Sari la conținut

Noi Reglementari Pt. Mopede


Purghy
 Share

Postări Recomandate

Legislatie? Sa ma p*s pe ea de legislatie. Aseara m-a oprit seful de post de la mine de la tara :scratch: m-a oprit din mers, cu girofaruri. Se da jos, se prezinta cica, si incepe sa se ia de mine cu un ton foarte urat ca de ce eu din pitesti- arges circul la tara - olt. Eu ii zic sa nu ridice tonul la mine fiindca nu are dreptul sa ma opreasca deoarece este singur, nu este echipaj. Apoi inchide usa de la masina si cica el e echipaj ca asa scrie pe masina - masina careia i-au schimbat stickerele de la politia rurala la politia simpla. Apoi imi spune pe fata ca el e seful acolo si face ce vrea. Imi cere actele si zice ca imi da amenda. Imi scrie datele si apoi incep sa-i zic ca stiu exact articolul in care scrie cat am voie sa circul si ca primaria pitesti imi da voie sa circul in toata tara - lucru real. Ma ia iar peste picior si-mi zice ca sa-i arat actul care dovedeste asta. Voi ati auzit de asa ceva? Ii cer sa-mi arate in carte si refuza. Apoi zice ca primesc acasa. Il intreb ca pe ce baza sa fiu sanctionat si imi zice ca o sa vad. Ma intorc sa plec si urlu: N-AM PE CE BA!

 

Vi se pare normal ce facut? Asta e deja ceva ce trage spre mafie: eu sunt seful aici, fac ce vreu. El face legea? Astept amenda acasa(desi nu va trimite) ca sa o contest si probabil sa vad ce pot sa-i fac sa-l sanctioneze cineva.

 

In ceea ce priveste faza cu traseul primariei, se poate lua o foaie de la ei ca sa ma lase naiba in pace toti taranii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu inteleg. Pentru ce te-a oprit? Ai avut toate actele necesare? Legislatie, asigurare si talon?

Poti merge cu mopedu` pe unde vrea p*** ta, mai putin pe autostrazi.

 

Amenda pentru ce?

Cand te opreste si e acolo cu tine, trebuie neaparat sa iti faca proces verbal si sa te puna sa il semnezi. Trebuia sa nu ii dai nimic si sa pleci.

Editat de dod0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci :kali: dod0 eram pe drumul de intors cu doi tovarasi cu scuterele...era 11 noaptea, mergeam frumos. Cand din fata...ce sa vezi? se vad doua faruri si girofarurile de vigoare. Scoate batul pe geam si oprim frumos. Ne-a zis numele si ne-a luat la rand. Cei din fata mea nu prea aveau ei acte(la ei) - desi le aveau inregistrate. Dupa ce se ia de ei - nu doar pe plan rutier - doar e politist de comuna si trebuie sa faca o caterinca vine la mine si zice ca ce caut eu cu scuterul de pitesti. Apoi chiar m-am enervat si au urmat cele povestite. Mihaiand ai vazut ce i-am spus la sfarsit (din ultimul post). Problema este urmatoarea: lasand shicanele astea ma intreb eu: de ce a avut nesimtirea sa-mi spuna ca el este seful acolo, ca el singur este echipaj (adica doua persoane in una), ca vorbeste cu mine cat pentru 10 clase pe care le am - desigur el pun pariu ca are sub mine, de ce nu imi spune care este greseala, de ce nu imi arata in carte cand ii cer, etc. 1000 de greseli intr-o singura oprire. E de cacao.

 

P.S: Acte: buletin+cursul de legislatie+talonul original+talonul de primarie+asigurare.

 

P.P.S: Nu poate da amenda prin posta? - asa stiam si eu, doar la radar iti face asa. Oricum daca este posibil sa mi-o trimita prin posta poate sa-mi bage toate porcariile naibii - ca n-am avut nici un act, ca n-am avut luminile, casca, n-am 16 ani...etc.

 

Ca sa vedeti incompetenta: nu stie ca trebuie sa porti vesta :scratch: lucru de care profit.

 

Apoi ce sa fac eu cu asta? Ca nu gasesc rezolvare. Intr-adevar este doar o pierdere de timp si de nervi pentru ca a zis ca ma va opri si imi va da amenda de fiecare data cand ma prinde - amenda pica, nu are baza...dar ma opreste. Si din pacate eu ma enervez cand vad ca omul care trebuie sa reprezinte legea e mai prost ca mine. Auzi siguranta si incredere....siguranta poate sa-mi dea bataie ca sunt din pitesti si nu de acolo si incredere....la cata legislatie stie sigur pot avea incredere in acest om.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
eu miam luat azi amenda 108 ron 4-5 puncte amenda si 3 PUNCTE PENALIZARE..am carnet categ B...dar am avut accident cu scuterul...e normal?

 

 

Cred ca este normal ,tu ai incalcat legislatia rutiera si deoarece ai permis ai fost sanctionat. Cred ca te scoteai mai bine daca nu dadeai permisul .poate sa fi avut doar copie Xerox (CI-Permis-Talon),ca asa nu avea cum sa-ti dea amenda.Ghinion!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu miam luat azi amenda 108 ron 4-5 puncte amenda si 3 PUNCTE PENALIZARE..am carnet categ B...dar am avut accident cu scuterul...e normal?

 

Nu prea are voie, doar scuterul nu e cu permis, mai ales ca aveai B-ul nici A-ul barim, alti merg si fara casti si trec pe rosu si nu ia decat o amenda ca nare permis nu... si noi daca avem permis gata ne ia puncte. Bine ca am ramas cu atestatul, permisul nu il arat cat timp am scuter, doar cand ma prinde cu 70 km/h ca sa nu imi faca dosar penal sau ce mai stie ce. Incearca poate faci contestatie.

Dar ce ai facut asa grav de 108 ron si 4-5 puncte si 3 puncte penalizare ? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io ma bucur tare mult de legea asta...

Abia astept sa imi iau Micro masina sa ma dau cu ea reising pe pista de biciclisti, printre pietoni :D

 

Aviz ATV-istilor cu 50 cmc... :laugh:

 

Ma gandesc ca practic, asa cum scrie in lege ca aceste mopede sa circule pe pista de biciclete acolo unde exista una, daca ai doamne fereste un accident fie el usor sau nasol pe partea carosabila, poate lejer sa te scoata vinovat indiferent ca nu e vina ta... "Tu nu aveai ce cauta acolo..."

 

Dar cum legea a fost modificata sa poata sa vanda lejer pe piata si microcarul, si atv-urile de maxim 50 cmc, avem parte si de avantaje, si de dezavantaje...doamne fereste sa-ti arunce tiganu puradelu in fata pe pista de biciclete...pardon, trotuar :)

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca o sa bage prea curand suntem cateva sute de mii inregistrati care am facut investitii eu unul am sa-i dau in judecata daca incearca am de 25 de ani A,B,C nu vreau sa mai sponsorizez pe nimeni e buna legea actuala dar trebuie aplicata.

bine zis! aici ai dreptate

parerea mea e ca cel mai bine ar fi sa poti lua A-ul de la 18 ani daca ai avut A1 timp de doi ani. daca nu ai avut A1 sa poti da de A2 de la 18 si A la 20. din cate stiu asa e acum, doar ca nu exista A2 exista A dar cu motocicleta limitata de la 18ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer mi se pare o prostie legea asta... daca o luam asa de ce sa nu se faca A3-A5 pentru biciclete si tricilete? E un motoras de pana in 50cc e MIC ce permis vreti sa circulati cu 45km/h? De aceea este asa mic pentru a nu necesita permis, pana si motorasul asta fie el mic dar tot e limitat. Si daca s-ar baga cine crede-ti ca ar dat pentru A2?? Se da direct A1 trebuie sa fi prost sa dau pt. A2 si sa conduci cu 45km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca si-ar lua militienii vreun aparat ceva de masurat viteza maxima pe care o prind scuterele, ar fi foarte usor cu legea asta....daca ai curs de legislatie sa iti verifice scuterul daca merge maxim 45km/h. desigur se pot face magarii si in cazul asta. vazusem undeva o chestie cu un buton, apasai pe buton si iti limita numarul de rpm din CDI sau cam asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca si-ar lua militienii vreun aparat ceva de masurat viteza maxima pe care o prind scuterele, ar fi foarte usor cu legea asta....daca ai curs de legislatie sa iti verifice scuterul daca merge maxim 45km/h. desigur se pot face magarii si in cazul asta. vazusem undeva o chestie cu un buton, apasai pe buton si iti limita numarul de rpm din CDI sau cam asa ceva.

da...am vz pe easyparts.nl un astfel de CDI. are intrerupator si il invarti la ce turatie vrei sa-ti limiteze. 96e parca era.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...