Sari la conținut

Comemorare In Fata Guvernului


DAC MOTORS
 Share

Postări Recomandate

Edit: Ca urmare a modificarilor aparute, va rog cititi postul acesta - /index.php?...st&p=769322

 

Intrucat in ultima perioada s-au intensificat numarul de accidente grave in care au fost implicati motociclisti DAC MOTORS considera oportuna organizarea unui “flash-mob” in piata Victoriei pentru data de joi 14 Iunie ora 20:00. O reeditare a comemorarii din data de 01 Iulie 2005. Aceleasi reguli se vor aplica si acum, iar pentru cei care nu au fost prezenti in 2005 le voi exemplifica:

 

Reguli:

NU SE VOR TURA MOTOARE

NU SE VA CLAXONA

NU VOR FI DEMONSTRATIE DE VIRTUOZITATE (mers pe o roata, burnout, etc)

SE VA MERGE INCET, FARA DEPASIREA VITEZEI LEGALE

IN TIMPUL MANIFESTATIEI SE VA PASTRA LINISTEA

 

Program:

Ora 19:50 ne vom deplasa de la Arcul de Triumf catre piata Victoriei.

La ora 20:00 vom parca motocicletele in parcarea din piata victoriei. Se va ramane fix 15 minute in care motoarele vor fi oprite, se vor aprinde lumanari in memoria motociclistilor plecati dintre noi.

La ora 20:15 se va pleca in liniste catre arc sau fiecare unde vrea.

 

Scopul manifestarii:

Atragerea atentiei institutiilor de stat (in principal Politia Rutiera, Guvern, Televiziunea Romana, Primarii, etc, … ) cu privire la accidentele in care sunt implicati motociclistii, luarea de pozitii a acestora prin campanii de constientizare a participantilor la trafic.

Incercarea de a constientiza ceilalti participanti la traffic de existenta motociclistilor si de respectarea lor in trafic.

 

 

Pentru un impact mai puternic este apreciata prezenta canalelor media (Televiziune, ziare, etc).

 

Orice detaliu, sugestie va rugam sa postati pe aces tropic.

 

Sper ca cati mai multi motociclisti sa ni se alature la aceasta manifestatie.

 

 

NU VA EXISTA O APROBARE DIN PARTEA AUTORITATILOR CU PRIVIRE LA ACEASTA MANIFESTATIE, ESTE O COMEMORARE, O ADUNARE SPONTANA.

 

Nu stim ce rezultate va avea aceasta manifestare dar nici sa ramanem cu mainile in sa nu putem.

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 388
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

sa incercati cu ceva pliante sa impartiti la lume?dar nu stiu daca aveti timp sa le faceti pana diseara.un model de fluturas este in "campanii anti-accidente"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O singura sugestie:

 

Succesului unui flash mob este dat tocmai de faptul ca adunarea participantilor este incontrolabila si foarte bine sincronizata. Data trecuta motociclistii s-au adunat din toate directiile spre centrul Pietei Victoriei. Exact asta trebuie facut si acum. Piata Victoriei permite aproape 10 variante diferite de intrare si cam tot atatea de iesire. Daca ne adunam undeva si apoi mergem spre Piata sunt sanse sa fim opriti pe drum si/sau deviati.

 

Inca ceva: SINCRONIZAREA ESTE ESENTIALA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim SP.

Sper ca si Hellryder, intrucat a fost unul din organizatorii din 2005, sa fie prezent si sa ne ajute la organizare ... oricine doreste sa ne ajute la organizare este binevenit.

 

Adougare: A, vad ca deja este pe topic.

 

Intrucat, in 2005 a fost o manifestare care a iesit foarte bine, voi mentiona cateva elemente discutate acolo:

 

CITATE (din clasici):

 

"Ar fi indicat pentru cine nu e in regula cu actele sa nu vina (sau sa nu vina cu moto). Va dati seama ca vom fi controlati la sange... deci:

 

- cine nu are numar/talon/casca

- cine are numerele expirate

- cine stie ca are seriile in neregula

- cine are verificare tehnica expirata

- cine nu are asigurarea obligatorie sau o are expirata

- alte probleme legale

 

e mai bine sa nu vina... mai bine atat pentru el cat si pentru imaginea celorlalti.

 

Sper sa nu fiu inteles gresit.

Ry."

 

 

"1. este comemorare

2. este cat de cat legal

3. voi avea actele la mine

4. voi fi punctual

5. voi fi extrem de linistit

6. voi avea prosopul legat de oglinda + lumanare

7. stau 10 minute, pe ceas, "

 

 

"La fix ne deplasam totzi in fatza guvernului. Stam 10 minute in liniste completa cu lumanari aprinse shi apoi ne dispersam. Eu spre etrusco.

 

Cei care nu pot ajunge pana la fix nu vor mai intra in formatzie pentru a se evita zgomotul si vanzoleala.

 

Ca lumanari este de preferat candelutzele pe care putem sa le lasam arzand cand plecam."

 

"Corect! Am stat si m-am mai gandit:

 

-Prosop legat de oglinda

-liniste desavarsita

-fiecare va avea cate o lumanare pe care o va aprinde in fata guvernului

-dupa 10 minute pe ceas stingem lumanarile si plecam

-nu se lasa resturi/gunoaie

-este o actiune comemorativa, fara wheelie/burnout/claxoane/urlete/lozinci

 

-CINE NU E DE ACORD CU VOM STABILI IN FORMA FINALA SI DE COMUN ACORD SA NU VINA!!!

"

"DECI:

NU STRIGAM NIMIC. PREFERABIL NU VORBIM CA SA NU SE TRANSFORME TOTUL INTR-O SHUETA

NE STRANGEM PENTRU A COMEMORA VICTIMILE ACCIDENTELOR DIN ACEST AN

NU NE ESTE NECESAR UN LIDER

VOM VENI FIECARE CU O LUMANARE SI UN PROSOP LEGAT DE OGLINDA STANGA A MOTOCICLETEI.

STAM 10 MINUTE () IN CARE APRINDEM LUMANARILE SHI TINEM UN MOMENT DE RECULEGERE. APOI IN TACERE VOM STINGE LUMANARILE SHI NE VOM DISPERSA DE PREFERABIL IN GRUPURI CAT MAI MICI.

NU SE VA SCANDA NIMIC, NU SE VA CLAXONA, NU SE VOR AMBALA MOTOARE NU SE VOR FACE EXCHIBITZII CU MOTOARELE.

 

ESTE DE AJUNS CA UNUL DINTRE MOTOCICLISHTI SA FACA UN "UILI" CA SA SE DUCA TOTUL DE RAPA."

 

 

Poze bizoo n

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

important:

- sa iasa de 100 de ori mai bine decit acum doi ani (si cei care au fost atunci stiu ce bine a iesit)

- sa avem luminari suficiente si sa pregatim o tabla sau ceva de genul asta ca sa nu mai ramina ceara pe jos la nenea aia in parcare

- daca mai aveti pe acasa poze(portrete) de la diverse comemorari, propun sa le atasam pe motociclete ca sa dam si o "fatza" la comemorare

- cautat locatie alternativa in caz de parcare ocupata sau neincapatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu incerc sa ajut cu presa scrisa . Printre altele, am ocazia sa scriu un material pe tema asta... Material care va fi ilustrat de poze graitoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

important:

- sa iasa de 100 de ori mai bine decit acum doi ani (si cei care au fost atunci stiu ce bine a iesit)

- sa avem luminari suficiente si sa pregatim o tabla sau ceva de genul asta ca sa nu mai ramina ceara pe jos la nenea aia in parcare

- daca mai aveti pe acasa poze(portrete) de la diverse comemorari, propun sa le atasam pe motociclete ca sa dam si o "fatza" la comemorare

- cautat locatie alternativa in caz de parcare ocupata sau neincapatoare.

 

Dacii vor cerceta inprealabil zona pentru a detecta posibile obstacole ce ne pot afecta manifestarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei care nu pot ajunge in Bucuresti la acea data si ora nu ar fi bine daca s-ar face acelasi gen de manifestare , cu acelasi caracter , exact la aceeasi ora si in provincie? Stiu , conteaza sa fim multi acolo , dar f multi nu pot merge in timpul saptamanii din cauza serviciului sau chiar a orei, mai trebuie sa vina si acasa.........

Daca da , administratorul forumului sa distribuie la fiecare comunitate regionala un mesaj specific! Sunt sigur ca sunt prieteni care-mi impartasesc ideea, si pana miercuri am putea sa o oragnizam si sa o mediatizam corespunzator!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as putea sa va ajut intr-un fel. daca aveti cum sa-mi furnizati poze de la accidente sau cu motociclisti care au murit, le voi imprima si le voi lamina, le lipitzi pe parbriz. pe poze eventual voi introduce si un text de genul: "ion Ionescu, 28 de ani, decedat" sau altceva in functie de caz.

Scuzati incoerenta, dar azi nu sunt in apele mele.

 

*nota: ion ionescu este un nume ales la intamplare, nu cunosc niciun motociclist pe numele asta, fie viu sau mort.

Editat de Arthemis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca intentia nu este sa comemoram pe cineva anume ci sa tragem un semnal de alarma aspra statisticii care ne omoara fara mila. Sa tiparim o statistica in care sa apara cate accidente in care sunt implicati motociclisti se produc din vina acestora si cate din vina altor soferi. Cred ca e mult mai ilustrativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi participa si eu cu cativa prieteni din Hot Wheels. Suntem de acord cu regulile( rugamintile Dacilor). Daca mai putem ajuta cu ceva astept PM. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi misto cand ajungeti in fata guvernului sa inaltati un banner imens pe care sa scrie"

 

"Si noi facem parte din traficul rutier. Si noi folosim autovehicule. Nu vrem sa mai murim fara rost!!!"

si eventual sa-l lasati acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei din Timisoara haideti sa facem acelasi lucru!

 

Impactul ar fi si mai mare daca mai multe comunitati regionale/cluburi ar organiza in acelas timp in mai multe orase. Trebuie sa aratam ca ne pasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as putea sa va ajut intr-un fel. daca aveti cum sa-mi furnizati poze de la accidente sau cu motociclisti care au murit, le voi imprima si le voi lamina, le lipitzi pe parbriz. pe poze eventual voi introduce si un text de genul: "ion Ionescu, 28 de ani, decedat" sau altceva in functie de caz.

Scuzati incoerenta, dar azi nu sunt in apele mele.

 

*nota: ion ionescu este un nume ales la intamplare, nu cunosc niciun motociclist pe numele asta, fie viu sau mort.

 

Ceva de genul nume;varsta;viteza eventual pentru locatie si cauza si pozele din dosar de la politia rutiera sau cercetari penale.

Merge foarte bine ca spot publicitar,cu maxim 3 sec pe victima la inceput, iar viteza de "slide show", sa creasca treptat,terminand cu imaginea pe aparatului de la urgenta care arata decesul, urmat de mesajul pe fond negru iar apoi "sponsorii" guvern,politia rutiera,cluburi moto sau asociatia moto....

Ca fundal sonor ar merge ceva DOAR instrumental Queen who want's to live forever http://www.youtube.com/p.swf?video_id=Zo52...nNbTcHu0zIu5VhZ

p.swf (application/x-shockwave-flash Object) sau ceva de la ENYA,VANGELIS....

 

NU MASINILE...,NU MOTOCICLETELE...,DOAR OAMENII UCID!

Editat de DLI(prietenii stiu de ce!)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi o idee cu un banner mare,sau afise care sa le punem in parbrize..nu cu nume,ci cu un mesaj cum ziceau antevorbitorii mei . I'm in , aveti grija ce-i care nu sunteti in regula cu acte&stuff , mai bine veniti pe jos ptr ca s-ar putea sa se lase cu verificari + amenzi :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca autoritatile o sa se supere in vreun fel. In ult timp am observat politistii sunt mult mai atenti q motociclistii, cel putin eu am avut parte azi de 2 surprize placute din partea domnilor politisti. Si cred ca si ei sar bucura sa nu mai asiste la atatea accidente de motociclete care adese ori se soldeaza q vatamare corporala. cele auto mai sunt cum mai sunt. Sa speram ca o sa iasa bine!! am sa vin si eu :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca termin cu actele motorului pana saptamana viitoare vin si eu.

si-asa tocmai mi-a murit un amic bun motorist...

 

ar fi o idee excelenta ca totul sa decurga fara cuvinte, fara interviuri, decat liniste completa...totul sa se inteleaga de la sine, caci vorbele pana acum nu au avut succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ar fi fost bine ca topicul sa fie undeva "mai la vedere"

poate nu toti bikerii din bucuresti citesc "accidente"

si mai cred ca ar trebui sa postati si pe alte forumuri daca suntem putini macar sa stim ca nu au venit ca nu au vrut nu ca nu au stiut! cu atat mai mult cu cat nu putem acuza serviciul la acea ora!

eu am vorbit la o televiziune si prima intrebare a fost "va strangeti multi?"

hai sa facem cumva sa anuntam cat se poate de multi - multi motociclisti nu sunt nici macar pe forum ... si poate ar veni ...

eu vin 99% cu moto si acte in regula sper la fel ca mine sa fie si altii si mai sper sa vina si fetele ca suntem destule ...

asfalt uscat tuturor si dea Domnu' sa iasa bine

Editat de hebe5p1n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...