Sari la conținut

Postări Recomandate

Merge fara probleme un cauciuc spate de 130 la Transalp?

Am gasit un profil care imi place dar credeam ca tebuie sa schimb si furca cu una de AT pentru a pune 130 pe spate ...

 

130 a fost OEM ca marime pana in 1995 din 1996 au pus 120 DAR janta a ramas aceasi ca marime...poti pune 130 linistit...fara nici o modificare.Eu pe 99' merg cu 130 ...nu ma intrebat nimeni nimic la RAR...am trecut de 2 ori pe acolo deja.Marimile nu le gasesti in talon ca la masina, trebuie sa te uiti in CIV numai acolo scrie.

De ce 130?...fiecare cu pasaricile lui...eu unu am vrut carcasa radiala pe spate numai la dimensiunea de 130 am gasit la modelul care il folosesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te multumeste modelul pe care-l am eu, mai am cateva seturi pe rosu, albastru, gri si negru. Costa o bere daca e sa le trimit prin Posta, sau vreo 20 lei daca ti le trimit prin curier rapid.

Sau iti dau desenul vectorizat si iti faci tu ce culoare vrei, la orice firma de reclame si bannere.

post-14539-0-05719800-1331492314_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baietzi,ce parere aveti.? Vreau si eu sa trec la o capritza mai mare de la Domi la Transalp(2000<...) dar am doar 1,66 m :unsure: si 59kg ma descurc sau...o sa imi fie greu?Bafta

Sunt la fel de inalte, doar TA e mai greu cu ~30 kg, te vei descurca, ia-ti linistit. Si eu am 170 si vreau sa-mi iau Varadero. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te multumeste modelul pe care-l am eu, mai am cateva seturi pe rosu, albastru, gri si negru. Costa o bere daca e sa le trimit prin Posta, sau vreo 20 lei daca ti le trimit prin curier rapid.

Sau iti dau desenul vectorizat si iti faci tu ce culoare vrei, la orice firma de reclame si bannere.

 

Diferenta se vede in poza ta , eu caut modelul de pe motocicleta din spate , am gasit pe site-ul acesta http://www.brandsoftheworld.com/search/logo/transalp , iar daca nu gasesc sa cumpar pe la vreun magazin , imi fac la o firma de reclame . doar ca voiam originalul ca e mai rezistent . Multumesc oricum de oferta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta se vede in poza ta , eu caut modelul de pe motocicleta din spate , am gasit pe site-ul acesta http://www.brandsoft...h/logo/transalp , iar daca nu gasesc sa cumpar pe la vreun magazin , imi fac la o firma de reclame . doar ca voiam originalul ca e mai rezistent . Multumesc oricum de oferta .

 

poate ajuta si dupa ce este gata inscriptionat inainte de taiere rogai sa i-ti aplice o folie transaparenta peste el rezistenta la uv :cheers:

 

 

 

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea

De curand am achizitionat si eu un Transalp din 99 si am studiat problemele legate de releul de incarcare.Sunt mecanic auto si mi-au trecut prin mana sute de masini.Ce am vazut la masinile japoneze e faptul k unele dintre ele au ECU-calculatorul motorului- in carcasa filtrului de aer- trag concluzia k au gandit-o foarte bine cei cu ochii mici ,deoarece tot aerul pe care il absorbe motorul trece pe langa calculator si astfel caldura se disipa foarte foarte repede.

In concluzie daca am monta si noi releul de incarcare in carcasa filtrului de aer nu ar mai fi probleme cu incarcarea-sa se buleasca releul-

astept sugestii si opinii

Cu respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mutarea releului pe stanga e o modificare destul de comuna la TA-urile de 600. Nu e nevoie sa il bagi in cutia filtrului de aer, e suficient sa fie pe langa gaura de admisie din aceasta cutie, practic trage aerul chiar de langa releu. Important e ca nu mai sta in dreapta, unde e incalzit suplimentar de toba..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor.

Nu vreau sa intru pe Transalp.ro , pt. ca nici nu stiu unde sa postez intrebarea pe care o am.

Sper ca se mai citeste cat de cat si aceasta sectiune din forum dedicata Transalpurilor.

Am un Transalp din 2000 si nu avea pe el inca de cand l-am cumparat abtibildul acela cu verde si rosu care indica gradul de uzura al lantului.

Am si eu o rugaminte : daca are cineva asa ceva , dispozitia si amabilitatea sa puna ceva de masurat sub acel abtibild , sa-i faca o poza ca sa-i pot vedea dimensiunile exacte , reale si eventual sa mi-o trimita prin mesaj privat.

Nu am chef sa dau bani si pe asa ceva chiar daca nu e scump.

Multumesc pt. cei ce vor sa ma ajute.

 

Plimbari frumoase fara amintiri dureroase !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa arata al meu, am 20000km si inca nu a necesitat intindere, merg finut :)

 

Nu prea ai nevoie de abtibildul ala, cand ajungi sa intinzi lantul pana in spate de tot si lantul are burta de 4cm il schimbi (cu pinioane cu tot)

post-56527-0-46309500-1332227613_thumb.jpg

Editat de Dane_Bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

stie cineva pe undeva de vanzare o pompa de frana fatza Nissin pentru doua discuri de frana?

Merci

 

nu se poate repara pompa uite kit reparatie http://www.romimoto-...74?show=gallery :cheers:

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea

De curand am achizitionat si eu un Transalp din 99 si am studiat problemele legate de releul de incarcare.Sunt mecanic auto si mi-au trecut prin mana sute de masini.Ce am vazut la masinile japoneze e faptul k unele dintre ele au ECU-calculatorul motorului- in carcasa filtrului de aer- trag concluzia k au gandit-o foarte bine cei cu ochii mici ,deoarece tot aerul pe care il absorbe motorul trece pe langa calculator si astfel caldura se disipa foarte foarte repede.

In concluzie daca am monta si noi releul de incarcare in carcasa filtrului de aer nu ar mai fi probleme cu incarcarea-sa se buleasca releul-

astept sugestii si opinii

Cu respect

 

 

Salut Sorin,

 

Andrei sunt din BraÂşov, de la mine ai cumpărat Transalp-ul. Bănuiesc că ai observat deja, pentru că asta îți spusesem prima oară la telefon ( ca Âşi modificare ) dar uitasem de asta atunci când m-ai întrebat atunci când montam bateria ce am mai modificat pe la ea .

Deci, eu am mutat releul de încărcare de pe soclul său original la intrarea filtrului de aer. ( parcă era sub recipientul de lichid frână spate, am pus bandă adezivă pe surub în locul releului, ca să rămână recipientul în aceaÂşi poziție - alt distanțier n-am avut atunci la îndemână ).

 

Mult noroc cu motocicleta Âşi, te rog, nu uita de număr !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Sorin,

 

Andrei sunt din BraÂşov, de la mine ai cumpărat Transalp-ul. Bănuiesc că ai observat deja, pentru că asta îți spusesem prima oară la telefon ( ca Âşi modificare ) dar uitasem de asta atunci când m-ai întrebat atunci când montam bateria ce am mai modificat pe la ea .

Deci, eu am mutat releul de încărcare de pe soclul său original la intrarea filtrului de aer. ( parcă era sub recipientul de lichid frână spate, am pus bandă adezivă pe surub în locul releului, ca să rămână recipientul în aceaÂşi poziție - alt distanțier n-am avut atunci la îndemână ).

 

Mult noroc cu motocicleta Âşi, te rog, nu uita de număr !

 

Nu pot sa cred... pana la urma ai vandut-o. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motivul nu a fost acelaÂşi din toamnă, atunci mă supărasem pe traficul ( sau mai bine spus pe lipsa respectului din trafic ) din țară.

 

Nu doream s-o mai vând, dar am avut un accident la ski, m-am ales cu un genunchi buÂşit ( meniscuri rupte, cartilagii crăpate, un ligament rupt complet iar un altul rupt parțial ), deci nevoie de bani. Până acum am avut o operație ( 600€ ) Âşi mai am nevoie de minim o operație ( 1600€ ). Dacă toate merg bine, 'scap' doar cu aceste două intervenții, dacă nu la toamnă mă mai seacă de încă 1600€.

 

Deci Âşi prin urmare, pas sezonul acesta.

 

Peripeții-less drumuri să ai, Anca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motivul nu a fost acelaÂşi din toamnă, atunci mă supărasem pe traficul ( sau mai bine spus pe lipsa respectului din trafic ) din țară.

 

Nu doream s-o mai vând, dar am avut un accident la ski, m-am ales cu un genunchi buÂşit ( meniscuri rupte, cartilagii crăpate, un ligament rupt complet iar un altul rupt parțial ), deci nevoie de bani. Până acum am avut o operație ( 600€ ) Âşi mai am nevoie de minim o operație ( 1600€ ). Dacă toate merg bine, 'scap' doar cu aceste două intervenții, dacă nu la toamnă mă mai seacă de încă 1600€.

 

Deci Âşi prin urmare, pas sezonul acesta.

 

Peripeții-less drumuri să ai, Anca!

Iti doresc insanatosire grabnica! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motivul nu a fost acelaÂşi din toamnă, atunci mă supărasem pe traficul ( sau mai bine spus pe lipsa respectului din trafic ) din țară.

 

Nu doream s-o mai vând, dar am avut un accident la ski, m-am ales cu un genunchi buÂşit ( meniscuri rupte, cartilagii crăpate, un ligament rupt complet iar un altul rupt parțial ), deci nevoie de bani. Până acum am avut o operație ( 600€ ) Âşi mai am nevoie de minim o operație ( 1600€ ). Dacă toate merg bine, 'scap' doar cu aceste două intervenții, dacă nu la toamnă mă mai seacă de încă 1600€.

 

Deci Âşi prin urmare, pas sezonul acesta.

 

Peripeții-less drumuri să ai, Anca!

 

 

Wow! Imi pare rau de tine. Sper sa te faci bine cat de repede si sa nu mai trebuiasca sa faci nici o interventie la toamna.

Asteptam vesti bune de la tine. :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...