Sari la conținut

Postări Recomandate

Am revenit si eu acasa , mi-am gasit motorul cu noua sa de la Darian , care arata foarte bine . Si vreau sa schimb uleiul si filtrul acum , am citit mai multe pareri pe aici , dar nu stiu ce sa bag . Eu ma gandeam la Motul 7100 20w50 , voi ce imi recomandati ? 2,3 l intra in Transalpul de 650 ?

post-14351-0-90798800-1320053927_thumb.jpg

post-14351-0-38623200-1320053934_thumb.jpg

post-14351-0-83614600-1320053942_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati bani a costat tapiteria la sa ? :(

 

Am revenit si eu acasa , mi-am gasit motorul cu noua sa de la Darian , care arata foarte bine . Si vreau sa schimb uleiul si filtrul acum , am citit mai multe pareri pe aici , dar nu stiu ce sa bag . Eu ma gandeam la Motul 7100 20w50 , voi ce imi recomandati ? 2,3 l intra in Transalpul de 650 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit si eu acasa , mi-am gasit motorul cu noua sa de la Darian , care arata foarte bine . Si vreau sa schimb uleiul si filtrul acum , am citit mai multe pareri pe aici , dar nu stiu ce sa bag . Eu ma gandeam la Motul 7100 20w50 , voi ce imi recomandati ? 2,3 l intra in Transalpul de 650 ?

 

Daca ai de gand sa folosesti motoreta si pana cand dau din nou caldurile la anu', nu ti-as recomanda sa bagi 20w50. Mai ales pe temeraturi sub 0 grade, in nici un caz 20w50, asta e bun pt perioada caniculara... Pt toamna/iarna/primavara iti recomand 10w40 (de fapt asta e vascozitatea recomandata de producator).

 

Cati bani a costat tapiteria la sa ? :(

 

Pentru o lucrare similara daca-mi amintesc bine mie mi-a luat 170ron acum vreun an si ceva... asta asa ca idee, nu am idee daca a mai modificat preturile intre timp

Editat de deathu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si-a pus cineva semnale cu led pe spate ? eu vreau sa-mi pun , dar palpaie prea repede , stiu ca trebuie pus ceva pe circuit , dar nu stiu exact ce. ma poate ajuta cineva cu un sfat.

Trebuie adaugat un rezistor pentru a soplini lipsa de consum a ledului...dar eu ti-as recomanda sa pui "lasa cum este ea", nu cistigi nimic in plus, poate chiar muncesti inutil.

 

Stima,

 

Liviu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum vreau sa imi schiimb semnalele cu unele mai mici , mai ales ca unul este cam spart acuma .si am gasit ceva semnale cu led care imi plac , de asta vreau sa le pun.

 

Este la Louis releu electronic

Merita

Singurul inconvenient este ca nu "simte" daca e ars vreun bec

Asa ca ala e indicat pentru leduri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!Incepand de sambata 12 11 2011, sunt posesor de transalp. :banana:

am plecat cu un prieten la Cluj Napoca si tot drumul pana la Targoviste l-am parcurs calare.Pot spune ca s-a comportat IMPECABIL!!!Am ajuns cu bine acasa,dupa o noapte petrecuta in Brasov(multumim Feri inca odata pt gazduire)Ce mai,a fost o cursa pe cinste! :moto:

Editat de marian zcm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.mi s-a rupt cablul de ambreiaj.a aveti idee care sunt preturile si eventual unde gasesc si eu mai ieftin.multam fain

Cumpara kit-ul de pe Louis (vezi la Kronaumoto.ro, au magazin la Pta Buadpesta, fix la iesirea din pasajul Unirii). Costa super putin si tine bine-mersi. Totul e sa lubrifiezi cablul la instalare (inainte sa il bag in teaca).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.mi s-a rupt cablul de ambreiaj.a aveti idee care sunt preturile si eventual unde gasesc si eu mai ieftin.multam fain

 

 

Cu un cablu de ambreiaj te pot ajuta eu. Da-mi un PM cu datele de contact. Un cablu nou, OEM, costa 18-20 Euro. Sunt curios cu cat il vand cei de la Carpati Motor ! Le dau acum un telefon.

 

 

 

ghostrider000, am vorbit cu cei de la Carpati Motor (Bucuresti), cablul OEM la ei costa 32 Euro dar nu se afla in stoc.

 

http://www.oemmotorparts.com/oem5.asp?M=Honda&T=XL650V&Y=2002&L=HO-XL650V2&O=SWITCH/CABLE&F=HO-XL650V6-RL&L2=HO-XL650V6-RL - 28 Euro

 

 

Daca nu ai atatia bani asta este varianta mai ieftina. - 12.72 Euro. Personal eu iti recomanda sa cumperi OEM.

 

http://www.wemoto.ro/bikes/Honda/XL_650_V3_V4_Transalp/03-04/

Editat de vallentin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un kit de reparatie e sub 10e si tine bine-mersi cat unul OEM.

 

 

Posibil, nu am incercat; te cred pe cuvant. Apropos, cati kilometrii te-a tinut ultimul cablu de ambreiaj - aftermarket ? (ma refer la kitul de reapratie)

Editat de vallentin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un kit de reparatie e pe louis 6 euro, si pe mine m-a tinut fix 2 luni, s-a rupt imediat ce achizitioneasem cablu original, si ma indreptam cu el spre casa, sa-l montez. Asa ca am fost obligat sa-l montez pe strada.

La alt motor, m-a tinut kitul de reparatie 1 an si ceva, si inca mai tine, singura problema a fost cand mi-a sarit cablul de otel din surubul ala de-l blocheaza, si eram in varf de munte. Noroc ca am avut scule la mine.

 

Per total, recomand cablu de ambreiaj, original sau nu, nu mai conteaza, si sunt impotriva folositii pe termen lung a kiturilor de reparatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un kit de reparatie e pe louis 6 euro, si pe mine m-a tinut fix 2 luni, s-a rupt imediat ce achizitioneasem cablu original, si ma indreptam cu el spre casa, sa-l montez. Asa ca am fost obligat sa-l montez pe strada.

La alt motor, m-a tinut kitul de reparatie 1 an si ceva, si inca mai tine, singura problema a fost cand mi-a sarit cablul de otel din surubul ala de-l blocheaza, si eram in varf de munte. Noroc ca am avut scule la mine.

 

Per total, recomand cablu de ambreiaj, original sau nu, nu mai conteaza, si sunt impotriva folositii pe termen lung a kiturilor de reparatie.

 

 

Asa cum a detaliat si asds, kitul de reparatie se foloseste doar pe termen scurt - ex: ai o problema in varf de munte sau mai stiu eu pe ce coclauri si schimbi cablul rupt cu unul facut ad hoc. Cand ajungi acasa, iti comanzi un cablu OEM.

 

Calitatea cablurilor OEM, vorbesc din experienta proprie, este net superioara cablurilor de 5-10 euro aftermarket !

 

Nu contest faptul ca sunti si norocosi care au facut multi kilometrii cu cablul de 5-10 euro ... bafta lor

Editat de vallentin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil, nu am incercat; te cred pe cuvant. Apropos, cati kilometrii te-a tinut ultimul cablu de ambreiaj - aftermarket ? (ma refer la kitul de reapratie)

12000 and counting. E ala de pe louis; de fapt luat de la un prieten care il luase de la kronau din magazin. Inainte de cei 12.000 mai tinuse vreo 2000, dar am umblat la cutie si l-am demontat.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt cei din BUC . Eu schimbat cablu de ambreaj doar SARMA [CABLUL] camasa ramane buna , se rupe sarma otelita . In targ la Vitan gasiti cu 10 lei sarma [cablul otelit ] si-l bagi pe camasa veche care este OK si restul ramane doar REGLAJ la ambreaj . MESTERII s-ar putea sa se supere pe mine pt aceste informatii , pt ca poate repara oricine si nu va mai duceti la ei .Le scad incasarile

 

Cu 10 lei si manopera proprie te-ai scos manopera 20 euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care este diferenta intre cablul oem si ala mai ieftin . se justifica ?

 

 

Pai, am detaliat mai sus !

 

Eu iti sugerez sa cumperi ambele cabluri de ambreiaj, atat cel OEM cat si cel pe cel mai ieftin. In acest mod vei descoperi care ti se "potriveste" mai bine.

 

Ma poate ajuta cineva cu un CDI-ul (TCI-ul)Transalp XL650V ? Doar pentru a efectua un test.

Editat de vallentin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...