-
Număr conținut
6.250 -
Înregistrat
-
Ultima Vizită
-
Zile Câștigate
3
Tip conținut
Profiluri
Forumuri
Calendar
Orice postat de Silver Arrow
-
Scule de calitate - de unde le cumparam?
topic a răspuns lui Silver Arrow în mavetzul Service si intretinere curenta
Interesante datele. Intentionez sa acopar garajul cu lambriu, ca sa arate frumos, ceea ce va ameliora si izoltatia termica. Cum a spus daca tin temperatura pe la 6-10 grade sunt multumit. Probabil ca nu voi pune polistiren ci o vata vegetala. Asta vedem mai la vara. -
Pot fi limitate motocicletele mari?
topic a răspuns lui Silver Arrow în Gheorghe Ioanul Discutii generale
La ce ii trebuie vere conservele alea pe casca? -
Scule de calitate - de unde le cumparam?
topic a răspuns lui Silver Arrow în mavetzul Service si intretinere curenta
Macar 20 Fahrenheit. Cate sunt acuma pe afara -
Scule de calitate - de unde le cumparam?
topic a răspuns lui Silver Arrow în mavetzul Service si intretinere curenta
Prea tarziu. Am cumparat panoul . Vedem ce o sa iasa. Maine incep sa montez cadrul. Dupa Craciun sper sa pot pune in functiune instalatia. Am mai luat o scula: Adaptor pentru bormasina pentru piulite nit. Sa il vedem si pe astacum functioneaza. De retinut ca eu nu trebuie sa fac 20 grade in garaj, desi nu ar fi rau. Daca pot sa il tin pe la 8-10 grade pentru mine este suficient. Macar la primavara cand o sa dea soarele o sa se incalzeasca mai repede la temperaturi acceptabile. -
Scule de calitate - de unde le cumparam?
topic a răspuns lui Silver Arrow în mavetzul Service si intretinere curenta
Garajul are nevoie de un calorifer de circa 3 kW. 7,5 m x 3 m x h=2,5 m . Circa 56 mc. Constructie: container cu pereti 40 mm cu spuma. Panouri solare = iti mai trebuie si un invertor si acumulatori mari ca sa poti face treaba. Am impresia (nu am facut o socoteala, asa imi lasa impresia.Poate gresesc) ca eficienta eneregtica lumina-apa calda este mai bina decat cea lumina-energie electrica. In plus acumulatorii au un un numar finit de cicluri de incarcare-descarcare. Fierul si sticla se incalzesc multi ani de acuma inainte. @ENEOS este garajul in care sta moto. Daca fac un 10 grade este suficient. Asa daca nu mai uit la costuri, imi pun o centrala electrica de 6kW de la Mikoterm, 2000 de lei si lucrarea este incheiata. In plus la vara poate imi pun un lighean mai mare pe post de piscina - un jacuzzi - si o sa pot incalzi apa moca. Ideea este ca daca se petrece ceva util o sa ma gandesc sa pun panouri solare pe casa pentru apa calda menajera si incalzire. Doar ca atunci vor fi modificari mai ample in sistemul de incalzire. -
Scule de calitate - de unde le cumparam?
topic a răspuns lui Silver Arrow în mavetzul Service si intretinere curenta
Pai iti pui un rulou cu comanda electrica. Apoi un senzor termic pe sistemul solar. Ai depasit Tmax, se inchide oblonul si gata cu soarele pe tuburi, A scazut temperatura sub Tpornire, se ridica oblonul. Asta este varianta low cost. Daca ai chef de fineturi pui mai multe praguri de inchidere si gaseste automatizarea nuvelul de deschidere oblon ca sa obtii constant energie solara cat sa mearga bine instalatia. In terminologie tehnica se numeste ''over engineering'' Am ales instalatia nepresurizata ca sa nu coste prea mult. In plus o sa am un vas tampon care o sa mai tina o leaca de caldura si pe parcursul noptii sau daca se ascunde soarele cateva ore. Daca pui antigel in ea nu ai de ce sa o golesti. Daca o folosesti pentru apa calda menajera atunci este alta treaba. Mi se patre mai buna ca sa nu se intample ceea ce patesti tu: se supra incalzeste = se duce apa din ea. Si gata. Nu plesneste nimica. Normal ca fara soare nema caldura, dar nu e problema daca scade un pic temperatura in garaj. -
Scule de calitate - de unde le cumparam?
topic a răspuns lui Silver Arrow în mavetzul Service si intretinere curenta
Am vrut sa deschid un topic despre o instalatie de incalzire solara , dar sa fiu al draqu daca am stiut in ce sectiune. Am vrut la Motociclisti in timpul liber , dar acolo este doar pentru urari si generatia urmatoare Asa ca transmit pe aceasta cale urarile mele cele mai bune pentru toate generatiile urmatoare. Avand in vedere ca vine frigul, iar corentu' electric s-a scumpit cam mult, si nici nu ma bucur sa las instalatii electrice de putere in functiune in garaj, m-am gandit sa pun o instalatie solara de incalzit garajul. M-am gandit si a iesit cam asa ceva: - instalatie solara nepresurizata 1.300 lei https://www.solaro.ro/products/solare-apa-calda-inox-90-litri-10-tuburi?variant=15475935740006¤cy=RON&utm_medium=product_sync&utm_source=google&utm_content=sag_organic&utm_campaign=sag_organic&utm_campaign=gs-2020-12-17&utm_source=google&utm_medium=smart_campaign&gclid=Cj0KCQiAzfuNBhCGARIsAD1nu--ZLmpNkuQYBrNAytdySVmxhBWPSWXtLwgGNPgD1tVySQDMje81cbMaAh8OEALw_wcB - calorifer aluminiu 12 elementi cu accesorii de montaj: circa 750 Lei - teava PPR cu accesorii probabil vreo 300 de lei - pompa recirculare agent termic: 250 lei - automatizare: 500 lei - Agent termic cam 800 lei - rulou aluminiu cu actionare electrica: 1.000 Lei Deci in total ma astept ca materialele sa ma coste cam 5.500 Lei (am mai pus un 10% neprevazute). Daca ar functiona cat de cat bine, probabil ca ar deveni rentabil cam in 10 luni, adica vreo 3 ani. V-ati facut careva un sistem de incalzire solar pentru garaj? -
@goe 75 Asta imi cam place si mie: Moto Guzzi V100 Dintre toate cerintele tale se incadreaza macar la ghidon si V2
-
Decizie achizitie motocicleta A2.
topic a răspuns lui Silver Arrow în mihaipessperul Discutii generale
S-o stapanesti sanatos! Sa va bucurati de plimbari multe si frumoase! P.S. ''Am experimentat o problema ...'' Esti simpatic -
@l.u.v am ras cu asta din emoticon. Stiu ca e plasticaraie mai ieftinache, dar era dorita pentru oras. Ma gandeam ca 30-40 minute o cursa rezist Pentru mers drumuri lungi ramanea XTrail-ul. Adevarul este ca al meu Koleos de la pravalie are finisaje de lux pe langa Auris , doar ca ii place benzina mai ales prin oras. Acuma o sa dau Nissan-ul si raman cu Lexus-ul.
-
Sincer eu ma orientasem spre o Toyota Auris hibrid. Am mers cu cateva prin Bucuresti (cu Uber) si m-a impresionat consumul. Spatiu bun in masina, finisaje rezonabile. Acuma daca a aparut ocazia cu Lexus la pret de Auris am trecut peste consum si asta a fost. @Adrian M. Vine si pozele. Mai intai sa ii spal rotile ca le-am pus pe cele de toamna-iarna si e murdare domne.
-
@cuki banuiesc ca vorbesti de 2.2 diesel si probabil de masina mica. La Lexus este motor de 3,5 L benzina, masina este destul de inalta (CX mare), tractiune integrala, asa ca e cam greu de ajuns la 5% consum. Dar de ce iti consuma atata de mult pe DN? Bagi depasiri la banda rulanta?
-
Multumesc Azi daca tot aveam treaba pe la Pitesti am dat o tura Buc- Pitesti si retur. 10% mers cu 135 km/h. Pe DN -uri, pare sa consume in jur de 7,5% mers linistit de pensionar. Una peste alta e placuta la mers, trebuie verificat prin fata ca trancane ceva de la bucse sau capete de bara/bielete.
-
Salutare, s-a achizitionat Are un ceva cu L N H undeva prin bord. Multumesc de ajutor. Asa ca am trecut de la Nissan la Toyota
-
Scule de calitate - de unde le cumparam?
topic a răspuns lui Silver Arrow în mavetzul Service si intretinere curenta
Ti le dau cado pe ale mele -
Multumesc de info. O sa mai citesc despre treaba cu bateriile. Am vazut pe diverse forum-uri ca multi spun ca este sensibila ca o mimoza la surse externe de tensiune.
-
Daca pleci primul de la semafor atunci nu o sa scoti acest consum. Dar desi pare gtreu de crezut chiar atata este. O sa iti comunic cat mi-a consumat si mie.
-
@Sapro213 iti multumesc pentru info. Am retinut cu pompa de apa. O sa intreb. Uleiurile vor fi verificate si ele daca au fost schimbate. Cu bratele inferioare posibil sai aiba ceva, cand am facut o tura cu ea se auzea un troncanit pe stanga fata. Nu stiu daca are sau nu suspensie pe aer, trebuie sa intreb. Astazi am luat decizia sa o cumpar. Maine o duce la service sa verifice ce se aude in fata, si o sa il rog sa scoata si o lista de lucrari de intretinere, sa aflu ce si cum s-a facut la masina. Da, consumul stiu ca sta pe la circa 10%. Nici nu poate sta mai jos la un motor atata de mare, dar oricum este un pic mai mic decat la Nissan.
-
Salutare, Ma interesa in primul rand care ar putea fi piesele susceptibile de inlocuire dupa 10 ani si 150.000 Km: bateriile de tractiune, curea CVT, sau alte piese care nu imi vin acuma in minte. Si foarte important: unde ai facut intretinerea ei? Eram curios daca are ceva damblageli cunoscute specifice modelului (de ex. la Nissan-ul XTrail T30 pe care il am, este cunoscut ca la motorul benzina de 2,5 L dupa 150.000 km crapa garnitura de chiulasa. La a mea a crapat pe la 170.000 km). Nu ma deranjeaza ca exista astfel de probleme, dar sa stiu sa nu ma ia prin suprindere. Am fost ieri si am dat o tura cu masina si mi-a placut. Confort pe masura renumelui, se misca frumos, si motorul are un zgomot placut . @mircea.cazachevici ai avut perfecta dreptate cu modul de functionare al cutiei de viteze. Acest aspect a fost apreciat la superlativ de sotie ca nu o mai smucesc cand ma infig in acceleratie. Oricum daca te infigi in accelaratie la masina asta, degeaba mai este hibrida. Este clar ca nu este genul de masina pentru conducere sportiva ceea ce nu ma deranjeaza intrucat eu o iau mai usurel, asa ca pensionarii (mobra mea este un Goldwing, care numai sportiva nu este ).
-
Exact asta este treaba: de ce sa aruncam obiecte care mai au viata? Iar multe sunt intr-o stare foarte buna. De obicei aruncam pentru ca asta vrea societatea de consum, care te impinge de la spate prin diverse metode: reclame de mic copil, norme de poluare, softuri care nu se mai pupa de procesoare vechi, nu mai este ''trendy'' , sau diverse altele. Nu mai vorbesc de politica de preturi piese schimb de iese reparatia mai scumpa ca produsul (prost) nou. Octavia cea veche sigur va mai circula mult timp. O colega de birou a avut un Cielo, din acela venit din Coreea (primele bucati). Am mers si eu ca masina si era minunata. La un moment dat cand i-am luat un Peugeot a dat masina sora-sii care apoi a dat-o unui vecin al ei. Acea masina functioneaza excelent si astazi, are in jur de 100-120.000 km, toti cei care au avut-o sau o au necirculand prea mult cu ea. De ce sa ajunga la Remat?
-
Am trecut Mogosoaia ca sa stie Nguyen ca ii protejez Zenu' Partial este si pentru poluare avand in vedere ca este hibrida. Dar inca nu am luat-o Mai corect ar fi ca poluarea este ca bonus, aste este - scoate mai putin fum decat ce am acuma. XTrailu' scoate parca vreo 220 g/km iar asta vreo 150 g/km. Mie mi se pare complet anti-ecologie sa arunci o masina euro 3 sau euro 4 la gunoi ''pentru ca poluaza''. Comparativ cu una euro 6 evident ca polueaza mai mult. Doar ca masina noua inseamna poluare mare la fabricare (25-40 to CO2/masina in functie de tipul masinii) si drept urmare o prostie sa ne bucuram ce putin polueaza troaca euro 6 fata de cea euro4 , cand multi proprietari nu vor apuca sa circule suficient sa ''sa se merite'' schimbarea. Plus ca poluam la greu cu aruncatul la gunoi al unei masini vechi. Sunt multe chestii, mai ales plastice si cauciucaraie, care nu se recicleaza precum ferul si haluminiul. Ai drepatate, masinile nu sunt mega poluatori comparativ cu avioane si bampoare. S-a vazut si pe timpul lockdown-ului in marile orase europene. 2 saptamani trafic auto aproape zero , poluarea la parametri cunoscuti din vremea cand se circula la greu . Fara discutie ca ar fi mai bine ca o masina euro3 sau 4 sa scoata mai putin fum. Mi s-ar parea mai eficient sa existe un kit de reducere noxe (nu stiu daca este tehnic posibil) si sa pastrezi masina, pacat de ea sa o arunci la gunoi, se face risipa de materiale. Pentru mine toata reclama asta cu schimbatul masinilor vechi cu unele noi ''nepoluante'' este de fapt sustinere mascata pentru producatorii auto. Iar treaba cu masini electrice imi pare greu de realizat, fie si numai prin prisma incarcarii acestora la priza, din aia chioara de 230 V. Nu mai vorbim de materiale pentru baterii (industrie extractiva extrem de poluanta - vezi Chile), fabricile de baterii alti mari poluatori si la urma reciclarea bateriilor uzate. In Bucuresti daca am avea totul cu bulefrica, sa zicem 1.000.000 masini si seara incarca simultan ''decat'' 15%, asta inseamna cam 150.000 de masini. Si toata lumea incarca la 230 V, la sa spunem 7 kW. Asta inseamna un necesar de putere 1.050 MW . Asta inseamna ca un reactor si jumatate de la Cernavoda lucreaza doar pentru incarcat masini in Buc . Nici nu ma mai gandesc ce inseamna ca necesar de cabluri din cupru/aluminiu si statii de transformare ca sa poti asigura puterea asta. Un post trafo de 800 KVA costa cam 70.000 €, adica doar posturile trafo aferente incarcarii masinilor vor costa cam 100 de meleoane ieuro . Cine baga banii astia? @mircea.cazachevici multumesc de info si de link.
-
@Nguyen Am uitat sa precizez, dar ma gandeam ca te-ai prins: masina SH inseamna reutilizarea resurselor deja luate pamantului, adica sa nu ne batem joc de ceea ce avem. Daca socoteai si tu iti dadeai seama ca mai multa paguba ai facut pamantului cumparand o masina noua decat una SH.
-
Nu iti sta bine cand te faci ca nu intelegi. Tu ai luat o masina noua ceea ce a insemnat resurse noi luate de la urmasii nostri, basca 25 tone CO2 basculate instant in atmosfera. Tu peste 200.000 km tu vei fi poluat per total dublu decat mine. (iti place cum am folosit Plusquamperfekt).
-
Nu tineam musai la toti calutii aia, dar nah, ma pregatesc si eu cumva pentru pana de curent. Leg motorul la un generator si m-am scos.
-
Pai m-am uitat, dar RX225h nu se ezista
