Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Va salut , ma numesc Sergiu si sunt nou pe forum.

 

In curand , sper... o sa-mi mai adaug o categorie la permisul de conducere, si anume categoria A.

Am luat sala 19/20 si m-au programat la traseu dabea peste 1 luna si 3 saptamani... niste nesimtiti dar, asta e Romania, sper sa nu uit ce am invatat... am fost un car de nervi cand am aflat ca pe 20 Iulie m-au programat pe 10 septembrie, imi venea sa ii iau la bataie , dar probabil nu as mai lua carnetul in veci.

 

Ma tot foiesc si nu reusesc sa ma hotarasc la o motocicleta mai de incepatori asa, nu vreau vitezane deocamdata desi imi plac cum arata. Vreau ceva confortabil , sa mi se potriveasca , sa aibe putere suficienta cat sa nu ma lase oricine in urma dar nu si cat sa ma omoare. Ideea e ca ma atrage si off-road-ul foarte mult, asa ca dupa lungi cautari mi-am dat seama ca cea mai potrivita motocicleta pentru mine este un supermoto cu care pot merge atat pe strada cat si pe dealuri si drum accidentat.

 

M-am tot uitat si am dat de Yamaha XT 660X sau R. Mi-a placut foarte mult cum suna , cum arata , am citit ca este fiabila , are 48 CP (ceea ce cred ca este foarte bine pentru un incepator ca mine). Nu ma intereseaza sa merg cu 200 la ora, prefer viteze mai mici dar control mai mare.

 

Eu am 1,88 inaltime si 76Kg. Este potrivita pentru inaltimea si greutatea mea?

 

Am observat ca XT660X are roti de strada (supermoto) iar XT660R are roti de enduro si suspensii mai moi (etc) , voi putea cu rotile de supermoto sa fac si un offroad?

Ce parere aveti de motocicleta asta pentru un incepator?

O sa o folosesc pentru oras, light off road si drumetii 200-300km.

 

Mai mi-au placut:

 

Kawasaki Ninja zx4r

Honda Dominator

Kawasaki Er6N

Suzuki DRZ-400

 

Niste pareri de la posesori de xt660 ar fi binevenite.

 

Ah, sa nu uit. Ma intereseaza si intretinerea.. sa nu trebuiasca sa ii fac revizie la 10 ore.

 

Multumesc anticipat!

Editat de Hds Sergiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Sergiu Eminescu.

 

Daca ai citi pe forum, desi "dabea" te-ai inscris, ai descoperi ani intregi de discutii pe tema asta care ti-ar raspunde la toate intrebarile.

Poate vreau mai multe detalii, nu mi-a ajuns ce am citit.. ce-ai tu cu mine :)

 

@Tornada

In Targoviste, se da doar o data pe luna examenu si grupa are nu prea multi oameni. Bataie de joc... puteau macar in sezon (iulie-august sa extinda la de 2 ori pe luna examinarea).

 

@Kevinn

Chiar asa rau vibreaza monocilindru? O sa ma uit si la ce mi-ai sugerat.

 

Buget: 1500-2500 euro ca vreau sa imi iau si echipament de 500-700 euro.

Editat de Hds Sergiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput pe un Aprilia Pegaso Strada 660 care are acelasi motor ca Yamaha XT 660X. Pe mine nu ma deranjeaza vibratiile la drum lung; banuiesc ca e o chestiune de preferinta :)

 

Sugestia mea este in primul rand sa nu te grabesti. Ia-ti carnetul, si apoi testeaza cateva motociclete ca sa vezi ce iti place/nu iti place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi venea sa ii iau la bataie

Ar trebui sa te calmezi, si sa te obisnuiesti sa fii ordonat, iti va folosi in viata.

ia ceva in ce stai comod si pe care o poti controla bine, sa nu ajungi din prima in al 7-lea pom.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput pe un Aprilia Pegaso Strada 660 care are acelasi motor ca Yamaha XT 660X. Pe mine nu ma deranjeaza vibratiile la drum lung; banuiesc ca e o chestiune de preferinta :)

 

Sugestia mea este in primul rand sa nu te grabesti. Ia-ti carnetul, si apoi testeaza cateva motociclete ca sa vezi ce iti place/nu iti place.

 

Si eu am inceput pe ETZ 250 si nu ma deranja nimic pe vremea aia, nici vibratiile, nici lipsa de cuplu/putere etc. doar ca se poate si altfel :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate vreau mai multe detalii, nu mi-a ajuns ce am citit.. ce-ai tu cu mine :)

 

@Tornada

In Targoviste, se da doar o data pe luna examenu si grupa are nu prea multi oameni. Bataie de joc... puteau macar in sezon (iulie-august sa extinda la de 2 ori pe luna examinarea).

 

@Kevinn

Chiar asa rau vibreaza monocilindru? O sa ma uit si la ce mi-ai sugerat.

 

Buget: 1500-2500 euro ca vreau sa imi iau si echipament de 500-700 euro.

stiu povestea cu examenul.. la luxcon scoala moto se face doar sambata :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In orice caz , ca incepator cel mai bine este sa iei ceva fara carene; un naked.

 

O Honda Hornet de 600 , un suzuki bandit 600 , honda cb 500 , kawasaki er5, suzuki gs 500,etc Sau daca nu vrei japoneze , un Ducati... Why not?

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate vreau mai multe detalii, nu mi-a ajuns ce am citit.. ce-ai tu cu mine :)

Normal ca nu ti-au ajuns.

Fara suparare, dar asa eram si eu acum ceva timp... Oricat ti-ar raspunde baietii de aici, tot nu o sa-ti ajunga pana nu vezi tu cu ochii tai, te sui pe ea...etc. :bike-037: .

Spor! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aiure, lasati omul in pace, d-l Eminovici pare destul de articulat. prin comparatie.

oricum, a trecut de "sint incepator, vreau r1"

asta cu "pana nu vezi cu ochii tai" la mine nu s-a aplicat, am mers vreo 600 km ca sa vad mobra si am si luat-o.

@ Sergiu: bafta la examen!


» Post actualizat in 25 Jul 2015 04:18

Ar trebui sa te calmezi, si sa te obisnuiesti sa fii ordonat, iti va folosi in viata.

 

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aiure, lasati omul in pace, d-l Eminovici pare destul de articulat.

NU pare articulat! "Examenu,monocilindru".In romana "cred" ca mai exista articolul hotarat, examenuL, monocilindruL...

Zic si eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal articulez cuvintele de genu' cu o cratima, altfel n-as mai fi fost un Eminescu de cartier boss. Credeam ca sunt pe un forum de motociclisti , nu pe forumu' facultatii de litere. Spune-mi si mie sconx , cu ce ma ajuta raspunsu' tau in a-mi alege o motocicleta? Iti zic eu, cu nimic :)

 

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si sustinere , sper sa il iau din prima si pana atunci sa ma si hotarasc ce vreau.

Ieri am fost cu bicicleta de pe Piatra arsa pana la vf. omu' si inapoi. A fost foarte misto experienta, probabil daca aveam un enduro era si mai misto pentru picioarele si mainile mele, mai ales ca nu am suspensii la bicicleta.

 

M-am gandit si eu la un cb500, hornet, gs500, bandit, dar nu stiu cat offroad voi putea face cu alea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Parerea mea neavizata e sa mergi pe KLE500.

 

2 cilindri vibreaza mai putin decat 1 (am mers cu o xt660z-monocilindru gen xt660x sau r - imi tremurau dintii si ochii in cap, eu fiind obisnuit cu 4in linie)

 

E important sa probezi daca se poate.

 

Sunt niste kle-isti amabili care te lasa sa stai pe ea, sa vezi cat vibreaza etc. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...