Sari la conținut

Postări Recomandate

@belbody:

 

care Scorpion zici? Cele de strada sau cele de all terain ?

 

mersi!

Eu am all terain. Exact cel care este pe link-ul dat de tine.

 

Rectific, pe spate am avut Dunlop, am scris Michelin mai sus, (de-ala am la DR)

 

John17, un TA este vandabil oricand. Am vorbit cu un nene care aduce motoare din Italia in Cehia (cu asta se ocupa) si vara asta a vandut 9 Transalp-uri second hand, modele de la '89 la '99. Cele mai multe dintre toate modelele de motocicleta aduse de el.

 

 

 

--- Mesaj completat în 07 Sep 2007 21:28 -------------

Salutare tuturor. As vrea si eu parerea voastra in legatura cu nr. maxim de kilometri recomandati pt. o achiztie second hand de Transalp. Sa zicem modelul PD06 ani 94-96 ultima serie asamblata in Japonia. stiu ca este un motor fiabil dar as vrea totusi parerea vostra. Sper sa ma pot alatura voua cat de curand. Numa' bine.

Uite aici. http://www.transalp.org/phpbb2/viewtopic.php?t=1446

Si nu numai asta, cam tot ce vrei sa stii despre TA, scurt si la obiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal,

 

In curand am sa-mi schimb copitele la vaca mea ( Wanda) si vreau ceva pareri legate de gumele pe care le aveti voi pe ale voastre. Acuma folosesc gumele originale Bridgestone TW, dar sunt cam nemultumit de prestatia lor pe macadam si as vrea ceva mai mult de off-road, 40%off si 60% on.

Recomandari?

 

Fade

 

 

Eu pe varianta asta m am dat cu mitas E07, un pic cam zgomotoase. Apoi le am dat jos ca mi s au parut cam 60 off 40 on si i am luat Metzeler Tourance. Fara reprosuri. drum forestier n ai treaba, asfalt tinuta super, nu vibreaza ca Mitasu, asfalt ud aderentza buna. Sa le vedem la iarna :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe varianta asta m am dat cu mitas E07, un pic cam zgomotoase. Apoi le am dat jos ca mi s au parut cam 60 off 40 on si i am luat Metzeler Tourance. Fara reprosuri. drum forestier n ai treaba, asfalt tinuta super, nu vibreaza ca Mitasu, asfalt ud aderentza buna. Sa le vedem la iarna :)

Diferenta de pret spune totul

 

<small>--- Mesaj completat în 07 Sep 2007 23:38 -------------</small><br/>

Mitas E07 are si un prieten de-al meu de aproape un an si spune ca au inceput sa crape. Nu e multumit de ele si nu le recomanda. Le scot din lista.

 

mersi,

Fade

Eu am cumparat-o cu gume Dunlop Trailmax

E o strutocamila, pe asfalt imi "canta", dar pe unde m-am catarat pe dealuri (pe pamant si pietris, nici vorba de macadam) nu am avut nici o problema

Parca se agata de drum

Dunlop zice ca sunt 80% onroad si 20% offroad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

John17, un TA este vandabil oricand. Am vorbit cu un nene care aduce motoare din Italia in Cehia (cu asta se ocupa) si vara asta a vandut 9 Transalp-uri second hand, modele de la '89 la '99. Cele mai multe dintre toate modelele de motocicleta aduse de el.

 

Merci. Tu ai dreptate cu nenea, dar sa nu uitam ca e in Cehia! Grecia e plina de TA, si in Italia sunt multisoare, de fapt in toate tarile unde lumea isi ia motor de necesitate si/sau placere este alta distributie a genurilor. La noi procentul de sporturi este f mare, cre' ca prea multi isi iau motor din alte motive... Am sa-i fac poze data viitoare cand il scot de sub husa si garaj, pun un pret si vad ce misca. Mi-am gasit si eu sa vand moto toamna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt sigur, dar cred ca Trailmaxu' asta de care zici tu nu se mai fabrica.

Si eu cred ca e asa

Dar e pacat, pentru ca sunt foarte bune

Numai ca in lumea lor nu mai sunt drumuri forestiere deschise, ca la noi, asa ca au facut cauciucuri de asfalt ranforsate pentru eventuale iesiri pe macadam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari, tuturor posesorilor acestei minunate motociclete...

 

Detin de cateva luni un Transalp din 89'. Extraordinara motocicleta, chiar si ca prima motocicleta.

Acum cateva zile am luat o cazatura off road si am facut-o praf, cel putin estetic..

Am urgenta nevoie de carenajul complet, rezervor si parbriz..

Rog pe cei care stiu persoane ce dezmembreaza astfel de motoare sau care cunosc o modalitate relativ accesibila de procurare a acestor piese sa imi dea un PM.

Va multumesc anticipat!

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit pe Transalp club! Imi pare rau sa aud ca ai facut buba, da' asta e, mai cade omul.

Nu cred ca o sa gasesti carenaj prea curand, incearca sa repari ce a mai ramas (fa un puzzle daca mai ai toate bucatile). Sunt service-uri unde le lipesc destul de bine. Parbriz se gaseste mai usor. Da-le dracu de plasticuri, estetica e prea putin importanta la TA, daca le imbini la loc si motorul iti merge bine nu ai nici o treaba.

Si eu as vrea un set nou de carene, daca as gasi. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transalpul este motorul perfect pentru soselele noastre. El mi-a deschis totodata apetitul pentru enduro. Nevasta-mea a zis ca daca vand TA-ul o sa trebuiasca sa-mi fac de mancare singur tot restul vietii. Din pacate mi s-a pus pata pe un XR 600 R si nu am bani suficienti ca sa-l achizitionez fara sa vand TA-ul. I-am promis ca daca fac curand rost de bani, pastrez si TA-ul ca sa o plimb verile in concediu, restul week-endurilor fiind rezervate XR-ului.

Stiu ca voi aveti TA-uri si sunteti la fel de incantati de ele, dar daca sunteti curiosi anuntul il gasiti aici: /index.php?showtopic=134683

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nevasta-mea a zis ca daca vand TA-ul o sa trebuiasca sa-mi fac de mancare singur tot restul vietii.

:)

Faza dragutza e ca dupa ce am cumparat Transalpul am vazut un Kawa si i l-am aratat sotiei spunandu-i: "uite, si asta e frumos"

Raspunsul ei: "mai frumos ca Transalpul nu e"

Era un Kawa KLE foarte bine intretinut, dar degeaba

Cred ca daca as da Transalpul ar trebui sa ma mut la mama :D

Ieri am iesit pe Valea Muresului si m-a prins ploaia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faine pozele.

Dupa o saptamana de ploaie in continuu:

Am dat si eu o tura ieri, si de vreo 3 ori a inceput ploaia si de fiecare data am fugit de ea.

60km pe autostrada pentru satisfacerea nevoilor de viteza... si un pic de ploaie.

80km la intors pe curbe si prin paduri, iar putina ploaie, am gasit un drum de tara imprejmuit cu meri, am furat vreo 5 kg de mere :) si niste prune, am luat-o prin padure pe drum cu noroi si crengi, si pana la urma am iesit pe pista de biciclisti (nu stiam de ce se uita ciclistii urat la mine.. :) - pe unde intrasem eu nu era nici un indicator de restrictie) apoi din nou la drum, am prins intr-un orasel un fel de serbare a orasului cu dansuri populare foarte frumoase... si in final acasa, iar goana prin oras... eu mereu cand vin din exterior, din inertie, merg repede si prin oras... (pun si poze maine)

post-7046-1189457946_thumb.jpg

post-7046-1189458198_thumb.jpg

post-7046-1189458368_thumb.jpg

post-7046-1189458469_thumb.jpg

post-7046-1189458552_thumb.jpg

post-7046-1189458646_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici. http://www.transalp.org/phpbb2/viewtopic.php?t=1446

Si nu numai asta, cam tot ce vrei sa stii despre TA, scurt si la obiect.

 

 

ok. :) merci pt. link. mi-a fost de folos. de cateva luni am aflat destul de multe lucruri despre Transalp, pareri pro-contra, intervale service, istoria modelelor etc. voiam doar parerea celor care au fost in situatia mea dar au reusit sa achizitioneze deja unul scond hand si cateva sfaturi in legatura cu lucrurile care trebuie avute in vedere inainte de achizitie.

toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scos din garaj, dat o tura, facut poze si postat anunt:

/index.php?showtopic=135122

Acu' sa vedem daca "musca" ceva...

Bafta

Se pare ca transalpistii respecta prima lege a termodinamicii:

Nu se pierd, ci se transforma :)

Si, ca un corolar, debitez si eu dupa ce am vazut bijuteria:

"Transalpul este o motocicleta frumoasa. Transalpul spalat, curatat si lustruit este CEA mai frumoasa motocicleta"

Dixit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de complimente/publicitate. Nici macar nu era spalat proaspat si cu atat mai putin curatat, de cand am descoperit sprayul de lant profi dry lube or smth nu mai sare unsoarea peste tot si nici lantul nu mai arata ca tarat prin tarana dupa 50km de la toaletare! Pe bune, nu fac reclama, chiar eram disperat si hotarat sa trec la ceva cu cardan pana sa-l utilizez! Cred ca e o luna de cand l-am spalat dar am iesit de max 3 ori pe uscat si in rest husa si garaj cum am zis.Pana acum liniste si pace, nu il doreste nimeni - sa fie doar sfarsit de sezon sau... Ma rog, nu ma supar daca mai sta la mine ca nu e bomba cu ceas (sau nu stiu eu :-)).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de complimente/publicitate. Nici macar nu era spalat proaspat si cu atat mai putin curatat, de cand am descoperit sprayul de lant profi dry lube or smth nu mai sare unsoarea peste tot si nici lantul nu mai arata ca tarat prin tarana dupa 50km de la toaletare! Pe bune, nu fac reclama, chiar eram disperat si hotarat sa trec la ceva cu cardan pana sa-l utilizez! Cred ca e o luna de cand l-am spalat dar am iesit de max 3 ori pe uscat si in rest husa si garaj cum am zis.Pana acum liniste si pace, nu il doreste nimeni - sa fie doar sfarsit de sezon sau... Ma rog, nu ma supar daca mai sta la mine ca nu e bomba cu ceas (sau nu stiu eu :-)).

pune anuntul aici http://www.motoinzerce.cz/ :) poate iese ceva! :)

Nu se inghesuie lumea ca e sfarsit de sezon, alta explicatie nu e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HELP!!!

 

Am fost pe transalpina in wkd, nu se poate trece pasul Urdele din cauza de zapada pe drum.

Partea najpa e ca am incercat sa ocolim drumul pe iarba, loc unde am picat si am spart oglinda si semnalul.

Ma poate ajuta cineva cu o oglinda (sunt la fel pe ambele parti)

 

Multumesc.

Editat de Barbarossa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde pot sa-mi cumpar un cablu de kilometraj? Tare rau fara el, ca nu prea-mi dau seama de viteza, incepator fiind.... :)

Si un crashbar mi-as cumpara... :lol:

Crashbar au la Louis, costa exact 139,95E, cod produs pentru XL600V, 10023364.

 

O sa ma uit si de cablu de kilometraj, dar de-ala gasesti sigur la o reprezentanta Honda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...