi inregistrarea - adica sa ii arati : "uite nenea ce ai zis mai devreme"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti nu se gaseste printre noi un avocat motociclist ? Cand sunt cazuri din astea sa ne plangem la el, depundem declaratii, etc... el se ocupa de tot si noi cotizam o suma simbolica. Castigam timp si cred ca ii putem speria serios pe cei care fac prostii ... E o idee Sa ne plangem aici nu e acelasi lucru cu posibilitatea de a actiona concret in cazuri de accident :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi s-a incheiat toata povestea. Intai am fost trimis la Accidente Usoare Sect. 2 sa dau declaratie - asta ieri. Dupa ce o scriu, intru sa ma asigur ca nu stau degeaba - si aparent stateam. Victime? Nu. Daune? Cateva zgarieturi. Pai mergeti in Udriste si depuneti plangere pentru fuga de la locul accidentului! :baldy:

 

In Udriste, dupa ce trec pe la 3 ghisee diferite, ajung la Relatii cu Publicul, unde domnul de acolo - foarte pertinent si amabil dealtfel - imi explica frumos ca fara niste urmari vizibile nu exista un "accident" de unde sa fuga careva. Bun - mergeti inapoi la Sect. 2 si depuneti declaratia, chiar daca e vorba doar de niste zgarieturi.

 

La Accidente Usoare, am dat azi de un politist ca lumea. M-a ascultat, l-a sunat pe soferul care m-a daramat si l-a chemat la sectie. Omul a venit, si-a recunoscut fapta - macar atat - si mi-a cerut de mai multe ori scuze. A spus ca n-a oprit de frica sa nu-l iau la bataie... :baldy: in fine nu-l condamn, oricum cred ca bine nu iesea. Politistul i-a batut obrazul, mi-a dat dreptate, si ne-a zis sa asteptam decizia superiorului lui.

 

Decizia nu m-a surprins. Nu i s-a dat nici amenda, nici puncte de penalizare, nici permisul nu i l-au suspendat. :baldy: L-au pus sa semneze ca-mi pot repara daunele pe RCA-ul lui si atat. Intreb de ce, din moment ce sunt 2 motive pentru care putea sa-l lase macar fara permis: neacordare de prioritate si fuga de la locul accidentului. Mi se spune pe un ton impaciuitor ca ei nu pot incadra incidentul ca "accident" din moment ce nu a existat impact, urmarile nu sunt grave iar omul si-a recunoscut vinovatia. Si ca decizia e finala.

 

In fine, inca o repriza de morala aluia din partea politistului, scuze din partea soferului si asta a fost. N-avea rost sa mai protestez si am lasat-o asa. Nu era genul de idiot caruia sa-ti vina sa-i spargi fata, si la cata sapuneala si scuze am auzit, ma consider satisfacut.

 

Multumesc inca o data pentru sprijin. :baldy:

Editat de Eruvyr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super tare. cazi din vina lui, el pleaca de la locul accidentului, dezinvolt, iar apoi la politie iti cere scuze...

si asta e tot!

intr-o astfel de situatie, recurgerea la violenta e in mod evident o decizie mai buna. in general e firesc sa existe o lege a compensatiei, cand cineva te da pe jos si apoi fuge, nu poate compensa cu "imi cer scuze". de fapt el se p'i's'a' pe tine de sus.

m-am cam saturat de toti papagalii pasnici care bantuie pe aici; care isi isi exhiba o lasitate atat de bolnavicioasa incat nu li se pare suficient ca ei tac si inghit in trafic, dar se simt datori sa mai indemne si pe altii la umilinta. delicatetea asta feminina in fata violentei ii face profund dezgustatori.

va plangeti mereu ca politia nu face nimic, deci ar trebui sa fie considerata ultima solutie, in schimb de fiecare data apelati la ei cu seninatate.

violenta in sine nu e un lucru bun, dar cand ai de ales intre umilinta si violenta...

p.s. eruvir, nu ma refer la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super tare. cazi din vina lui, el pleaca de la locul accidentului, dezinvolt, iar apoi la politie iti cere scuze...

si asta e tot!

intr-o astfel de situatie, recurgerea la violenta e in mod evident o decizie mai buna. in general e firesc sa existe o lege a compensatiei, cand cineva te da pe jos si apoi fuge, nu poate compensa cu "imi cer scuze". de fapt el se p'i's'a' pe tine de sus.

m-am cam saturat de toti papagalii pasnici care bantuie pe aici; care isi isi exhiba o lasitate atat de bolnavicioasa incat nu li se pare suficient ca ei tac si inghit in trafic, dar se simt datori sa mai indemne si pe altii la umilinta. delicatetea asta feminina in fata violentei ii face profund dezgustatori.

va plangeti mereu ca politia nu face nimic, deci ar trebui sa fie considerata ultima solutie, in schimb de fiecare data apelati la ei cu seninatate.

violenta in sine nu e un lucru bun, dar cand ai de ales intre umilinta si violenta...

p.s. eruvir, nu ma refer la tine.

 

Aha. Dar la cine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-o astfel de situatie, recurgerea la violenta e in mod evident o decizie mai buna.

 

sacal presedinte! avem nevoie de o noua revolutie. sacale, fii capitanca noastra...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alti eroi razboinici pe aici.... Vedeti fratilor ca pentru acte de eroism imatur exista un tpic "dacu cu caciula dupa caini" sau asa ceva- unde un baiat face o invitatie DIRECTA la un "pepsi" la barul de unde era sa isi ia o sticla in cap de la un betiv.. Daca sunteti atat de viteji si de razboinici, de ce stati ascunsi ca soarecii de birou in spatele unor butoane de tastatura si a monitoarelor??? Mereti acolo daca va tzine, daca nu - atunci macar nu mai veniti cu sfaturi de oameni lipsiti de ratiune.

Daca i-o da in gura castiga o pwula! Poate se alege si cu un dosar penal pentru ultraj plus vre-o cativa ani de procese si cheltuieli cu avocatii!

Daca il ia cu vorba buna si ii explica cum e cu "fuga de la locul accidentului" poate il arde pe ala nitel la buzunar.

omule, cand meri sa discuti cu omu - sa ai la tine tot timpul un reportofon, telefon mobil cu camera etc, sa inregistrezi, mai ales SA-L FACI SA RECUNOASCA si sa inregistrezi lucrul asta!!! Apoi daca o da cotita poti folosi inregistrarea - adica sa ii arati : "uite nenea ce ai zis mai devreme"

 

 

bine zis...James Bond...

nici nu a fost nevoie de reportofon,camera...a recunoscut singur...si...?...ce folos....?...care a fost sanctiunea...?...SCUZELE...?...ce dreak sa fac ca si pagubit cu ele?

nici nu ne cunosti si ne faci soareci de birou...asta eu o numesc jignire(din partea ta)...asta dovedeste ca tu esti cel care se de dupa tastatura...si...da...dak eram de la capitala ma duceam la "pepsi"...

sincer...il RUPEAM...

dar...fiecate facem ce dorim...aici ne spunem doar parerea...unii au caracter diferit si prefera sa nu fie luat la misto cu niste scuze ci sa plateasca cu aceiasi moneda...

so...amice "gabii" abtinete sa mai jignesti... :baldy:

Editat de magg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sacal presedinte! avem nevoie de o noua revolutie. sacale, fii capitanca noastra...

prin noastra te referi la toti ce fara motocicleta?

sau poate la cei cu permis din 2007?

sau poate, mai simplul, erai doar off.topic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce de motociclisti perfecti si fara de pacat, razboinici ai luminii p'aci! Daca omu' si-a cerut scuze, nu inteleg ce trebuia sa mai faca? Sex oral? Anal?

Nu stiu daca am mai povestit faza: candva ma credeam si eu o zeitate calare pe 2 roti pana intr-o seara, cand obosit dupa un drum in afara localitatii, plecand de la premiza ca ma aflam la ora 23 pe o strada necirculata am reusit performanta sa intorc fara sa ma asigur. Culmea, am condus cam toate tipurile de vehicule, am permisul de 13 ani, am fost sofer angajat si nu am facut gresala asta...pana in acea seara si culmea am facut'o lata tocmai conducand un mijloc de transport ce sta cam prost la capitolul siguranta. Ca un facut, exact cand am ajuns de'a latul strazii m-m pomenit cu una bucata conserva, marca Dacia, combi, venind taras pe frane catre mine.Nu va zic cum am reusit sa finalizez manevra, dupa care am pus mobra pe cric, m-am dat jos, mi-am scos manusa dreapta, m-am indreptat catre conservar, mi-am cerut scuze si i-am strans mana.Conservarul putea sa-mi umple frigiderul cu mezeluri proaspete, si sincer ma asteptam la asta dar!... n-a facut'o! A spus doar: "iti dai seama cum te faceam?".In seara aia in loc sa ajung acasa puteam ajunge cine stie unde. Am gresit, conservarul a fost pe faza si am ajuns intreg acasa.Morala e simpla: TOTI GRESIM! Va garantez eu ca si voi gresiti si cand o faceti pretindeti intelegere si acceptarea scuzelor. Cum unii s-au saturat de umilinta unora dintre forumisti la fel mi-e si mie sila cand citesc posturi cu iz manelistic de dupa blocurile gri.In fond d'asta e demencratie ca fiecare sa fie liber sa faca ce vrea. daca omu' a decis sa-l ierte pe conservar nu vad care-i problema celorlalti. N-aveti decat sa procedati cum vreti cand veti fi voi implicati. Iarasi imi provoaca greata cand vad fel de fel de plangaciosi care cer repede ajutor smardoiesc pe forum si haiducii virtuali care se ofera repede voluntari sa aplice legea maidanului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...