Jump to content

Cereri pentru comuniste

Recommended Posts

Robi,dr Karl ma ajuta pe mine (si nu vrea nici cum ceva in schimb,am insistat) eu ajut cum pot pe altul,altul il ajuta pe celalalt,iar celalalt la randul lui pe tine,fiecare dupa putinta si bonavointa lui la momentul oportun. (desi eu unul n-as fi dispus sa fac sacrificile pe care le-a enumerat adineauri dr Karl). Partea proasta e ca mai sunt si rechini care abea asteapta sa ciupeasca,si in schimb nu obtii nici macar niste sfaturi de la dansii,decat hahaleara ieftina,contre si alte nimicuri neconstructive. o parte din ei au choaie grele pe aici,adesea se gasesc ofticandu-se la bursa,cand obiectele,ori mobrele expuse pe 'tejghea' sunt mai scumpe decat cele din obor,vitan ori de pe la babe vaduve. Vor,si cauta doar mocaneli,nefiind dispusi sa plateasca sau sa ajute la randul lor,dar nu si-ar misca oole sa bage motorina si sa cutreiere duminicile pe sate,preferand sa stea pe telecomanda cu o bere langa,rasfoind agale si moto.ro respectiv olx.ro.

Fereasca sfantu' sa ai ceva nevoie de la dansii,c-apoi sa vezi cum tocmai piesa care ti-ar face trebuinta provine de la Cotul Donului si nu poate sa o dea asa ca la vaduve ..

Eu de pilda viner trebuie sa plec pana la Schaffhausen,(nu e departe de unde locuiesc eu aici) am gasit o barca de Nipra moca,are gauri si rugina,dar se ocupa domnia sa Pinochio cand ajung acasa.

Omul nu vrea nimic in schimb,zice ca are 'schnauzevoll' de ea,sa n-o mai vada. l-am zis ca-i aduc niste bere buna,am sa-i duc Timisoreana (ca-s blindat bine ;) ) sigur o sa-l surprind.. :)

Cu alte cuvinte si eu am ajutat,pe unul si pe altul cum am putut,la fel o sa mai ajut si in continuare in functie de imprejurari,unii insa s-au cam lins pe bot ..

Da,am si eu datorie de ceva vreme niste repere promise cuiva,dar nu le mai gasesc printre tonele fiare,sunt dispus oricand sa platesc contravaloarea,dar a ramas sa le restitui in natura cand le gasesc.

bineinteles,o se le gasesc taman cand o sa caut pistoane de ij,ca asa se intampla mereu,pana atunci obrazul meu ramane de 'imala',dar asta pana la proba contrarie .

ln fine,permiteti-mi sa ma retrag,

Stima

Edited by 255b
  • Replies 4.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

C.urând (mai prin iarnă) vreau să scap de niște vechituri după ce rețin strictul necesar pentru IJ 56 al meu. Restul se dă tot, gratis. Printre ele și ceva rezervoare de IJ 49/350, motoare, roți, cadre, cilindri, etc. și alte asemenea vechituri. Nu gunoaie pe care să cer bani, cum văd că se practică mai nou pe la noi.

Salut. Daca prin multimea pieselor de " prisos " exista un cilindru si o chiulasa pentru IJ 49/350 as fi recunoscator daca ar fi directionate catre mine . Multumesc pentru orice informatie !

Ij 49 a avut cilindru de fonta,dar au mai fost si echipate cu cilindru de aluminiu cu ferestre ovale ce au fost si pe primele ij 56.

Cred ca am eu,daca te ajuta iti pot oferi unul,nu te costa nimic ;) ( si dr Karl imi ofera mie un cilindru de p3 si nu vrea nimic sub nici o forma - dar nu scapa el asa ;) )

Partea nasoala e ca inca nu m-am repatriat pe meleaguri,daca mai ai nițel rabdare te-as putea ajuta eu,daca ti-e urgent insa ...

Nu este graba . Sunt interesat . In limita disponibilitatii in timp , astept un mesaj de la tine pentru a stabili detaliile. Multumesc ! Gasim si o cale de revansa !

• 2 weeks later...

mda .. caut in continuare cilindru de ij planeta 3/4 cu doua evacuari pentru noua mea achizitie (nu ma intereseaza ce uzura are)

Platesc,troc,ce vreti voi ..)

post-57709-0-37040300-1537719650_thumb.jpgpost-57709-0-40612300-1537719717_thumb.jpg

Mai caut deasemenea bancheta cu stop si aripa,telescop fata dreapta si eventual bord ..

Multumesc !

:(

Prea tarziu Mihai,remorca e data deja ..

O nipra cu atas si acte si o remorca pentru motociclete (pe care tot eu i-am vandut-o,si urmeaza s-o revand acum din nou )

Pe platforma asta incapeau 2 nipre cu atas :)

Mai am o remorca de 1000 kg dar incape doar o atasista in ea ..

In noiembrie plec iara,posibil sa gasesc ceva similar (am acolo o platforma auto,pot aduce si remorci cu punte dubla,pe asta nu puteam decat monoaxe,d'aia am si vandut-o)

ui chip in taci ;)

Edited by 255b