Sari la conținut

A Vrut Sa Demonstreze Ca Celo Franeaza Mai Bine


CristiUrsu
 Share

Postări Recomandate

In drum spre litoral, 2 motoare, prima comuna dupa Slobozia ...

 

Aglomeratie mare, duminica dupaamiaza, prin comuna Bucu, se circula binisor as zice dar era ditamai coloana d masini care mergea fluent cu 50 si noi ne strecuram usurel cu v-o 60 depasind cumintzel masina dupa masina in limite rezonabile ale bunsimtzului fara a stanjeni pe ceilalti.

 

La un moment dat, eu care vneam al 2 lea, dau iar semnal si intru in dpasirea unui cielo, dupa ce ma asigur bine ca din fatza nu vine nimic, prietenul meu Florin, era cu v-o 6 - 7 masini mai in fatza fiind puutin mai agresiv decat mine astfel ca luase ceva distanta , cand, respectivul cielo se hotara brusc sa dea semnal si sa se bage (cel putin asa mi-a dat senzatia initial), Cum inca nu imi incepusem bine depasirea si abia ajunsesem cu roata fatza in dreptul spatelui lui imi zic " asta ma forteaza in triplare, duobitocu', ... lasa-l sa se duca" si pishc putin fatza sa ii fac loc, dar pana sa apuc sa intru in rand...

 

imi calca boou' frana la fund,

 

cand eram exact in spatele lui. Bineintzeles ca eran inca cu mana pe "manetzica" pt. ca deja franam usor si strang!... nimic... intre mine si el raman 20 cm ... calc imediat si spatele... franez violent la limita deraparii .... nimic... intre mine si el 20 cm... il vdeam si realizam ca si el franeaza in continuare ... strang si apas si mai tare... incep sa pierd controlul ... sa ma duc stanga sau dreapta , nici o sansa... intre mine si el 20 cm.... deja am pierdut controlul.... derapez stanga dreapta si intru in voblaj , el incepe sa accelereze si intra la locul lui in coloana iar eu , ramas pe contrasens unde se intamplase totul, trag un high-side de toata frumusetzea... norocul meu ca nu m-a calcat nimeni, nici n-avea cine pt. ca din fatza nu venea nici o masina.... bineintzeles m-am imprastiat pe jos , e adevarat ca la doat 20 la ora, dar contactul cu asfaltul si namila de 230 kg ne-a umplut de julituri pe mine si nevasta-mea care a facu tsi o entorsa, iar motorul turometrul spart, semnal spart, rezervot infundat, ghidon strambat, telefonul din buzunar cu display-ul muci.

 

Dupa frumoasa demonstratie gen "vezi bai ninja ca nu-i ca-n filme" individul trage pe dreapta v-o 200 m mai incolo, probabil atunci a realizat ca "gluma" lui s-a cam ingrosat, sa vada probabil daca nu a facut-o prea rau, dar cand a vazut ca pana la urma ne-am ridicat in picioare a demarat cu scartzait de roti pana sa apucam sa ii vdm numarul.

 

tot ce am putut sa scot de la localnicii care au vazut faza a fost ca numarul incepea cu

 

GJ 57 --- CIELO visiniu-metalizat

 

 

Faza asta care am patzit-o este tipica si sunt convins ca ati patit-o multi, unul tzi se baga in fatza si-ti pune frana brusca, metoda de a-si manifesta ...nu stiu ce... in cazul meu probabil oftica pentru faptul ca motoarele pot, ca "un motociclist m-a depasit, las' ca-iarat eu lu' al 2 lea din spate ca nu-i ca-n filme"

 

Astept coments...

 

P.S.(offtopic) In Constanta am fost sa-mi schimbe display-ul la telefon, m-a costat 550.000 si a doua zi mi-au furat si telefonul. Stiti cum? De pe noptiera patului din camera de hotel in timp ce dormeam; n-am auzit nimic... hotzul cred ca m-a scarpinat si dupa ureche in timp ce eu probabil plescaiam satisfacut... mi-a furat telefonul, tzigarile si bricheta, atat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce pot spera e ca generatiile urmatoare care se vor naste in tzara asta sa o duca mai bine  :banana:

Nu cred. E treaba genetica :blbl:

 

Pai bine, si tu, numai cu oltenii ti-ai gasit sa faci d-astea? Mai uita-te la numere inainte de a face ghidusii. Atentie la PH, AB, BZ, DB si CT mai nou. Bafta si servus!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cretinu' dracului... se poate afla cine e... nu cred ca sunt multe cielo-uri visinii care sa aiba numar incepand cu GJ-57

da, se poate afla, mai bine zis se putea atunci, imediat... dar exista un DAR (mai multe) ... in primul rand ala s-a ales macar cu v-o zgarietura? nu ! deci eu am picat ca prostu' din vina mea, etc etc. Daca intram inel? eu eram de vina ca " n-am pastrat distanta" deci picam de prost si c-am picat ca prostu' si ca eram de vina etc etc. singura solutie ar fi fost doar sa-l fi prins si sa-i fi dat o casca-n gura... presupun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol momentu'..... astia trebuie opriti si batuti in cap cu toba fierbinte de la motor....si daca mai ai o toba sa le-o infigi in ___ (exclus tobele de carbon)..... niste nemernici.... de 1 mai cand ma duceam la mare am intrat intr-o depasire (un megane cu numar de VN) si, cand a vazut omu' ca vreau sa il depasesc a dat "blana" (probabil ca i s-au iritat hormonii)..... eram deja lansat, "baba" nu prea are frane eficiente la peste 100 kmh si nici demaraj foarte bun, iar in spatele meu mai era unu' cu o masina si din fata incepuse sa se apropie alta.... finalul: noroc ca venea o curba la stanga si pe om nu l-au tinut "balamalele" sa intre tare in viraj.... am scapat ieftin (exemple mai am)....

Nu stiu ce e in capul anumitor soferi... cand vad motor in oglinda parca li se ridica barbatia.... din moment ce il ajungi din urma inseamna ca mergi mai repede ca el si nu vad de ce incearca toti sa iti dovedeasca ca sunt mai tari ca tine... si eu sunt sofer si incerc tot timpul sa le explic cunoscutilor (care nu au tangente cu motociclismu') cam cum sta treaba si sa incerce sa fereasca motoarele pe cat posibil... asta e.... cu ochii in 4

Baphta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crede-ma ca nu-i de gluma cu tampitii. De cand am avut accidentu' cu camionu', in urma cu o luna juma, fac ochii cat cepele shi strang tare din fese (buci) ca sa nu fac pe mine cand e aglomeratie. Shi bine fac, pt. ca asha am mai scapat de cateva de-atunci.

Chiar saptamana trecuta, intr-o seara un idiot de taximetrist (imi cer scuze pentru pleonasm) a vrut sa faca pe zmecheru' trecand razant pe langa mine. Noroc ca l-am citit la timp. Bineinteles ca m-am luat dupa el shi "i-am aratat io lui", dar azi cand veneam la munca mi s-a intamplat aceeashi chestie cu un Patrol.

Nu se mai termina cu zevzecii din trafic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai dati toti vina pe soferii de conserve ca o mare parte din vina este a noastra

 

Cred ca majoritatea conducem mai mult masina decat motocicleta. Hai sa facem un exercitiu de obiectivitate si sa privim acest caz dintr-o alta perspectiva: cea a soferului cu Cielo. Omu' mergea in coloana spre mare. Coloana de masini care merg cu 50 la ora. Relaxare. La 50 la ora nu se intampla aproape nimic imprevizibil. Probabil se uita din cand in cand in oglinda. Se gandeste sa-l depaseasca pe ala din fata in momentul in care apare ocazia. Se mai uita in oglinda: totul ok. Apare ocazia depasirii, vrea sa se bage, insa intre timp apare o motocicleta. Instinctiv, omul franeaza si se baga la loc ca sa-i faca loc motocicletei. Ghinion: si motocicleta franeaza ca sa se bage la loc.

 

Si inca ceva: Cristi spune ca totul s-a intamplat in timp ce el depasea cu 60 la ora o coloana de masini care mergeau cu 50 la ora. Ori ne minte si mergea mai tare ori conduce motocicleta foarte prost si trebuie sa mai exerseze franarea de urgenta. Fara suparare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai dati toti vina pe soferii de conserve ca o mare parte din vina este a noastra

 

Cred ca majoritatea conducem mai mult masina decat motocicleta. Hai sa facem un exercitiu de obiectivitate si sa privim acest caz dintr-o alta perspectiva: cea a soferului cu Cielo. Omu' mergea in coloana spre mare. Coloana de masini care merg cu 50 la ora. Relaxare. La 50 la ora nu se intampla aproape nimic imprevizibil. Probabil se uita din cand in cand in oglinda. Se gandeste sa-l depaseasca pe ala din fata in momentul in care apare ocazia. Se mai uita in oglinda: totul ok. Apare ocazia depasirii, vrea sa se bage, insa intre timp apare o motocicleta. Instinctiv, omul franeaza si se baga la loc ca sa-i faca loc motocicletei. Ghinion: si motocicleta franeaza ca sa se bage la loc.

 

Si inca ceva: Cristi spune ca totul s-a intamplat in timp ce el depasea cu 60 la ora o coloana de masini care mergeau cu 50 la ora. Ori ne minte si mergea mai tare ori conduce motocicleta foarte prost si trebuie sa mai exerseze franarea de urgenta. Fara suparare.

Adica cum apare motocicleta? Din neant? Daca din neant aparea un TIR tot asa smecher era soferul? Sa fim seriosi. Sunt bezmetici si soferii dar fiind mai multi numeric, se simte. Adica te uiti in oglinda,semnalizezi si iesi dar asta nu inseamna ca nu te mai uiti sa fii sigur ca dupa tine nu mai e altul, mai tare si mai mare care vine la depasire. Corect? Iar daca depasesti masini care merg cu 50km/h trebuie sa ai MINIM cu 20km/h mai mult. Asa ca la vreo 70 la ora poti sa patesti dandanaua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

concluzie: data viitoare cind te forteaza unu in triplare, te bagi, si-i futzi un sut in oglinda retrovizoare, sa tina minte alta data. nu cred ca avea si acceleratia mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ionut73 ...am stat pe ganduri daca sa iti raspund sau nu... si as fi vrut sa nu te bag in seama, dar am considerat ca ceea ce ai spus suna foarte putin a parere personala sau obiectiva ci foarte mult a parere anti-motociclisti, modul tau de a gandi identic cu cel al soferilor este exact motivul pentru care nu se va schimba cu nimic comportamentul acestora in trafic, ba chiar mai rau ...

zici ca chiar si noi circulam mai mult cu masina, aici vbesti cu siguranta in numele tau, persomal nu cred ca te urci pe motor mai des de 1 sau 2 ori pe sapt. (bineinteles in cazul in care ai asa ceva) eu in schimb nu am masina si motorul e cel care ma duce inclusiv la BUDA, in ceea ce priveste "exercitiu de obiectivitate" n-ai de unde sa stii fiinca nu ai fost acolo, nu imi cunosti reflexele si felul meu mult mai prevazator decat al tau cu conserva si nici faptul ca motocicleta n-o sa poata niciodata sa franeze mai bine decat o masina franata la blana...iarasi iti spun ca nu stiu cum pregatesti tu o depasire dar eu incerc de cele mai multe ori sa zabovesc cateva clipe in spatele respectivului in dreptul oglinzii din stanga pentru a fi sigur ca mi-a vazut farul si intentia de a depasi (de multe ori, cei cu bun simt se repliaza imediat spre marginea drumului astfel ca poti depasi chiar fara sa mai iesi pe contrasens). Oricum, "filmul" pe care ai incercat sa il descrii nu e nici pe departe ceea ce s-a intamplat, nu depaseam coloana cu viteze d-alea de jmecheri ci chiar pastram coloana si ii luam doar cate unul, si nu-ti trebuiesc mai mult de 10 km in plus sa treci in fata unei masini, plecand din spatele ei... in privinta condusului, o fi probabil mai prost decat a altora dar asta numai din motive de securitate si frica pt. ca atunci cand nu-ti mai e frica, ti-o iei .... aaa.... si apropos, stii ce-i ala "high-side" ? inseamna ca ai impact cu solul mult mai rau decat la o cazatura "low-side" ... hihihi si la 10 la ora daca ai un high-side te cam imprastii ... sa incerci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cristi, tot ce am scris e parere personala. Normal. Nu pot sa fiu antimotociclism si sa merg cu motocicleta :blbl: Sunt Ok cu capu' si aduc martori chiar de-aici de pe forum :baldy:

Ca sa termin CV-ul ... Am motor. Si masina. Am mers 7,500 km cu motoru din martie pana acum. M-am imprastiat si eu cu motorul pe jos si stiu cum e: nashpa.

 

Cred ca vina este impartita in cele mai multe cazuri de accidente moto si nu trebuie sa dam intotdeauna vina pe soferi.

 

Altfel, imi pare sincer rau ca ai cazut. De fapt cu asta trebuia sa incep ... Peace :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ionut73: sunt mai multe bube in argumentatia ta. Drumul la mare in coloana, la 50 la ora, numai relaxare nu se numeste. Cei care depasesc in conditii de-astea (coloana) sunt de obicei niste mari zei ai soselelor... triplari, faruri sa te dai la o parte sa-i faci loc sa termine depasirea, etc. Nu e nevoie sa blochezi rotile ca sa intri la loc in coloana cand depasesti ceva ce merge cu 50 la ora, cu atat mai putin cand esti deja pe contrasens, in fata celui care vine din spate in depasire.

 

Nu mai zic ca daca ai comis-o neintentionat (sa zicem ca s-a speriat si n-a mai stiut ce sa faca), opresti si-l intrebi pe om de sanatate, nu o tai de acolo in tromba.

 

In concluzie, nu prea zboara ce spui tu. CristiUrsu a avut ghinionul sa dea peste un specimen de om cu care ti-ai dori sa nu te intalnesti prea des... si atunci sa ai o pusca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blbl: np man... peace! :banana:

 

e adevarat, o parte din vina poate avea si motociclistul, mai ales daca e tip mai agresiv, poate incepator sau pur si simplu luat de val la un moment dat, se intampla, dar eu personal, sunt super ofticat ca uite, de multe ori incerci sa fii cat mai korect, sa mergi cat mai "regulos" si in medie la fiecare 10 - 20 km se trezeste cate un kretin sa-ti strice "armonia interioara" ... sunt tare multe de povestit, multe patanii din care am scapat basma curata dar stim toti ca ulciorul nu mere de multe ori la apa, asa ca ne-o mai si furam din cand in cand... asta e, daca nu mergi, nu cazi!

Nu vreau nici sa sune a consolare, de multe ori imi vine sa le rup kpul la dobitoci si chiar ma pashte gandul sa ii angajez pe "A-Team" , dar kre k tre sa gasim o solutie (pasnica sau violenta, mi-e tot una) sa se auda si de nkazurile noastre, sa vdm si noi o skimbaR in bine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CRISTI DRAGULE MIE-MI PARE RAU DE TOT SINCER C-AI CAZUT DAR SA STII CA PAREREA MEA ESTE CA TU AI GRESIT.

 

EU SUNT CAMIONAGIU SI AM VREO 16 METRI DE CAMION IN SPATE CARE DEMAREAZA MAI GREU DACA NU VIN LANSAT ,DACA SUNT NEHOTARAT SI MA BALBAI DAU SEMNAL MA BAG SI PE URMA MA RAZGANDESC DACA PUN FRANA (ARE 6 PUNTI DIN CARE 5 AU ROTI JUMELATE) SE LIPESTE DE ASFALT SI EU DE PARBRIZ DACA NU PORT CENTURA ASTFEL UNU CARE VINE DIN SPATE SI ARE DEMARAJ MAI BUN CA AL MEU DAR ARE NUMAI 2 PUNTI PE SIMPLU E CLAR CA NU ARE ACEEASI ADERANTA CU A MEA SIGUR MA VA PUPA IN FUND (CHIAR AM PATIT O FAZA )

 

IN CONCLUZIE: TE-AI BAGAT IN DEPASIRE TE DUCI FRATE (AI AVUT NOROC DUPA CUM SPUNEAI CA NU VENEA NIMIC DI FATA DACA ERA VREUNU DUPA TINE CARE DEPASEA SI EL?) CHIAR DACA NU-I RUPI OGLINDA PROSTULUI SAU A SPERIATULUI SAU A CE MAMA LUI O FI DE DOBITOC DACA AI TRECUT DE JUMATEA MASINII INDIFERENT CAT O FI DE PROST ISI DA SEAMA CA NU POATE SA MAI SE BAGE SI EL. CUM SPUNEA SI BABA LA CURBA NU L-A MAI TINUT RENAULTUL SI SA-NMUIAT. CA VORBA TA TU ERAI DE VINA DACA-L LOVEAI DAR DACA TE LOVEA EL ERA ALTA TREABA IN PLUS CRED CA NICI NU AVEAI ASA MARI SANSE SA CAZI CEL MULT TE DEZECHILIBRA PUTIN SI PUTEAI SA FRANEZI MAI USOR SI SA REDRESEZI PE O DISTANTA MAI LUNGA. FAZA CU OPRITUL SI UITATU SI APOI IN TROMBA MI SA INTAMPLAT SI MIE LA VITEZA SI MAI MICA AM AVUT NOROC CA AVEAM NISTE BOCANCI SH DIN GHERMANY ADEVARATI CU PROTECTII CA RAMANEAM FARA VREO DOUA DEGETE DE LA DREPTUL (TIPULUI I SA STRAMBAT CANTUL DE LA PRTIERA IN URMA IMPACTULUI) ASA AM SCAPAT DOAR CU FISURA DE LIGAMENT (15 ZILE DE GHIPS) .

ORICUM AI SCAPAT USOR TRE SA TE DUCI PE LA BISERICA,EU AM STAT 7LUNI IN GHIPS CU COLOANA (FRACTURA CU TASARE) SI VREO 6 CU CENTURA SCAPULO HUMERALA SI CLAVICULA ASTEA AU FOST CELE MAI GRAVE NU MAI ZIC SI DE CELELALTE.

 

MAXIMA SNATATE.

 

PS SI NICI CU OGLINDA NU E O SOLUTIE AM PATI-O EU NASOL, FARA INTENTIE CRED CA TIPUL CHIAR NU M-A VAZUT L-AM ATINS A CAZUT OGLINDA EU AM DAT INAINTE DAR AM PRINS ROSU TIPU -MA AJUNS CU SCARTAIT DE FRANE NOROC CA NU A AVUT LOC SA SE BAGE CA SE SUIA PE MINE S-A DAT JOS SI A TABARAT PE MINE EU CALARE NU MAI NIMEREAM SA LAS CRICUL LATERAL DECI CU PUMNI SI CU PICIOARE PLOAIE PE MINE I-AM DAT DRUMUL JOS LUMEA PUHOI CA FACEA SI GALAGIE MARE OMU ,DEJA CU UN OCHI NU MAI VEDEAM CA-MI INTORSESE CASCA DE LA PUMNI I-AM APLICAT DOUA BUCATI A CAZUT PE ROATA DE LA UN CAMION SI S-A LOVIT LA CAP CEEACE EU NU AM OBSERVAT DEOARECE ERAM PREA OCUPAT SA-I CAR SI NISTE PICIOARE NOROC CU SPECTATORII CA AU SARIT PE MINE SA MA OPREASCA CA CRED CA-L DOVEDEAM DE VECI.

 

AM TRAS-O UN AN DE ZILE CU CERCETAREA SI CU PROCESUL AM AVUT NOROC CA A VRNIT REPEDE ECHIPAJUL SI A LUAT DECLARATII DE LA MAI MULTI MARTORI CARE AU VAZUT FAZA ASA AM SCAPAT. FOARTE NASOL ASTA SE INTAMPLA CAND ERAM MAI FLACAU ACUM S-A MAI DUS COMPRESIA SI TRAG MAI GREU LA PANTA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TOT EU

INCA O CHESTIUNE MAI VREAU SA VA SPUN

SOFERII ROMANI INCA NU SUNT OBISNUITI CU MOTOARELE PUTERNICE CARE AU APARUT SI-N ROMANIA CUM SUNT IN UE IN CEL MAI RAU CAZ CU MOBRELE,MZURILE,CZURILE,SIMSONURILE SI CU IJURILE CARE SUNT MAI LESINATE (NO OFENCE DETINATORILOR) ASA CA PANA SE OBISNUIESC MARE ATENTIE FRATILOR CA ALTFEL O SA SE REDUCA NUMARUL MOTOCICLISTILOR ROMANI.

 

MAXIMA SANATATE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

cacanari, nimic mai mult

asta e si nici 100 de ani de acum incolo nimeni si nimic nu va putea schimba prostia din tara asta.

sorry, da io sincer m-am saturat de tot rahatu de aici.

pana acum am avut noroc, detinator de nipru si simson, norocu consta in faptul ca pe nipru aveam tobe goale de inox si pe simson am un burlan care suna ca tunetu, e imposibil sa nu ma observi daca merg in spate, iar cand intru in depasire si accelerez aude si politaiu din intersectia urmatoare :-)

singura solutie, emigrati fratilor ca aici nici la razboaie moto-conserve nu am ajuns inca, altii au trecut demult de faza asta si mai avem mult pana ii ajungem.

io procedez la fel si pe moto si pe masina, cand intru in depasire apoi intru, ma cac pe mine indiferent pe ce is da pana nu termin depasirea nu ma las.

caftu de la sfirsit e pt orgoliul ranit, nu prea ajuta la mare lucru, citeodata e chiar mai rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...