Sari la conținut

Excursie La Pripyat - Cernobil,ucraina, Orasul Fantomelor


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

soon...abia am ajuns acasa, mai dureaza un pic.Pacasac a ramas la chisinau, pana spre weekend,o prelungire de concediu. Nu stralucim in intuneric ,spre dezamagirea multora :moto:.

Am poze cu contorul geiger cand indica de 1000 ori radiatia normala.....am uschit-o repede de acolo,da' senzatia a ramas.

Mai multe povesti...mai tarziu un pic....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ne-am intors :moto:

Nasol pt. mine ca nu am vazut cernobalul, insa luni am reusit sa obtin cu mult efort viza de Ucraina in regim de urgenta de la Chisinau si asa am vazut Odessa, unde ne-am reantalnit :rock: Am compensat oricum lipsa cernobalului cu o duminica frumoasa de endureala impreuna cu BD-ul pe plaiurile moldovenesti spre Dubasari ...

Ieri am vazut si Transnistria, cu al ei Tiraspol, unora le-a placut, altora nu, important e ca io ma numar printre aia de le-a placut :wink: A fost ceva aventura ...

Poze si poveste detaliata dupa ce ne mai tragem sufletul :lol:

 

 

Si o poza cu vaca accidentata ... partea kewl ca fzr-ul nu are damage asa de mare si in o luna estimez ca va teroriza din nou soselele :D

post-5179-1182972007_thumb.jpg

Editat de Marcos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tiranspider, ti-am adus piatra. Este din satul pe care l-am avut de vizitat in tur, din zona de excluziune din jurul centralei. Banui ca nu te asteptai sa iti aduc o piatra desprinsa din reactor, nu? :rock:....

PS: am si poza cand am cules piatra (se vede unde suntem), ca sa fii 100% convins ca nu e luata din Gara Cucuietii din Deal :wink:....O sa iti dau mai multe detalii despre locul unde a fost culeasa,sa stii ce scri acolo :moto:.

 

LE:Am masurat-o cu contorul Geiger, nu este radioactiva decat in limitele normale, cum este orice piatra si din romania.Deci este 100% safe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tiranspider, ti-am adus piatra. Este din satul pe care l-am avut de vizitat in tur, din zona de excluziune din jurul centralei. Banui ca nu te asteptai sa iti aduc o piatra desprinsa din reactor, nu? :lol:....

PS: am si poza cand am cules piatra (se vede unde suntem), ca sa fii 100% convins ca nu e luata din Gara Cucuietii din Deal :D....O sa iti dau mai multe detalii despre locul unde a fost culeasa,sa stii ce scri acolo :moto:.

coane .... mii de multumiri si un rezervor de bere :rock:

ps pe pacasac unde l-ati ratacit ...mi-am racit gura pin darste mai toata intrunirea incercand sa dau de el (acu putin timp aflai ca era plecat) nu de alta da am promis sa i dau un cd si stii cum e ....

a... sa nu uit 17/18/19 august va invitam la pitesti :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiti ce sentiment de "acasa" am avut cand am trecut granita la noi. Despre salbaticia din Transnistria nu am cuvinte sa o masor. Cu siguranta nu e o tara in care voi reveni.

A fost aventura, am trecut pe langa moarte (a se intelege vaca) si, din pacate sau din fericire, nu ma voi opri din mersul pe moto (doar ca imi voi selecta mai atenta bikerii). Habar nu aveam ca Marcos e kamikaze.

 

Bine ca suntem sanatosi! :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am uploadat de am behait si apoi mi-a crapat fereastra forumului cand sa dau submit....

poate mai pe seara,cand imi trec nervii....

 

hai, totusi cateva.....

bloc in pripyat,orasul unde linistea este asurzitoare.Parasit acum 21 ani, probabil nu va mai fi locuit niciodata in urmatorii 600-900 ani- post-5192-1183016508_thumb.jpg

cea mai mare radiatie intalnita - 129.9 . cam de 1000 ori valoarea normala....post-5192-1183016531_thumb.jpg

red forest - padurea care lumina rosu,de unde se trag legendele cu "licurici" ca noi..post-5192-1183016554_thumb.jpg

parcul de distractii din Pripyat - post-5192-1183016580_thumb.jpg

sarcofagul de pe reactorul 4 si monumentul inchinat celor care l-au construit post-5192-1183016605_thumb.jpg

post-5192-1183016648_thumb.jpg

 

..recunoasteti? post-5192-1183016688_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiti ce sentiment de "acasa" am avut cand am trecut granita la noi. Despre salbaticia din Transnistria nu am cuvinte sa o masor. Cu siguranta nu e o tara in care voi reveni.

A fost aventura, am trecut pe langa moarte (a se intelege vaca) si, din pacate sau din fericire, nu ma voi opri din mersul pe moto (doar ca imi voi selecta mai atenta bikerii). Habar nu aveam ca Marcos e kamikaze.

 

Bine ca suntem sanatosi! :moto:

 

Dupa ce ca mai e si kamikaze mai e si chior pe deasupra...bine ca totul e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Nu sunt motociclist, prefer mersul pe 4 rotii (pt. a evita faze de genul aceleia cu VACA) :moto:

Deci prefer siguranta in detrimentul adrenalinei. :rock:

Ce m-a facut sa apar pe aici o sa ma intrebati.Ei bine...studiez fenomenul Cernobyl si sunt aproape gata sa definitivez o munca de cateva luni.Intamplator cautand pe Google ceva legat de Pripyat am fost directionat pe acest forum.Am asteptat sa plecati si apoi sa va intoarceti.Si ma bucur ENORM ca va-ti dus misiunea pana la capat.10 x din partea mea.Uite ca lumea nu prefera numai excursii exotice, mai se orienteaza si catre ceva terifiant si de ce nu chiar riscant.

Sincer va invidiez ca-ti fost acolo, dar probabil ca intr-o zi voi ajunge si eu si cu siguranta ve-ti afla.

Ceea ce vreau eu de la voi este sa fac cu unul din voi un scurt interviu ( pe mess).Iar cel care v-a accepta ii voi explica despre ce este vorba si despre ce v-a fi vorba in continuare.

Am foarte mare nevoie de ajutorul vostru.Asa ca astept un raspuns de la voi.

Adresa mea de mess: adrian_ivanov76 pe yahoo

 

Inca odata felicitari pt. acesta excursie!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buei, Samuraii ne-au asteptat la granita la Albita :moto: :rock:

 

Sa vii pe la 6 sa iei suveniru din Odessa

A fost una dintre adevaratele dovezi de camarederie...rar intalnite.

Stiam eu ca Laur si Dan sunt super baieti. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vedeti pe ce puneti filmarea sa nu fie ca nunta lu Kali cu gemete pe fundal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vedeti pe ce puneti filmarea sa nu fie ca nunta lu Kali cu gemete pe fundal

 

=))) :wink:

 

Fapt divers2: Oare ti se "scoala" acolo la Cernobal daca iti vine sa.... :rock: ? Cum o iesi un plod conceput acolo f :moto: ?

 

(trileme existentiale, sa ma scuze excursionstii - glumesc doar :lol: ) Astept in continoare poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...