Sari la conținut

Postări Recomandate

Vand un set de 2 cutii laterale GIVI E360N Monokey Top/Side Case la 666 lei (150 euro) si suport de cutii laterale Kappa KL203 pentru Honda Transalp XL700v la 250 lei (60 euro).

Cutiile le-am cumparat la sfarsitul lui 2013 de pe FC-Moto la 217 euro. Le-am folosit sezonul acesta si sunt in stare buna. Au urmele inerente de utilizare, dar nu sunt crapate, lovite, rupte, decolorate si nu au zgarieturi adanci. Nu patrunde apa in ele. Dupa fiecare utilizare le-am spalat si uscat, iar apoi le-am depozitat in casa, deschise. Au 4 cheii identice si toate cartuliile cu care au fost livrate.

Pentru o persoana cu echipamentul de camping si haine sunt arhisuficiente, insa pentru 2 trebuie sa fii foarte chibzuit. Asta e si motivul pentru care le vand, vreau cutii mai mari.



La suportul de cutii nu am poze, e montat pe mobra. La cerere pot face poze, dar dureaza. Se demonteaza de pe mobra si se da cu tot ce trebuie pentru montat. Are urme de utilizare, dar nu e stramb sau lovit. In zona contactului cu cutiile vopseaua e zgariata si ii lipseste un dop de plastic.

As prefera sa le dau impreuna in Iasi la 900 de lei, dar stiu ca sunt sanse mici asa ca le si despart daca trebuie. Trimit prin curier cu plata ramburs daca transportul e acoperit de cumparator.

0751894685, Marius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti!

 

 

Am si eu o intrebare vis a vis de Transalp 600 si posibilitatea de a innalta o motocicleta. Cochetez cu ideea achizitionarii unui transalp pe care sa il folosesc in regim dual sport. Ce m-ar interesa este daca pot schimba spre exemplu bascula impreuna cu amortizor spate si linkage cu cea a unei africa twin rd03 -- si daca asta innalta motocicleta -- la fel si fata spre ex.

Alte idee in directia asta sunt bine venite.

 

Intentia -- o motocicleta cat mai ieftina de dat prin oars si iesit cu baietii in timpul liber, nu la rupere de oase...dar pe care sa te poti baza! (incerc sa egalez ceva gen KLR -- ca idee)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am scris putin mai sus cine are Transalpuri modificate cu componente de Africatwin: Asilindean si Raul Serban cauta-i pe topicul de africane si ei iti pot da detalii mai multe, iar master of disaster la Africane este Cstelia, tot acolo o sa il gasesti. Ei cred ca te pot ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti!

 

 

Am si eu o intrebare vis a vis de Transalp 600 si posibilitatea de a innalta o motocicleta. Cochetez cu ideea achizitionarii unui transalp pe care sa il folosesc in regim dual sport. Ce m-ar interesa este daca pot schimba spre exemplu bascula impreuna cu amortizor spate si linkage cu cea a unei africa twin rd03 -- si daca asta innalta motocicleta -- la fel si fata spre ex.

Alte idee in directia asta sunt bine venite.

 

Intentia -- o motocicleta cat mai ieftina de dat prin oars si iesit cu baietii in timpul liber, nu la rupere de oase...dar pe care sa te poti baza! (incerc sa egalez ceva gen KLR -- ca idee)

» Post actualizat in 22 Dec 2015 19:12

Eu acuma ma ocup de montat bascula spate de africa rd 03 pe transalp de 600 din 99...dupa revelion o sa fac schimbarea si o sa revin cu poze si inf .....sau daca vrei 0745538663 mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca trebuie schimbata si roata, sau cel putin discul. Din cate stiu, suportul de etrier a putin diferit si nu vei reusi sa montezi roata cu disc de TA pe bascula de AT. A scris un coleg care a facut miscarea pe transalp.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la oase nu se pot schimba decat acele daca gasesti ,eu le-am luat jos curatat bine uns cu vazelina si gata

La mulți ani, se pot schimba și rulmenții de la oase,doar ca sunt dimensiuni atipice și se găsesc doar pe site-uri de piese moto și sunt cam scumpi,la fel pot spune și despre simeringurile de praf și bucșe. Eu la africana am găsit ieftin oase complete de pe model din 2000 cu rulmenții și simeringurile intacte,poate merita și la transalp făcut un swap cu ceva mai nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Vreau sa imi achizitionez o motocicleta. Si as dori sa stiu ce parere aveti de o honda trasalp 600? Mentionez ca sunt incepator. Am gasit un anunt pe olx cu una mai ieftina http://olx.ro/oferta/honda-transalp-ID5934U.html. Nu m-as arunca in mai mult de 1000 de euro pentru inceput dat fiind faptul ca nu ma prea pricep la ele si nu stiu exact ce imi doresc. Din cate am citit aceasta ar fi cam pentru toate drumurile, iar eu am mult teren accidentat in zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, presupun ca asta este linkul corect http://olx.ro/oferta/honda-transalp-ID5934U.html#72013621b9

 

Ar fi bine sa mergi cu un Transalp intai sa vezi daca iti place. Este destul de inalt si s-ar putea sa o culci chiar si de pe loc si e pacat de carenele alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

discurile de frana (fata) au uzura pronuntata pe partea de mijloc ")(", cu cota minima 3.35-3.4 (kilometrii "actuali" ~26000)

conform manual ar fi cazul de schimbare....

 

daca ma orientez spre schimbarea discurilor, placutele oricum vor fi inlocuite, doar ca suplimentar va trebui sa fac si o revizie completa de garnituri de etrier, situatie in care intrevad o cheltuiala semnificativa.

 

intrebarea stupida ar fi daca mai merita sa mai bag un rand de placute sa mai trag de ele un sezon (<5000km) sau sa ma uit direct la un set nou de discuri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Garniturile de etrier nu sunt o avere, cel putin comparativ cu costul unui disc de frana. Sfatul meu e sa revizuiesti totul. Din proprie experienta iti spun ca dupa ce discul se subtiaza bine, incep sa apara crapaturile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revizia este inevitabila, iar costurile astazi sau peste 6 luni vor fi identice, doar ca as mai amana cheltuiala....

 

estimarile mele de costuri sunt:

 

discuri 300-600 lei/buc x 2

kit garnituri etriere 270-300 lei/set

placute frana 70-200 lei/set x 2

 

minim 800 lei - maxim 1700lei (OEM)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...