Sari la conținut

Simson


satana pe mobra
 Share

Postări Recomandate

Jikov-ul are difuzor de 25. Carburatoare de Sport sunt 2 modele. De 26 si de 25.5. Galeria de admisie e de 25 in chiuloasa. Jikov-ul este f bun pt un Simson daca ii alegi bine jiglerele. De relanti exista de 50 si de 55. Chiar si cel de 50 e un pic mare, dar merge. Jiglerul principal merge de 88 daca nu este avans centrifugal. 93 e prea mare. Daca avansul centrifugal e functional merge si jiglerul de 115.

Jikov-ul e bun doar atunci cand te plimbi singur.Daca mergi la o intrunire(este o anumita stare,stii)si langa tine mai este un sport cu carburator original

vei constata ca ramai in urma la prima provocare.Si e nasol.Ne vom gasi si-ti voi demonstra.Evorba de 5-7 km la ora in plus.Anul 2008 l-am dedicat

studierii carburatorului de simson.Din pacate n-am reusit sa termin.Dar te asigur ca sportul merge un pic mai tare cu originalul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mi-am cumparat un kit motor pt. bicicleta si l-am desfacut putin si am ramas surprins ca are magnetou cu aprindere CDI cam de dimensiunile magnetoului de Simson mai greu probabil de adaptat rotorul care se afla pe ambielaj. Daca intereseaza pe cineva pun poza si dimensiuni.

Doresc un an nou fericit si multe realizari tuturor motociclistilor.

Numai bine

 

DE unde ai luat motorul de bicicleta si cit a costat?

Multumesc pentru raspuns !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Rege Simson, scuze de interventie, dar din cit i-mi amintesc eu tija supapei la Simson are diametrul de 8 mm. Nu mai stiu restul cotelor la ghidul supapei ( diametrul exterior, lungime si ce mai este pe acolo) sint multi ani de cind am renuntat la Simson. Posteaza aici o schema cu datele ghidului si nu se stie ce poate iesi, daca nu... asta e.

Ca o parere personala, nu cred ca se va reduce cosumul de ulei spectaculos in cazul montarii simeringurilor pe ghidul supapei. Din cit mai tin eu minte in cartea tehnica a Simson-ului (data de neamt si in anii aia erau mai seriosi decit acum) consumul de ulei era de 100g/100km. In cazul montarii simeringurilor pe ghiduri daca se reduce consumul de ulei cu 25g/100km sa stii ca ar fi o reusita. Pacat ca la Birlad au inchis, reprofilat=distrus cele doua fabrici FEPA si URB. Cel putin Rulmentul era o mana cereasca ptr. ambielaje. Iar vis-a-vis de meseriasi, nu mai are rost sa facem comentarii. Numai bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DE unde ai luat motorul de bicicleta si cit a costat?

Multumesc pentru raspuns !

Salut motorul l-am cumparat de la Lupulescu Bogdan tel. 0723408609 Email lupulescu _bogdan@yahoo.com. costa 6 milioane si este fabricat in Asia. Fan curierul pana in Maramures a cdostat 600000 lei. Kitul este complect cu rezervor lant manere etc.De montat este simplu pe o bicicleta barbateasca eu am fara ruda si a fost putin de lucru pt. suport motor suport rezervor. Am incercat motorasul este OK voi mai cumpara un pinion spate cu 48 de dinti cel de 44 care-l am pt drum accidentat are viteza prea mare. Daca doresti inainte de montare spune ca sunt cateva smecherii utile si simple cu care nu merita sa te chinuiesti.

Poti gasi bibliografie poze etc pe Googel Bicicleta cu motor la Kit motor de bicicleta 48 cc. Pun si poze

2v9vxue.jpg

im5f1h.jpg

2qnzm0m.jpg

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Rege Simson, scuze de interventie, dar din cit i-mi amintesc eu tija supapei la Simson are diametrul de 8 mm. Nu mai stiu restul cotelor la ghidul supapei ( diametrul exterior, lungime si ce mai este pe acolo) sint multi ani de cind am renuntat la Simson. Posteaza aici o schema cu datele ghidului si nu se stie ce poate iesi, daca nu... asta e.

Ca o parere personala, nu cred ca se va reduce cosumul de ulei spectaculos in cazul montarii simeringurilor pe ghidul supapei. Din cit mai tin eu minte in cartea tehnica a Simson-ului (data de neamt si in anii aia erau mai seriosi decit acum) consumul de ulei era de 100g/100km. In cazul montarii simeringurilor pe ghiduri daca se reduce consumul de ulei cu 25g/100km sa stii ca ar fi o reusita. Pacat ca la Birlad au inchis, reprofilat=distrus cele doua fabrici FEPA si URB. Cel putin Rulmentul era o mana cereasca ptr. ambielaje. Iar vis-a-vis de meseriasi, nu mai are rost sa facem comentarii. Numai bine .

Eu nu am vrut sa ma numesc regele simson.Asa a iesit!Sunt altii mult mai buni in simson ca mine.O parte din ei stau la cotitura,conform traditiei.Simsonul

haleste 100 ml de ulei la 1000 km.Simeringuri sunt si de 7,si de 8 mm.Supapele sunt de 8 mm dar datorita uzurii totale cred ca cel mai bine e sa le aducem

din Germania.Daca am fi organizati am putea sa si aducem din Germania(macar maruntisuri)Eu ma chinui sa le rectific din supape mult mai mari(de camioane)

Doar asa se pot scoate curbele(de exemplu la admisie ajuta la patrunderea si concentrarea rapida a gazelor etc.).Intentionez sa le fac fix de 8 mm in asa fel

incat sa pot baga un alezor fix dupa ce incalzesc chiuloasa si presez ghidul.Ghidurile au exteriorul de la 14 mm in sus si nu am gasit un inlocuitor in comert.Le

fac din fonta nodulara.Nu trebuie desen,gasesti la orice magazin auto un ghid de masina(cu simering)Trebuie verificat cu mare atentie ca nu cumva uleiul sa

treaca pe langa ghid sau chiluloasa sa fie crapata.Nu stiu daca se reduce consumul de ulei(oricum nu era mare)dar macar sper sa nu scoata fum.Mai sunt

multe de spus.A nu se uita ca, coada si palaria supapelor au tratamente diferite.Ghidurile au lungimi diferite.Simsonul e una dintre bijuteriile comuniste

si se repara numai in stil nemtesc(nu haiducesc).Pe curand.Iarna e pe sfarsite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform cartii de Simson din 61 consumul de ulei este de 100ml/100km. Ghidurile au echivalente in comert. De Aro diesel de Brasov. Sunt si lungi si scurte ce merg bine la Simson un pic scurtate in partea de sus. Mai sunt de Citroen BX care sunt din bronz. Sunt anumite supape de VW care se potrivesc fara modificari. In germania se folosesc acestea. Cele noi de Simson sunt scumpe si nici nu sunt calitate. Fumul probabil nu apare din cauza ghidurilor. Daca folosesti piston original care a mai mers o vreme, acolo e problema mai mult ca sigur. Canelurile pt segmenti sunt largite. Nu mult. O zecime. Dar ajunge sa lasi ceata in spatele tau. Zise Drobu si avu dreptate. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regele Simson:"Eu nu am vrut sa ma numesc regele simson.Asa a iesit!Sunt altii mult mai buni in simson ca mine.O parte din ei stau la cotitura,conform traditiei.Simsonul haleste 100 ml de ulei la 1000 km"

post-15635-1231790296_thumb.jpg

Editat de Rocknroll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform cartii de Simson din 61 consumul de ulei este de 100ml/100km. Ghidurile au echivalente in comert. De Aro diesel de Brasov. Sunt si lungi si scurte ce merg bine la Simson un pic scurtate in partea de sus. Mai sunt de Citroen BX care sunt din bronz. Sunt anumite supape de VW care se potrivesc fara modificari. In germania se folosesc acestea. Cele noi de Simson sunt scumpe si nici nu sunt calitate. Fumul probabil nu apare din cauza ghidurilor. Daca folosesti piston original care a mai mers o vreme, acolo e problema mai mult ca sigur. Canelurile pt segmenti sunt largite. Nu mult. O zecime. Dar ajunge sa lasi ceata in spatele tau. Zise Drobu si avu dreptate. :)

Ghidurile de aro sunt pana in 14(noua ne trebuie de acolo in sus).Supapele da aro sau de tractor pot fi folosite pentru evacuare desi nu prea aduc cu

cele de simson.Eu nu folosesc.Nici supapele de ww,peugeot.. nu prea aduc cu originalele.Nu folosesc pentru ca schimba performantele motorului.Daca

tu imi arati supapa de ww care sa semene cu cea de admisie de la simson eu o inghit.Pistoanele si segmentii mei sunt nemtesti noi.Eu nu vorbeam de

tone de fum.Uneori simsonul,ca si niprul,scoate fum fara motiv.Si nu poate fi decat de la interiorul sau exteriorul ghidurilor.Pe curand.Iarna-i pe sfar-

site,oricum.

 

Ghidurile de aro sunt pana in 14(noua ne trebuie de acolo in sus).Supapele da aro sau de tractor pot fi folosite pentru evacuare desi nu prea aduc cu

cele de simson.Eu nu folosesc.Nici supapele de ww,peugeot.. nu prea aduc cu originalele.Nu folosesc pentru ca schimba performantele motorului.Daca

tu imi arati supapa de ww care sa semene cu cea de admisie de la simson eu o inghit.Pistoanele si segmentii mei sunt nemtesti noi.Eu nu vorbeam de

tone de fum.Uneori simsonul,ca si niprul,scoate fum fara motiv.Si nu poate fi decat de la interiorul sau exteriorul ghidurilor.Pe curand.Iarna-i pe sfar-

site,oricum.

Uita-te cu atentie!In carte scrie 0,1 l la 100 de km.

 

Ghidurile de aro sunt pana in 14(noua ne trebuie de acolo in sus).Supapele da aro sau de tractor pot fi folosite pentru evacuare desi nu prea aduc cu

cele de simson.Eu nu folosesc.Nici supapele de ww,peugeot.. nu prea aduc cu originalele.Nu folosesc pentru ca schimba performantele motorului.Daca

tu imi arati supapa de ww care sa semene cu cea de admisie de la simson eu o inghit.Pistoanele si segmentii mei sunt nemtesti noi.Eu nu vorbeam de

tone de fum.Uneori simsonul,ca si niprul,scoate fum fara motiv.Si nu poate fi decat de la interiorul sau exteriorul ghidurilor.Pe curand.Iarna-i pe sfar-

site,oricum.

 

 

Uita-te cu atentie!In carte scrie 0,1 l la 100 de km.

Da,cu consumul am gresit eu.Aveti dreptate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

''Noul'' meu Simson

 

Toba nu este originala ,fostul proprietar a spus ca este de CZ dar nu stiu ce sa zic asa ca:

-am nevoie de toba esapament si maner pt.pasager(cel care vine prins de telescopul spate dreapta)

Toate cele bune!

post-22500-1232804494_thumb.jpg

post-22500-1232804583_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de vanzare simson sport modificat,fara acte. pret 400 euro. tel 0744779729-0724020205

 

de vanzare simson sport modificat,fara acte. pret 400 euro. tel 0744779729-0724020205

sau la schimb cu unu original.......awo sau sport......nu prea conteaza starea ,,,,,

post-44616-1233514770_thumb.jpg

post-44616-1233514811_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...