Sari la conținut

Campinguri din Romanica


jacques
 Share

Postări Recomandate

Va rog sa faceti o trecere in revista a campingurilor din Romania. In aceasta categorie mi-ar placea sa introduceti si pensiunile care ofera spatiu de cazare la cort, motelurile foarte simple si ieftine si locurile de campare neamenajate special in acest scop dar sunt folosite im mod curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o idee excelenta, si eu m-am cam lovit de aceasta problema in timp ce bantuiam soselele Romaniei, asadar ar fi foarte interesant daca ati incerca fiecare sa "puneti o caramida" si impreuna sa reusim sa construim ceva frumos si folositor.

Asadar poate gasiti pensiuni gen WELLCOME BIKERS, sau tratati cu patronii pensiunilor sa primeasca motociclistii cu bratele deschise.

Eu am gasit deja 2 pensiuni in jud. Hunedoara unde motociclistii sunt bineveniti!

 

1-CAMPING MADALINA: ---Wellcome Bikers

-situat pe malul Lacului Cincis, la o distanta de 10-15 km de Hunedoara

-capacitate 80 de locuri, in cabana si la casute, in camere cu 2-3-4 paturi.

-pret cazare in casute/cabana= 25 lei/persoana.

-campingul este dotat cu restaurant, bar, terasa, plaja cu acces direct la lac si PARCARE PAZITA. :lol:

-posibilitati de campare contra sumei de 10 lei/ cort.

-masa poate fi servita la restaurantul complexului, dar exista si posibilitati de gatit la ceaun, frigarui si gratar.

-in timpul saptamanii de luni si pana joi la grupurile de peste 10 persoane se acorda reducere la cazare pana la 30%

TEL: 0730124015 FLORIN RADOANE -administrator.

Nota: imi pare rau, dar poze am doar facute pe ploaie.

 

post-29501-1232290278_thumb.jpg post-29501-1232290232_thumb.jpg post-29501-1232290113_thumb.jpg post-29501-1232290399_thumb.jpg

 

 

 

2-CABANELE DORULET: ---Wellcome Bikers

-situate in Muntii Retezat, la poalele Parcului National Retezat.

-datorita faptului ca beneficiaza de adresa pe internet, nu voi mai lungi vorba: http://www.cabaneledorulet.ro/despre.php

 

 

P.S: CEI CARE DORESC SA VINA ANUL ACESTA LA BIKES ON ICE, AICI LA DORULET TREBUIE SA AJUNGA!!!

 

------ WELLCOME BIKERS!!!! ----- :crack: :P :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As fi trecut si eu un camping aici dar urasc oamenii care-i spun Romanica. E totusi tara ta, Romanica mi se pare...urat.

 

In plus mi-am amintit ca a fost in regula acolo vreo 8 ore, oameni placuti, vecini de treaba pana a aparut burtosul de "patron", un tigan cat un dulap cu nevasta si fro 5 puradei cu guta dat la maxim. Tocmai cumparase campingul. Acum e "the usual hangout" pentru betivii din sat si zona de gratare favorita a manelistilor de prin Buzau cred (ca doar buzaul e mai aproape).

 

Altfel ideea nu e rea, chiar sunt curios daca noi mai avem vreun camping macar asemanator cu cele din afara.

Editat de melciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce am ( avem ) de o astfel de lista?

Pentru turism oarecum civilizat ? Dush ?

V-ati pus problema cat de putine sunt campingurile cu dus ? Sau baile/dusurile publice ?

...Da stiu, ne putem spala si in rau/lac... dar parca totusi...

...Sau poate nu toti suntem nishte smardoi bazati sa facem fata oricarei intrepelari din partea "bashtinashilor".

 

Sa ne uitam putin peste gard si sa vedem ca altii au campinguri destule si au pe forumuri topicuri unde schimba astfel de informatii.

Ma astept ca fiecare sa scrie despre campinguri in care au stat. Poate nu chiar din localitatea de resedinta, pentru ca nu cred ca cineva care locuieste aproape are nevoie sa stea in camping.

 

Si ca imi aduc aminte de un camping de pe malul lacului Cincis de langa Hunedoara fara dush, unde am stat cam 4 nopti, vara. Intr-un final am gasit abia in tr-o piata agroalimentara din Hunedoara un dush public... jalnic.

 

Da stiu, puteam sa stau la hotel sau la pensiune daca am pretentii. Sau acasa, cum va spun sigur ca ar gandi unii. Dar, simplu, NU VREAU.

 

Cei ce nu sunt interesati de subiect " au voie " sa nu citeasca sau sa scrie aici.

 

 

 

As fi trecut si eu un camping aici dar urasc oamenii care-i spun Romanica. E totusi tara ta, Romanica mi se pare...urat.

 

In plus mi-am amintit ca a fost in regula acolo vreo 8 ore, oameni placuti, vecini de treaba pana a aparut burtosul de "patron", un tigan cat un dulap cu nevasta si fro 5 puradei cu guta dat la maxim. Tocmai cumparase campingul. Acum e "the usual hangout" pentru betivii din sat si zona de gratare favorita a manelistilor de prin Buzau cred (ca doar buzaul e mai aproape).

 

Altfel ideea nu e rea, chiar sunt curios daca noi mai avem vreun camping macar asemanator cu cele din afara.

 

 

... as putea sa comentez si eu cat de proasta mi se pare ideea cu BKTMW-ul, dar ma abtin

 

Romanica..pt ca este de (cuvant urat). Dat poate impreuna, cu efort comun, o mai spalam un pic.. ca, ce sa-i facem, buna-rea, ie a noastra si ne identificam cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brasov - camping Dirste, super conditii

Sighisoara - camping Aquaris, conditii bune

Victoria - camping si strand, conditii bune

Zona Cheia - campare in diverse locuri

Slanic Prahova - camping cu conditii minime (OK totusi)

Transfagarasan - pe marginea drumului, locuri frumoase

Rasnov - camping

Lacul Rosu (Bicaz) - camping nasol

Cluj - camping pe Feleac parca...OK

Valea Cernei spre Herculane - super loc pe malul apei (improvizat - e o poiana mare)

Plaiu Foii - cabana ieftina, locuri de campare in jur

Rm. Valcea - 2 campinguri, de evitat

Sasca Montana - pensiuni dragute si ieftine

Sibiu - pensiunea "Leu" in centrul istoric

.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brasov - camping Dirste, super conditii

Sighisoara - camping Aquaris, conditii bune

Victoria - camping si strand, conditii bune

Zona Cheia - campare in diverse locuri

Slanic Prahova - camping cu conditii minime (OK totusi)

Transfagarasan - pe marginea drumului, locuri frumoase

Rasnov - camping

Lacul Rosu (Bicaz) - camping nasol

Cluj - camping pe Feleac parca...OK

Valea Cernei spre Herculane - super loc pe malul apei (improvizat - e o poiana mare)

Plaiu Foii - cabana ieftina, locuri de campare in jur

Rm. Valcea - 2 campinguri, de evitat

Sasca Montana - pensiuni dragute si ieftine

Sibiu - pensiunea "Leu" in centrul istoric

.....

 

parca facusei o super tura acum 1 sau 2 ani si ai scris undeva...

pune te rog un linck

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.eurocampings.co.uk/en/europe/romania/

 

Asta este lista gata facuta.

Pentru toata europa.

 

Eu am fost afara si am folosit camping-uri si am fost foarte incantat. Nota maxima in Austria si o nota mai mica, dar nu foarte pentru Ungaria.

 

parca era vorba de <romanica> hi hi hi

 

eu am vazut unul intre moieciu si campulung destul de interesant ca amplasament

belvedere frumoasa insa conditii ......

 

cel mai tare l.am vazut in grecia spre kavala parca faliraki

super adevarat

si cu frigidere individuale

 

alta lume

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IN vremurile tineretii cand se circula un uichend da, un uichend nu stiam de un camping tare frumos la Gheorgheni pe drumul inspre Bicaz. Mai exista? Mai este ce era inainte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am lasat o noapte motorul la cabana Gura raului in Zarnesti ca sa pot da o tura scurta perpedes prin Piatra Craiului. Am vorbit cu patronul, initial vroiam sa-l las in curte dar a insistat sa-l bag in garaj. I-am lasat 10ron si totul a fost OK. Totusi am gasit pe alte forumuri reclamatii referitor la aceasta cabana, chiar cu furturi de benzina din masina asa ca nu stiu ce sa cred....

 

La campingul de la Dirste sunt conditii super, cum s-a mai spus.

 

La mare in zona Hanul piratilor langa Mamaia sunt mai multe campinguri, am fost mai demult intr-unul si era OK

 

Zone in care am mai campat cu motorul si nu m-a fugarit nimeni: Balea Lac(cam multe pietre), Poienari (pe transfagarasan mai jos de Vidraru, e o padurice si un rau pe marginea drumului, sunt corturi mai toata vara acolo)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Loc Gilau jud Cluj.

Camping cu casute, dusuri, loc de cort, restaurant, lac

F frumos amenajat. Cine a fost anu trecut la Seth on Fire, stie :yikes:

 

 

La Gilau este vorba despre Camping Eldorado: http://www.campingeldorado.com/?Home

Intr-adevar, foarte frumos si cred ca agreeaza bikerii atata timp cat acolo s-au tinut deja doua intruniri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

campinguri unde am stat cu cortul

HAnul piratilor langa Mamaia

In vatra dornei de la statia CfR vreo 300 m, 9 lei de persoana, dusuri cu apa calda, curent, nu e foarte mare si majoritaea erau straini cand am fost eu

In Putna cum se intra prima strada la dreapta , a treia casa pe stanga cred, in curte la un cetatean care primea cu cortul in gradina, 5 lei de pers, conditii rustice, buda de tara, pt baieti era mai usor ca mergeai in papusoi, gazdele foarte de treaba ceea ce a compensat lipsa de conditii, aveau si 2 casute cu 2 camere la 20 ron de pers

In Borsa langa telescaun, tot la un cetatean pe teren era rsicant sa lasi lucrurile nesupravegheate, trafic mare prin zona

 

Plus inca alte zeci de locuri unde am stat in padure sau pe malul unei ape

Editat de calinbac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar in mijlocul padurii , langa un rau sau lac , nu mai merge? :-)

 

 

Ba mai merge si asa, insa... gandeste-te ca poate ai prins o zi ploioasa in care ai mers cu motorul cateva sute de km si asa murat cum esti si tu si bagajul (si partenera :P ) , simti nevoia de a parca undeva la o pensiune/motel, unde sa iti fie motorul in siguranta, undeva unde sa nu se uite cei de la receptie la tine ca la urs, sa nu aiba nici preturi usturatoare, iar daca esti primit cu bratele deschise... :scratch: iar daca mai ai si reducere ca esti biker... eu zic ca se schimba situatia, ce zici?

 

Daca inca nu a inteles lumea care este scopul topicului, incerc sa fiu cat se poate de explicit: Asadar vrem sa strangem informatii despre pensiuni, moteluri, campinguri unde nu au preturi mari, unde sunt bineveniti motociclistii ca atunci cand plecam prin tara, in caz de necaz (ploaie, furtuna, etc...) sa stim unde sa "tragem" inainte de caderea noptii.

 

Cu aceasta ocazie va sugerez tuturor celor care va considerati bikeri sa va implicati in culegerea datelor ca poate vine vremea cand veti avea chiar voi nevoie de aceste informatii. Daca aveti cunostinte care au sau care lucreaza la pensiuni, moteluri, campinguri, poate le exlicati cam cum sta treaba cu bikerii si cu fenomenul "wellcome bikers" si apoi postati ceva pe aici... ca poate prinde bine cuiva... :D

Numa` bine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Lepsa, chiar la intrare, langa cascada, in curtea omului, 10 ron / cort cu precizarea sa nu fie weekend ca e full, noi am prins liber si a fost ok ca omu avea si un bar de unde puteai sa-ti iei diverse. La Slanic Moldova undeva spre capatul statiunii stau oamenii cu corturile langa parau, printre copaci, poti sa prinzi un loc frumusel cu mentiunea ca in weekend sunt multe gratare, manele, hore printre copaci... La Covasna - camping Poiana Zanelor am prins chiar deschiderea si nu am platit, amenajat cu dusuri si wc-uri cat de cat ok. La Ocnele Mari, langa Rm. Valcea langa cele doua stranduri cu apa sarata, moca, oameni de treaba, super distractie la strand ca plutesti ca oul in saramura. La Baile Herculane cu cativa km inainte, cum mergi dinspre TG. Jiu, e o poiana mare, proprietate privata, langa rau, bude nasoale, manele si galagie multa in weekend. La Sarmisegetuza, chiar la intrare in cetate, in parcare, sunt doua casute si un local unde se poate manca bine si ieftin, cort 10 ron/noapte (a fost oprire de urgenta ca ne prindea noaptea pe drum). La lacul Sf Ana, camping la marginea padurii, conditii naspa, praf mult si aglomeratie mare, de preferat sa stii lb. maghiara la intrarea in rezervatie ca altfel nu stii pt ce platesti (camping sau vizitare lac cu motorul sau pe jos) - limbajul semnelor e cat de cat ok. Si foarte multe locuri frumoase la marginea drumului langa parauri sau in poienite unde se putea campa cu conditia sa fie mai multi ca dracu' stie ce se poate intampla peste noapte (am fost doar eu cu sotia).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Lepsa, chiar la intrare, langa cascada, in curtea omului, 10 ron / cort cu precizarea sa nu fie weekend ca e full, noi am prins liber si a fost ok ca omu avea si un bar de unde puteai sa-ti iei diverse. La Slanic Moldova undeva spre capatul statiunii stau oamenii cu corturile langa parau, printre copaci, poti sa prinzi un loc frumusel cu mentiunea ca in weekend sunt multe gratare, manele, hore printre copaci... La Covasna - camping Poiana Zanelor am prins chiar deschiderea si nu am platit, amenajat cu dusuri si wc-uri cat de cat ok. La Ocnele Mari, langa Rm. Valcea langa cele doua stranduri cu apa sarata, moca, oameni de treaba, super distractie la strand ca plutesti ca oul in saramura. La Baile Herculane cu cativa km inainte, cum mergi dinspre TG. Jiu, e o poiana mare, proprietate privata, langa rau, bude nasoale, manele si galagie multa in weekend. La Sarmisegetuza, chiar la intrare in cetate, in parcare, sunt doua casute si un local unde se poate manca bine si ieftin, cort 10 ron/noapte (a fost oprire de urgenta ca ne prindea noaptea pe drum). La lacul Sf Ana, camping la marginea padurii, conditii naspa, praf mult si aglomeratie mare, de preferat sa stii lb. maghiara la intrarea in rezervatie ca altfel nu stii pt ce platesti (camping sau vizitare lac cu motorul sau pe jos) - limbajul semnelor e cat de cat ok. Si foarte multe locuri frumoase la marginea drumului langa parauri sau in poienite unde se putea campa cu conditia sa fie mai multi ca dracu' stie ce se poate intampla peste noapte (am fost doar eu cu sotia).

FARAOANE CĂND MAI AI DE GĂND SA PLECI PRI EXCURSII DIN ASTEA :laugh: BAGA ÂŞI TU UN MESAJ PE FORUM CĂ MĂ BAG ÂŞI EU LA O EXCURSIE CU SOAĂA MEA! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca inca nu a inteles lumea care este scopul topicului, incerc sa fiu cat se poate de explicit: Asadar vrem sa strangem informatii despre pensiuni, moteluri, campinguri unde nu au preturi mari, unde sunt bineveniti motociclistii ......................................................................................................................

poate le exlicati cam cum sta treaba cu bikerii si cu fenomenul "wellcome bikers" si apoi postati ceva pe aici... ca poate prinde bine cuiva... :laugh:

Numa` bine!!!

Man tu vrei reducere de biker? :love:

Sunt curios, cum sta treaba cu bikerii? :cheers: :laugh: ...... ala rosu de pe tron e un biker..... si aia de fac plecaciuni sunt oamenii simpli.... nebikeri... am inteles bine?

 

 

fenomenul "wellcome bikers" :D

P.S. chiar tebuia sa scrii Romanica in numele topicului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man tu vrei reducere de biker? :lol:

Sunt curios, cum sta treaba cu bikerii? :wink: :laugh: ...... ala rosu de pe tron e un biker..... si aia de fac plecaciuni sunt oamenii simpli.... nebikeri... am inteles bine?

 

 

fenomenul "wellcome bikers" :D

P.S. chiar tebuia sa scrii Romanica in numele topicului?

 

1 - NU EU AM DESCHIS TOPICUL, deci NU EU am scris "Romanica"

2 - NU am zis ca vreau musai reducere pentru bikeri, insa am explicat de repetate ori ca incercam sa gasim pensiuni / moteluri, etc unde sunt agreati motociclistii si primiti cu bratele deschise, nu cu "bete-n roate".

3 - Studiaza putin fenomenul welcome bikers in Muntii Alpi, de exemplu, si apoi mai povestim.

4 - Asa-i ca e mult mai usor sa iei in ras pe cei care incearca sa faca ceva constructiv decat sa te implici si sa ajuti sau chiar sa faci tu insuti ceva folositor?

5 - Nu crezi ca ar fi frumos sa stim si noi cu cine avem onoarea? Niste date ceva, completate la profil... Sau macar scrie de pe adevaratul id-u.

 

ASFALT USCAT TUTUROR!!! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum as putea sa mai dau cateva replici "potrivite", dar hai sa revenim la lucruri mai constructive.

 

Daca aveti si puteti:

 

1. Numele locatiei

2. Scurta descriere

3. Nr telefon si pers de contact

4. Coordonate GPS sau macar o mica schita pt gasit locatia

5. Poze

 

O sa ma straduiesc sa centralizez, apoi, informatia, intr-un mod cat mai accesibil. ( sau daca se ofera altcineva, este OK )

 

PS: Poate se gaseste un admin sa schimbe numele topicului, pentru a menaja pe compatriotii sensibili.

Editat de jacques
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa bariera de la iesirea din Mamaia spre Navodari,pe partea dreapta este camping HOLYDAI,am tot fost acolo de cativa ani e super,apa calda toata ziua,dusuri multe ,umbra,paza,relativ linistit la capitolul muzica .

Au si impinge-tava inauntru,un boutique cu ceva haleala,net wirless la receptie,eu ma urc pe moto ma duc la Navodari si fac cumparaturile la supermarket e mai ieftin si ma si plimb.

 

 

Detalii AICI

post-15897-1233638043_thumb.jpg

Editat de A-L-E-X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...